Правна помош и совети

Член од
16 јули 2018
Мислења
8
Поени од реакции
2
дооел, нема што да се објаснува
Благодарам за одговорот. Меѓутоа тоа "нема што да се објаснува" е тоа што ме мачи :)

Зошто Дооел а не ТП? Во кој закон и кој член пишува дека ТП не смее да работи со странство? И што друго е негативно за ТП во однос на Дооел?

Sent from my phone using Tapatalk
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Синоќа другар го застанува полиција двајца доста млади момци, му побаруваат документи и му викаат чекај во автомобилот, без ништо да кажат го пишуваат за претекување на полна линија член 56.став.2, ништо без противење другарот се потпишува му даваат документи, денеска го возиме истиот пат кога гледаме испрекинати линии :facepalm: но ние не забележавме, и сега дали има шанси некако да се спаси од плаќање казна или да си ја плати додека можи на пола 150 евра.
Инаку на патот нема знак за дозволено претекување но нема и знак забрането претекување.
Па,зошто го потпишувал, нека оди на суд нека каже дека незнаел што потпишува, нека земе адвокат да се ангажира да изготви вештачење дека тука е дозволено престигнување, нека побара увид на лице место и ти како сведок и би требало да се заврши работата.
 

Bojan Van Buuren

Колектор
Член од
11 април 2008
Мислења
8.394
Поени од реакции
12.058
Dali ako stavis pari na smetka a si fizicko lice treba da se plati nekakov danok? Imam vo plan da prodadam nekoj imot pa... Ne go znam tuka bas zakonot, ve molam ako nekoj znae neka pise, fala
Мислам дека не се плаќа данок за ова, при продажбата на имотот плаќаш данок на промет и нормално данокот на имот секоја година што се плаќа, ама самото орочување на пари во панка мислам дека не беше подлежно на некој данок.

Благодарам за одговорот. Меѓутоа тоа "нема што да се објаснува" е тоа што ме мачи :)

Зошто Дооел а не ТП? Во кој закон и кој член пишува дека ТП не смее да работи со странство? И што друго е негативно за ТП во однос на Дооел?

Sent from my phone using Tapatalk
Трговец поединец ако не се лажам одговараше со целиот свој имот т.е. и имотот на правното лице и имотот на основачот. За разлика од тоа, ДООЕЛ одговараше само со имотот на правното лице, а само во исклучителни случаи може да одговара и со имотот на основачот/сопственикот.
Затоа ти е подобро ДООЕЛ него ТП.
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
614
Поени од реакции
410
Dali ako stavis pari na smetka a si fizicko lice treba da se plati nekakov danok? Imam vo plan da prodadam nekoj imot pa... Ne go znam tuka bas zakonot, ve molam ako nekoj znae neka pise, fala

При продажба на имот се плаќа данок на промет на недвижнини.
Стапките на данокот на промет на недвижности се пропорционални и изнесуваат од 2% до 4%, а висината на стапката со одлука ја утврдува советот на општината.

Повели линк до законот.
 
Член од
28 март 2006
Мислења
17.693
Поени од реакции
12.100
20 дена по уредна одјава на на броило/мерно место со уредно платена услуга стигнува сметка за улично осветлување со ддв, што значи не е одјавено. Дали централата им е до ГТЦ и дали Агенцијата за заштита на потрошувачи помага/постапува во врска со вакви случаи? Народниот правобранител не знам дали е надлежен, затоа што не се работи за јавна/државна институција.
 
Последно уредено:
Член од
27 октомври 2015
Мислења
253
Поени од реакции
60
Благодарам за одговорот. Меѓутоа тоа "нема што да се објаснува" е тоа што ме мачи :)

Зошто Дооел а не ТП? Во кој закон и кој член пишува дека ТП не смее да работи со странство? И што друго е негативно за ТП во однос на Дооел?

Sent from my phone using Tapatalk
имаш одговор од членот бојан
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Dali ako stavis pari na smetka a si fizicko lice treba da se plati nekakov danok? Imam vo plan da prodadam nekoj imot pa... Ne go znam tuka bas zakonot, ve molam ako nekoj znae neka pise, fala
Vo dogovorot za kupoprodazba ni pisuva deka site danoci vklicitelno i danok na promet deka ke gi plati kupuvacot, sto znaci jas kako prodavac ne sum obvrzan,

pod 2,

prasanjevo mi bese, dali bankata koga ke mi gi prefrli parite ke pravi odposle nekakov problem, cisto deka imam nekoja si suma, neorocena...

Se izvinuvam ako zvucam smesno, cudno ama ne mi se poznati zakonive. Pozdrav i fala na site za odgovorite!
 

Attachments

Член од
16 декември 2012
Мислења
2.710
Поени од реакции
6.855
Vo dogovorot za kupoprodazba ni pisuva deka site danoci vklicitelno i danok na promet deka ke gi plati kupuvacot, sto znaci jas kako prodavac ne sum obvrzan,

pod 2,

prasanjevo mi bese, dali bankata koga ke mi gi prefrli parite ke pravi odposle nekakov problem, cisto deka imam nekoja si suma, neorocena...

Se izvinuvam ako zvucam smesno, cudno ama ne mi se poznati zakonive. Pozdrav i fala na site za odgovorite!
Не звучиш смешно. Тоа се твои пари, оданочени. Можеш да правиш што сакаш со нив
 
Член од
10 септември 2009
Мислења
155
Поени од реакции
48
Не звучиш смешно. Тоа се твои пари, оданочени. Можеш да правиш што сакаш со нив
fala na razbiranjeto,
znaci od koga ke gi stavat parite vo banka jas nemam ponataka obvrska da plakjam danok za sumata koja mi e na smetka? Jas koga gi citav od ujp sum se zbunil izglea so oRoceni, posto ako na primer gi orocam na nekoj period ke treba da plakjam danok za kamatata? oh Jesus, too confused, prv pat sum u situacijava, zatoa e vaka : )
 
Член од
23 февруари 2011
Мислења
1.058
Поени од реакции
1.624
Дали одкако ќе ја напуштам фирмата спгодбено со раскинување на договор според закон, може да ја тужам за да ми ги исплати заостанатите плати ( за 5 месеци)? Ова би било доколку не сака на регуларен начин да ми ги исплати платите?
 
Член од
19 септември 2009
Мислења
5.081
Поени од реакции
4.932
Дали одкако ќе ја напуштам фирмата спгодбено со раскинување на договор според закон, може да ја тужам за да ми ги исплати заостанатите плати ( за 5 месеци)? Ова би било доколку не сака на регуларен начин да ми ги исплати платите?
Ако во договорот-спогодбата не стои дека немате побаравуња едни према други и дека се е исплатено, можеш.
 
Член од
18 април 2017
Мислења
39
Поени од реакции
14
Третата опција -"Да почине" !?
Не бидете буквалиста ја презентирам опцијата дека може и да не го остави имотот со правно дело додека е жив, туку по неговата смрт би се отворила оставинска постапка, што додека е жив неможе. Тоа сакам да кажам.
 
Член од
24 јули 2018
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво,
Моето прашање е како јас (како физичко лице) можам да продадам 'виртуелен простор' т.е. веб страна на фирма? Дали преку договор за интелектуални услуги или стандарден купопродажен договор? Извинете ако звучам бесмислено, меѓутоа стварно не знам како е постапката.
 
Член од
10 февруари 2013
Мислења
240
Поени од реакции
81
Здраво, пред околу 15 год(2004),баба ми работела во некоја печатница.Неколку луѓе му давале пари на газдата,а тој за возврат му рекол дека една акција ќе ја вреднува по 50е.Потпишано е на документ и го има потписот на газдата,и на вработените кои му давале пари.Е сега тој постојано ги лажел,дека ќе му ги дади парите,но не добиле нешто.Некој од вработените го тужеле околу 2009-2010.И ги земале сите пари околу 10.000е.Е сега јас бев кај адвокат и прашав,на едно место ми кажаа дека делото е застарено,на други две места ми кажаа дека акциите не застаруваат.Дали има некој стручен да ми кажи што е точно? Ви благодарам!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom