Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.813
Поени од реакции
35.198
Види што пишува овде:

Even if, according to this document, the war seems to be imminent, The Minister of Defense, Vasile Dîncu, said that Romania will not be involved in the war, neither with troops nor with equipment at the Ukrainian sea.

"Romania will not enter any war at this time. Romania must be prepared only for the consequences of a possible conflict at the border of Ukraine," Vasile Dîncu said at Digi 24, according to Agerpres.

"We cannot say for sure whether there will be war there in Ukraine, because the costs would be very high for Russia if it did so. NATO announced through the voice of Stoltenberg (Secretary General of the North Atlantic Alliance ) that there can be no military intervention, because Ukraine is not a member of the Alliance, so there can be no question of a military response. From this perspective, we, Romania, and NATO will not enter into military-type warfare. Of course, the economic war, the war of other bills, the economic blockage may exist if there is a conflict, but at this moment there is a hot war, so to speak, we do not expect it," Vasile Dîncu stressed, according to the quoted source.

Може сега да објасниш како НАТО им наредил мобилизација на СИТЕ бивши држави од социјалистичкиот блок кои се сега членки на НАТО?
... јас не реков каков став ќе зема Романија со случувањата во Украина, јас реков дека мобилизација ќе се врши со обука на тие со високо образование 3 месеци тие со средно 4 месеци за можна мобилизација на млади, сигурно не по нивни ќеф, туку по директива на НАТО!
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
... јас не реков каков став ќе зема Романија со случувањата во Украина, јас реков дека мобилизација ќе се врши со обука на тие со високо образование 3 месеци тие со средно 4 месеци за можна мобилизација на млади, сигурно не по нивни ќеф, туку по директива на НАТО!
Каде го пишува тоа? Цитирај ми ви текстот? Се што пишува таму е дека Романската војска се припрема за случај на ескалација на судирот во Украина. Никаква мобилизација не се спомнува, ни на стари ни на млади, и никаква наредба на НАТО.

Не ти е срам да лажеш?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.813
Поени од реакции
35.198
Види што пишува овде:

Even if, according to this document, the war seems to be imminent, The Minister of Defense, Vasile Dîncu, said that Romania will not be involved in the war, neither with troops nor with equipment at the Ukrainian sea.

"Romania will not enter any war at this time. Romania must be prepared only for the consequences of a possible conflict at the border of Ukraine," Vasile Dîncu said at Digi 24, according to Agerpres.

"We cannot say for sure whether there will be war there in Ukraine, because the costs would be very high for Russia if it did so. NATO announced through the voice of Stoltenberg (Secretary General of the North Atlantic Alliance ) that there can be no military intervention, because Ukraine is not a member of the Alliance, so there can be no question of a military response. From this perspective, we, Romania, and NATO will not enter into military-type warfare. Of course, the economic war, the war of other bills, the economic blockage may exist if there is a conflict, but at this moment there is a hot war, so to speak, we do not expect it," Vasile Dîncu stressed, according to the quoted source.

Може сега да објасниш како НАТО им наредил мобилизација на СИТЕ бивши држави од социјалистичкиот блок кои се сега членки на НАТО?
... јас не реков каков став ќе зема Романија со случувањата во Украина, јас реков дека мобилизација ќе се врши со обука на тие со високо образование 3 месеци тие со средно 4 месеци за можна мобилизација на млади, сигурно не по нивни ќеф, туку по директива на НАТО!
Види што пишува овде:
Even if, according to this document, the war seems to be imminent, The Minister of Defense, Vasile Dîncu, said that Romania will not be involved in the war, neither with troops nor with equipment at the Ukrainian sea.

"Romania will not enter any war at this time. Romania must be prepared only for the consequences of a possible conflict at the border of Ukraine," Vasile Dîncu said at Digi 24, according to Agerpres.

"We cannot say for sure whether there will be war there in Ukraine, because the costs would be very high for Russia if it did so. NATO announced through the voice of Stoltenberg (Secretary General of the North Atlantic Alliance ) that there can be no military intervention, because Ukraine is not a member of the Alliance, so there can be no question of a military response. From this perspective, we, Romania, and NATO will not enter into military-type warfare. Of course, the economic war, the war of other bills, the economic blockage may exist if there is a conflict, but at this moment there is a hot war, so to speak, we do not expect it," Vasile Dîncu stressed, according to the quoted source.
Може сега да објасниш како НАТО им наредил мобилизација на СИТЕ бивши држави од социјалистичкиот блок кои се сега членки на НАТО?
... јас не реков каков став ќе зема Романија со случувањата во Украина, јас реков дека мобилизација ќе се врши со обука на тие со високо образование 3 месеци тие со средно 4 месеци за можна мобилизација на млади, сигурно не по нивни ќеф, туку по директива на НАТО, а за доказ мене не ми треба, за разлика од тебе! знаеш како викаа во 2001 година, ако пукнат со два куршуми ќе му возвратиш со два куршуми, не со повеќе зашто е тоа веќе брутална злоупотреба на позиција, па им проверува на војниците колку муниција потрошиле, а колку рафали се слушнале, мислам ејјј, така да доказ не ми треба за мајндот на НАТО што се чита меѓу редови, а не буквалиста како ти сакаш!
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
... јас не реков каков став ќе зема Романија со случувањата во Украина, јас реков дека мобилизација ќе се врши со обука на тие со високо образование 3 месеци тие со средно 4 месеци за можна мобилизација на млади, сигурно не по нивни ќеф, туку по директива на НАТО!
Автоматски споено мислење:


... јас не реков каков став ќе зема Романија со случувањата во Украина, јас реков дека мобилизација ќе се врши со обука на тие со високо образование 3 месеци тие со средно 4 месеци за можна мобилизација на млади, сигурно не по нивни ќеф, туку по директива на НАТО, а за доказ мене не ми треба, за разлика од тебе! знаеш како викаа во 2001 година, ако пукнат со два куршуми ќе му возвратиш со два куршуми, не со повеќе зашто е тоа веќе брутална злоупотреба на позиција, па им проверува на војниците колку муниција потрошиле, а колку рафали се слушнале, мислам ејјј, така да доказ не ми треба за мајндот на НАТО што се чита меѓу редови, а не буквалиста како ти сакаш!
Значи ти прочита дека Романската војска се припрема, и од тоа заклучи за мобилизација на младите по наредба на НАТО?

Возрасна си, срамота е вака. Малку вклучи го мозокот и не шири бомбастични лажни вести.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Мислам исто и на Ирак му ветија дека нема да се мешаат ако го нападне Кувајт!
Ништо веќе не би ме изненадило.
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
Мислам исто и на Ирак му ветија дека нема да се мешаат ако го нападне Кувајт!
Ништо веќе не би ме изненадило.
 
Член од
1 јули 2012
Мислења
2.305
Поени од реакции
6.730
Не знам колку го имате пратено Давор Домазет - Лошо. Човекот адмирал во хрватска армија (пензиониран). Се бави со геополитика и геостратегија. Има доста интервјуа на јутуб и постари од неколку години. Доста од работите кои ги има кажано се исполнуваат. Пред некое време гледав едно интервју околку можната војна меѓу НАТО од една страна и Русија и Кина од друга страна. Доста битни поенти има. Во тоа интервју кажа дека НАТО (поготово европските држави) немаат војска, односно дека имаат фиктивна бројка, а во реалност немаат војници. Европејците не се спремни да гинат за интересите на Америка и Британија како главна сила на НАТО. Поготово народот во ниту една европска држава не би прифатил нова војна на територија на Европа, во која нормално они ќе бидат жртвите. Има доста на оваа тема зборувано, поготово околу начинот на војување, моќта која на можат да ја проектираат во моментов САД, Русија и Кина, како три најмоќни држави, дека во моментов таа е на страната на Русија. Има и објаснето зошто е тоа така. Зборува и за тоа зошто и колку во моментов заустанува САД позади Русија во поглед на суперсонично оружје за кое НАТО нема одбрана. Кој го интересира оваа тема подетално, може да си изгледа интервјуа негови.

 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.362
Поени од реакции
29.835
Финска е најдобар пример за најдобар начин кога си помеѓу два огна, како да се заштитиш себеси. Они се свесни дека било каков конфликт меѓу САД и Русија најголема штета ќе предизвика во земјите од северна и источна Европа, а овие земји освен жртви, немаат никаква корист од тој конфликт.
Па не сум баш сигурен за Финска, дека е добар пример за неутралност. Јавно даваа подршка на НАТО и слично... Подобар пример е Норвешка, иако Е членка на НАТО. Пред некоја недела забранија трупање на НАТО војска од другите држави на нивна територија посебно до границата со Русија, и ги ограничија НАТО летовите над нивна територија. Тоа е размислување на држава која не сака да оставни можност да се случи нешто како фолс флаг инцидент и на нивна тероторија да се води војна. Паметно, со оглед на тоа дека САД се мајстори за фолс флаг операции, и со оглед на нестабилната и потенцијално експлозивна ситуација.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.813
Поени од реакции
35.198
Значи ти прочита дека Романската војска се припрема, и од тоа заклучи за мобилизација на младите по наредба на НАТО?
Возрасна си, срамота е вака. Малку вклучи го мозокот и не шири бомбастични лажни вести.
ти ми наметнуваш зборови и ми видоизменуваш коментар?
кај сум рекла дека романска војска се припрема? јас реков дека се спремат за мобилизација на машки од 18 до 45 години поради немање знаење за оружје и немање воен рок ќе се примени тримесечна и четиримесечна обука поради ситуацијата во Украина, каде спомнав романска војска?? мобилизација не значи романска војска, срамота мушко си, а не знаеш што е војска а што мобилизација на машките!
... ме замоли убаво да постирам линк, иако цинично се обрати и нормално следи таков однос со навреда од твоја страна, имав поинакво мислење за тебе, ете и јас знам понекогаш погрешно да проценам член!
„...Овој потег доаѓа во време на ескалација на тензиите на руско-украинската граница и, како резултат на тоа, влошена безбедност на источното крило на НАТО.
Така, Јоан Виорел Сербу нареди да се назначи Емилија Јон, заменик-генерален обвинител на Обвинителството приклучено на Апелациониот суд во Букурешт, задолжена за воена евиденција и мобилизација на работа.

Дури и ако, според овој документ, војната се чини дека е неизбежна, министерот за одбрана, Василе Динчу, изјави дека Романија нема да биде вклучена во војната, ниту со војници, ниту со опрема во украинското море.

„Тоа нема да биде војна, јасно е, во која ќе биде вмешана Романија. Романија нема да учествува со војници, дури и не учествува со опрема на морето на Украина. Значи, Романија е само дел од НАТО и реагира заедно со Алијансата, во хармонија и во многу кохерентна стратегија“, изјави Василе Динчу на ТВР.

Министерот за одбрана се обиде да ги смири и сите кои се загрижени за ситуацијата на украинската граница.

„За оние кои се загрижени – на прво место, НАТО, како што најави генералниот секретар Столтенберг, нема да реагира, што и да се случи на украинската граница. Нема да реагира воено, бидејќи е јасно дека Украина не е членка на НАТО, а Северноатлантскиот договор покажува дека не реагира воено доколку не се загрозени земјите кои се во НАТО“, додаде Динчу.

... штом си толку паметен кажи ми го член 5 од НАТО Уставот!

Изјавите на министерот за одбрана ја доведуваат во прашање постапката на обвинителот Јоан Виорел Сербу. Згора на тоа, државните структури повторно не успеваат во испитувањето на кохерентна комуникација...“

бижонс откако не увери дека короната не постои, сега ќе не увери дека романија и бугарија се мобилизираат за трета светска војна.
ајде па ти иди легни уморен си, тераш падни стани муабет, кај сум рекла Трета Светска војна, дај контролирај се!
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
ти ми наметнуваш зборови и ми видоизменуваш коментар?
кај сум рекла дека романска војска се припрема? јас реков дека се спремат за мобилизација на машки од 18 до 45 години поради немање знаење за оружје и немање воен рок ќе се примени тримесечна и четиримесечна обука поради ситуацијата во Украина, каде спомнав ромуска војска?? мобилизација не значи ромуска војска, срамота мушко си, а не знаеш што е војска а што мобилизација на машките!
... ме замоли убаво да постирам линк, иако цинично се обрати и нормално следи таков однос со навреда од твоја страна, имав поинакво мислење за тебе, ете и јас знам понекогаш погрешно да проценам член!
„...Овој потег доаѓа во време на ескалација на тензиите на руско-украинската граница и, како резултат на тоа, влошена безбедност на источното крило на НАТО.
Така, Јоан Виорел Сербу нареди да се назначи Емилија Јон, заменик-генерален обвинител на Обвинителството приклучено на Апелациониот суд во Букурешт, задолжена за воена евиденција и мобилизација на работа.

Дури и ако, според овој документ, војната се чини дека е неизбежна, министерот за одбрана, Василе Динчу, изјави дека Романија нема да биде вклучена во војната, ниту со војници, ниту со опрема во украинското море.

„Тоа нема да биде војна, јасно е, во која ќе биде вмешана Романија. Романија нема да учествува со војници, дури и не учествува со опрема на морето на Украина. Значи, Романија е само дел од НАТО и реагира заедно со Алијансата, во хармонија и во многу кохерентна стратегија“, изјави Василе Динчу на ТВР.

Министерот за одбрана се обиде да ги смири и сите кои се загрижени за ситуацијата на украинската граница.

„За оние кои се загрижени – на прво место, НАТО, како што најави генералниот секретар Столтенберг, нема да реагира, што и да се случи на украинската граница. Нема да реагира воено, бидејќи е јасно дека Украина не е членка на НАТО, а Северноатлантскиот договор покажува дека не реагира воено доколку не се загрозени земјите кои се во НАТО“, додаде Динчу.

... штом си толку паметен кажи ми го член 5 од НАТО договорот со своите членки!

Изјавите на министерот за одбрана ја доведуваат во прашање постапката на обвинителот Јоан Виорел Сербу. Згора на тоа, државните структури повторно не успеваат во испитувањето на кохерентна комуникација...“
ОК, не си ти со сите. Морам да бирам малку со кого комуницирам.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
19.813
Поени од реакции
35.198
ОК, не си ти со сите. Морам да бирам малку со кого комуницирам.
... па гледам колку си ти со сите не смее жена тука да коментира и да каже свое мислење, да те видам на полигон силен, како што си овде на уста!
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.172
Поени од реакции
25.778
... па гледам колку си ти со сите не смее жена тука да коментира и да каже свое мислење, да те видам на полигон силен, како што си овде на уста!
Мислам дека знае да вози, има поминато и полигон.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom