Пресвртница за Украина

Дали ја оправдувате воената агресија на Русија над Украина?


  • Вкупно гласачи
    672
Член од
29 јуни 2014
Мислења
23.672
Поени од реакции
38.856
Danke Deutschland! :)
@Toma ќе кажи сега дали е Арма 3 ова или не. :pos:
Иначе @Ron Burgundy немој да бидиш ЛГБТ, 60 ракети се турнати од 70.


не знам шо да речам тенеке, дојдоа твоите 5 минути 70 ракети од 60 успешно неутрализирани. Гепардот не ни испука ракетата падна. Џерманска работа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Мислам дека имаат систем 'мртва рака', мери радијација, земјотрес итн. Ако се совпаднат сите параметри, тогај цел свет е непријател. Го активираа поодамна, можеби некој сака да го испроба.
У секој случај, со ова Украина претставува закана за цел свет.
Пренесувам муабет од друго место (не е мој постот):

"Dead Hand" system, United States really shouldn't rattle a nuclear saber at Russia. That s**t will get shut down QUICK.

Three things that most people aren't aware of:

1.) Russia still has the "Dead Hand" system, which was the Soviet Union's Ultimate F**k You to the US. The system monitors things like "connection to Moscow", "connection to secondary command centers", ground seismic sensors, atmospheric radiation sensors, overpressure sensors, and a host of other equipment.

In case there is NO response from Moscow, there is NO response from secondary command, there ARE multiple sensor triggers reporting detonations, and there is no immediate override... the system will launch. E.V.E.R.Y.T.H.I.N.G.

And I mean EVERYTHING. Every ground-based silo. Every railroad-based missile (good luck tracking those). Every MIRV onboard Rocket Cruisers. Every MIRV and SRM aboard nuclear subs. Literally every one of the 6,000+ nuclear warheads that Russia has amassed.

All at once.

Along with every counter-interception measure possible.

Literally saving nothing for Round 2, because there will be no Round 2.

When Russian generals say "we can't envision a world without Russia", this is partially what they're referring to. Even if you manage to get in a nice hard kick to the nuts, you'll get vaporized and the rest of the planet will suffocate in radioactive fallout.

This system has been reactivated in 2009, and remains reactivated.

2.) Russia has fun weapons like the 9M730 "Burevestnik", a nuclear-powered and a nuclear-armed cruise missile with, are you sitting down for this, unlimited range and unlimited loiter time. There's no fuel to run out, this thing can circle around the globe until it hits the designated carrier battle group or city...

...and a modification of a similar platform, with the main weapon being discardable reactor shielding, so this thing can cruise over American cities, WITHOUT detonating, just bathing everyone in a healthy green glow. As in, they engineered a flying reactor that INTENTIONALLY irradiates everything below. Oh and the best part? It can randomly change direction and turn off its engine, making it really goddamn hard to locate and intercept. While it's frying everyone's DNA.

In other words, Russia has weapons envisioned by absolute Crazy Ivans, with little or no counters available.

3.) Over 50% of the US population lives within 50 miles of the coast. Why is this significant? Because Russian submarines can launch nuclear missiles and torpedos, optimized for underwater detonation, and create multiple, simultaneous TSUNAMIS, that will wipe out New York, Miami, San Francisco, Los Angeles, Norfolk, Jacksonville, Houston, and San Jose. DC *might* survive, given its location deep within Chesapeake Bay, but a few VA-111 Shkvals can cancel out that advantage too.

There are no interceptors against tsunamis.

Again. There are NO interceptors against tsunamis. 100+ million casualties can be accomplished within minutes.

Meanwhile, pretty much the only major Russian city that's vulnerable to a generated-tsunami attack is Saint-Petersburg, and even that's questionable, given that you'd have to get past Denmark and Sweden without p**ing them off, and then through the multiple detection and deterrent layers in the Baltic Sea.

Moscow, Nizhny Novgorod, Yaroslavl, Kazan, Yekaterinburg, Voronezh, etc - are not near any major water mass capable of supporting a man-made tsunami.

In other words, look at the map. US population is near highly vulnerable shores, where lurking submarines can make their lives very difficult, very fast. All major Russian cities except one are way inland, reachable ONLY by ICBMs and aviation, for which Russia has VERY good counters.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.370
изестување на МО на РФ


Официјална верзија е дека се соборени два дрона. При падот по соборувањето, причинета е мала штета на два авиони, а тројца војници загинаа, а четворица ранети.

-претпоставен лет на БПЛ
napad Razanj i Engels.jpg

-има потврда дека е извршен напад со два ТУ141, БПЛ од советско време;

TU 22 Razanj.jpg

-оштетување на еден стратешки бомбардер ТУ 22 и возило-цистерна;

posledici.jpg
 
Член од
9 октомври 2022
Мислења
1.273
Поени од реакции
2.140
Цитро, ќе рока на терористичката почва ама да не започне да зарокува и на наша почва? Или на тоа не ти текна? МАД знаеш што е?
За еден верник, патриот не треба да е никаков проблем смртта. Одиме сите во нашата крушевска Валхала со Даме, Гоце, Питу, Ниче…Ајде малце похрабро, Господ не вика одамна, сега дојде конечно времето да се споиме со него.
 
Член од
23 мај 2019
Мислења
3.702
Поени од реакции
4.370
Зошто Украина-НАТО ја напаѓа Молдавија?
Обидот со Полска не помина, зошто мислат дека ќе успеат со Молдавија?

Прва снимка од противвоздушна ракета што Украина ја употреби против фарма во Молдавија. Овој пат Украинците ги погодија лозјата со ракета 5V55 од системот за воздушна одбрана S-300PS/PT. Молдавската полиција работи на местото на падот.
 
Член од
3 јуни 2022
Мислења
968
Поени од реакции
2.277
Нема што да замислам јас, Русите очигледно веќе замислиле, затоа почнаа да ги спремаат засолништата и ги претвораат подземните паркинзи во засолништа.
Ти беше тој што викаше дека Русите спремале засолништа само како пропаганда да го плашат народот, а сега демек Украинците удриле ? Ај одлучи се
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Ти беше тој што викаше дека Русите спремале засолништа само како пропаганда да го плашат народот, а сега демек Украинците удриле ? Ај одлучи се
Мене уште ми личи дека е PsyOps за да плашат народ, но не може да се исклучи дека нивните разузнувачки агенции немаат добиено информации дека Украинците спремаат напад со ракети со дострел од над 1000км.
 
Член од
28 август 2013
Мислења
3.984
Поени од реакции
11.910
Тоа е замка да го збуни непријателот. Знае дека Путин и Шојгу ги читаат неговите постови и земаат забелешки. Ете им го оттргна вниманието и аеродромите капут.
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Мене уште ми личи дека е PsyOps за да плашат народ, но не може да се исклучи дека нивните разузнувачки агенции немаат добиено информации дека Украинците спремаат напад со ракети со дострел од над 1000км.
Сериозно, не ти е срам на твои години да бидеш дворски шут на темава? Не ти е малку понижувачки?
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Сериозно, не ти е срам на твои години да бидеш дворски шут на темава? Не ти е малку понижувачки?
Не знам што пенис те боли што правам на темава.

Мислам на темава се тресат тони и тони глупости, ти се секираш за мојте глупости на кило :pos:

Еве земи било кој руски куртон и одбери што има кажано на место, вклучително и ти.
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Не знам што пенис те боли што правам на темава.

Мислам на темава се тресат тони и тони глупости, ти се секираш за мојте глупости на кило :pos:

Еве земи било кој руски куртон и одбери што има кажано на место, вклучително и ти.
Што имам јас кажано? Еве најди ми еден пост кој сметаш дека е забеган или идиотски. Секој втор твој пост е глумење кловн на темава.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Што имам јас кажано? Еве најди ми еден пост кој сметаш дека е забеган или идиотски. Секој втор твој пост е глумење кловн на темава.
Искрено не се сеќавам дека имаш нешто паметно кажано, а јас не сум Владе да копам по темите и да барам кој која глупост ја кажал.

Така да тоа е впечатокот мој за тебе. Но, гледам дека ти не можиш да престаниш да ги читаш мојте постови :D

Има нешто тука што би рекол Рон.
 
Член од
22 ноември 2022
Мислења
170
Поени од реакции
506
Искрено не се сеќавам дека имаш нешто паметно кажано, а јас не сум Владе да копам по темите и да барам кој која глупост ја кажал.

Така да тоа е впечатокот мој за тебе. Но, гледам дека ти не можиш да престаниш да ги читаш мојте постови :D

Има нешто тука што би рекол Рон.
Како да престанам кога секој трет пост на темата е твој. И сите се по ист шаблон. Ќе најдеш некој бесмислен линк, ќе заклучиш нешто од него, најчесто погрешно бидејќи не ни гледаш што точно си постирал, и на крајот ќе ставиш некое идотско смајли како да си докажал некоја поента.

Срамота е, прибери се. Сериозно. Има тука неколку проруски ботови кои постираат глупости, не мора да бидеш побот од нив.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
15.186
Поени од реакции
18.000
Како да престанам кога секој трет пост на темата е твој. И сите се по ист шаблон. Ќе најдеш некој бесмислен линк, ќе заклучиш нешто од него, најчесто погрешно бидејќи не ни гледаш што точно си постирал, и на крајот ќе ставиш некое идотско смајли како да си докажал некоја поента.

Срамота е, прибери се. Сериозно. Има тука неколку проруски ботови кои постираат глупости, не мора да бидеш побот од нив.
Абе не за џабе цело време ви велам, не се нервирајте, оти допрва ќе биде бетар за Русија :D

Така да не се нервирај, не за друго губиш лепота.

Ако сакаш темава да се претвори во очај како другата тема за Воените успеси на Русија :pos:, тогаш да престанам да пишувам.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom