Припадник на полицијата претепал момче до смрт! - ПРОТЕСТИ ПРОТИВ ПОЛИЦИСКАТА БРУТАЛНОСТ

Статус
Затворена за нови мислења.

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
28.320
Поени од реакции
57.791
Прво не е дете. Дете е до 18 години.
Второ, не знам и не можам да донесам објективен заклучок.
Ако е вистина дека без причина го претепал и си ги надминал овластувањата, да, и те како треба да си ја плати казната.
А ако го претепал со причина, не треба да биде казнет.

Оди легни си, доцна е.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Оф мори мајко, сведокот бил најлабав доказ, а кој за тебе е најрелевантен доказ, МВР, м?
А носот мене одамна ми е затнат, баш заради фактот што ме опкружуваат амебоидни створења како тебе.
Кај и да е ќе цркнеш, добро за моето амебоидно општество. Безрбетници како тебе, што рекла казала е показател за реалност, скопски ги ставаме под поимот ,,свекрвиште,,.
 
Член од
19 март 2011
Мислења
18.984
Поени од реакции
40.195
Кај и да е ќе цркнеш, добро за моето амебоидно општество. Безрбетници како тебе, што рекла казала е показател за реалност, скопски ги ставаме под поимот ,,свекрвиште,,.
Mislis, staro skopski?
 

VoniVaraS

Искусен :)
Член од
20 април 2009
Мислења
543
Поени од реакции
328
Трагична е загубата и згаснувањето на младиот човечки живот на Мратин од Козле. Нека почива во мир.
Жално и бедно е прераното “умирање“ на Даниел од Ѓорче. (колку само свеќи му запалија)

Срамно е криењето на вистината од страна на полицијата и изнесувањето на лаги од типот „му се слошило на дечкото... нема траги од насилство и сл.
Идиотизам е да известуваш за настан за кој немаш основни факти, кој е починатиот... од што починал... и сл.
А разно разни рекла казала да ги прикажуваш ко потврдени информации „Даниел од Ѓорче го уби алфа...“ “Се збунив и препознав... Даниел е добро и си е дома...“ Идиотизам при правење на екслузивна сензација. Очајноста на состојбата во нашите медиуми го достигнува врвот и мислам дека заслужуваат бојкот сите информативни емисии односно вести, на сите телевизии. Додека не се опаметат дека треба објективно да исвестуват и информираат а не да креираат политики, не го заслужуваат вниманието на гледачот.

Протестирањето против постоечка полициска бруталност односно бруталност од страна на припадници на некои од полицицските единици, на саморганизирани млади луѓе е за почит и подршка.
Злоупотребата на протестите и креирање на атмосвера на несигурност и повикување на насилен бунт е за секаква осуда.
Одговорност од моменталните одговорни во полицискиот врв (министерката) глупо е да се бара на протестиве. (моментално е технички министер) На протестиве треба да му се прати силна и јасна порака на новиот министер за полиција. Во својот мандат (ќе има 4 години) серозно да се зафати со реорганизација и проверка на работењето на одредени полициски единици и проверка на кој се тоа е вработен таму. Генерално јас ги почитувам и ценам припадниците на специјалните единици (поготово Тигрите) ама факт е, а и праксата покажува дека има и некои што под итно треба во најмала рака исфрлат од таму а можеби дури и полициската да ја заменат со затворска униформа.

Виновникот за случајов, кој беше принуден пред се од притисокот на јавноста да се појави, се појави. Сега откако е познат се надевам дека ќе ја добие заслужената соодветна законска казна (за дела како убиство од небрежност со прекумерна употреба на сила... или како и да вика законот) а не да биде само опоменет. Секој треба да си одговара за стореното без разлика кој е и што е. Еднаквост и правда за сите.

Сочувство до родителите и само тие си знаат како им е. Се надевам дека нема да се продолжи со злоупотреба на нивната болка и тага за сезационализми и искривување на вистината.

PS. Многу брзо се полнат странициве на темава.
 
Член од
20 септември 2008
Мислења
12.723
Поени од реакции
9.836
Ej, ej, kaj zabega?

Jas samo kazav deka Janko e odvraten, toa e mojot eticko-estetski sud za nego...

Retoricka vojna, mislis ti protiv mene?

:D

Se predavam od start, protiv takva kombinacija na Demosten, Hitler i Trendo, nemam sansa...
Не потценувај противник ,далеку си од Сократа ти брат ,изгледа за тебе важи максимата ; Знам дека ништо незнам :D
 
Член од
28 октомври 2008
Мислења
15
Поени од реакции
9
BooBoo ти верувам дека сакаш да бидеш објективен и праведен иако можеби другите тоа не го гледаат.

Но, без разлика што имаат изјавено/снимано/измислено гомнарските-партиски-купени-"медиуми" а во таа категорија ги ставам СИТЕ Македонски телевизии и весници бидејќи навистина објективноста во Македонија е изумрена КОМПЛЕТНО гледај ги работите што ги знаеме СИГУРНО од официјални извори на установи од државата па донеси заклучок;

1. Без разлика на името, МВР изјави дека имаше инцидент во кој има загинато човек благодарение на интервенција од страна на единицата АЛФИ.

2. Знаеме дека човекот немал огнено оружје бидејќи доколку би имал, би бил застрелан на лице место заклучувајќи од минатите интервенции на единицата АЛФИ, а не претепан.

Без разлика што имал, направил или не направил, претепување до СМРТ не е начин да сопреш кривично дело, тоа е наречено полициска бруталност иако тој термин во овој случај е understatement.

Сигурен сум дека целта на алфата не му била да го убие човекот, но тоа е случи, одговорност мора да сноси ЦЕЛАТА единица бидејќи ова не е изолиран one time инцидент.

Се надевам дека со овој пост ке добиеш некаква преспектива што другите се обидуваат да ти докажат.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Слушај бе ________... На никој тука не му е гајле колку си ти информирана или не, какво мислење имаш за алфите, какво искуство имаш со нив, дали ти се легитимирале кога си го пасела кучето, какви теории имаш за причините за убиството, што мислиш за владата, за опозицијата, за законите, за курци палци. Ако ти се иде на протест, бујрум, ако не, поздрав. Имај малку човечност ко што немаше до сега и одјеби. Не ли ти е јасно зошто на секоја тема скока пола форум против тебе? Патем, навистина не ми е јасно што бараш уште тука, особено на темава. Се избаци од нигде да цитираш мислења напишани пред 30 и кусур страни само за да ни кажеш дали се согласуваш или не. Абе разбери, не не' боли кур! А пошто и тебе не те боли за дечкото што е убиен, иди си у друг подфорум и не го оцрнувај неговото име!
Да не те боли кур нема да ме цитираш. Насловот на темава не е ,,ајде на протест,,. И мене не ме боли кур за тебе па те читам, јбг. Ама ако не сечам вени заради настанот, јас сум бездушна? Абе ајде... иди лечи се.
 

CafeDelMar

Luminance
Член од
29 октомври 2007
Мислења
6.502
Поени од реакции
14.677
Не одев по улица, да застанам алфи и да им речам еј го гледаш оној ме мавна за гз.
Плескањето по газ може да кулминира со силување, како и шамарот со убиство.

Сигурно си пружила отпор, а не требало ... он само сакал да те мавне по газ.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
BooBoo ти верувам дека сакаш да бидеш објективен и праведен иако можеби другите тоа не го гледаат.

Но, без разлика што имаат изјавено/снимано/измислено гомнарските-партиски-купени-"медиуми" а во таа категорија ги ставам СИТЕ Македонски телевизии и весници бидејќи навистина објективноста во Македонија е изумрена КОМПЛЕТНО гледај ги работите што ги знаеме СИГУРНО од официјални извори на установи од државата па донеси заклучок;

1. Без разлика на името, МВР изјави дека имаше инцидент во кој има загинато човек благодарение на интервенција од страна на единицата АЛФИ.

2. Знаеме дека човекот немал огнено оружје бидејќи доколку би имал, би бил застрелан на лице место заклучувајќи од минатите интервенции на единицата АЛФИ, а не претепан.

Без разлика што имал, направил или не направил, претепување до СМРТ не е начин да сопреш кривично дело, тоа е наречено полициска бруталност иако тој термин во овој случај е understatement.

Сигурен сум дека целта на алфата не му била да го убие човекот, но тоа е случи, одговорност мора да сноси ЦЕЛАТА единица бидејќи ова не е изолиран one time инцидент.

Се надевам дека со овој пост ке добиеш некаква преспектива што другите се обидуваат да ти докажат.
А јас мислам дека ова што ти го кажа јас го кажав 1000 пати. Да, убиецот е припадник на тигрите, да, убиецот треба да биде осуден, да, неговите колеги треба да бидат исто така обвинети како соучесници, да, не смееле така да постапат, да, виновни се. Ама нема да клеветам цел државен апарат поради тоа. Значи нема. Тоа се вика објективност. А не, ќе го обесам за муда тигарот на сред плоштад, мамата негова. Почекајте да добиеме информации што точно се случило. Не сте ми јасни.
И сега, на секој пост ќе ставам П.С. Жал ми е за дечкото, не требало тоа да му се случи, колку нели да не испадне на крајот и дека се радувам.
 

Ilumious

Патник, педер, поет, администратор, масон
Член од
29 јануари 2007
Мислења
84.962
Поени од реакции
195.489
Значи стварно не може да ве сфати човек................. сфаќате ли дека да не беше протестот немаше да има ни Даниел од Ѓорче ниту па Мартин од Козле?
Сега им сметало што идентитетот бил грешен а до вчера ко слеп за стап се фаќаа, не искачаа на протест, измислица било, не знаеме кое е детето, се степале, Ирец бил, нуклеарка имал у него. За греота.
 
Член од
21 јануари 2009
Мислења
8.113
Поени од реакции
8.222
Коа ќе ти пребијат некој близок, ќе те прашам дали еден поединец нема да ти ја смени сликата за целото.
Немај ти намера да протестираш, во македонска крв ти е тоа и онака, тоа јасно ми е.
Ама ондак, немој ни да лелекаш, молим те.
Една работа знам. Знам дека ја ќе протестирам у петок.
Не зашо цркнал Мартин ил Даниел ил шогознам као се вика. Жал ми е што неговата фамилија треба да преминува преку се ова сега, но, let's be fucking real for a moment, нит го знам нит го познавам и не ме боли мене курот, и воопшто не протестирам за него, или за тебе, туку протестирам за мене.
Протестирам зашо еден ден истото ќе му се случи на некој мој ближен или ќе ми се случи на мене.
А знам и дека мене тоа ако ми се деси ќе напраам беља за која ќе зажалам подоцна.

Мене така да ме убие?
Мамата ќе му ја ебам!
Да, се согласувам со тебе. Да, од исти причини ги пријавив алфите мене што ме малтретираа. Зошто не смееа. Ама нема да кукам по медиуми и по плоштади. Ќе ја почекам разврската, и ако не биде донесена правилна одлука, ќе го запалам цело Скопје, баш како грците што ја запалија Атина.
 
Член од
8 октомври 2007
Мислења
4.680
Поени од реакции
8.511
Не ми се верува, се изедовте, како мршојадци.
Вака разединети можат да бидат само Македонците.
 

Toecutter

Biafran Baby
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.243
Поени од реакции
2.444
Да не те боли кур нема да ме цитираш. Насловот на темава не е ,,ајде на протест,,. И мене не ме боли кур за тебе па те читам, јбг. Ама ако не сечам вени заради настанот, јас сум бездушна? Абе ајде... иди лечи се.
Не може да те боли кур од анатомски причини...но настрана тоа и онака Фукушима беше неодамна...
На сите циганчиња им даваш храна или само на оние шо не погледнале накриво цајкан !?
 

Agent014

F.U.B.A.R.
Член од
26 октомври 2010
Мислења
379
Поени од реакции
147
Шо бе почнате ли сеа меѓусебе да се карате од коа нема тазе вести за случајов ??

Не е финтата на форум да се силите со зборови , ДЕЛА се потребни . Малиот го убиле и сега веќе ништо не може да се превземе за него , касно е , ама може за волот шо го убил . Макс казна и јавна деградација.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Нели против полицаецот е покренато обвинение? Што треба уште? Да го извадат на плоштад и да го линчуваат?
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom