Приказната за Конопот

Дали Канабисот е стигматизиран од одредени кругови со цел контрола и профит

  • Да - Ова не е ништо ново

    Гласови: 18 69,2%
  • Не- Наркоманска работа, што нема да измислат за да се легализира дрогата

    Гласови: 7 26,9%
  • Не Знам - Не ме интересира ама ако има насадено ќе скинам некое кифче

    Гласови: 1 3,8%

  • Вкупно гласачи
    26

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.459
Поени од реакции
15.326
Темава се однесува на емисијата "Na rubu znanosti" која одеше на 5 Јули 11 на ХТВ, со единствена цел, а тоа е демистификација на примената на конопот и неговата стигматизација за потребите на одредена група на поединци.

Како за почеток погледнете ги клиповите (ќе го поставам само првиот дел, секој може да си ги излинка останатите делови кој се вкупно шест)


Мое мислење - Не сум некој голем заговорник на конспиративните теории, но навистина чичево исфрли еден куп аргументи за кој верувам дека не се лага, и кој лесно можат да се проверат.

Ако претпоставиме дека само половина од споменативе работи се точни за примената на конопот, тогаш останува сепак да виси прашањето во воздух дали стигматизацијата на конопот е навистина наметната од елитаристичка група на почетокот, се со цел да може полесно да ја контролира масата и бескруполозно да заработува на неа. (Приказната за штетноста на пушењето на марихуана е навистина смешна)
Би сакал да слушнам и контра аргументи од типот, колку е применливо се тоа.
На пример за етанолот беше претпоставено дека би се произвеле 500 галони од хектар, но беше изоставен податокот колку галони би се потрошиле за негова преработка што е круцијално за производството за био дизел
Исто се однесува за производството на каросерии на автомобили, гардероба, ит, итн. колку би се потрошило за да се добие еден финален производ како таков, беше споменато во емисијата дека процесот е поефтин и од сегрегација на руда или пак преработка на останати суровини но немаше некој конкретен податок.
За потребите на медицината, знам дека се применува како лек за склерозота се останато беше ново за мене.

Поставив и анкета за мислења па повелете
 

Cannabinoid

Cannabinologist, MMD
Член од
18 јануари 2008
Мислења
597
Поени од реакции
466
1. hemp hemp hooray за темава :), затоа што и јас едно време се мислев да отворам слична - за многубријните модерни употерби на конопот, али ете ме претекна. (y)
2. се што Рик има кажано во емисијава како и во неговиот документарец Run From The Cure е вистина. Лично самиот ги имам препроверено сите презентирани информации, а и имам направено приватни научни истражувања.
3. доколку се реши билокој да ги провери информациите нека почне со chrychek јутуб каналот, а потоа секако со чичко гугл.

Еве и од мене едно фино видео: :cool:

 

Kajgana Shop

На врв Bottom