Приклучете се на Кајгана радио - Е, неее...! [Сезона 2013/2014]

Дискусија во форумот 'Кајгана радио - Е, неее...!' започната од Acid, 17 февруари 2013.

 1. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Епа момци и девојки,

  По неколку годишна пауза и по неколку месеци убедување да се крене радио серверот, @Bidikov конечно попушти на модераторската собиранка во петокот и ни овозможи техничка можност да почнеме повторно да го водиме нашето он-лајн радио :vozbud:

  Моментално радиото е во тест фаза и може да се слуша преку следниве линкови:

  1) Директен линк за слушање преку Winamp или друг плеер;

  2) Виџетот на почетната страна на форумот
  kgn-radio.JPG
  (кликнете на икончето до името на радиото ако сакате да ви се отвори pop-up прозорец);

  3) Преку апликацијата TuneIn за iPod/iPad/iPhone или Android уреди...
  Или едноставно преку нивниот сајт :)


  Што се плановите за во иднина:
  - Дефинирање на неделна програма;
  - Дедициран сајт за радиото (на кој ќе биде објавена програмата, диџеите и тн);
  - Коментирање на спортски натпревари во живо;
  - Late night емисии во живо, со вклучување на форумџи(к)и во програма;
  - Продуцирање на нови џинглови;
  - Дневна (викенд?) програма посветена на одреден музичар/бенд;
  - „Слушаме филм“ кај што ќе одат саундтраци од филмови;
  - Ваши идеи?


  Знаеме дека сите сакаме да учествуваме во проектот и да бидеме „диџеи“, ама се' уште не се пријавувајте на темата. Ќе отвориме посебна тема за тоа кога ќе дојде време. Остајте прво да ги испегламе техничките работи...

  Сега, слободно закачете се за да направиме мал „стес тест“ на радиото и да видиме како ќе поднесе повеќе слушатели :)
   
  На Tutor, Zakon4eto, blackeyed и уште 79 други им се допаѓа ова.
 2. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  Без жалопојки ве молам, иначе нема да го слушам.
   
 3. BloodyJesus

  BloodyJesus патенирана чепкалка

  Член од:
  15 февруари 2012
  Мислења:
  1.152
  Допаѓања:
  1.171
  Пиштол да не ти стаи некој над гла да го слушаш. Не кликај плеј, едноставно е.
   
  На Хефест, kalimer0, khz777 и уште 2 други им се допаѓа ова.
 4. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  Па бара човекот да се оптерети радиото да види како ќе функционира. ;)
   
 5. бутЕ

  бутЕ старлета

  Член од:
  29 март 2011
  Мислења:
  1.962
  Допаѓања:
  3.472
  Конечноо ви текна :(
   
  На Шкорпион и Acid им се допаѓа ова.
 6. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  Важи, сега ќе опнеме CECA само за да се развеселиш :)
  Пријателе, ако гледаме да му го погодиме на секој вкусот, тогаш подобро уште сега да го убиеме серверот.

  Ако не ти се слуша, не слушај. Ене ти Јутуб, Јупорн и останато. Или стави го на Mute, ако си на радиото само за време на тестирањето и сакаш да дадеш придонес :)

  Темава е за идеи околу развој на радиото, не за програмата. Не знам дали забележа, ама песните кои идат во моментов се „расфрлани“ и течат само за да го истестираме серверот. Во моментов нема програма по која се водиме, нема се' уште џинглови (ќе има подоцна) и нема диџеи (освен мојот Winamp) :) За програмата во некоја наредна тема, кога официјално ќе почнеме со радиото.

  Server Status: Server is currently up and private.
  Stream Status: Stream is up at 128 kbps with 15 of 512 listeners (15 unique)
   
  На Смрт за зони и пајак воз., .Sky., Naked Gun и уште 4 други им се допаѓа ова.
 7. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  Добро што ја тргна жалопојката готов бев да го исклучам. :) И како е колку има конектирано сега? Ќе го биде ли? (y)
   
 8. bebush

  bebush Portable Heater

  Член од:
  4 септември 2007
  Мислења:
  4.470
  Допаѓања:
  5.166
  Welcome back Kajgana radio ! :vozbud:
   
  .Sky., Naked Gun, Acid и на уште 1 друга личност им се допаѓа ова.
 9. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  Само за 512 луѓе има место? Одма проширете го.
   
 10. Hip.Hop_MKD

  Hip.Hop_MKD Гостин

  Acid? :confused:

  Иначе добра идеја.
   
 11. Acid

  Acid Администратор

  Член од:
  22 јануари 2005
  Мислења:
  33.530
  Допаѓања:
  26.036
  За ширење е најмал проблем, ако стигнеме 100 слушатели треба да бидеме среќни :)
   
  На Kostur123 му/ѝ се допаѓа ова.
 12. Ilumious

  Ilumious Патник, педер, поет, администратор, масон

  Член од:
  29 јануари 2007
  Мислења:
  76.837
  Допаѓања:
  159.889
  Чил брату, полека, ти пишаа дека не се уште испеглани деталите.

  Каква напнувачка моќ сме имале Корун, Пеџа989, Ејсид, Олимпија, Супервајзр и јас, за еден ден го среди Бидик радиото :cool:
   
  На VardarVoSrceto, Supervisor, RocknRolaa и уште 7 други им се допаѓа ова.
 13. Kostur123

  Kostur123

  Член од:
  12 август 2011
  Мислења:
  3.830
  Допаѓања:
  2.028
  Онлајн: 1.792 (членови: 565, гости: 1.227) во моментот пола да стиснат на радиото отиде бројката. :)
   
 14. Sheldon Cooper

  Sheldon Cooper Гостин

  Одлична работа :) Песниве се погодени засега
   
  На Naked Gun и smihajlo им се допаѓа ова.
 15. .Sky.

  .Sky. ♫ Модератор ♫

  Член од:
  15 февруари 2013
  Мислења:
  6.670
  Допаѓања:
  7.130
  Пошто работам во интернет кафе ќе бидам верен слушател :icon_mrgr: така да ајде со среќа некае се надевам дека ќе кажувате кога ќе пуштате српско да го исклучам радиото :D
   
  На Pinkie Pie, Scirea, VardarVoSrceto и уште 3 други им се допаѓа ова.

Сподели преку: