Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    566

Ska Maniac

Бараба
Член од
2 октомври 2013
Мислења
6.999
Поени од реакции
16.150
Русиве изгледа не купуваат веќе зборови, гаранции и остали бајки. Па после санкциите и демонизирање на се што е Руско што да се очекува.
Русите се глупи што не престанаа да купуваат зборови уште од распадот на СССР и Југославија. А особено требале да научат уште од времето на Големата Шизма дека западот со Ватикан секоја голема сила од истокот што не е под нивна власт ќе биде мета на напади како контра тежа. Прво Византија а потоа и Русија.

Колку само лековерни и наивни се сите од словенскиов свет тоа е нешто неверојатно.
Арапски патеписец уште во 8 век напишал како благодарение на византиската (римска) доктрина "раздели па владеј" успевале да ги разделат словените за да не бидат голема опасност за Византија инаку пишува дека биле бестрашни воини.

Почни од Русиве што потпишуваат договори за разоружување што само они ги исполнуваат, Украинциве што мислат дека САД и западот многу ги сакаат зошто ги с'скаат на крвопролевање, Пољацине што ко слепци за се идат контра Русија без да размислат дали од тоа имаат бенефит. Овде Балканов не сме ни за коментирање со северџанине на чело, особено кога почнаа да се освестуваат дека Заев не е спасителот па почнаа да мењаат страни.

Можда само Чесине, Словацине и Словенцине имаат малку од малку акал што не се мешаат во туѓи проблеми.
 

The xx

Russia state-affiliated bot. ☑️
Член од
8 април 2013
Мислења
4.646
Поени од реакции
8.353
@Ska Maniac

Со текот на времето се заборава на историјата. Јасно е пример денеска дека Аушвиц американците го ослободиле според западниве кловнови :pos:
Штом ти такви амеби имаш за владеење лесно е да убедиш за нов поход кон исток.

Само атомот е спас од дегенеративните јенки. И тоа што по масовно тоа посигурно. Не треба никакви договори, курци плци. Секој што потпишува такви соогодби треба да се стрела на лице место. Патем Шојгу предложи некои измени пред некој ден околу нуклеарната доктрина.
Не 12.000 или колку се. 50.000 во иднина да си имаат.:icon_lol:
 
Член од
16 октомври 2020
Мислења
2.366
Поени од реакции
4.755
Screenshot_20230204-142432_Chrome.jpg

In relation to the bullet in Mangushev's head https://t.me/boris_rozhin/77219 . There was an episode in 2015, when our fighter received 2 bullets in the head from the PKK (friendly fire) - one went to take off, the 2nd got stuck in the head (pictured). After that, he was still taken prisoner, where he was beaten by ukry.
However, he survived and was exchanged.
In fact, he lost his sight, numerous operations helped only partially.

So they survive with such injuries. I hope Igor can get out.

Аууу Русинов е супер човек. :icon_lol:
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.176
Поени од реакции
23.127
@Ska Maniac

Со текот на времето се заборава на историјата. Јасно е пример денеска дека Аушвиц американците го ослободиле според западниве кловнови :pos:
Штом ти такви амеби имаш за владеење лесно е да убедиш за нов поход кон исток.

Само атомот е спас од дегенеративните јенки. И тоа што по масовно тоа посигурно. Не треба никакви договори, курци плци. Секој што потпишува такви соогодби треба да се стрела на лице место. Патем Шојгу предложи некои измени пред некој ден околу нуклеарната доктрина.
Не 12.000 или колку се. 50.000 во иднина да си имаат.:icon_lol:
Нивната декаденција ќе ги изеде. Можеби го зафати декаденцијата и словенскиот свет, па имаме малоумна интелектуала. Но претежно да не е САД и западна Европа, таа интелектуала никад нема да се домогне до власт и ќе биде негде во маргините на општеството, каде што и е местото. Така да јас секогаш кажувам како споредба за да ги сватиш правците на движење, ако соодносот на силите помеѓу САД и западот пред 25 години беше 1:50, денеска е 1:3. И тоа не е само заради тоа што Русија иде напред, туку заради тоа што либтардијата владее со западот.
 
Последно уредено од модератор:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.176
Поени од реакции
23.127
:pos:


Апапа Блумберг што вика. Игорче на апаратима :icon_lol:
Ова е доказ колку плитко водат САД политика. Ова во Украина на кратки стази им носи профит, ама на долги стази си ги ослабуваат сојузниците. Замисли си во ситуацијава Кина да беше економски слаба држава, кој би ја поткрепил Русија во моментов. Ова е индикација дека олигархија ги дава генералните насоки на политиката, чисто за профит.
 

Toma

Корона стронг
Член од
22 април 2014
Мислења
3.792
Поени од реакции
2.677
Русите го прекинале интернтот значи само едно дека се спрема големо префрлање на трупи или да остане само сателитското разузнавање па да ги упатат на лажна страна со нов 100км конвој на кој и снемало гориво (се си мислам колку од тие камиони кај Киев биле макети).

Ситуацијата со Херсон и сега е многу поразлична, украинците тогаш беа во налет, цела Твитер заедница знаеше дека украинците трупаат војска, а русите си спиеја и кога и ја земаа Харковската област се сетија дека треба да го менуваат начинот на војување и дека и требаат уште војници и пресметале дека Херсон ќе ги кошта многу животи и се повлекоа, да се бранеа не верувам дека украинците ќе го земеа градот.

Сега русите се во налет на целиот фронт и нема шанси да се повлекуваат, наградното прашање е кога и каде ќе нападнат јако.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.176
Поени од реакции
23.127
Рускиот ХИМАРС. :icon_lol:
Ова е една генерација понапредно оружје од Химарсите, Химарсот е во класа на Ураган и Смреч, а ако е вооружен со ракети со дострел од 300км е во класата на Точка У. Ништо што Украина не поседувала и претходно. Тоа што трапатара западната пропаганда за Химарсот е мит.
Автоматски споено мислење:

Со украинциве баш и не делува така :D
Точно, ако читаш CNN, BBC, твитер репортери и јутјуб инфографикс, така е.
 
Последно уредено:
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.085
Секоj момент очекувам суперсоничното оружие и Армата да стапат во акција.
джамаjка како main expert ке ни објасни :D
Во истото време.........
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.177
Поени од реакции
8.694
Секоj момент очекувам суперсоничното оружие и Армата да стапат во акција.
джамаjка како main expert ке ни објасни :D
Во истото време.........
Ги носат на топење? Поарно на отпад да ги продадат, барем некој грош ќе земат.
 
Член од
14 август 2006
Мислења
41.282
Поени од реакции
72.268
Секој ден читам ..руската војска напредува кон Бахмут..русите во офанзива кон Бахмут..
Не знам кај читаш, али многу е веројатно дека читаш неколку месеци стари вести.


@teneke
Овие те дупат цело време. Гарант те читаат што пишуеш за руско-кинеските односи и од ден у ден само те тролаат.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
17.176
Поени од реакции
23.127
Секоj момент очекувам суперсоничното оружие и Армата да стапат во акција.
джамаjка како main expert ке ни објасни :D
Во истото време.........
ауу со цивилни камиони ги носат? Баш сликата е ко на отпад да ги носат.
 
Член од
30 октомври 2021
Мислења
1.188
Поени од реакции
2.085
Ги носат на топење? Поарно на отпад да ги продадат, барем некој грош ќе земат.
Чекај само да видиш как утре ќе излезе кловнот и ќе каже дека веќе се уништени 5 тенкови. :D
0001.jpg

Потоа Дарчето преку donbasdevuchka ќе го објави на форумот и ти ,иксовете и навредениот ке ударите по еден like:D
 

Kajgana Shop

На врв Bottom