Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
@Toto.toto , викаат права уметност е таа што допира, активира емоција, те тера да мислиш.... инспирира... мотивира...

Ти мене ме мотивираше да пробам фокус во движење, ручно... после 36 обиди излезе нешто остро...

DSC_0257.jpg

Фотката е тотално неинтересна, али само да ти кажам фала што научив нешто ново, наместо да се расправам со Анон, Рон, комшијата Столе....
 
Член од
4 јули 2012
Мислења
454
Поени од реакции
1.320
@Toto.toto , викаат права уметност е таа што допира, активира емоција, те тера да мислиш.... инспирира... мотивира...

Ти мене ме мотивираше да пробам фокус во движење, ручно... после 36 обиди излезе нешто остро...

Прегледај го приврзокот 232504

Фотката е тотално неинтересна, али само да ти кажам фала што научив нешто ново, наместо да се расправам со Анон, Рон, комшијата Столе....
Супер, бомба си го фатил движењето , мора со неколку обиди , тешко на прво да се погодиш . Скоро секогаш се фотографира со околу 5-20 брзина на откиди зависи од брзината на обиектот и се прати обиектот . Е сега фокусот треба да ти е планиран предвреме и тоа е битна ствар . Али сепак шојма јас да кажувам кога веќе ти си направил перфектна speed motion фотка
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.071
Поени од реакции
9.113
@Toto.toto , викаат права уметност е таа што допира, активира емоција, те тера да мислиш.... инспирира... мотивира...

Ти мене ме мотивираше да пробам фокус во движење, ручно... после 36 обиди излезе нешто остро...

Прегледај го приврзокот 232504

Фотката е тотално неинтересна, али само да ти кажам фала што научив нешто ново, наместо да се расправам со Анон, Рон, комшијата Столе....
Супер е фотката!!!!
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
Супер, бомба си го фатил движењето , мора со неколку обиди , тешко на прво да се погодиш . Скоро секогаш се фотографира со околу 5-20 брзина на откиди зависи од брзината на обиектот и се прати обиектот . Е сега фокусот треба да ти е планиран предвреме и тоа е битна ствар . Али сепак шојма јас да кажувам кога веќе ти си направил перфектна speed motion фотка
Закључив дека треба статив за ова, дека колку и да успевав у брзина да ги следам, имав вертикално цимање мало, пробав и да не дишам... пошто шатерот го спуштив бајаги за да добијам мблур, мислам на 10, а ф сропот на максимум.... па сите освен оваа се размачкани.....

Но беше битно да се излезе од дома со активирање на старо/новото хоби!

Коцка, фала!
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.071
Поени од реакции
9.113
Закључив дека треба статив за ова, дека колку и да успевав у брзина да ги следам, имав вертикално цимање мало, пробав и да не дишам... пошто шатерот го спуштив бајаги за да добијам мблур, мислам на 10, а ф сропот на максимум.... па сите освен оваа се размачкани.....

Но беше битно да се излезе од дома со активирање на старо/новото хоби!

Коцка, фала!
Мислам дека да бев во скопје супер ќе беше да се ирганизира фото прошетка со аперитиво! Излагаме и се деужиме цел ден и фотографираме исти работи секиј со свое видување. На крај одиме на пијачка ги разгледуваме фотките И ги коментираме :)
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
Мислам дека да бев во скопје супер ќе беше да се ирганизира фото прошетка со аперитиво! Излагаме и се деужиме цел ден и фотографираме исти работи секиј со свое видување. На крај одиме на пијачка ги разгледуваме фотките И ги коментираме :)
Да, еден мој пријател порано имаше фото дружина, сега искрено не знам... за викенд одеа пример Кокино, Куклици и така натаму... ем од градот излегуваа во природа и фоткаа.... плус се тоа што кажа.
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
dali moze dve sliki so mobilen da prilozam
 

TrendS

Work Smart, Not Hard
Член од
14 декември 2018
Мислења
1.431
Поени од реакции
7.473
А што велите кога ќе стопли малце времето да се организираме и да сликаме заедно. Дали во Скопје, околина и сл. За викенди кога имаме повеќе време. Ем ќе се дружиме и секако дека ќе научиме повеќе едни од други. На крај на денот по некое пивце :). Инспирацијата ја добив од @коцка :)
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
А што велите кога ќе стопли малце времето да се организираме и да сликаме заедно. Дали во Скопје, околина и сл. За викенди кога имаме повеќе време. Ем ќе се дружиме и секако дека ќе научиме повеќе едни од други. На крај на денот по некое пивце :). Инспирацијата ја добив од @коцка :)
Matka! :)
 

kalimero456

Имам 100 проблеми а 1 ми е пари а пари немам 1312
Член од
7 ноември 2019
Мислења
3.512
Поени од реакции
3.717
Jas se izvinuvam ako sum nadvor od temata ama za mene realisticna slika e onaa koja sto e na licna karta ili pasos. Na moeto mesto gi ima minimum 5 takvi slikari sto so pomos na tehnologijata idat napred. pr. Bi prifatil slika koja sto e slikana old foto zemjata naprimer e hodnik i tamu pagjat soncevite zraci ili rano nasabajle da go fatite izgrejsonceto znaci bukvalno prifakjam da ne me svatite pogresno sekoja fotka koja sto e napravena sto oko moze da ja vidi. Senka, zrak, samrak itn... seto drugo go svakjam kako foto sop i napredna tehnologija. Ako @коцка dozvoli jas bi mu istaknal sliki kade sto covekot e napred a pozadinata zamackana kade pozadinata e crno bela a dr e vo boja itn. Jas licno imam iskustvo iako ne ja rabotam ovaa rabota so skripta kako odi tehnologijata se gubi smekot na vistinska fotografija
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
5.071
Поени од реакции
9.113
Jas se izvinuvam ako sum nadvor od temata ama za mene realisticna slika e onaa koja sto e na licna karta ili pasos. Na moeto mesto gi ima minimum 5 takvi slikari sto so pomos na tehnologijata idat napred. pr. Bi prifatil slika koja sto e slikana old foto zemjata naprimer e hodnik i tamu pagjat soncevite zraci ili rano nasabajle da go fatite izgrejsonceto znaci bukvalno prifakjam da ne me svatite pogresno sekoja fotka koja sto e napravena sto oko moze da ja vidi. Senka, zrak, samrak itn... seto drugo go svakjam kako foto sop i napredna tehnologija. Ako @коцка dozvoli jas bi mu istaknal sliki kade sto covekot e napred a pozadinata zamackana kade pozadinata e crno bela a dr e vo boja itn. Jas licno imam iskustvo iako ne ja rabotam ovaa rabota so skripta kako odi tehnologijata se gubi smekot na vistinska fotografija
Не треба дозвола, слободно постирај. Ако после нешто не е за оваа тема ќе го преместам и готово :)
 
Член од
8 јануари 2020
Мислења
813
Поени од реакции
2.017
Во духот на темава, би сакал да приложам свое видување на едно дело од актуелниот натпревар.

Имено, се работи за безименото дело на авторот @Anon, кое сметам дека остана незабележано од форумската јавност.

9D35CD10-3A88-4C73-A3F2-7A66FE740C18.jpeg

Во духот на големите концептуалисти на минатиот век, како Piero Manzoni и неговото Artist's Shit, Duchamp со неговиот Писоар, и се разбира Maurizio Cattelan со неговата Америка, авторот Анон прави успешен обит да ја проблематизира конзумеристичката култура како актуелна клима во неговото опкружување, предизвикувајќи длабоки контемплации кои водат кон промена на парадигмата.

Неговиот суров пристап и во изборот на средствата ( во случајот мобилен телефон со неквалитетна камера ) и во композицијата која навидум е спонтана и без аспирација за Ај Кенди впечаток, укажуваат на длабоко промислен наратив во функција на апатијата на еден млад човек во 21-ви век.

Но затскриено во целиот тој впечаток на сарказам е вграден неспорен интелект, несватен од неговите современици како што најчесто се случува со визионерите во било кое доба, па авторот ни нуди уште еден леер за контемплација, секвенцата на Fibonacci, но со тенденциозно искривување и декомпонирање како метафора за искривената перцепција на хомосапиенсот.

9D35CD10-3A88-4C73-A3F2-7A66FE740C18_fibonacci.jpg

За крај, би додал дека ова дело заслужува свое катче во галеријата Тејт Модерн, а авторот Анон повеќе од сигурно заслужува да биде во фокусот на јавноста, во мојот фокус е веќе некое време.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.572
Поени од реакции
5.033
Во духот на темава, би сакал да приложам свое видување на едно дело од актуелниот натпревар.

Имено, се работи за безименото дело на авторот @Anon, кое сметам дека остана незабележано од форумската јавност.

Прегледај го приврзокот 234179

Во духот на големите концептуалисти на минатиот век, како Piero Manzoni и неговото Artist's Shit, Duchamp со неговиот Писоар, и се разбира Maurizio Cattelan со неговата Америка, авторот Анон прави успешен обит да ја проблематизира конзумеристичката култура како актуелна клима во неговото опкружување, предизвикувајќи длабоки контемплации кои водат кон промена на парадигмата.

Неговиот суров пристап и во изборот на средствата ( во случајот мобилен телефон со неквалитетна камера ) и во композицијата која навидум е спонтана и без аспирација за Ај Кенди впечаток, укажуваат на длабоко промислен наратив во функција на апатијата на еден млад човек во 21-ви век.

Но затскриено во целиот тој впечаток на сарказам е вграден неспорен интелект, несватен од неговите современици како што најчесто се случува со визионерите во било кое доба, па авторот ни нуди уште еден леер за контемплација, секвенцата на Fibonacci, но со тенденциозно искривување и декомпонирање како метафора за искривената перцепција на хомосапиенсот.

Прегледај го приврзокот 234181

За крај, би додал дека ова дело заслужува свое катче во галеријата Тејт Модерн, а авторот Анон повеќе од сигурно заслужува да биде во фокусот на јавноста, во мојот фокус е веќе некое време.
Гледаш, јас спиралата на Фибоначи не успеав да ја согледам на фотово... Ќе ме умрете бе луѓе :ROFLMAO:
 
На врв Bottom