Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Јас си бев за Хилари и на ајсидевит си испаднав за Хилари...Сандер ми е прекомунист Трамп префашист Хилари тамам. Плус и ја подржа јаките компании а како пробизнис секогаш сум за нив. Али Трамп трамп и тоа...добро е што ништо не прави само лупета на Твитер.
 
B

Bafra

Гостин
Јас си бев за Хилари и на ајсидевит си испаднав за Хилари...Сандер ми е прекомунист Трамп префашист Хилари тамам. Плус и ја подржа јаките компании а како пробизнис секогаш сум за нив. Али Трамп трамп и тоа...добро е што ништо не прави само лупета на Твитер.
Како бе Хилари ти била тамам, кои тоа компании ја подржувале освен Банкарите....
Како може да бидеш за личност која од кога изгуби па се до сега СИТЕ други и се виновни само таа не ја прифаќа одговорноста.

Обвинува други за емаиловите кои излегоа во јавноста а потврдува дека не биле фалсификат или лепени сечени :D . Самите си признаа дека работела преку приватен сервер за да не ја контролираат. Врз основа на содржината на тие пораки било кој друг да беше во затвор ќе завршеше.

Ги обвинува ТВ станици а 90% медиумските куќи нејзе ја фаворизираа. Ги обвинува жените што не гласале за нејзе. Сите се виновни само таа не.
Можеби е единствен кандидат кој после поразот не излегол вечерта да им се заблогодари на своите гласачи и тимот. :sramezliv:
Лезбејка е, живеат одвоено со Билчо, кој докажа дека пушењето :pusigo: не е сексуален чин :D

StefusRefus си ме разочарал врска изборот :place: .
Врска Трамп погледни ја нивната берза па кажи дали САД имаат криза :toe:
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Како бе Хилари ти била тамам, кои тоа компании ја подржувале освен Банкарите....
Како може да бидеш за личност која од кога изгуби па се до сега СИТЕ други и се виновни само таа не ја прифаќа одговорноста.

Обвинува други за емаиловите кои излегоа во јавноста а потврдува дека не биле фалсификат или лепени сечени :D . Самите си признаа дека работела преку приватен сервер за да не ја контролираат. Врз основа на содржината на тие пораки било кој друг да беше во затвор ќе завршеше.

Ги обвинува ТВ станици а 90% медиумските куќи нејзе ја фаворизираа. Ги обвинува жените што не гласале за нејзе. Сите се виновни само таа не.
Можеби е единствен кандидат кој после поразот не излегол вечерта да им се заблогодари на своите гласачи и тимот. :sramezliv:
Лезбејка е, живеат одвоено со Билчо, кој докажа дека пушењето :pusigo: не е сексуален чин :D

StefusRefus си ме разочарал врска изборот :place: .
Врска Трамп погледни ја нивната берза па кажи дали САД имаат криза :toe:
Мене многу не ми значи каква личност е политичарот повеќе ги ценев нејзините политики и идеологија...Берзата си расте од 2008ма Трамп не е сам и економски не е имбицил да ја турне сад во рецесија кај него не ми се допаѓа што е за економски изолационизам анти трејд е а тоа е лошо за сите на долг рок за среќа има советници и сам не одлучува или барем не ги спроведува целосно глупостите кои ги зборуваше во кампањата...инаку сум проглобализација и проинтервенционизам...Обама и Клинтон ми се допаѓаа и делумно Бушови посебно постариот. Младиот ми беше малку забеган на социјални теми и направи глупости со Фени Меј и Фени Мек.
Хилари беше школа на Бил и Обама така да ми беше ок и како генерален секретар...минус некои глупи афери на кои се палеа американци а мене ми звучат банално и сосема неопасно.
Како и да е Трамп е претседател Хилари не е битна веќе..Трамп тресе глупости 24/7 и тоа малку што го сработи не му е баш најпаметна работа има среќа што никој не го сваќа сериозно инаку би било хаос во светов.
Инаку мене најдобар ми беше Џонсон од либертаријанците ама темава е Трамп -Хилари а и реално шансите му беа 0. Така да ако имав право дефинитиво ќе гласав за Хилари. Ама немав ни право и работата е завршена.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
:rolleyes:


Clinton campaign, DNC paid for research that led to Russia dossier
https://www.washingtonpost.com/world/national-security/clinton-campaign-dnc-paid-for-research-that-led-to-russia-dossier/2017/10/24/226fabf0-b8e4-11e7-a908-a3470754bbb9_story.html


За тие што не знаат, станува збор за креаирањето „лажните вести“ во текот на претеседателската кампања, дека позади Трамп стои Русија.


Повеќе за тоа овде:
Hillary Clinton Lied, Paid For "Trump Dossier"
http://www.zerohedge.com/news/2017-10-24/wapo-dnc-clinton-campaign-financed-infamous-trump-dossier

So to summarize:
  • Hillary Clinton and the DNC paid to uncover and package dirt, whether factual or not, on Trump which eventually found its way in the Trump dossier
  • In doing so, the Clintons and the DNC were effectively collaborating with "deep" sources, both among the UK spy apparatus and inside Russia
  • Once Trump won, the FBI was instrumental in "leaking" the dossier to the mainstream media and select still unknown recipients (the same way Comey "leaked" his personal notebooks just a few months later, following his termination, to launch a probe of Trump).
  • The former head of the FBI who was supposed to probe Clinton's State Department - and the Clinton Foundation - for a bribery and kickback scheme involving Russia’s U.S. nuclear business, is now investigating Trump for Russia collusion instead
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Не следам многу американска политика ама колку што знам... Трамп го укина делумно Обамакер кој беше ок дури и требаше да се прошири замената му е многу лоша. Се откажа од ТАТП и слично што беа протрејд и потпишани од сите држави. Се зеза со Кина која му е најголем трговски партнер. Воведе построги имиграциски правила. Се зеза со Иран сите се за договорот за нуклеарната програма а тој и Израел против...или почни војна со Иран или биди со сојузниците трето е глупаво итн...така да (n)
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.812
Надворешната политка на САД под Трамп станува целосно таа на неоконзервативците. Тука спаѓа водење постојани војни, и обезбедување на работа за воено индустрискиот комплекс. Тоа е најважното што треба да го знаеш.

Другите работи како ТАТП (и другите варијанти како пацифичката) се дел од агендата за глобализација. Ништо добро нема ни ти ни јас да видиме од тоа, ниту пак граѓаните на САД. Тие ги губат работните места, и животниот стандард им паѓа, заради глобализацијата. Нивните работи ги работат во Кина и други места за многу помалку пари. Профит имаат само 1% од 1% најбогатите, само тие профитираат. Сите други губиме од глобализацијата.

За Обама-кер, што да се каже, социјалистички обид за здравство само со многу повеќе корупција и цицање на средната класа (без да добијат доволно за возварт). Тој систем е направен така да средната класа плаќа за неспосбните и мрзливите. Слично како кај нас, татко ми цел работен век од 18 од 65 години плаќал здравство, јас со децении редовно плаќам здравство, но кога еднаш ќе ни затреба да го искорситиме тоа здравство за кое толку сме одвојувале - сепак сме на иста положба со купот неработници и неплаќачи на даноци - посебни тие од малцинствата, кои се познати по неплаќање, ама и цицање на сите погодности на системот (каде често вршат работа пред тебе, зошто има многу нивни по приемните оддели, пошто нели - треба 20% да биделе и таму).
Мене ако ме прашуваш, и Обамакер и нашево здравство треба целосно да се променат, секој да добива според вложеното.
 
Последно уредено:
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Надворешната политка на САД под Трамп станува целосно таа на неоконзервативците. Тука спаѓа водење постојани војни, и обезбедување на работа за воено индустрискиот комплекс. Тоа е најважното што треба да го знаеш.

Другите работи како ТАТП (и другите варијанти како пацифичката) се дел од агендата за глобализација. Ништо добро нема ни ти ни јас да видиме од тоа, ниту пак граѓаните на САД. Тие ги губат работните места, и животниот стандард им паѓа, заради глобализацијата. Нивните работи ги работат во Кина и други места за многу помалку пари. Профит имаат само 1% од 1% најбогатите, само тие профитираат. Сите други губиме од глобализацијата.

За Обама-кер, што да се каже, социјалистички обид за здравство само со многу повеќе корупција и цицање на средната класа (без да добијат доволно за возварт). Тој систем е направен така да средната класа плаќа за неспосбните и мрзливите. Слично како кај нас, татко ми цел работен век од 18 од 65 години плаќал здравство, јас со децении редовно плаќам здравство, но кога еднаш ќе ни затреба да го искорситиме тоа здравство за кое толку сме одвојувале - сепак сме на иста положба со купот неработници и неплаќачи на даноци - посебни тие од малцинствата, кои се познати по неплаќање, ама и цицање на сите погодности на системот (каде често вршат работа пред тебе, зошто има многу нивни по приемните оддели, пошто нели - треба 20% да биделе и таму).
Мене ако ме прашуваш, и Обамакер и нашево здравство треба целосно да се променат, секој да добива според вложеното.
Друга идеологија сме...
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
7.663
Поени од реакции
4.974
Глупости. Воопшто не зборуваме за идеологии.
Јас сум проголем бизнис и проглобализација економска и кулурна и антитрајбализам и унилатерализам...просоцијални мерки и на пример прочојс антиган итн. Чиста спротивност на Трамп за 90% од работите. Нормално дека никад не би го подржал. Ако ова не не е идеологија незнам што е...:)
 
Последно уредено:
Член од
8 мај 2013
Мислења
11.220
Поени од реакции
35.824
Темава од нејзината првична намена за претседателските избори во САД, се претвори во параноја катче кај што Ванлок си го луфтира забеганиот мозок за што и да му падне на глава (не може нешто да му падне на памет, оти памет нема).
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
Глупости. Воопшто не зборуваме за идеологии.
@StefusRefus воопшто не следи идеологии, туку го следи исклучиво и само капиталот.

Очигледно Фриц Тисен во Германија во 1930-те години, како и неговите денешни македонски истомисленици Минчо Јорданов, Орце Камчев и Зоран Азманов, се неговите идоли.

А има добра причина зошто да им се восхитува, кога ќе се качиш на ескалатор во трговски центар, или во лифт во зграда, а пишува дека производителот е Тисенкруп, ретко кој знае дека капиталот на таа фирма е крвно стекнат од експлоатацијата и истребувањето на Евреите и останатите жртви на нацизмот.

Тисен си направи добар бизнис со Адолф Хитлер и нацистите, беше една од клучните личности кои го убедија последниот претседател на Вајмарската република Паул фон Хинденбург да му даде мандат на Хитлер за да формира влада, им донираше околу 1 милион германски марки на нацистите, па дури и ја убеди германската Асоцијација на индустријалисти да им донира 3 милиони германски марки на нацистите, а за возврат откако Хитлер и нацистите дојдоа на власт во Германија на 30 јануари 1933, Тисен создаде империја од неговите челичарници кои го произведуваа челикот за потребите на германските вооружени сили. Со задоволство ги поддржа укинувањето на синдикатите и повеќепартискиот парламентарен систем во Германија, а Евреите во нацистичките логори му дојдоа како шлаг врз тортата, речиси бесплатна работна сила за време на Втората Светска Војна, а капиталот се акумулира до бескрај.

Несомнено Минчо Јорданов, Орце Камчев, Зоран Азманов и таквите како нив се трудат од петни жили да го следат примерот на Фриц Тисен, и навистина добар бизнис си направија со пвеводбениците и нивниот пастир, и тоа без војна, без воена индустрија и без концентрациони логори - целосно легално, и несомнено @StefusRefus планира да го следи нивниот пример, важен е капиталот, а од каде и како е стекнат воопшто не е важно.
 
Член од
22 јули 2016
Мислења
1.748
Поени од реакции
750
Темава од нејзината првична намена за претседателските избори во САД, се претвори во параноја катче кај што Ванлок си го луфтира забеганиот мозок за што и да му падне на глава (не може нешто да му падне на памет, оти памет нема).
И Декстер и компанија исто не заборавај. Да беше само ванлок... :)
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.508
Поени од реакции
11.571
И Декстер и компанија исто не заборавај. Да беше само ванлок... :)
Кутриот ти, откако твојата миленичка изгуби на редовните претседателски избори во САД кои се одржаа на 8 ноември 2016, нешто те снема од темава, а и во темата Случувања во Македонија кога ќе останеш без издржани аргументи, единствено знаеш да се расплакаш бидејќи некој друг ти ја ремети темата.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom