Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    696

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
abe jas apsolutno priznavam deka donbas e rusija i deka serat sega tamu i ic nema da mi smeta za 20 god i u sofija i berlin taka da serat.

a za nyc i serenjeto tamu pred 20 god nemora ti voopsto da priznaes, ima sliki, snimki, dokumentarci.... plus gratis i pentagon im go renoviraa.... od toa pogolemo serenje tesko deka ke doziveeme jas i ti.
Циркузи си :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.654
Поени од реакции
82.442
Изјум беше битен за притисокот во Донбас. Од тој аспект се стратешки поебани.
Еве што сум пишал тогаш кога го освоија Изјум Украинците, а пред да го земат Херсон.


Но, ако Русите го освојат Бахмут, ќе испадне дека Изјум не е толку пресуден за пристисокот во Донбас.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
ti prvo nauci da mislis. jas moram da go spustam nivoto na komunukacija koga komuniciram so klovnovi.
За да комуницираш треба да знаеш да пишуваш, да смениш фонт, да користиш интерпукција.

Види си ги мислењата на форумов. Типично неписмено копито. Една нормална реченица немаш составено, како некој со посебни потреби да пишува. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.261
Поени од реакции
4.863
I ti mislis deka slucajno Talibanite ja prezedoa vlasta vo Afganistan i toa bez nikakov otpor, potocno so minorni lokalni sprotivstavuvanja? I ti mislis deka taka slucajno Amerikancite im go ostavija oruzjeto? Ako veruvas vo toa, togas blaze tebe....
Талибан пружеше најжесток отпор од сите војни во кои САД учествуваа последниве 3-4 децении.
Впрочем Талибанците имаа под контрола многу повеќе територија од САД.
Секојдневно гинеа по десетици луѓе од безбедносните служби на страната на коалицијата.
Жртвите кај коалицијата беа поголеми од тие кај Талибанците.
Талибанците имаа добиено бројни битки против САД, редовно превземаа офанзиви со значителни успеси и во ниту еден момент не беа ни блиску до било каков пораз.
Пред да влезат САД во Авганистан Талибанците контролираа помалку територија отколку кога излегоа.
Патем, се пишува Авганистан, не Афганистан.
 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.866
Поени од реакции
26.466
Е војводо, војводо, со вакви дебили се стави во ист кош..
 

kano

Farang
Член од
27 ноември 2014
Мислења
12.789
Поени од реакции
23.595
За да комуницираш треба да знаеш да пишуваш, да смениш фонт, да користиш интерпукција.

Види си ги мислењата на форумов. Типично неписмено копито. Една нормална реченица немаш составено, како некој со посебни потреби да пишува. :)


Sent from my iPhone using Tapatalk

ete dokaz deka si ne samo klovn nego si i glup klovn. ocigledno me citas i razbiras a so sila se pravis deka ne e taka i deka ne razbiras sto e odlika na klasicen glupak. :lolzz:

aj toa, ama problem mu bilo koristenje na latinica iako ocigledno razbira. ova e odlika ne samo na glup covek nego i ma netolerantno kopile a za takvi nema mesto na zapad. :icon_mrgr:

za mojte mislenja ic ne se sekiraj, sekiraj se za tvojte posto ne e problemot font ili znacite nego osnovni raboti i zdrava logika. na primer poslednite 3 mislenja mrchish nesto za sranja u ruski dvor a cela vojna e na teritorija na ona sto ti go narekuvas ukraina, demek sosedna drzava taka da ili priznavas deka ukraina i defakto ruska ili si glup... tragicno e sto i 2te se tocni.

ne te vregam ovde nemoj da se lutis koga nekoj ti ja ukazuva vistinata. aj sega odjebi i ne dosagaj.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.866
Поени од реакции
26.466
Талибан пружеше најжесток отпор од сите војни во кои САД учествуваа последниве 3-4 децении.
Впрочем Талибанците имаа под контрола многу повеќе територија од САД.
Секојдневно гинеа по десетици луѓе од безбедносните служби на страната на коалицијата.
Жртвите кај коалицијата беа поголеми од тие кај Талибанците.
Талибанците имаа добиено бројни битки против САД, редовно превземаа офанзиви со значителни успеси и во ниту еден момент не беа ни блиску до било каков пораз.
Пред да влезат САД во Авганистан Талибанците контролираа помалку територија отколку кога излегоа.
Територијата што ја држеа под контрола САД во Авганистан беше еднаква на територијата на базите кои ги имаа.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.261
Поени од реакции
4.863
Територијата што ја држеа под контрола САД во Авганистан беше еднаква на територијата на базите кои ги имаа.
Контролираа само поголеми населени места, неколку бази и коридори.
Ниту Талибанците имаа апсолутна контрола врз остатокот од земјата, бидејќи Авганистан е составен од многу племенски заедници кои не сакаат многу централна власт, но во голем дел и период ја имаа нивната делумна поддршка.
 

y2k

Член од
4 октомври 2022
Мислења
909
Поени од реакции
1.387
ete dokaz deka si ne samo klovn nego si i glup klovn. ocigledno me citas i razbiras a so sila se pravis deka ne e taka i deka ne razbiras sto e odlika na klasicen glupak. :lolzz:

aj toa, ama problem mu bilo koristenje na latinica iako ocigledno razbira. ova e odlika ne samo na glup covek nego i ma netolerantno kopile a za takvi nema mesto na zapad. :icon_mrgr:

za mojte mislenja ic ne se sekiraj, sekiraj se za tvojte posto ne e problemot font ili znacite nego osnovni raboti i zdrava logika. na primer poslednite 3 mislenja mrchish nesto za sranja u ruski dvor a cela vojna e na teritorija na ona sto ti go narekuvas ukraina, demek sosedna drzava taka da ili priznavas deka ukraina i defakto ruska ili si glup... tragicno e sto i 2te se tocni.

ne te vregam ovde nemoj da se lutis koga nekoj ti ja ukazuva vistinata. aj sega odjebi i ne dosagaj.
Ова е јавен форум. Имаш таму игнор ако не ти одговара нешто искористи го слободно. Јас за што и како пишувам тука е моја работа. Околу другото, не е проблем латиницата, неписменоста е проблем. Се правиш некој многу паметен, реченица незнаеш да составиш.


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
6 декември 2022
Мислења
960
Поени од реакции
1.461
На вести: “На 19-ти декември ќе се одржи состанок меѓу Лукашенко и Путин во Белорусија, на кој ќе присуствуваат и министрите за надворешни работи и одбрана на двете земји.“
Тенеќе: “Ај дечки ќе идам јас да одмарам малку, доста бранев што е неодбранливо“
Иако оваа вест би требало да бодне очи на секој што на било кој начин анализира ситуација во и околу Украина, Тенеќе отиде да... одмара.
Наводно се разговарало само за тарифниот поредок за рускиот гас за Белорусија. Иако таква работа се решава по телефон за саат-два. Претпоставките се дека всушност се преговарало за разместување руски нуклеарни проектили во Белорусија, како одговор на распоредувањето на американските системи Патриот во Украина. И евентуалната Божиќна честитка до Зеленски- офанзива од север.
Полска наводно при крајот на март воено ќе интервенира во Украина преку окупација на западниот дел. Хиени. Тие се ионака веќе воено замешани во Украина, дел од нивата професионална војска е на “отсуство“ како доброволци во меѓународните одреди на страна на Украина. Руската артилерија со посебен мерак ги обработува странските платеници, стотици Полјаци се вратиле дома во ковчези. Унгарија и Романија исто така на нишан имаат дел од западна Украина кој низ дел од историјата бил во состав на тие две земји.
 

devilko

♆ wicked one ♆
Член од
28 август 2014
Мислења
1.873
Поени од реакции
6.050
Исто така се зборува дека на дел од состанокот се зборувало за отворање на две руски бази во Белорусија. Едната кај Гомел, блиску до Киев, другата нс границата со балтичките земји.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom