Прв во село или последен во град?

Член од
23 март 2007
Мислења
2.370
Поени од реакции
61
Posleden vo grad :salut:
 

SCORPIO__20

Your sex is on fire
Член од
1 февруари 2007
Мислења
4.380
Поени од реакции
71
Прв во село :vozbud::vozbud::vozbud:
 

kpbKENGUR

Devil's Advocate
Член од
25 јануари 2007
Мислења
5.132
Поени од реакции
201
последен во град... со обид да догурам на повисоко место.
прашање:
дали ова значи дека последниот во град е подобар од првиот во село?!
 
Член од
5 април 2007
Мислења
252
Поени од реакции
4
Pa prv vo selo poveke mi odgovara,zosto i tie prvite od gradot kat tad ke morat da dojdat vo selo.
 

Mädchen

Smile
Член од
31 мај 2006
Мислења
1.571
Поени од реакции
38
Последна во град, па после ќе се трудам да одам погоре и погоре до првото место:)
 
Член од
17 август 2006
Мислења
1.531
Поени од реакции
123
Posleden vo grad, pa so tek na vreme ce se kacis nekoe skalilo pogore
 
Член од
10 февруари 2008
Мислења
3.947
Поени од реакции
2.060
Прв во село или последен во град?

Ве прочитав сите и да ви кажам дека не ја сфаќам темава на истиот начин на кој што сите вие ја гледате. Мислам (или можеби само ми се чини) дека сите премногу буквално сте ја сфатиле.

Не е поентата во тоа дали ќе бидеш прв во село или ќе бидеш последен во град т.е. не е поентата во тоа да се биде прв или последен на некое место па да се има или не тендеција за искачување нагоре или спуштање до дното.
Тргнувајќи од фактот што ова е една доста стара поговорка и тогашниот став за релацијата село-град мислам дека тежината тука се содржи.

Село или град?

Градот којшто во споредба со селото порано бил доста повеќе ценет и му се придавала поголема важност. Е сега прашањето е дали да избереме да живееме во село, да добиеме понизок ранг од една страна ама пак да бидеме најценети и почитувани од тие што се околу нас од друга страна или пак да отидеме да живееме во повисокиот ранг, меѓу големците знаејќи дека таму ќе бидеме последни.
Да избереме да бидеме први во тоа што сме или да се правиме нешто што не сме само за да се пофалиме пред останатите дека ете и ние сме од град ?

Јас бирам да сум прва во село. Подобро е чувството кога си ценет и почитуван, отколку да си потуснуван и угнетуван и да трпиш се и сешто само за да се пофалиш дека ете си меѓу поголемите.

Јас така гледам на темава само што да напоменам дека и тоа село-град не е буквално кажано туку е со преносно значење така да не се навреди некој :)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom