Пречекорени денови во ЕУ

Член од
6 јануари 2018
Мислења
7
Поени од реакции
11
Ова е по легален пат или се подмитување на цариниците ?
Новиот пасош е чист, нема печат кога си излегол или си влегол во ЕУ. Секако може да те провери, но не е толку строго се поминува, зборувам за да не ги подмитува да извади нов пасош.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Новиот пасош е чист, нема печат кога си излегол или си влегол во ЕУ. Секако може да те провери, но не е толку строго се поминува, зборувам за да не ги подмитува да извади нов пасош.
Одговорот е ако имаш среќа или подмитиш, може да поминеш.
Зошто би вадел, тогаш нов пасош воопшто.
По регуларна процедура, го ставаат пасошот на читачот и сите податоци излегуваат.
Уште користат печати, бидејќи процедурите не им се променети или што би рекле, нека го има може ќе се најде, а биометриските пасоши се нешто ново и сигурно постојат земји во светот каде нема биометриски пасоши, па заради тоа и се оставени печатите.
Може некој правник на форумот да ја објасни точната правна процедурата и да не се дезинформираат луѓето дека, нов пасош, нова животна страница.
 

ilz

Член од
15 октомври 2013
Мислења
4.348
Поени од реакции
3.987
Tocno, pasosot go stavaat na citac i izleguvaat site podatoci, no blagodarenie na Madjarska ne izleguva podatokot koga si ja napustil EU , bidekji za 200evra se proagja granicata Bez pecat.

I ako se odi preku Madjarska posle ne mora nov passos da se vadi moze i so stariot da patuva ponatamu Bez Problem !!

Last Comment On This Topic.
 

Диле Јоргачев

Одделение за заштита на народот
Член од
3 април 2017
Мислења
8.674
Поени од реакции
28.097
Одговорот е ако имаш среќа или подмитиш, може да поминеш.
Зошто би вадел, тогаш нов пасош воопшто.
По регуларна процедура, го ставаат пасошот на читачот и сите податоци излегуваат.
Уште користат печати, бидејќи процедурите не им се променети или што би рекле, нека го има може ќе се најде, а биометриските пасоши се нешто ново и сигурно постојат земји во светот каде нема биометриски пасоши, па заради тоа и се оставени печатите.
Може некој правник на форумот да ја објасни точната правна процедурата и да не се дезинформираат луѓето дека, нов пасош, нова животна страница.
На аеродром у Брисел приметив тој слепецот не ми удри печат и си викам ај да не се расправам нема везе,си летнав за Скопје.После неколку месеци летав до Братислава и на влез никаков проблем ама на излез.....Леле кога запна тој каде ти е печатот за излез од претходниот влез? Море дојдоа двајца,па ајде со нас ме однесоа у една просторија па пола саат натегање,објаснување.Среќа што кога не ми удри печат тој на излез у Брисел му запнав у Скопје на нашиот да ми удри печат за влез,и така се разбрав со Словаците.Не ми е јасно, и да помине дечкото преку Унгарија без печат како ке им објасни наредно влагање каде му е печатот за излез од претходниот пат?Ке има печат за влез а ке нема за излез
 

Kajgana Shop

На врв Bottom