Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    671

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
А што правиме со источното лицемерие? Што добро видела Украина од Русија, па да се пази од лицемерието на Западот? Нема лицемерие, има само интереси. САД има интерес од Украина, ја користи, Русија има интерес од Украина ќе ја напаѓа. Утре зависно од нивниот интерес, може да се сменат улогите, САД да напаѓа, Русија да брани, така да фер или не, секој си гледа да си ги направи своите намери да му успеат, ниту Русите се грижат за Украинците ниту Американците, така да тука едноставно, нема правда, едноставно така функционира политиката сега а и цело време.

Имаш уште живи сведоци во Украина за гладоморот или холодоморот, а ти тука велиш за лицемерието на Западот? Барем за Украина немој да браниш неодбранливо, има живи сведоци што ќе ти посведочат за тортурата на Сталин врз Украина, и какво е општо мислењето во Русија за Украина.
Stalin ne bese Gruziec?
Bas me interesira kakvo e opstoto mislenje na ukraincite za Gruzija. Uste ja mrazat ili im prostija ?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Stalin ne bese Gruziec?
Bas me interesira kakvo e opstoto mislenje na ukraincite za Gruzija. Uste ja mrazat ili im prostija ?
Го спасуваа Саакашвили машнојадецот, па дури и мер на Одеса беше. Пред да добие спој на жичките и да се врати со Грузија.
 

SkimSkam

Full Stack Говнар
Член од
26 август 2021
Мислења
2.119
Поени од реакции
5.667
Генерално низ елитите у Киев во последните 15 години се шири антируско доживување поттикнато/спонзорирано од амерички lifestyle. Дали треба така или не, ќе покажат наредниве 5-10 години. Одеднаш на проамеричките европјани им стана жал за украинците, откако ги испоебаа украинките.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Сталин е Грузиец не е Русин. Ако Украина страдала под Сталин, уште повеќе страдала и Русија. Ако некој изгубил од Советскиот период, тогаш највеќе изгубила Русија. Сум рекол многу пати, да го споредуваш Советскиот Сојуз со денешна Русија е многу подалеку одколку да ја споредуваш нацистичка Германија со денешна Германија. Тој „аргумент“ можеш да го фрлиш во вода.

Она за што можеме да расправаме е лицемерието на исток и на запад, сеедно. Кога ќе се најдеш во кожата на Украина, која граничи со Русија и чиј народ има секојдневна комуникација, бизнис-односи, роднински врски, значително население на Украинци во Русија и Руси во Украина. Слична култура, сличен јазик. И некој дојде од иљадници километри и реши да инсталира режим сосема непријателски, тоа сигурно го прави дека гледа материјал за топовско месо, што всушност и се гледа. Па сега измери го лицемерието.... за денешна Русија, Украинците никад не биде топовско месо.
Stalin ne bese Gruziec?
Bas me interesira kakvo e opstoto mislenje na ukraincite za Gruzija. Uste ja mrazat ili im prostija ?
Чекајте малце другари.

Русија се поистоветува со Советскиот Сојуз за позитивните работи, низ цел свет се претставува како земја која го победила фашизмот, итн. Го величаат Сталин како победник, како човек што го спасил човештвото од фашизмот. (за подоцна, да го воведе комунизмот, исто репресивен како и фашизмот).

Парадираат на 9 Maj, со слики со се. Тогаш Русија може да биди наследничка на СССР, а кога ќе се чепне за болна и негативна тема како холодоморот, тогаш и русите страдале од Сталин грузиецот, и нив им било тешко. Да не треба репарации да им исплаќаме на Русите за Сталин? Русите страдале повеќе од Украинците, бидејќи цело жито им го зедоа за да се прехранат а Украинците јадеа мачки и глувци (а има и случаи и на канибализам). Види страдање, да го оставаш некој да јади мачки и глувци и да те прават жртва на крајот.

За мене е ЛИЦЕМЕРИЕ лицемерие. Лицемерен е и Западот, лицемерна е и Русија. Јас немам проблем да го признаам и разводнувам тоа, за вас не знам...

п.с. За некоја година и Лукашенко ќе го дистанцирате од Белорусија ;););)
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Генерално низ елитите у Киев во последните 15 години се шири антируско доживување поттикнато/спонзорирано од амерички lifestyle. Дали треба така или не, ќе покажат наредниве 5-10 години. Одеднаш на проамеричките европјани им стана жал за украинците, откако ги испоебаа украинките.
Си има антагонизам одамна меѓу нив, ама и доста поврзаности.
Онака како пример на рускиот форум за ..... главни модератори се Украинци. На професионална линија нула антагонизам, онака куј го знае. Колешка пред 10 години збореше и пишуваше руски и суржик, во последните 3 години речиси само на украински пишува. Шарената пропаганда си го прави своето.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Чекајте малце другари.

Русија се поистоветува со Советскиот Сојуз за позитивните работи, низ цел свет се претставува како земја која го победила фашизмот, итн. Го величаат Сталин како победник, како човек што го спасил човештвото од фашизмот. (за подоцна, да го воведе комунизмот, исто репресивен како и фашизмот).

Парадираат на 9 Maj, со слики со се. Тогаш Русија може да биди наследничка на СССР, а кога ќе се чепне за болна и негативна тема како холодоморот, тогаш и русите страдале од Сталин грузиецот, и нив им било тешко. Да не треба репарации да им исплаќаме на Русите за Сталин? Русите страдале повеќе од Украинците, бидејќи цело жито им го зедоа за да се прехранат а Украинците јадеа мачки и глувци (а има и случаи и на канибализам).

За мене е ЛИЦЕМЕРИЕ лицемерие. Лицемерен е и Западот, лицемерна е и Русија. Јас немам проблем да го признаам и разводнувам тоа, за вас не знам...

п.с. За некоја година и Лукашенко ќе го дистанцирате од Белорусија ;););)
Neznam koj sto i kako, Stalin bese po nacionalnost Gruziec, a Gruzija bese edna od tamu neznam kolku republiki vo sojuzot, vklucitelno i Ukraina.
Ako nekoj treba da mrazat Ukraincite , toa bi bilo Gruzija i Gruzijcite. Tie gi poebaja.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Neznam koj sto i kako, Stalin bese po nacionalnost Gruziec, a Gruzija bese edna od tamu neznam kolku republiki vo sojuzot, vklucitelno i Ukraina.
Ako nekoj treba da mrazat Ukraincite , toa bi bilo Gruzija i Gruzijcite. Tie gi poebaja.
Значи јас цело време сум живеел во заблуда.

Грузија е таа што го победи фашизмот, и Грузија е таа што сосила го натера Јури Гагарин да лета во вселената.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Значи јас цело време сум живеел во заблуда.

Грузија е таа што го победи фашизмот, и Грузија е таа што сосила го натера Јури Гагарин да лета во вселената.
Oti da ne, site ucestvuvaa vo pobedata nad nacizmot kako gragjani na Sovetskiot Sojuz, sto znaci i Gruzija.
Toa ti e isto kako da recis deka samo Srbite gi pobedile nacistite na tloto na Jugoslavija, drugite taka si sedele i si grickale semki.
P.s prviot amerikanec vo vselenata dobrovolec bil ili i nego nasila go piknale vo kapsulata?
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Чекајте малце другари.

Русија се поистоветува со Советскиот Сојуз за позитивните работи, низ цел свет се претставува како земја која го победила фашизмот, итн. Го величаат Сталин како победник, како човек што го спасил човештвото од фашизмот. (за подоцна, да го воведе комунизмот, исто репресивен како и фашизмот).

Парадираат на 9 Maj, со слики со се. Тогаш Русија може да биди наследничка на СССР, а кога ќе се чепне за болна и негативна тема како холодоморот, тогаш и русите страдале од Сталин грузиецот, и нив им било тешко. Да не треба репарации да им исплаќаме на Русите за Сталин? Русите страдале повеќе од Украинците, бидејќи цело жито им го зедоа за да се прехранат а Украинците јадеа мачки и глувци (а има и случаи и на канибализам). Види страдање, да го оставаш некој да јади мачки и глувци и да те прават жртва на крајот.

За мене е ЛИЦЕМЕРИЕ лицемерие. Лицемерен е и Западот, лицемерна е и Русија. Јас немам проблем да го признаам и разводнувам тоа, за вас не знам...

п.с. За некоја година и Лукашенко ќе го дистанцирате од Белорусија ;););)
Кога ќе видиш низ историјата и Унгарија, Романија и Бугарија ја славеле победата над фашизмот, а верувам и Италија и Германија исто така....

Славењето над фашизмот е нешто што се практикуваше во цел свет. И пак ќе речам со ваков спин можеме да одиме до 101 и назад и на крај да заклучиме дека Германците се наследници на Нацистичка Германија. Пошто реално Германците не страдале од Хитлер, додека под Сталин страдале највеќе советите, без разлика која нација биле, а во Советскиот сојуз имале и тоа како претставници и Украинците, на пример Хрушчов. Да не збориме дека Украинците имаа слична ваква епизода во втората светска војна кога истите оние струи што во 2014 беа најгласни, се ујдисаа со Хитлер и правеа масакри над Евреи и Руси.

Така да ловење вештерки во минатото нема да им го реши проблемот на Украина денеска. Ниту пред 2014 Русите им беа криви за нивната корупција, ниту пак сега им се Русите криви дека станаа топовско месо на западот, кој се ујдиса со Украински неонацисти. За да како награда од западот денеска добијат поддршка од типот „Доколку Русија нападне, жестоко ќе им возвратиме со санкции“, тресла се гора родио се миш. Па на Албанците повеќе им учинија со Косово, одколку што им чинат на Украинците, задња рупа на свирали се во очите на западот.

Дури и да споредиш со Советскиот Сојуз, Украина била втора после Русија. За западот се Нико, кога ќе се здружат со Грузија, ќе станат Нико и Ништа.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Oti da ne, site ucestvuvaa vo pobedata nad nacizmot kako gragjani na Sovetskiot Sojuz, sto znaci i Gruzija.
Toa ti e isto kako da recis deka samo Srbite gi pobedile nacistite na tloto na Jugoslavija, drugite taka si sedele i si grickale semki.
P.s prviot amerikanec vo vselenata dobrovolec bil ili i nego nasila go piknale vo kapsulata?
Кога ќе видиш низ историјата и Унгарија, Романија и Бугарија ја славеле победата над фашизмот, а верувам и Италија и Германија исто така....

Славењето над фашизмот е нешто што се практикуваше во цел свет. И пак ќе речам со ваков спин можеме да одиме до 101 и назад и на крај да заклучиме дека Германците се наследници на Нацистичка Германија. Пошто реално Германците не страдале од Хитлер, додека под Сталин страдале највеќе советите, без разлика која нација биле, а во Советскиот сојуз имале и тоа како претставници и Украинците, на пример Хрушчов. Да не збориме дека Украинците имаа слична ваква епизода во втората светска војна кога истите оние струи што во 2014 беа најгласни, се ујдисаа со Хитлер и правеа масакри над Евреи и Руси.

Така да ловење вештерки во минатото нема да им го реши проблемот на Украина денеска. Ниту пред 2014 Русите им беа криви за нивната корупција, ниту пак сега им се Русите криви дека станаа топовско месо на западот, кој се ујдиса со Украински неонацисти. За да како награда од западот денеска добијат поддршка од типот „Доколку Русија нападне, жестоко ќе им возвратиме со санкции“, тресла се гора родио се миш. Па на Албанците повеќе им учинија со Косово, одколку што им чинат на Украинците, задња рупа на свирали се во очите на западот.

Дури и да споредиш со Советскиот Сојуз, Украина била втора после Русија. За западот се Нико, кога ќе се здружат со Грузија, ќе станат Нико и Ништа.
Сите учествуваа, да. Но, никој не вели денеска дека СССР даде толку и толку грузијци, украинци во борбата против фашизмот, туку толку и толку руси. На 9 Мај, Русија се претставува како наследник на СССР, и за разлика од Германија во која денеска на Нацистичка Германија едни добри 99% од Германците ја сметаат за црно минато, денеска водството на Русија сака да го воскресне, а едно добри 70% од Русите, СССР и нивниот тогашен комунистички режим не го сметаат за црно минато. Дури и самиот Путин во интервју има речено дека пропаста на СССР е пропаст на Русија.

"It was the disintegration of historical Russia under the name of the Soviet Union, that collapse of the USSSR was the greatest geopolitical disaster of the 20th century for us. " Putin said of the 1991 breakup of the Soviet Union while speaking in a documentary film called Russia. Recent History that aired on state television on December 12.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.547
Поени од реакции
26.051
Сите учествуваа, да. Но, никој не вели денеска дека СССР даде толку и толку грузијци, украинци во борбата против фашизмот, туку толку и толку руси. На 9 Мај, Русија се претставува како наследник на СССР, и за разлика од Германија во која денеска на Нацистичка Германија едни добри 99% од Германците ја сметаат за црно минато, денеска водството на Русија сака да го воскресне, а едно добри 70% од Русите, СССР и нивниот тогашен комунистички режим не го сметаат за црно минато. Дури и самиот Путин во интервју има речено дека пропаста на СССР е пропаст на Русија.
Територијата на Советскиот Сојуз е произлезена од територијата на царска Русија, а кога Советскиот Сојуз се распадна, од него излегоа 15тина држави. Од тој аспект, самиот распад на Советскиот Сојуз е катастрофа за Русија, а не пропаста на системот.

А ако збориме како систем, тој систем си имал и свои предности, кои денеска највеќе ги ужива Русија, како например, воено-технолошките достигнувања и така натаму. Меѓутоа никој денеска не плаче по тој систем кој дефакто и во Русија е признат како тиранија (поготово делот со Сталин), туку по териториите на Царска Русија. Токму затоа е и денешната приказна за враќање на сферите на Руско влијание.

Пак ќе кажам, ако се фатиме за историјата, никаде нема да стигнеме... Види ја сегашноста.

Украина беше сосед на Русија, која добиваше евтин гас, имаше некакво Руско влијание и тоа е тоа. Денеска Украина е топовско месо, добива скап Руски гас, кој иде преку Германија (ваљда) и згора на тоа е посиромашна него што беше претходно. Ги насскаа да се борат против Русите и кога Русите им заржаа истите тие им рекоа, не се секирајте натртете им се, ако ви го начукаат ќе им удриме санкции, само вие храбро издржете.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Сите учествуваа, да. Но, никој не вели денеска дека СССР даде толку и толку грузијци, украинци во борбата против фашизмот, туку толку и толку руси. На 9 Мај, Русија се претставува како наследник на СССР, и за разлика од Германија во која денеска на Нацистичка Германија едни добри 99% од Германците ја сметаат за црно минато, денеска водството на Русија сака да го воскресне, а едно добри 70% од Русите, СССР и нивниот тогашен комунистички режим не го сметаат за црно минато. Дури и самиот Путин во интервју има речено дека пропаста на СССР е пропаст на Русија.

"It was the disintegration of historical Russia under the name of the Soviet Union, that collapse of the USSSR was the greatest geopolitical disaster of the 20th century for us. " Putin said of the 1991 breakup of the Soviet Union while speaking in a documentary film called Russia. Recent History that aired on state television on December 12.
Si pomislil za moment samo kolku e glupo za eden random Germanec da go smeta za svoe svetlo minato vremeto koga germanija ja izgubi vojnata koja sama ja pocna , ja rasparcija i okupiraa itn itn.
Od druga strana Rusite a i site drugi narodi koi ucestvuvaa vo taa vojna na pobednickata strana go slavat toa kako nivno slavno minato, vklucitelno i nie. Vsusnost nikoj koj izgubil vo toa vreme ne se prisekja na toa kako nivno slavno minato, malce bezveze bi bilo.
I edno e ti sto velis ili mislis deka velat, siguren sum deka sekoja drzava, republika, oblast ili sto i da bila togas poprilicno tocno znae kolki zivoti izgubila za vreme za vojnata.
 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.635
Поени од реакции
5.316
Украина беше сосед на Русија, која добиваше евтин гас, имаше некакво Руско влијание и тоа е тоа. Денеска Украина е топовско месо, добива скап Руски гас, кој иде преку Германија (ваљда) и згора на тоа е посиромашна него што беше претходно. Ги насскаа да се борат против Русите и кога Русите им заржаа истите тие им рекоа, не се секирајте натртете им се, ако ви го начукаат ќе им удриме санкции, само вие храбро издржете.
Абе ок, ете одлучиле Украинците малце да се продадат на Западот, доста се продаваа на Истокот. Дали им се исплатеше или не тоа е мање битно. Мене друго ми е муабетот, го критикувате Западот за се она што го прави, топовско месо итн, како да Русиве им се спасители на Украинциве и како да им е многу жал за нив. И Истокот и Западот, двете страни гледаат да ја постигнат својата крајна цел = да ја цицаат Украина. Затоа е и борбата. И едната и другата страна и утре Украина стане црна дупка и ја снема, единствено нешто што ќе сторат е што ќе испратат телеграми за сочуство. И ќе си продолжат пак, ич нема гајле да им е.
Автоматски споено мислење:

Od druga strana Rusite a i site drugi narodi koi ucestvuvaa vo taa vojna na pobednickata strana go slavat toa kako nivno slavno minato, vklucitelno i nie. Vsusnost nikoj koj izgubil vo toa vreme ne se prisekja na toa kako nivno slavno minato, malce bezveze bi bilo.
Вака сега, јас кога пишувам дека Русите 70% мислат позитивно за тоа МИНАТО е времето пост војната и времето на режимот на Сталин а не антифашистичката борба. Еве најди рандом Русин на интернет, и запрај муабет. од 10 души 9 ќе ти зборуваат во суперлативи позитивно за времето на Сталин. Факат е така.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
11.442
Поени од реакции
20.190
Абе ок, ете одлучиле Украинците малце да се продадат на Западот, доста се продаваа на Истокот. Дали им се исплатеше или не тоа е мање битно. Мене друго ми е муабетот, го критикувате Западот за се она што го прави, топовско месо итн, како да Русиве им се спасители на Украинциве и како да им е многу жал за нив. И Истокот и Западот, двете страни гледаат да ја постигнат својата крајна цел = да ја цицаат Украина. Затоа е и борбата. И едната и другата страна и утре Украина стане црна дупка и ја снема, единствено нешто што ќе сторат е што ќе испратат телеграми за сочуство. И ќе си продолжат пак, ич нема гајле да им е.
Автоматски споено мислење:

Вака сега, јас кога пишувам дека Русите 70% мислат позитивно за тоа МИНАТО е времето пост војната и времето на режимот на Сталин а не антифашистичката борба. Еве најди рандом Русин на интернет, и запрај муабет. од 10 души 9 ќе ти зборуваат во суперлативи позитивно за времето на Сталин. Факат е така.
Украинскиот народ не се продаде на западот, политичката инсталирана елита и дебелата свиња Порошенко кој кидна со кешот се оние кои го продадоа народот. Западот го заболе за корумпираната Украина ( исто како и за нас ) едноставно нив ги интересира е геополитика, војна, срање, провокации и остало. Почнаа да согледуваат другиве НАТО држави колку е часот, видоа дека нема поента да се отвара светска војна за итнересите на америте и се повлекоа. Украина е заробена држава од шарените куртони кои завладеаа, исто како и кај нас. НАТО ЕУ НАТО ЕУ .... нема леб таму, доколку самите Украинци не си ја средат самите државата, нема друг да ги оправа.
 
Последно уредено:

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
17.764
Поени од реакции
21.157
Вака сега, јас кога пишувам дека Русите 70% мислат позитивно за тоа МИНАТО е времето пост војната и времето на режимот на Сталин а не антифашистичката борба. Еве најди рандом Русин на интернет, и запрај муабет. од 10 души 9 ќе ти зборуваат во суперлативи позитивно за времето на Сталин. Факат е така.
Ti ja spomna Germanija i nejzinoto slavno nacisticko minato od koe Germancite se sramat ne jas :toe: .
Sledniot pat biraj si gi primerite za da dolovis poenta malce povnimatelno.
I ajde legnuvaj, vreme ti e, pomina polnokj.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom