Предлози и свое видување на актуелните фотки на натпреварот!

Член од
4 јули 2012
Мислења
395
Поени од реакции
968
Јас се согласувам , онака ќе биде имтересно и ќе има преглед во една тема на сите победнички фотографии од оваа година :)
 

shutrak

opsenar
Член од
3 јуни 2011
Мислења
27.221
Поени од реакции
15.754
дали сакате да има едно гласање помеѓу сите победнички фотографии за 2019? Ако не ќе отворам само тема каде што ќе ги објавам фотографиите :)
,,,,stavaj gi pobednichkite fotki,i onaa so naj lajkovi pobednik,,,ili ti mi kom oboje kom opinci,,, :icon_mrgr:
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.614
Поени од реакции
7.836
,,,,stavaj gi pobednichkite fotki,i onaa so naj lajkovi pobednik,,,ili ti mi kom oboje kom opinci,,, :icon_mrgr:
тема веќе има, а ако сакаш победник земи отвори ги сите теми за гласање, види кој колку гласови имал, преброј и кажи ни
ме замрзе не за друго :D
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Добро бе деца....24 години работам професионална фотографија, не тешко можам да препознаам автентичност. Свадби, крштевки, матурски, секакви настани......патем цело студио сме. Сакате да се натпреварувате. Супер! Сликајте ваши дела и имајте фер натпревар. На гоогле се наоѓаат навистина прекрасни фотографии, симни ја, малку кроп лево/десно и уникатна ќе биди нели????. Но кропот и малце едит прави да не биде "целосно" идентична со фејкот кога би се качила на гоогле фото за проверка но сепак е очигледно. Тие што разбираат знаат што сакам да кажам јасно им е да не должам.
Многу луѓе аматери и професионалци, љубители на фотографија вистински се трудат да постават "свое лично дело" сликано со ДСЛР, телефон или идиотче не е важно....свое дело.
Секој знае да сурфа по гоогле и да си поигра на брзинка во некој едит софтвер.
Секоја слика МОРА да има податоци за камера/објектив патем сакале или не самиот апарат ги запишува овие податоци во JPG или RAW фајлот......нешто кажано егзиф. Сите слики што немаат егзиф јас би ги дисвалификувал. Толку од мене, админи, модератори, натпреварувачи бидете поздравени од чичко Новица. А фејковите нека се гордеат на своите дела......без коментар
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.642
Поени од реакции
3.188
Добро бе деца....24 години работам професионална фотографија, не тешко можам да препознаам автентичност. Свадби, крштевки, матурски, секакви настани......патем цело студио сме. Сакате да се натпреварувате. Супер! Сликајте ваши дела и имајте фер натпревар. На гоогле се наоѓаат навистина прекрасни фотографии, симни ја, малку кроп лево/десно и уникатна ќе биди нели????. Но кропот и малце едит прави да не биде "целосно" идентична со фејкот кога би се качила на гоогле фото за проверка но сепак е очигледно. Тие што разбираат знаат што сакам да кажам јасно им е да не должам.
Многу луѓе аматери и професионалци, љубители на фотографија вистински се трудат да постават "свое лично дело" сликано со ДСЛР, телефон или идиотче не е важно....свое дело.
Секој знае да сурфа по гоогле и да си поигра на брзинка во некој едит софтвер.
Секоја слика МОРА да има податоци за камера/објектив патем сакале или не самиот апарат ги запишува овие податоци во JPG или RAW фајлот......нешто кажано егзиф. Сите слики што немаат егзиф јас би ги дисвалификувал. Толку од мене, админи, модератори, натпреварувачи бидете поздравени од чичко Новица. А фејковите нека се гордеат на своите дела......без коментар
Cicko Jovica ne razbrav dali toa potecniras deka slikata e fejk ili baras nekoe info da ti dokazime avtenticnost ?
Makesamsung
Camera Model NameSM-G960U
OrientationHorizontal (normal)
SoftwareG960USQS4CSC8
Modify Date2019:05:01 20:52:50
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Y Cb Cr PositioningCentered
Exposure Time1/13
F Number1.50
Exposure ProgramProgram AE
ISO250
Exif Version0220
Date/Time Original2019:05:01 20:52:50
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Create Date2019:05:01 20:52:50
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Components ConfigurationY, Cb, Cr, -
Shutter Speed Value1/13
Aperture Value1.49
Brightness Value-1.57
Exposure Compensation0
Max Aperture Value1.5
Metering ModeCenter-weighted average
FlashNo Flash
Focal Length4.3 mm
Sub Sec Time200,794
Sub Sec Time Original200,794
Sub Sec Time Digitized200,794
Flashpix Version0100
Color SpacesRGB
Interoperability IndexR98 - DCF basic file (sRGB)
Interoperability Version0100
Sensing MethodNot defined
Scene TypeDirectly photographed
Exposure ModeAuto
Focal Length In 35mm Format26 mm
Scene Capture TypeStandard
Image Unique IDH12QSKF06VM H12QSKL01VA
GPS Latitude RefNorth
GPS Latitude36.114076 degrees
GPS Longitude RefWest
GPS Longitude115.173210 degrees
GPS Altitude RefAbove Sea Level
GPS Altitude619.266 m
GPS Time Stamp03:52:47
GPS Processing MethodGPS
GPS Date Stamp2019:05:02
8 months, 11 days, 11 hours, 18 minutes, 45 seconds ago
Image Size4,032 × 3,024
Resolution72 pixels/inch
White BalanceAuto
GPS Latitude36.114076 degrees N
GPS Longitude115.173210 degrees W
GPS Altitude619.2 m Above Sea Level
Aperture1.50
GPS Date/Time2019:05:02 03:52:47Z
8 months, 11 days, 15 hours, 25 minutes, 58 seconds ago
GPS Position36.114076 degrees N, 115.173210 degrees W
Megapixels12.2
Scale Factor To 35 mm Equivalent6.0
Shutter Speed1/13
Create Date2019:05:01 20:52:50.200794
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Date/Time Original2019:05:01 20:52:50.200794
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Modify Date2019:05:01 20:52:50.200794
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Circle Of Confusion0.005 mm
Field Of View69.4 deg
Focal Length4.3 mm (35 mm equivalent: 26.0 mm)
Hyperfocal Distance2.48 m
Light Value3.5
 
Последно уредено:
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
Cicko Jovica ne razbrav dali toa potecniras deka slikata e fejk ili baras nekoe info da ti dokazime avtenticnost ?
Makesamsung
Camera Model NameSM-G960U
OrientationHorizontal (normal)
SoftwareG960USQS4CSC8
Modify Date2019:05:01 20:52:50
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Y Cb Cr PositioningCentered
Exposure Time1/13
F Number1.50
Exposure ProgramProgram AE
ISO250
Exif Version0220
Date/Time Original2019:05:01 20:52:50
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Create Date2019:05:01 20:52:50
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Components ConfigurationY, Cb, Cr, -
Shutter Speed Value1/13
Aperture Value1.49
Brightness Value-1.57
Exposure Compensation0
Max Aperture Value1.5
Metering ModeCenter-weighted average
FlashNo Flash
Focal Length4.3 mm
Sub Sec Time200,794
Sub Sec Time Original200,794
Sub Sec Time Digitized200,794
Flashpix Version0100
Color SpacesRGB
Interoperability IndexR98 - DCF basic file (sRGB)
Interoperability Version0100
Sensing MethodNot defined
Scene TypeDirectly photographed
Exposure ModeAuto
Focal Length In 35mm Format26 mm
Scene Capture TypeStandard
Image Unique IDH12QSKF06VM H12QSKL01VA
GPS Latitude RefNorth
GPS Latitude36.114076 degrees
GPS Longitude RefWest
GPS Longitude115.173210 degrees
GPS Altitude RefAbove Sea Level
GPS Altitude619.266 m
GPS Time Stamp03:52:47
GPS Processing MethodGPS
GPS Date Stamp2019:05:02
8 months, 11 days, 11 hours, 18 minutes, 45 seconds ago
Image Size4,032 × 3,024
Resolution72 pixels/inch
White BalanceAuto

GPS Latitude36.114076 degrees N
GPS Longitude115.173210 degrees W
GPS Altitude619.2 m Above Sea Level
Aperture1.50
GPS Date/Time2019:05:02 03:52:47Z
8 months, 11 days, 15 hours, 25 minutes, 58 seconds ago
GPS Position36.114076 degrees N, 115.173210 degrees W
Megapixels12.2
Scale Factor To 35 mm Equivalent6.0
Shutter Speed1/13
Create Date2019:05:01 20:52:50.200794
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Date/Time Original2019:05:01 20:52:50.200794
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Modify Date2019:05:01 20:52:50.200794
8 months, 11 days, 14 hours, 25 minutes, 55 seconds ago
Circle Of Confusion0.005 mm
Field Of View69.4 deg
Focal Length4.3 mm (35 mm equivalent: 26.0 mm)
Hyperfocal Distance2.48 m
Light Value3.5
На пр. Кога некој ќе симне нечива "автентична" слика во компјутер од натпреварувачките и ќе кликне Properties -> Details или пак ќе ја отвори во PS, LR или друг софтвер го има целиот егзиф што го запишал апаратот/телефонот. Во твојата ситуација во JPG -от има само резолуција што според мене не е во ред. Да бидам појасен под доказ сметам кога секоја објавена слика за натпревар, кога ќе се симне ќе го содржи егзифот.
Фотошоп или ЛР и останати не го отстрануваат егзифот при намалување на резолуција, пеглање и слично нели?? Ако сликата на пример е гооглана и -Save as- нема егзиф има само резолуција. Мислам дека бев доволно јасен и на сите ви посакувам успеси во фотографијата.

А за твојата С9ка браво ако е така како што велиш, не сакам да навлегувам подлабоко, но јас ќе ја продадам целата опрема од илјадници евра и ќе сликам од сега со телефон на свадби т.е. ќе ми недостасува силен блиц но ќе се снајдам.
ПС Се викам Новица не Јовица но ОК
Автоматски споено мислење:

Кај тебе е одлично, нема потреба од скриншат. Егзифот е видлив за сите што ќе ја симнат твојата слика. Патем браво ми се допаѓа фотографијата. Биди ми поздравен
 
Последно уредено:

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.614
Поени од реакции
7.836
Мене ми се има случено да постирам слика која што претходно сум ја ставила на друго место, сум ја изгубила во меѓу време во компјутер, па кога ја симнувам и ставам тука нема апсолутно никакво инфо. Ама фотката си е моја :)
До сега има пријавено со доказ за крадена фотка и таквите не се прифатени. Ама не можам да дисквалификувам некој зашто нема инфо за сликата :(
Чаре? И слика @Wild T зашо ако @bijons те види дека коментираш без да постираш, маф ти е работата ;)
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
sramota_neli.jpg

Како што реков, малку кроп лево/десно, вертикали дотерај, ретуширај малку и секоја фотографија е уникатна.
Инаку на колегата погоре фотографијата од ова место е во сопственост на госпоѓа Linda B. од Daly City, CA USA. Злоупотребена преку www.yelp.com . Да приложувам докази од мене не барајте, не сум полициски инспектор, ниту модератор односно администратор на форумов.
Уредете ѓи правилата во натпреварите, од срце ви кажувам бидејќи гледам дека секој се труди на свој начин, не е фер према сите нив.
 
Последно уредено:

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.642
Поени од реакции
3.188
Како што реков, малку кроп лево/десно, вертикали дотерај, ретуширај малку и секоја фотографија е уникатна.
Инаку на колегата погоре фотографијата од ова место е во сопственост на госпоѓа Linda B. од Daly City, CA USA. Злоупотребена преку www.yelp.com . Да приложувам докази од мене не барајте, не сум полициски инспектор, ниту модератор односно администратор на форумов.
Уредете ѓи правилата во натпреварите, од срце ви кажувам бидејќи гледам дека секој се труди на свој начин, не е фер према сите нив.
More cicko Jovica so N ...ne se plasi od nepoznatoto... tuka sme ke ti pokazime ke te poducime.Fotkava e raw nema nisto editirano na nema posto ti ke ja poznaese neli . Plus ja kako amater ( 20 plus godini) odma primetiv deka slikata od yelp e cista i so pogolema rezolucija od mojata ...isto kako sto nikoj ne primeti deka hotelot e navalen malku nanazad i deka na dolniot lev kos ima nekoe rastenie. A za telefonot svaka cast na Samsung ovaa slika ne e nisto posebno kakvi drugi fotki imam samo da znaes ama aj da ne te nerviram. Ako sakas FB akuant ke ti pustam i prijateli ke stanime pa tamu ja imam istata slika so mene u kadar normalno otkako ja izbrisav Linda B
. Capture.JPG
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.800
Поени од реакции
1.968
Прегледај го приврзокот 228921

Како што реков, малку кроп лево/десно, вертикали дотерај, ретуширај малку и секоја фотографија е уникатна.
Инаку на колегата погоре фотографијата од ова место е во сопственост на госпоѓа Linda B. од Daly City, CA USA. Злоупотребена преку www.yelp.com . Да приложувам докази од мене не барајте, не сум полициски инспектор, ниту модератор односно администратор на форумов.
Уредете ѓи правилата во натпреварите, од срце ви кажувам бидејќи гледам дека секој се труди на свој начин, не е фер према сите нив.
Чичко Новица,
Со сета почит за твоето искуство, ама твојата фотографија што си ја нарекол Срамота и фотографијата на Субзеро не се исти. Ако јас се прашувам, на Субзеро е далеку подобра, со што и да сликал.
Ова е тема каде треба да има фотографии и мислам дека со коментарите и мудрувањата таа се уништува.
И уште нешто, ова е само забава, никому нема да му падне круната или пак некој ќе добие Оскар
 
Член од
2 септември 2018
Мислења
24
Поени од реакции
10
More cicko Jovica so N ...ne se plasi od nepoznatoto... tuka sme ke ti pokazime ke te poducime.Fotkava e raw nema nisto editirano na nema posto ti ke ja poznaese neli . Plus ja kako amater ( 20 plus godini) odma primetiv deka slikata od yelp e cista i so pogolema rezolucija od mojata ...isto kako sto nikoj ne primeti deka hotelot e navalen malku nanazad i deka na dolniot lev kos ima nekoe rastenie. A za telefonot svaka cast na Samsung ovaa slika ne e nisto posebno kakvi drugi fotki imam samo da znaes ama aj da ne te nerviram. Ako sakas FB akuant ke ti pustam i prijateli ke stanime pa tamu ja imam istata slika so mene u kadar normalno otkako ja izbrisav Linda B
.Прегледај го приврзокот 228932
Момче немој мене мангуп да ми се правиш, ти ќе си ми покажувал, мене ми покажува клиентелата што ја имам повеќе од доволно....им благодарам на добербата. Имај барем почит према моите години и работно искуство што го имам. Во студио имаме директен пристап до сите фото сервери баш поради автентичности. Јас дадов доволни насоки каде и чива е твојата слика, пребарајте рачно ќе ја најдете. Гледам ми мешаш линди - минди и скриншат дека наводно имаш оригинал JPG или RAW, и тука во форматите се мешаш малце али профи си. Качи ја тука "твојата" слика од која маваш скриншат на егзиф во фулл резолуција ете така со полн егзиф, гледам фајлот наводно го имаш во компјутер, не си ја загубил. Не е тешко аплоудирај ја комплет. Докажи го твоето! Ќе се извинам јавно и на нашата фан пејџ страна од студио за навредата према тебе дури и ќе пратам репорт до yelp.com за злоупотреба на лични фотографии секако против госпоѓата.
Патем го разгледувам твоето портфолио на натпреварите и немам коментар како сеуште имаш право да бидеш активен на истите -100 проценти трајна забрана треба да имаш.
И да не се работи за оскар или дека на некого круната ќе му падне од глава, но не ви е криво кога некој ги навредува вашите дела на ваков начин? Јас повеќе не учествувам во конверзацииве. Го кажав и објаснив своето, понатаму е ваше. Ви благодарам.
Со почит,
Новица
 

SuBZerO

Бигус Дикус
Член од
26 јануари 2007
Мислења
3.642
Поени од реакции
3.188
Момче немој мене мангуп да ми се правиш, ти ќе си ми покажувал, мене ми покажува клиентелата што ја имам повеќе од доволно....им благодарам на добербата. Имај барем почит према моите години и работно искуство што го имам.
Cicko Jovica kade vide deka sum pomal i nemam pocit?

Во студио имаме директен пристап до сите фото сервери баш поради автентичности. Јас дадов доволни насоки каде и чива е твојата слика, пребарајте рачно ќе ја најдете. Гледам ми мешаш линди - минди и скриншат дека наводно имаш оригинал JPG или RAW, и тука во форматите се мешаш малце али профи си. Качи ја тука "твојата" слика од која маваш скриншат на егзиф во фулл резолуција ете така со полн егзиф, гледам фајлот наводно го имаш во компјутер, не си ја загубил. Не е тешко аплоудирај ја комплет. Докажи го твоето! Ќе се извинам јавно и на нашата фан пејџ страна од студио за навредата према тебе дури и ќе пратам репорт до yelp.com за злоупотреба на лични фотографии секако против госпоѓата.
Ding Ding!:pistoldz:


20190501_205250.jpg

So prajme sea?


Патем го разгледувам твоето портфолио на натпреварите и немам коментар како сеуште имаш право да бидеш активен на истите -100 проценти трајна забрана треба да имаш.
И да не се работи за оскар или дека на некого круната ќе му падне од глава, но не ви е криво кога некој ги навредува вашите дела на ваков начин? Јас повеќе не учествувам во конверзацииве. Го кажав и објаснив своето, понатаму е ваше. Ви благодарам.
Со почит,
Новица
So pocit cicko Jovica so N ...Nego ima li sansi za rabota kaj tebe honorarno so Samsungov?
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
6.516
Поени од реакции
9.456
Прегледај го приврзокот 228921

Како што реков, малку кроп лево/десно, вертикали дотерај, ретуширај малку и секоја фотографија е уникатна.
Инаку на колегата погоре фотографијата од ова место е во сопственост на госпоѓа Linda B. од Daly City, CA USA. Злоупотребена преку www.yelp.com . Да приложувам докази од мене не барајте, не сум полициски инспектор, ниту модератор односно администратор на форумов.
Уредете ѓи правилата во натпреварите, од срце ви кажувам бидејќи гледам дека секој се труди на свој начин, не е фер према сите нив.
... еве и јас можам да пишувам реченици за моето хоби, за аминистратор на фото групи вон државата со искуство, па ќе кажам дека и јас многу се лутам кога некој „краде“ фотографија при виртуелен натпревар и редовно на ова тема „ги проверувам“ фотографиите дали се автентични посебно сум дежурна за мрчење на ова тема, ама за арно и сериозност на натпреварот (знае @коцка модераторката) иако е онака виртуелен натпреварот без награди ние тука се трудиме за коректност ... така да можам да ти гарантирам дека ова фотографија Casino at Bellagio Las Vegas е оригинална на @SuBZerO членот!

и ДА, друго, ако веќе се набедува должен си да докажеш токму онака со линк, како што правам и јас, а не вака ќе кажеш као чија сопственост е фотката таму од некоја во Нет и потоа се повлекуваш као не си затоа тука, па тогаш ќути си што начнуваш и не довршуваш, токму затоа што имаш искуство треба да идеш до крај...

и ДА, не треба да се лутиш за односот кон постар, кон помлад, кон жена, оти тука како форум сите членови се со лажни профили и не се знае ни кој е мушко, женско, млад стар...итн доколку предхоно не се преставиш кој си колку години имаш па да се има респект од други членови...е тогаш можеш да се жалиш!

...и за крај , ајде редно е да поставиш некоја фотка, ете шанса да не научиш нешто, оти човекот учи додека е жив...а јас ќе постирам покасно!
очекуваме твоја фотографија @WildT т.е. Новица! :smirce:
П.С.
и секогаш ќе го кажам мотото да и колку е лоша фотографијата, ако е направена со сопствена рака таа е најубава во споредба од туѓата!
 
Последно уредено:
Член од
16 декември 2012
Мислења
1.800
Поени од реакции
1.968
Докажи го твоето! Ќе се извинам јавно и на нашата фан пејџ страна од студио за навредата према тебе дури и ќе пратам репорт до yelp.com за злоупотреба на лични фотографии секако против госпоѓата.
Те снема нешто Новица. Линди-минди-егзифи, "Срамота", научивме нешто.
Него, да се извинеше?
 

коцка

Curiouser and curiouser!
Член од
12 јули 2005
Мислења
4.614
Поени од реакции
7.836
Ај сеа и вие не претерувајте, доволно беше
 
На врв Bottom