Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
17 август 2011
Мислења
9.765
Поени од реакции
17.477
Генерално низ елитите у Киев во последните 15 години се шири антируско доживување поттикнато/спонзорирано од амерички lifestyle. Дали треба така или не, ќе покажат наредниве 5-10 години. Одеднаш на проамеричките европјани им стана жал за украинците, откако ги испоебаа украинките.
Не е само кај елитите, кај самите луѓе е раширено тоа расположение. Зборам за тие што се осеќаат како Украинци, не за тие што зборуваат руски. Не е ни чудно, шетаат и гледаат како живеат соседните земји кој станаа западни сојузници, како они, кој останаа проруски.
Криви се елитите што не им кажаа дека они за жал, не е возможно да го добијат истото. Таков им бил ксметот. За луѓето е нормално да се кусогледи, меѓутоа државниците треба да се државници.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.575
Поени од реакции
26.098
Абе ок, ете одлучиле Украинците малце да се продадат на Западот, доста се продаваа на Истокот. Дали им се исплатеше или не тоа е мање битно. Мене друго ми е муабетот, го критикувате Западот за се она што го прави, топовско месо итн, како да Русиве им се спасители на Украинциве и како да им е многу жал за нив. И Истокот и Западот, двете страни гледаат да ја постигнат својата крајна цел = да ја цицаат Украина. Затоа е и борбата.
Да размислеле малку дека неонацистичката багра која се продаде на западот, нема баш да ги изведе на прав пат, нема да дојдеа до ова дереџе. Ниту земјата ќе им се распаднеше, ниту ништо. На пример на Русија не им беше императив да им го земат Крим и двете републики, го направија тоа во заштита на сопствените интереси, за да Украина не влезе во НАТО. Зарем тоа што Украинците еуфорично следеа неонацисти и не размислија на ваков одговор од Русија кој беше и тоа како логичен, Русите им се криви. Русите само си ги бранеа сопствените интереси. А притоа претходно во никој случај не ги загрозуваа Украинските.


И едната и другата страна и утре Украина стане црна дупка и ја снема, единствено нешто што ќе сторат е што ќе испратат телеграми за сочуство. И ќе си продолжат пак, ич нема гајле да им е.
Не е така. Ова што го збориш важи за Америка. На Русите не им се исплати да имаат девастирана држава од четириесе и кусур Милиони во соседството, па згора на тоа непријателски настроена. Со значително Руско малцинство во неа, и значително Украинско малцинство во Русија, со народ кој гаи бизнис врски, кои има роднински врски и секојдневни контакти. Тоа ќе им остане како чир. А за Американците, да... ќе продолжи да ги боли стапот како и претходно.
 
Последно уредено:
Член од
10 јануари 2022
Мислења
231
Поени од реакции
436



Автоматски споено мислење:

@bijons ти да не имаш правено муабет со Славјанка?


Од НАТО треба само да и направат динге динге на вибер на Славјанка и веднаш испраќа војници.

Не разбирам кој е критериумот некој да биде поставен за функционер во државата. Очигледно прв предуслов е дека треба да е кловн.
Дај нека ги соберат барем нека не се бламираат јавно, ќе истреси некој некоја глупост, ќе јадиме ракета од некоја страна.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Зошто користиш Гугл на литвански? И после оти ти се смее народ за Словакија...
...значи мора само на англиски јазик инаку не се важи, народ (демек овде неколку членови) кои знаат еден и пол јазик сигурно дека ќе се смеат на полиглот, тоа е очекувано!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.575
Поени од реакции
26.098
Од НАТО треба само да и направат динге динге на вибер на Славјанка и веднаш испраќа војници.

Не разбирам кој е критериумот некој да биде поставен за функционер во државата. Очигледно прв предуслов е дека треба да е кловн.
Дај нека ги соберат барем нека не се бламираат јавно, ќе истреси некој некоја глупост, ќе јадиме ракета од некоја страна.
Треба под итно да се отвори пункт за доброволци од УЧК. Јас сум дури и директно Русија да се нападне, што има да чекаме Украина кур се тресе.
Автоматски споено мислење:

Украина денеска, поточно Киев, најточно Мајдан:




 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
А што правиме со источното лицемерие? Што добро видела Украина од Русија, па да се пази од лицемерието на Западот? Нема лицемерие, има само интереси. САД има интерес од Украина, ја користи, Русија има интерес од Украина ќе ја напаѓа. Утре зависно од нивниот интерес, може да се сменат улогите, САД да напаѓа, Русија да брани, така да фер или не, секој си гледа да си ги направи своите намери да му успеат, ниту Русите се грижат за Украинците ниту Американците, така да тука едноставно, нема правда, едноставно така функционира политиката сега а и цело време.

Имаш уште живи сведоци во Украина за гладоморот или холодоморот, а ти тука велиш за лицемерието на Западот? Барем за Украина немој да браниш неодбранливо, има живи сведоци што ќе ти посведочат за тортурата на Сталин врз Украина, и какво е општо мислењето во Русија за Украина.
...во Украина има малцинство Руси, а нема од Западот, лицемерието е дека МКД се откажа од сопственото малцинството во соседството за чие поборници се слични како неколкуте тука на форумов кои не можат да сфатат дека некој како Русите се грижи за своето малцинство кое е во Украина
п.с. За некоја година и Лукашенко ќе го дистанцирате од Белорусија ;););)
... како може некој кој не бил ни роден во тие промени да ја знае правата вистина, време на Гадафи, во тоа време нашите иделе на гурбет, прекрасна земја со нафта и ресурси за либиски народ бесплатно, го дистанцирале насилно во име на демократијата ја сјебале Либија, сега пустош и глад и сиромаштија иди сега во Либија на гурбет, исто и Белорусија ќе ја опустошат најчиста и најеколошка држава со бесплатно здравство, образование... све што е убаво да се уништи тоа е, родител 1 и родител 2 да се уништи све што е бенифит за човекот,
 
Последно уредено:
Член од
14 август 2018
Мислења
4.628
Поени од реакции
10.291
...во Украина има малцинство Руси, а нема од Западот, лицемерието е дека МКД се откажа од сопственото малцинството во соседството за чие поборници се слични како неколкуте тука на форумов кои не можат да сфатат дека некој како Русите се грижи за своето малцинство кое е во Украина

... како може некој кој не бил ни роден во тие промени да ја знае правата вистина, време на Гадафи, во тоа време нашите иделе на гурбет, прекрасна земја со нафта и ресурси за либиски народ бесплатно, го дистанцирале насилно во име на демократијата ја сјебале Либија, сега пустош и глад и сиромаштија иди сега во Либија на гурбет, исто и Белорусија ќе ја опустошат најчиста и најеколошка држава со бесплатно здравство, образование... све што е убаво да се уништи тоа е, родител 1 и родител 2 да се уништи све што е бенифит за човекот,
Бијонсе ја се слагам со тебе...
Ама да не ја правиме Белорусија, Швицарска!
Од Чернобил највише го окркале они, а не Украина! Најголемиот fallout е таму, број еден во светот по рак на тироида, и се останато.
Каква земја е... сепак мислам преубава.
Имаш еден влогер на јутјуб Bald and bankrupt, ете човекот се прошета и низ Белорусија.
За мењање режим таму, портокалови или ултра-виолетови револуции, не иде предвид наредни сто години! Западен бафер ќе си бидат на Русите, мада и така можат убаво да живеат.
 
Член од
1 март 2010
Мислења
7.886
Поени од реакции
14.377
...значи мора само на англиски јазик инаку не се важи, народ (демек овде неколку членови) кои знаат еден и пол јазик сигурно дека ќе се смеат на полиглот, тоа е очекувано!
Колку наплаќаш месечно за часови по литвански? Полиглот била :vozbud: :pos: :pos:
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.604
Поени од реакции
34.798
Бијонсе ја се слагам со тебе...
Ама да не ја правиме Белорусија, Швицарска!
Од Чернобил највише го окркале они, а не Украина! Најголемиот fallout е таму, број еден во светот по рак на тироида, и се останато.
Каква земја е... сепак мислам преубава.
Имаш еден влогер на јутјуб Bald and bankrupt, ете човекот се прошета и низ Белорусија.
За мењање режим таму, портокалови или ултра-виолетови револуции, не иде предвид наредни сто години! Западен бафер ќе си бидат на Русите, мада и така можат убаво да живеат.
...подобра е од Швицарска, веќе не држи на стара слава нејзините убавини, загадено посебно од влезот на штогодерије од нецивилизирани!
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.575
Поени од реакции
26.098
Не е само кај елитите, кај самите луѓе е раширено тоа расположение. Зборам за тие што се осеќаат како Украинци, не за тие што зборуваат руски. Не е ни чудно, шетаат и гледаат како живеат соседните земји кој станаа западни сојузници, како они, кој останаа проруски.
Криви се елитите што не им кажаа дека они за жал, не е возможно да го добијат истото. Таков им бил ксметот. За луѓето е нормално да се кусогледи, меѓутоа државниците треба да се државници.
Не би рекол дека не е можно, туку дека никој за нив нема да им ја исчисти корупцијата во системот и нема да ги смени криминогените олигарси што владеат во земјата. Кој и да дојде ќе ја искористи таа корупција, како што впрочем се покажа.
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
А што правиме со источното лицемерие? Што добро видела Украина од Русија, па да се пази од лицемерието на Западот? Нема лицемерие, има само интереси. САД има интерес од Украина, ја користи, Русија има интерес од Украина ќе ја напаѓа. Утре зависно од нивниот интерес, може да се сменат улогите, САД да напаѓа, Русија да брани, така да фер или не, секој си гледа да си ги направи своите намери да му успеат, ниту Русите се грижат за Украинците ниту Американците, така да тука едноставно, нема правда, едноставно така функционира политиката сега а и цело време.

Имаш уште живи сведоци во Украина за гладоморот или холодоморот, а ти тука велиш за лицемерието на Западот? Барем за Украина немој да браниш неодбранливо, има живи сведоци што ќе ти посведочат за тортурата на Сталин врз Украина, и какво е општо мислењето во Русија за Украина.
Сталин и совјети ги поистоветуваш со Руси, а што правиме со Хрушчов по твоја логика од него страдале пак Руси... во тој гладомор што го споменуваш колку страдале Украинци толку страдале и Руси и сите останати народи во СССР... споредбата ти е смешна.
 

INDIJANEC123

Женкар, Илуватар
Член од
17 март 2014
Мислења
3.815
Поени од реакции
6.373
Влијание од комшиите неможеш да истиснеш па ако сака и Џо Бајден претседател да стане на Украина. Еве Македонија за пример и Црна Гора. Членки на НАТО има огромно Српско, Грчко и Бугарско влијание. Неможе земја која е илјадници километри оддалечена да има поголемо влијание од комшиите. Земете го Виетнам, долги години беа присутни америте ама ништо не постигнаа. Украина е жарче преку кое треба да се санкционира Русија, ништо повеќе. Руско влијание таму ќе има дури постојат тие два народи кои се многу поврзани меѓу себе - културолошки, историски и генетски. Можеш половина да свртиш едни против други но пак другата половина не го прифаќа тоа. Можеш и Мексико да го палиш против САД но во САД живеат огромен број мексиканци и др латински народи така да тешко оди таа работа.
 

PIRATIC

diplomiran klozetar
Член од
26 јануари 2012
Мислења
7.854
Поени од реакции
6.495
Isti ku*ac se bre i Rusija i Ukraina i Belorusija i site tie bivši SSSR državi, pa i nie ne sme ništo posebno i ništo podobro od niv, a najverojatno i dan'beter sme od niv oti tie bar imaat energensi, a nie nemame ništo. Zošto nikoj od SAD, Kanada ili zemjite od zapadna Evropa ne se iseluva da živee vo istočna ili jugoistočna Evropa, tuku e obratno baš narodot od zemjite na istočna i jugoistočna Evropa se iseluva tamu. Vo red aj da ostavime toa da ne navleguvame vo toj opširen muabet kade bilo podobro ili pološo. Konkretno okolu konfliktov, od edna strana mnozinstvoto gragjani vo sekoja edna suverena i nezavisna država kakva što e i Ukraina treba samite bez nikakvi pritisoci od nadvor da si se opredelat kon koj pravec politički ke im se dviži nivnata država, dali prema Brisel i Vašington ili prema Moskva, no od druga strana pa i navistina vlezot na Ukraina vo NATO realno bi pretstavuvalo ogromen bezbednosen rizik za Rusija, bidejki bukvalno geografski gledano na mapata Ukraina e predvorje na Rusija, a Rusite što e i normalno si sakaat da si imaat onakva bezbednosna bafer zona sostavena od bivši SSSR državi koi politički bi bile ili pro-ruski orientirani ili pa bi bile neutralni i istite tie bi služele kako nekoja bezbednosna tampon zona pomegju Ruskata Federacija i zemjite od NATO/EU !
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.638
Поени од реакции
5.317
Украинскиот народ не се продаде на западот, политичката инсталирана елита и дебелата свиња Порошенко кој кидна со кешот се оние кои го продадоа народот. Западот го заболе за корумпираната Украина ( исто како и за нас ) едноставно нив ги интересира е геополитика, војна, срање, провокации и остало. Почнаа да согледуваат другиве НАТО држави колку е часот, видоа дека нема поента да се отвара светска војна за итнересите на америте и се повлекоа. Украина е заробена држава од шарените куртони кои завладеаа, исто како и кај нас. НАТО ЕУ НАТО ЕУ .... нема леб таму, доколку самите Украинци не си ја средат самите државата, нема друг да ги оправа.
Истото го велам и јас, само после западот додавам и истокот. И западот и истокот. Дали ќе биди заробена од шарените куртони дали од руските националисти епилогот е ист = пак ќе бидат заробени. Тоа и ми е поентата, дека врз украински грб и украинска крв големите сили си ги мерат силите, додека обичниот украинец го плаќа цехот. Јас не го оправдувам мешањето на западот во Украина, но не го оправдувам ни мешањето на Русија.
Ti ja spomna Germanija i nejzinoto slavno nacisticko minato od koe Germancite se sramat ne jas :toe: .
Sledniot pat biraj si gi primerite za da dolovis poenta malce povnimatelno.
I ajde legnuvaj, vreme ti e, pomina polnokj.
За тебе ако е славно нацистичкото минато, за мене не е, а и за 99% од Германците, додека за Русите 80% и повеќе се гордеат со нивното комунистичко минато, кое е подеднакво брутално со нацистичкото, тука е разликата.

п.с. Хуморов и форава твоја искрено му станува глупа веќе на 14годишна возраст на децата. Тебе ако ти е уште интересна, искрено, треба да се размислиш што како. :)
Да размислеле малку дека неонацистичката багра која се продаде на западот, нема баш да ги изведе на прав пат, нема да дојдеа до ова дереџе. Ниту земјата ќе им се распаднеше, ниту ништо. На пример на Русија не им беше императив да им го земат Крим и двете републики, го направија тоа во заштита на сопствените интереси, за да Украина не влезе во НАТО. Зарем тоа што Украинците еуфорично следеа неонацисти и не размислија на ваков одговор од Русија кој беше и тоа како логичен, Русите им се криви. Русите само си ги бранеа сопствените интереси. А притоа претходно во никој случај не ги загрозуваа Украинските.
Епа, кога веќе зборуваме за интерес, и интерес на САД е слаба Русија, и затоа им ги опколија државите од поранешниот СССР и во сите им прават дубарии. Русија да беше толку моќна ќе им го правеше истото со Мексико, Канада итн. и ќе се служеа со истото со што се служат американците денес. Така си одат работите, нема тука фер било, не било. Јас не зборувам дали е фер или не е фер, само сметам дека сите држави и сите империи гледано историски наназад гледаат нивното влијание да биде што поголемо и да го претркаат конкурентот.

За време на ВСВ Сталин и Хитлер си направија договор, си ја поделија Полска на половина, нивните војници си пиеја кафе и чај на пола Полска, си имаа договор на ненапаѓање, се додека Хитлер не му збрчи да ја нападни Русија, за потоа црвената армија со освојувањето на Берлин, да се прави најантифашистичкото нешто што се појавило дотогаш, а претходно шуруваа заедно со тие нацисти. Ете тоа ти е политика и терање интерес. Никој за никому не му е гајле, се додека нема интерес од другиот.

На Русите можеби им беше императив да го земат Крим, и си најдоа убав повод да го направат тоа. Им го зедоа. Моја прогноза е дека од овие преговори Блинкен,Лавров,Бајден,Путин ќе доведат до сличен епилог. Донбас и Луганск ќе добијат некоја си автономија во граници на Украина, остатокот од Украина нема формално да влези во НАТО ама ќе биде западен сателит, а Русите ќе добијат гаранции дека Украина ќе биди последното мешање на НАТО околу границите на Русија, и нема да има војна.

Сталин и совјети ги поистоветуваш со Руси, а што правиме со Хрушчов по твоја логика од него страдале пак Руси... во тој гладомор што го споменуваш колку страдале Украинци толку страдале и Руси и сите останати народи во СССР... споредбата ти е смешна.
Житото што се земаше од Украина, се трошеше во Москва и Санкт Петербург. Ако таму живеат Палестинци, тогаш ок, и Руси страдале.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom