Прашање околу работата на срцето при вежбање

Член од
11 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
183
Здраво на сите. Ова ми е прв пост. Имам едно прашање малку подолго прашање ве молам не се лутете. Значи веќе 2-3 месеци активно се бавам со Insanity Workout. Иако трае само 60 дена, јас го почнав одново.Но друго ми беше зборот. Денеска ми беше на ред Pure Cardio. Финтата е што после загревањето и истезањето, наредна фаза на вежбање не е интервална туку трае цели 15 минути. Вежбав што вежбав колку што можам повеќе и одвреме навреме правев пауза од 3-4 секунди колку да земам длабок здив и да пуштам. Приметив дека во текот на целиот workout ми беше потешко да земам воздух, цело време дишев површински(кратко и брзо, одвај доаѓав до длабоко вдишување). И после не правење пауза од 2 минутки добив некако страшна болка во левиот дел од градите(блиску до срцето). Колку што успеав да измерам пулс(со пипање на раката, броење до 10 секунди и помножено со 6) ми излезе некаде околу 180. Што значи пред тоа ваљда ми е бил 190. Утре правам одмор, дали да продолжам понатаму или да престанам. Дали му штети тоа на срцето. Може ли да добијам срцева болест(инфаркт пример што ја знам). Инаку имам 16 години.
 

M.O.P.

Niggaz were born to kill
Член од
27 јануари 2012
Мислења
1.435
Поени од реакции
1.302
hahahah toa sto ti se krenal pulsot znaci deka si daval 100% vo treningot ,taka da ne se sekiraj i furaj si spored tebe eve na mene na sportska medicina mi se krena do tolku pulosot i ne trebase da pominam sosema obratno toa zanci deka si dal 100%
 
Член од
27 април 2011
Мислења
2.306
Поени од реакции
3.043
Нормално е да дишеш плитко кога вежбаш тешки вежби.....пулсот ти е малце повисок најверојатно пошто не си доволно фит али не е проблем ( има едно се вика Maximum Heart Rate и се добива со одзимање на твојата возраст од 220 така да твојот MHR е 204...све до тоа е во нормала дур вежбаш).

Уживај си здрав си...али јас да бев на твое место чисто онака би отишол на едно брзо ЕКГ само ради превенција
 
Член од
17 ноември 2012
Мислења
4.547
Поени од реакции
5.305
Ги имам вежбано лично и многу ми се сфигаат вежбите, али пренапорни се едноставно. Плус ти си 16 години, ти препорачувам да си фатиш некој спорт, барем рекреативно. Или па, земи прво пешачи па трчај и пополека здобивај кондиција и кога ке се осетиш стварно спремен почни да ги вежбаш, не се брзај за нигде и не се замарај со плажи и тоа како ке изгледаш на лето, здравјето ти е најважно :).

Ова само за вежбите конкретно ти кажувам, а за ова што го кажа, како што кажа и членот над мене, нека ти направат едно ЕКГ, само колку за превенција. АЛИ, биди сигурен дека докторот ке ти препорача да престанеш со тие вежби и ке ти каже нешто полесно да си фатиш.
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Оди направи си преглед под оптеретување на спортска не се зафркавајте со вакви работи. Постојат луѓе кои вродено имаат аномалии на срцето и треба да избегнуваат напор.
 
Член од
11 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
183
Инаку заборавив, 2 часа пред тренирање испив кафе. Мислев дека ке ми помогне подобро да го завршам воркаутот. Којзнае мош и однего ми е, досега го правев без кафе и не ми беше ништо.Инаку имам кондиција колку толку. Пред да го правам инсанити возев статичен велосипед 4-5 месеци(6пати во недела), не почнав директно одма од ништо на Insanity. А workout веќе го правам вторпат(Ова ми изгледа 90 ден). За кратко време добив добри резултати, а и не треба ништо опрема, не треба да се излегува да се трчи надвор буквално ништо само место и патики ти требаат, па затоа и го вежбам. Читав негде на нет дека ваквите HIIT вежби биле сосема во ред немало последици освен што треба да се одмораш почесто. Ај ке видам со докторот што ке каже, ама ипак дете сум ваљда не сум склон толку на срцеви болести.
 
Член од
30 јули 2009
Мислења
1.770
Поени од реакции
1.058
Сега од малку поискусен батко.

Дишењето при изведување на вежбата е нешто што не треба да се занемарува (иако повеќето одлучуваат така) бидеќи неправилното дишење за време на вежбање става голем притисок на срцето, и на подолг период можно е да се јават срцеви проблеми.

Побарајте совет од поискусен да ви покаже правилно изведување на дишењето за време на тренинг било тежинси или аеробен.
 
Член од
1 октомври 2012
Мислења
401
Поени од реакции
307
Би ти препорачал некое време секој ден точак да си вртеш, бар лично мене, мислам дека ненормална кондиција ми даде. (мислам минимум 10-20км)
 
O

Orion.

Гостин
Можеби болката е поради фактот што немаш стекнато кондиција. Како и да е, секој што решил да вежба сериозно и континуирано, потребно е да направи преглед на срцето. Јас правам редовно
 
Член од
4 октомври 2008
Мислења
4.014
Поени од реакции
1.247
Сега од малце докторски аспкет

Дали болката беше поврзана со дишење, т.е. ти се јавувашели за време на вдишување / издишување (при мирување кога си ја имал)

Дали имаш забележано болката да ти се јавува и кога ја дигаш левата рака или правиш движења со левата рака.
 
Член од
11 април 2013
Мислења
355
Поени од реакции
183
Сега од малце докторски аспкет

Дали болката беше поврзана со дишење, т.е. ти се јавувашели за време на вдишување / издишување (при мирување кога си ја имал)

Дали имаш забележано болката да ти се јавува и кога ја дигаш левата рака или правиш движења со левата рака.
Не добив баш стандардна болка. Ми се појави лево од срцето(не баш над него) и го имав чуството како да се откина нешто од мене. Оваа траеше 3-4 секунди и ја снема. Одма после оваа се истегнав набрзина и оставив. После вежбање па се додека да си легнам чуствував Light болка во пределот на целиот граден кош. Значи чувство на истегнат мускул повеќе, нешто како да сум преоптеретил некој мускул. (Еве и сега утро е, уште ме болат трицепсите од склековите а и градната болка ми се појавува одвреме навреме при некое јако помрднување) Инаку мерев пулс, час по вежбање и ми беше 75-80 а и притисок нормален 120-80. Срцето ми биеше нормално, немаше никакви прерипнувања и такви работи. Како и да е ке отидам на еден ЕКГ.
 

Charon

Нинџа
Член од
31 октомври 2010
Мислења
428
Поени од реакции
1.104
Не се секирај за пулсот, мене до 200 ми оди кога правам Plyo X :)
 
S

Stef Bachatero

Гостин
Дишењето треба да ти е ритмичко како што се прават вежбите.
Така да мој совет е да ги ставиш тие вежби 3 пати неделно макс.
Другото да ти биде од тежински тренинг.
Значи не 2 секунди вдиши,колку што чука побрзо срцето толку побрзо да вдишуваш и издишуваш.
Нормално е да ти излезе срцето од почеток затоа што не си кондиционо спремен.
Но после одредено време ќе видиш како се подобар и подобар ќе бидеш со вежбите.
Ако продолжи тоа советувај се со лекар.
 
Член од
12 мај 2017
Мислења
16
Поени од реакции
1
Гледам одамна нема дискусија на оваа тема. Сакам да прашам каде можа во Скопје да наптавам стрес тест, ЕКГ ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom