Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    674

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.710
Поени од реакции
26.231
Во други околности не би сакал да се меша во вакви воени авантури за туѓи интереси. Сега после протестите, Русија ќе му рече “во петок ти носиме пет илјади војници и техника за вежби кај тебе”, а овој нема што друго да им каже освен, влезете повелете не се собувајте.
Или можеби Брко му рече на Путин остај заебанции овие сакаат да ми го кинат бркот, повели со тенковите...


По истата таа логика што ја кажуваш, што прави САД во Црното Море моментално? им рече на Романија и Бугарија носиме 5000 војници и техника за вежби кај вас... Или во полска, или во Романија.... Сосема гледаш еднострано на работите.
Автоматски споено мислење:

Туку што направија овие бе

Од нафталин извадија све оружјето. Да си помисли човек стварно на Бугарија дека тргнале.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.259
Поени од реакции
35.782
... вие пишувате за гас, а во соседството се случува веќе мобилизација на резервисти ли војска ли како членови во НАТО, нашиве ништо не кажуваат се занимаваат со греење и со глупости, според член 5 сите членки на НАТО треба да си ја мобилизира војската и да ја даде на располагање според потребите на НАТО доколку се „нападне“ некоја членка демек Украина ќе биде нападната, во Бугарија народот влегува во Собранието највероватно се бунат за мобилизација, Романија веќе излегло во Службен весник мобилизацијата, а МКД „спие“ пред народот, министерката Шеќеринска му ја кидна, оваа другава со штрумфета маица никаде ја нема, ќе биде интересно како ќе го информираат сето ова и кога?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.761
Поени од реакции
30.424
САД веќе е број 1 по произведство на гас. РФ има најголема резерва на гас во свет.



САД немаат капацитет за толкав извоз (1/3 од ЕУ) а Европа нема (поточно Германија) способност да прими толкава количина ЛНГ.



Понатаму, азискиот маркет има највисоки цени за течен гас, САД најмногу извезуваат гас во Азија.





Цената на гасот е падната поради низа фактори но што подразбираш под падната, пониска е од декември но е повисока од лани ова време и во скора иднина нема да падне на старата цена.

Прегледај го приврзокот 320078
Прегледај го приврзокот 320080

Јас па сум зел со тебе сериозен муабет да правам...
Не заборавај на цената на производство на самиот гас... Најскапа, многукратно и убедливо, е производството од шкрилци. Плус децениски се загадуваат подземните води во целиот регион, еколошките штети од фракингот се огромни.



Вака кога ќе видиш, Русија најмногу доби од белоруските протести :LOL:
Точно, исто и од казакстанската обоена револуција, исто и од војната во Сирија, исто и од ерменскиот дебакл во Нагорно Карабах... Го следиш трендот?

Во други околности не би сакал да се меша во вакви воени авантури за туѓи интереси.
Во моментов е директно загрозен од САД/НАТО, не се „туѓи“ туку заеднички интереси... Тоа и плус го стегаат за мадињата. :D
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
21.581
Лука водеше мулти-вектор надворешна политика, сакаше да седи на две столици но едната страна му направи шарена револуција па мораше на баци рака кај другата. Од тогаш Лука нов Устав направи, ќе има сега референдум на 27.02, дозволи низа договори со таа Унион Стејт, прати војска во Казахстан, го призна Крим, сега и он ќе ја гаѓа Украина.

Идентичен случај и со Казахстан после протестиве и Ерменија по војната преклани.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.761
Поени од реакции
30.424
Лука водеше мулти-вектор надворешна политика, сакаше да седи на две столици но едната страна му направи шарена револуција па мораше на баци рака кај другата. Од тогаш Лука нов Устав направи, ќе има сега референдум на 27.02, дозволи низа договори со таа Унион Стејт, прати војска во Казахстан, го призна Крим, сега и он ќе ја гаѓа Украина.

Идентичен случај и со Казахстан после протестиве и Ерменија по војната преклани.
И сега наеднаш сите набројани немаат веќе мулти-вектор надворешна политика, туку усогласена надворешна политика и нови договори со РФ... Се учат полека Русите како се игра играта.
 
Член од
12 декември 2010
Мислења
10.033
Поени од реакции
10.729
... вие пишувате за гас, а во соседството се случува веќе мобилизација на резервисти ли војска ли како членови во НАТО, нашиве ништо не кажуваат се занимаваат со греење и со глупости, според член 5 сите членки на НАТО треба да си ја мобилизира војската и да ја даде на располагање според потребите на НАТО доколку се „нападне“ некоја членка демек Украина ќе биде нападната, во Бугарија народот влегува во Собранието највероватно се бунат за мобилизација, Романија веќе излегло во Службен весник мобилизацијата, а МКД „спие“ пред народот, министерката Шеќеринска му ја кидна, оваа другава со штрумфета маица никаде ја нема, ќе биде интересно како ќе го информираат сето ова и кога?
А Украина е членка на НАТО? Во право си глупиве се замараат со греење наместо да кажат НЕ на фашизмот


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
2 јуни 2021
Мислења
18
Поени од реакции
21
... вие пишувате за гас, а во соседството се случува веќе мобилизација на резервисти ли војска ли како членови во НАТО, нашиве ништо не кажуваат се занимаваат со греење и со глупости, според член 5 сите членки на НАТО треба да си ја мобилизира војската и да ја даде на располагање според потребите на НАТО доколку се „нападне“ некоја членка демек Украина ќе биде нападната, во Бугарија народот влегува во Собранието највероватно се бунат за мобилизација, Романија веќе излегло во Службен весник мобилизацијата, а МКД „спие“ пред народот, министерката Шеќеринска му ја кидна, оваа другава со штрумфета маица никаде ја нема, ќе биде интересно како ќе го информираат сето ова и кога?
Па Украина не е членка на НАТО, а и од НАТО јасно рекоа дека нема војно да интервенираат во случај Русија да ја окупира Украина
 
Член од
20 април 2012
Мислења
3.678
Поени од реакции
9.689
а кој е фашизмот не те разбирам?
Во Украина има доста фашистички паравоени формации.Тука е и случајот во Одеса каде шо од страна на фашистите беа живи запалени проруски протестанти.
 
Член од
7 септември 2016
Мислења
20.259
Поени од реакции
35.782
Ироничен бев бе Бијонс за лошите чичковци од НАТО
...НАТО ? па од таму и пандемијата почна, од амерички војници инфицирани! Горбачов треба да биде обележан не само со тоа дамката, туку и со предваството што го направи, кога веќе се распадна Варшавскиот требаше и НАТО да се укине, ама ако малку му е на светот, Бајден сенилниот ќе ни ја одреди судбината, уфф се нервирам!
 
Член од
14 ноември 2013
Мислења
6.648
Поени од реакции
21.581
Видеото кое предизвика внимание со германскиот шеф на морнарицата во Индија.

 

Vartolu

1897 Fighter
Член од
29 декември 2007
Мислења
14.651
Поени од реакции
5.330
Цената на гасот годинава е на историски највисоко ниво откако се продава гас. Кај тоа паднала, жити Бајден?
|Жими Кондолиза Рајс, цената на гасот вртоглаво растеше се до моментот кога САД ги пренасочија бродовите од Азија кон Европа.
Разбирам дека си искомплексирано бугарче, ама зашто се правиш глуп намерно? Нема НАТО директно да ги загрози туку Украина која тогаш ке добие доволно поддршка да го врати Донбас под своја контрола
Искомплексирано бугарче?! :vozbud: Со овај хумор уште долго ќе останиш без женска придружба во својот живот...
Во други околности не би сакал да се меша во вакви воени авантури за туѓи интереси. Сега после протестите, Русија ќе му рече “во петок ти носиме пет илјади војници и техника за вежби кај тебе”, а овој нема што друго да им каже освен, влезете повелете не се собувајте.
Да не си му во кожата на Лукашенко. Ќе биде пуштен по вода...Само денот не му е дојден....
 
Последно уредено од модератор:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.761
Поени од реакции
30.424
...ко тебе пичкетини не ми требаат. Скини ми се скурца, и не се занимавај со мене, небитен си...Ајт...
Не знаеш да дискутираш, и не разбираш дека кога ничим изазван навредуваш некој затоа што немаш аргументи да му докажеш дека не е во право, само ја покажуваш немоќта и го признаваш незнаењето.

Тоа што си интелектуално дефициентен не е грев.
Тоа што си прост и навредлив, и со многу погана уста и тоа што мораш простачки да се однесуваш кога зборуваш со попаметни од себе, е тоа е грев кој не мора да се трпи. Посебно не мора да се трпи на јавен форум каде луѓето доаѓаат за дискусија а не да се вреѓаат како сељачишта пред кооперација.

Не сум пријавил никој... Од незнам кога. Тебе те пријавив а ги повикувам и колегите овде да те пријават, за да се забрза процесот, и се надевам дека модераторот ќе те отстрани малку да се одмориш од навредување соговорници. Можеби дури и ќе размислиш за сопственото однесување, ама еј - сепак да не се надеваме премногу.
Автоматски споено мислење:


“Fact” cited by the US Department of State: NATO never promised not to admit new members.

Reality:
On February 9, 1990, during a meeting with Soviet Foreign Minister Eduard Shevardnadze, US Secretary of State James Baker issued iron-clad guarantees that “there will be no extension of NATO’s jurisdiction or NATO’s forces one inch to the East.” On February 10, 1990, German Foreign Minister Hans-Dietrich Genscher assured Eduard Shevardnadze that “NATO will not expand to the East.” On the same day, German Chancellor Helmut Kohl confirmed this to Mikhail Gorbachev. US Secretary of State James Baker said at a February 13, 1990 briefing, that Washington was in favour of a unified Germany and its inclusion in NATO, and stood ready to ensure that the alliance’s military presence does not move further eastward. All these assurances can be found in the transcripts of the meetings, which are available today to the general public.
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom