Предлог за филм со кратка рецензија

коментатор

Пингвин
Член од
25 февруари 2010
Мислења
3.546
Поени од реакции
9.456
Еverything is illuminated


Според мене доста добар филм. Еден од подобрите што ги имам гледано последно време. Џад Лоу во главна улога. Одличен спој на комичното и емоционалното.

Џад е американски колекционер кој води потекло од Украина. Неговата баба пред умирање му раскажува за неговиот дедо кој е од Украина и како тој успеал да го преживее ужасот од страна на Германците во втората светска војна. Тој патува за Украина за да дознае повеќе за неговиот дедо и да ги запознае и награди луѓето кои му помогнале да избега од Германците. На својата мисија тој ке ја открие ужасната судбина на селото Трачимброд(кое било збришано од земјата во буквална смисла). Доста добар филм, кој според мене вреди да се погледне.
 

Vespertine

The Ugly Duckling
Член од
22 септември 2009
Мислења
2.875
Поени од реакции
3.335
Еverything is illuminated


Според мене доста добар филм. Еден од подобрите што ги имам гледано последно време. Џад Лоу во главна улога. Одличен спој на комичното и емоционалното.

Џад е американски колекционер кој води потекло од Украина. Неговата баба пред умирање му раскажува за неговиот дедо кој е од Украина и како тој успеал да го преживее ужасот од страна на Германците во втората светска војна. Тој патува за Украина за да дознае повеќе за неговиот дедо и да ги запознае и награди луѓето кои му помогнале да избега од Германците. На својата мисија тој ке ја открие ужасната судбина на селото Трачимброд(кое било збришано од земјата во буквална смисла). Доста добар филм, кој според мене вреди да се погледне.
Elijah Wood
одамна го имам гледано, али уште ми е смешна сцената со компирот :)
 
Член од
6 септември 2008
Мислења
1.047
Поени од реакции
367
The barber of SiberiaПрекрасна комедија, драма и романса во исто време. Филмот си има моменти кога не знаете дали да плачете или смеете, сето тоа се случува во Русија каде во воена школа младите кадети меѓу кој и Андре Толстој имат интересни, откачени но сепак дисциплинирани случувања на одредени евенти. Од друга страна Џејн која е Американка дојдена во Русија за извршување на важна работа како "ќерка" на стариот изумител на машината за сечење на дрва каде таа треба да најде финансии за нејзиното креирање, но на пат за Русија таа се запознава со Андре и останатите кадети на многу интересен начин и од таму започнува сета таа авантура, а за крајот нема ништо да ви спомнам бидејќи знам дека ќе ве погди в'срце.

Оцена 7,5/10
 

Goran Bt

локал патриот
Член од
28 јуни 2009
Мислења
7.561
Поени од реакции
4.780
Unknown(2011)Одличен трилер драма со малку акциони сцени има многу добра приказна филмот и уште од почеток ќе ве заинтригира.Во главната улога е влијам нессон кој глуми како др.мартин харис кој доаѓа со својата жена јануари џонс како елизабет харис во берилн на конфернција за некое научно откривање.Но на аеродромот си го заборава куферчето и се вараќа со такси по него а оставајќи ја својата жена во хотелот но на пат за аеродромот има сообраќајка и паѓа во кома четири дена:кога се буди од кома повеќе не ништо исто од претходно и пробува да си го врати назад својот живот ... во кое му помгува таксиката со која имаше сообраќајка дијана кругер како џина ....
Баш ме бендиса филмот и за тоа го ставив како предлог нема нешто посебна музика или глумење и кадрите му се многу сиромашни и е многу ефтин филмот за ваква добро сценарио гарант не е снима ни во берлин но многу ме потсеќа на текен и за тоа од мене има 8.5/10
Можеше и подобро но реков многу е ниско буџетен

ps.прашање до модераторите зошто на темата предлог филм има филмови со оценка под 7 и дали може да биде како некое правило да се оценва секој филмот кој се предложва оти многу често до тука гледам предложени филмови Но тие што се најчесто без оценка ги пресконувам оти на крај напишале мој предлог ова она... па дури има филмови предложени со оценка 4 :smir:
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Џ.
Член од
23 јуни 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
4.245
Кога сонот ќе стане легенда.
"МОНТЕВИДЕО - Бог те видео"По изгледаниот филм, можам без размислување да дадам коментар дека покрај "Klopka" ова е според мене најдобриот српски филм некогаш направен. Режијата и костимографијата пред се‘ е на највисоко ниво. Целата таа атмосфера комотно може да не однеси во вистинските 30те години од 20от век.

Иначе филмот поради доживеаната огромна популарност, ќе доживее и втор дел, а планирана е и 15-епизодна серија.

Дејството во филмот е сместено во 1930те години, кога од фудбалот не се живее туку се живее за фудбалот. Во тие години, Тирке е момче кое помеѓу фабриката и фудбалот го одбира фудбалот, и влегува во тимот кој ќе се бори за учевство во Уругувај на Светското првенство во фудбал. На чело на тимот како селектор ќе се појави Бошко Симоновиќ чии шанси за неговиот тим да се подготви сите ги сметаат за мали.

Љубовта е исто главен елемент во филмот. Одлични се љубовните препреки и ривалствата помеѓу фудбалерите. Секоја чест! Браво! Препорака од мене.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.307
Поени од реакции
5.975
A Prophet


Драма филм(со примеса на крими елементи,но ако имате намера да го гледате филмот заради тоа што на сликата арапчето е бедес мадафакр со пиштол и мислите дека ќе има а лот оф акција ,не гледајте го) во француска продукција со араб во главната улога.Претежно дејството се одвива во затворот каде ни е прикажана сторијата на едно 19 годишно момче со арапско потекло кое што ,штотуку треба да ја одслужи 6 годишната казна,но и момче кое штотуку влегува во криминалните води во затворот а и вон него.

Бев изненаден од тоа што филмот беше ко бајаги долгичок а немаше моменти во кои се досадував,пред се ради дијалозите,глумата,добрата сценографија како и филмот во целина .
Па го препорачувам на секој љубител на драми,на затворски филмови(кои имаат мали допирни точки со призонбрејк а поголеми со Оз),и на секој што е љубител на европската кинематографија (а и на тој што не е ).
+ Во најмала рака арапчето требало да има номинација за оскар,али јебига нехоливудска продукција

8.5/10(втор гледан филм од 2009 од неанглиско говорно подрачје и втор кој ми се допаднал после The secret in their eyes)
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
10.195
Поени од реакции
14.775
wot напиша:
Не е битна приказната, туку како ќе ја пренесеш. Лебетот е обработувана приказна 100000 пати.
А не ми се верува те читав и ти ценев мислењето. Ама да хејташ филм без да го гледаш, онака хардкор.. :icon_conf

Смешно.
Друже ја тебе ти дужам извинување, само што го изгледав филмот и можам да кажам дека имав погрешна информација а бев понесен и од некои лоши оскаровски филмови како Crash. Претпоставував дека се работи за кралот Едвард а не за брат му Џорџ VI. Филмов го замишљав ко досадна романтична драма каде кралот ќе се мисли цело време околу престолот и на крај ќе се откаже преку говор заради тоа што ќе се ожени за американка, а излезе сосема нешто друго. Филмот е добар и сосема го заслужи оскарот, посебно Колин Фирт кој сето тоа го направи со многу шарм и многу умешност, оваа улога може да се рамни со она што го направи Расел Кроу во Beautiful Mind како Џон Неш. А што е најинтересно филмов може да добие и продолжение каде ќе биде претставено владеењето на Џорџ VI за време на втората светска војна, се до неговата смрт во 1952 кога ќе го наследи ќерка му Елизабета. Инаку морам да спомнам одлична кинематографија, многу добри бои и многу добри кадри. Глумата беше перфектна, беспрекорно доловување на англиската ладнокрвност и ригидност. Од мене 9 од 10.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: wot

Io Sono Interista

The original, one and only IoSono.
Член од
21 декември 2007
Мислења
27.028
Поени од реакции
50.857
Hereafter (2010)
Hereafter_2.jpg

Дедо Клинт, вака сега: :cuc: :cuc: :cuc:

Значи дедово полека но сигурно ми станува еден од омилените режисери и дефинитивно многу повеќе го сакам како режисер отколку актер (не дека беше лош). Не е толку до филмовите туку до приказните кои ги бира и начинот на кој ги пренесува. Клинт е раскажувач, од оние старите кои седеле покрај каминот и им читале на внуците. Сите кои ги гледале (и на кои им се допаднале) Mystic River, Million Dollar Baby, Changeling, Unforgiven, Gran Torino... знаат за што зборувам. Останатите прескокнете, рецензијава не е за вас.

Прво да кажам дека филмов е вистинско маркетиншко чудо во негативна смисла на зборот. Најпрво, пред некои 5-6 месеци, при крајот на снимањето, се зборуваше дека овој филм ќе се бори за Оскар. Најлошата услуга на филмот му ја направија луѓето задолжени за трејлерот, кој уште малку фалеше да наликува на The Day After Tommorow, ти се чини Клинт снимил пред-апокалиптичен филм. Претпоставувам дека како и обично, ова било причина кино салите да се наполнат со различна таргет група, т.е. наместо љубители на гореспоменатите филмови, претежно љубители на драмата, филмот да го посетат љубители на блокбастер спектакли и нормално, да се разочараат.

И еве го и трејлерот за оние кои сакаат да го видат, со напомена дека покрај тоа што води во погрешна насока, има и некој спојлерчиња па можеби е подобро да го видите после филмот:


Јас лично го очекував филмов од кога ја прочитав најавата а потоа читајќи ги критиките се плашев дека ќе ме разочара како и секој филм од кој се има високи очекувања, но дедо Клинт уште еднаш го потврди својот стил и начин на правење филмови кој ми се допаѓа. Досегашниов текст е чисто да ви даде слика за филмот, па ако сте фан, повелете.

Значи, се работи за драма, по концептот слична на филмови како Babel (2006) и Crash (2004/I) , значи различни приказни кои во еден момент се спојуваат. Но слични се само по концептот зошто во тие имате чувство на неверојатен и некогаш неочекуван склоп на приказните додека овде тоа е очекувано. Едноставно ова е драма во која прво е раскажан background-от на ликовите а потоа се случува неизбежниот контакт. Ликовите од три страни на светот се една жена, новинарка од Франција, која доживува необично искуство во Цунамито (заборавив каде се случи тоа), еден поранешен „Саше фактор X“ од САД и едно дете од Англија, а самата тема на филмот која ги поврзува овие ликови е „Живот после смртта“.

Збор два и за некои елементи во филмот. Прво, сцената со Цунамито не неверојатна и тоа не само од аспект на визуелни ефекти туку и на камера, целата идеја и реализација ја дадоа една од најдобрите воведни сцени кои сум ги гледал. И да, не сме навикнале во филм на Клинт да има такви сцени но не смееле тоа да го „злоупотребат“. Понатаму, сите главни ликови беа на висина на задачата и самиот жанр не трпи филмови со лоша глума, затоа што цел филм се базира на актерите. Одлични беа и Matt Damon, и Cecile de France, двајцата близнаци George и Frankie McLaren, а тука би ја додал и девојката со чудно име, Bryce Dallas Howard.

Темпото на филмот е бавно, како и во повеќето филмови на Клинт, дејството си оди лека полека придружено со минимална доза на музика во позадина. Тука можам да кажам и дека на моменти дејството знае да падне, т.е. после една емотивна и добро обработена сцена да дојде друга, не многу важна и малку досадна сцена, и ова обично се случува околу средината на филмот. Значи, можеле малку и да скратат.

Покрај лошиот маркетинг, мислам дека филмов има лоши критики и поради предрасуди и субјективност, како и сите филмови кои се бават со „чувствителни“ теми. Што се однесува до оскарите, минатата година мрчев за Agora, а сега за овој филм кој се наоѓа на „спротивната страна на тунелот“. Затоа што со предрасуди не може да се добие нормален впечаток за еден филм. Доби една номинација за визуелни ефекти, колку да му прави друштво на Inception. Мене не ми иде во глава како ваков филм не може да добие номинација за најдобар филм, да влезе во тие 10, а од друга страна, номинација да добие The Kids Are All Right. Затоа што во овој филм нема лезбејки? Да, тоа е едно логично објаснување...

Од мене 9 кроз 10 и препорака за оние кои гледаат драми и кои го почитуваат ликот и делото на Клинт Иствуд.
 

bobipp

Let's cook!
Член од
15 август 2008
Мислења
11.126
Поени од реакции
5.430


Можда сте слушнале за филмчево можда не. Ако сте слушнале сигурно ви го опишале како корејска верзија на American Pie. Не се далеку од вистината, зашто има доста такви сцени како што имаше во American Pie, ама она што ме натера да напишам предлог за филмов е што има и многу поучна порака. Во америчкиот нема ништо посебно и на крај сите getting laid и се е ок бла бла типична американска тинејџ комедија. Овде ме трогна неизмерната љубов на дечкото (да не го именувам сега ако го гледате ќе знаете на кој мислам) кој правеше секакви глупости за да и се приближи на девојката што ја сака премногу...ама таа трчаше по мачото, со кола и кошулка, тој и напрај бебе и после си ги виде маките
(абортус)
. Ама тука се виде навистина кој се грижи за неа...
па уште и после натпреварот таа кога имаше компликации, дечково буквално и го спасува животот, ја крева на грб и ја носи во болница :)
А инаку имаше epic моменти, посебно тие двајцата дркаџиите најсмешни ми беа :)

Пријатно ме изненади филмчево и му давам една солидна 7/10 и препорака да го гледате ако ви се здосадени американските филмови од овој тип.


П.С. И да....корејките се :vozbud: едноставно многу ги сакам азијкиве мноооогуууу :)
 

Болиглава

A cold fact
Член од
16 јуни 2007
Мислења
4.703
Поени од реакции
2.353
Oldboy (2003)

Филмов е корејска кинематографија(исто како тој погоре:icon_lol:), и очекував различен филм, ама ми надмина и очекувања и све. Позитивно секако.
Алал им вера на сценаристите, прекрасни дијалози и монолози и толку брутална приказна раскажана во границите на прифатливото. Не е премногу гаден, иако така опишуван... графички е доведен до перфекција и е изглумен на врвно ниво.

Еден филм, кој стварно е греота да го пропуштите. Исто така и вреден да се спомне во темата за филмските пресврти. Факјеа.
 

zee German

mpkfa
Член од
12 август 2009
Мислења
6.307
Поени од реакции
5.975
L.A. Confidential (1997)

Повеќето од вас го имате гледано но за тие што не го гледале,филмов едноставно вреди и нема теорија да ве разочара(се разбира освен ако од дното на душата мразите крими драми).
Секако не е филм без грешка,има некои минорни грешки но речиси незабележителни.
Иако јас вчера го пуштив со надеж дека не ми е гледан се излажав и не ми е ич криво што гледав уште еден пат.
Приказната е за 3ца полицајци -детективи кои што меѓу себе немаат никакви карактерни допирни точки. Расел глуми импулсивен детектив,Спејси полициска ѕвезда во поглед на тоа што е присутен во штампата и соработува со новинар(де Вито).И Пирс толкува хард воркинг цајкан кој е желен за теренски детектив .
Тројцата се вклучуваат во расчистување и пронаоѓање на убиците кои при еден напад на кафетерија убиле и екс -цајкан.

За време на целиот филм ја имаше онаа атмосфера потребна за еден трилер(крими драма),камерата беше добро вклопена во целината како и дијалозите помеѓу главните актери беа на ниво и шуќур немаше крофни во филмов :D .
покрај горе споменатите глуми и Ким Бесинџер( првокласна курва ,добро проститутка) и Џејмс Кромвел кој што би глумел друго ако не командир(или детектив на повисоко ниво )
9/10
 

Srcee

Unforgettable
Член од
29 април 2008
Мислења
5.275
Поени од реакции
3.496
Подредени од океј кон најдобар:

Presumed innocent


Харисон Форд е државен обвинител кој ја изневерувал сопругата. Но, љубовницата е убиена на суров начин и тој станува главниот осомничен.
Има пресврт на крајот, а јас сакам такви филмови. Е сеа не дека беше некој јак, неочекуван пресврт, али ок.
И Харисон Форд некако многу здрвен беше, ич не ми се допадна како одглуми.
Ме потсети на Основен инстинкт, но од ваков тип на филмови нема подобар од Primal fear. Овој има 6.5/10
Како и да е, го препорачувам на љубителите на трилери.Dorian Gray


Дориан Греј си ја продава душата на ѓаволот.
Глупак. Се нервирав цел филм.
Со оглед на тоа дека го имам читано расказот знаев што да очекувам од филмов али на моменти ме изненади. Има непотребни геј сцени али со оглед на тоа што Оскар Вајлд бил геј, требаше да се очекува.
Друго, карактерите беа глупи.
Дејството беше споро, средината од филмот беше многу еднолична, речиси ништо не се деси.
И на крајот (ова не е спојлер) - Дориан Греј рече дека од задоволството до среќата имало многу. Иди бе бегај. Тој се изнаужива во оргии, во дроги, во што ли не, и на крај му текна дека не е среќен. Ко демек некој го терал.
6.5/10Rope


Двајца другари го убиваат третиот другар и му го кријат телото во нивниот стан, кај што после неколку минути ќе има забава.
Прво, пофалба за глумецот кој го глуми Брендон, ептен ми се допадна како изглуми, те тера да го мразиш.
Иначе филмов е у топ 250 на имдб.
Ми се допадна. Од мене има 9/10The social network


Ваљда последна го гледам од сите тука. Али нема везе, да си кажам впечатоци.
Ептен ми се допадна, ептен. Совршенство од филм. Ни малку не беше досаден. Баш спротивно од моите очекувања.
Марк Цукерберг си го бараше со боринче тука, исто и осчовачот на Напстер. Не е чудо што вистинскиот Цукерберг изјавил дека филмов не е точен, според тоа како е претставен тука.
Иначе глумците, кој од кој поубав.
10/10
 

Windfucker

Телемит, Темплар, Масон, Сциентолог во целибат
Член од
30 април 2010
Мислења
8.436
Поени од реакции
15.323
Crimson Tide
Ја загледав колекцијата на Дензел претходната недела и стигнав до споменатиов. Режијата е на Тони Скот што мислам дека е штета, режисер кој знае подобро да долови карактери во ваква драма со глумци од калибарот на Дензел и Џин Хекман би го направил филмов култен.
Кратка содржина

Американска подморница се упатува на задача да одговори на предизвикот за потенцијален нуклеарен напад, но во главно филмот зборува за борба на ега и карактери
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
842
Поени од реакции
444

Одличен трилер со доста специфичен хумор, кој мене многу ми се допадна.

Поради замена на идентитет слевин мора да работи за двата криминални босови во градот.
Понатаму што и да пишам ќе биде спојлер.
Крајот на филмот е одлично направен
И одлична актерска екипа(Bruce Wilis, Morgan Freeman, Ben Kingsley...)
Се на се од мене има 9/10 малку субјективно, но одамна немав гледано некој добар филм.
 
Р

~~РубинРед~~

Гостин
Titanic 2

titanic 2.jpg


Oдкога слушнав многу мислења за филмот,и беше окарактеризиран како катастрофа,решив да му дадам шанса.
Во овој филм немаше нити Џек нити Кејт.Ок,имаше љубовна приказна ама не ко таа во првиот филм.
Приказната беше таа,но имаше и некои сменети делови кои не ги очекував.
Не очекував ни повеке ниту помалку од филмот.
Има додадено нови ликови во филмот.
татко на главната глумица,и некои негови партнери сосема непотребни и глумеа спасители

На страната на имдб е оценет лош,што и не ме изненадува со оглед на изменетите делови.
http://www.imdb.com/title/tt1640571/

Не сакам да му дадам оценка,зошто и самата не знам што да дадам:icon_lol:
 

Kajgana Shop

На врв Bottom