Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    673
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
... не знам што ти значи изразов, ама грешка си ако мислиш дека моментална АРМ ќе заврши работа при мобилизација за потребите на НАТО, како што гледам и читам во екс социјалистичките држави кои сега се во НАТО поради ситуацијата во Украина донесоа закон за мобилизација на сите машки здрави особи од 18 до 45 години (исти проблем ќе биде и тука во МКД како членка на НАТО затоа што нема веќе задолжителен воен рок), па така голем број машки не знаат да репетираат пиштол, а не да бидат дел од контигентот на НАТО,
Дај да видиме каде ја виде и прочита оваа вест?
 
Член од
7 декември 2019
Мислења
4.633
Поени од реакции
8.205
... не знам што ти значи изразов, ама грешка си ако мислиш дека моментална АРМ ќе заврши работа при мобилизација за потребите на НАТО, како што гледам и читам во екс социјалистичките држави кои сега се во НАТО поради ситуацијата во Украина донесоа закон за мобилизација на сите машки здрави особи од 18 до 45 години (исти проблем ќе биде и тука во МКД како членка на НАТО затоа што нема веќе задолжителен воен рок), па така голем број машки не знаат да репетираат пиштол, а не да бидат дел од контигентот на НАТО,

... како и да е, сите тие кои имале високо образование требале во следните 3 месеци брза обука токму поради тоа што не знаат да држат оружје поради немање задолжителен воен рок, а додека сите други по 4 месеци задолжителна воена обука за потребите на НАТО, така да нашава Штрумфета така ја нареков од мило (министер за одбрана што службено шета со маица со лик на Штрумфета) ништо не спомнува само дека ја подржува Украина, ќе биде интересно кога НАТО ќе побара трупи за мобилизација од МКД ???
Не се секирајте, ете јас, Анчо, Иреал... имаме служено војска, знаеме да расклопиме и склопиме М48 :D Имаме по 10+ гаѓања направено! Програмирајте и мењајте рецепти вие, ние ќе ги потепаме душманите;)
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.131
Поени од реакции
35.653
Дај да видиме каде ја виде и прочита оваа вест?
зш? оти би лажела на пример? јас сум уплашена со вакви состојби нема шала, види го пожарот на ТВ дават инфо (Жито Битола) со огнени јазици во позадина неспособни да угаснат еден пожар, ама да се сликат и да речат ете видите како гори! :facepalm:
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
зш? оти би лажела на пример? јас сум уплашена со вакви состојби нема шала, види го пожарот на ТВ дават инфо со огнени јазици во позадина неспособни да угаснат еден пожар, ама да се сликат и да речат ете видите како гори! :facepalm:
Не реков дека лажеш, сакам и јас да ја прочитам веста, бидејќи ми е бомбастична и потполно нереална. Рече дека си го прочитала ова, најљубезно би те замолил да го споделиш линкот?
 
Член од
24 март 2010
Мислења
15.187
Поени од реакции
25.871
ееее ајде де, да ја брани слободата на Украина од напад на црните Руси!
Ако било кој во НАТО мисли дека ќе мобилизира население на Балкан (или уште појако, во Западна Европа) за да ја брани Украина, па уште и цело военоспособно население, многу му фали во главата. :D

Ама не верувам дека НАТО има толку шизофрени генерали.
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
Ако било кој во НАТО мисли дека ќе мобилизира население на Балкан за да ја брани Украина, па уште и цело военоспособно население, многу му фали во главата. :D

Ама не верувам дека НАТО има толку шизофрени генерали.
Чекај не брзај, сега ќе прочиташ кога девојката ќе ни го сподели линкот.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.689
Поени од реакции
26.219
Ако било кој во НАТО мисли дека ќе мобилизира население на Балкан (или уште појако, во Западна Европа) за да ја брани Украина, па уште и цело военоспособно население, многу му фали во главата. :D

Ама не верувам дека НАТО има толку шизофрени генерали.
Зошто така збориш? Редно е тие што добија највеќе помош да одат сега да возвратат со одбрана на Америчките интереси во Украина. Треба сите да помогнеме и да храбриме УЧК да се мобилизира. Како најверни јас би ги пуштил да го завземат Крим.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.131
Поени од реакции
35.653
Ако било кој во НАТО мисли дека ќе мобилизира население на Балкан (или уште појако, во Западна Европа) за да ја брани Украина, па уште и цело военоспособно население, многу му фали во главата. :D
Ама не верувам дека НАТО има толку шизофрени генерали.
...паааа зошто го бомбардира Белград?
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.131
Поени од реакции
35.653
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.131
Поени од реакции
35.653
Сериозно, што е ова?
... па нели пишувате тука за напната ситуацијата во Украина, НАТО не значи само фалење туку и обврска,
 
Член од
16 декември 2021
Мислења
478
Поени од реакции
1.012
... па нели пишувате тука за напната ситуацијата во Украина, НАТО не значи само фалење туку и обврска,
Види што пишува овде:

Even if, according to this document, the war seems to be imminent, The Minister of Defense, Vasile Dîncu, said that Romania will not be involved in the war, neither with troops nor with equipment at the Ukrainian sea.

"Romania will not enter any war at this time. Romania must be prepared only for the consequences of a possible conflict at the border of Ukraine," Vasile Dîncu said at Digi 24, according to Agerpres.

"We cannot say for sure whether there will be war there in Ukraine, because the costs would be very high for Russia if it did so. NATO announced through the voice of Stoltenberg (Secretary General of the North Atlantic Alliance ) that there can be no military intervention, because Ukraine is not a member of the Alliance, so there can be no question of a military response. From this perspective, we, Romania, and NATO will not enter into military-type warfare. Of course, the economic war, the war of other bills, the economic blockage may exist if there is a conflict, but at this moment there is a hot war, so to speak, we do not expect it," Vasile Dîncu stressed, according to the quoted source.

Може сега да објасниш како НАТО им наредил мобилизација на СИТЕ бивши држави од социјалистичкиот блок кои се сега членки на НАТО?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom