Прашања за Христијанството II

Статус
Затворена за нови мислења.

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Се чини дека мојот Бог и твојот бог не се исти...Мојот не бара од мене да убивам, а искушенијата кои Он ми ги праќа, па нека биде тоа и искушение за убиство, ќе ги земам само како искушенија за моето спасение.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Се чини дека мојот Бог и твојот бог не се исти...Мојот не бара од мене да убивам, а искушенијата кои Он ми ги праќа, па нека биде тоа и искушение за убиство, ќе ги земам само како искушенија за моето спасение.
Дали ова значи дека твојата религија освен твојот, признава и други богови?
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Јо.
Туку:
„...Јас Сум Господ Бог Твој, да немаш други богови освен Мене...„

Под „други богови„, се подразбираат идолите, или како човечка измислица или како демонска подвала, кои би Го замениле вистинскиот Бог, па така луѓето би станале идолопоклоници а не богопоклоници. Нема други богови, освен еден кој посака да го завземе тронот Божји, но не стана бог.
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Тогаш, важи оваа Христовата:

„...Кој не е со Мене, против Мене е, и кон е собира со Мене, тој растура...„ (Матеј, 12.30)

Како и:

„...Никој не може да им слугува на двајца господари, оти, зашто или едниот ќе го намрази а другиот ќе го засака....не можете да им служите и на Бога и на Мамона...„ (Матеј, 6.24).
 
Член од
30 март 2010
Мислења
1.441
Поени од реакции
400
Зошто некои луѓе од православната и католичката вера се молат на светци и на Марија мајката од Исус ?
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Јо.
Туку:
„...Јас Сум Господ Бог Твој, да немаш други богови освен Мене...„

Под „други богови„, се подразбираат идолите, или како човечка измислица или како демонска подвала, кои би Го замениле вистинскиот Бог, па така луѓето би станале идолопоклоници а не богопоклоници. Нема други богови, освен еден кој посака да го завземе тронот Божји, но не стана бог.
Во излезот Мојсеј вака вели:

“Кој е како Тебе меѓу боговите Господи? Кој е како Тебе прославен во светоста Своја, прекрасен во славата своја и Творец на чудеса“ 15-11

Мојсеј јасно го крева Јахве над останатите богови, како посилен и помоќен од нив.
 

Ipsissimus

P.I.
Член од
23 јули 2010
Мислења
15.582
Поени од реакции
12.950
Прегледај го приврзокот Lavey Compassion Ritual.pdfПрегледај го приврзокот Lavey Compassion Ritual.pdf
Не ми се верува...
Нели,Мамон всушност е некое олицетворение на среброљубието додека Луцифер ја претставува гордоста.
Мамон е едно од "пеколните" имиња на Сатаната. Во Сатанските ритуали после инвокацијата на Сатаната се читаат имињата кој се користат или се користеле во разни делови од светот.
 
Член од
5 септември 2007
Мислења
3.848
Поени од реакции
960
Зошто некои луѓе од православната и католичката вера се молат на светци и на Марија мајката од Исус ?
Тоа не произлегува од Библијата и од изворното учење на Христос и апостолите. Култот за светците (посредници и застапници меѓу Бога и луѓето) се јавил подоцна и има влијание од паганските божества каде човекот се обожувал (станувал бог) и затоа потоа луѓето така и ги третирале..
 

MIKI1

Поставувач на неодговорени прашања.
Член од
10 јануари 2008
Мислења
20.396
Поени од реакции
3.397
Кој е Мамон ?
Луцифер ?
Мамон бил богот/идолот на среброљубието кај домородното население во ханаанската земја, пред доселувањето на јудеите на таа земја.

--- надополнето ---

Зошто некои луѓе од православната и католичката вера се молат на светци и на Марија мајката од Исус ?
Се молиме до Мајката Божја и до сите Светии, оти тие се наши застапници пред Христа Бога и нивние молитви се делотворни пред нашиот Бог.

--- надополнето ---

Во излезот Мојсеј вака вели:

“Кој е како Тебе меѓу боговите Господи? Кој е како Тебе прославен во светоста Своја, прекрасен во славата своја и Творец на чудеса“ 15-11

Мојсеј јасно го крева Јахве над останатите богови, како посилен и помоќен од нив.
Посочи некое од имињата од тие други богови, но не во историски контекст (Зевс, Јупитер, Митра, Амон Ра...), туку во контекст на она кое е од Мојсеја кажано.
 
A

amco2009

Гостин
Тоа не произлегува од Библијата и од изворното учење на Христос и апостолите. Култот за светците (посредници и застапници меѓу Бога и луѓето) се јавил подоцна и има влијание од паганските божества каде човекот се обожувал (станувал бог) и затоа потоа луѓето така и ги третирале..
Znaci seto toa e pogresno vo Hristijanstvoto kade vernicite baraat posrednici, palat sveki na nekakvi si svetci obicni lugje koi narodot gi proglasil za svetci bez da ja znae nivnata vtora vistina, ako e taka kako sto velis onda zosto Crkvata ne im go zabranuva takvoto veruvanje takvata praksa, ili pak crkvata namerno gi premolcuva tie raboti i svesno vernicite gi nosi vo zabluda, da kraj krajeva sega sme vo period da vlezes vo Bilo koja crkva i da napravis anketa megju vernicite na nacinot na nivnoto veruvanje ke dobies tolku kontradiktorni stavovi, i jas samo bi zabelezal deka toa e problemot vo razedinosta i konrtadiktornosta na sekoe hristijansko opestvo
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.268
Посочи некое од имињата од тие други богови, но не во историски контекст (Зевс, Јупитер, Митра, Амон Ра...), туку во контекст на она кое е од Мојсеја кажано.
Toа се боговите на другите народи. Секој народ си има свој бог(ови) Каанците, Асирците, Египќаните, Вавилонците..... Јахве е бог на израелскиот народ. Не на сите луѓе на светот. Израелците се избраниците на Господ. Во судирите со други народи, во војните, во освојувањата Јахве јасно стои на страна на едните а против другите. Дури и учествува во војните фрлајќи камења од небото на неприателот, или потопувајќи цела војска египќани ... а по освојувањата бара и воен плен за себе. Тој се замешува во конфликти на страна на едните а против другите. Дури и од земјите кои им ги наменил на Израелците со сила со војна ги брка домородците, ги брка другите народи им ги уништува градовите, наредува да се убијат сите мажи од млади до стари а другите да се претворат во робови а жените со сила да се земат а земјата да ја населат неговите. Така да е прашањето ако е тој бог на Ираелците ... кој е бог на египќаните на асирците на абориџаните на каанците на германите на индијанците на кинезите???
 
Статус
Затворена за нови мислења.

Kajgana Shop

На врв Bottom