Правна помош и совети

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Не сакам да те плашам, меѓутоа мислам дека всушност треба да бериш гајле! Тогаш важеше стариот Закон за извршна постапка, па сигурно пресудата е дадена кај тогашните судски извршители, за тие да го наплатат долгот од тебе. И предметот така си стоел во фиока! Меѓутоа, во 2006 година се воведоа приватните извршители, па согласно измените на Законот за извршување од 2009 год., сите извршни предмети од судот најкасно до 1 јули 2011 год. требаше да бидат дадени кај приватните извршители и тие да ја продолжат постапката по нив, наместо до тогаш судските извршители. Така да голема е веројатноста осигурителната компанија да ја дала пресудата кај судските извршители, а од 1 јули 2011 год. истата да е дадена на извршување кај приватните извршители! ОВА ПОД ПРЕТПОСТАВКА ДЕКА КОМПАНИЈАТА ПОБАРАЛА СУДСКО ИЗВРШУВАЊЕ НА ДОЛГОТ ПРОТИВ ТЕБЕ!!! Можеш да одиш да прашаш во осигурителната компанија или пак да чекаш да ти дојде известување од приватен извршител дека кај него е предметот даден од судските извршители.
jaс за сите тие години и бев вработен и имав имот, и сметки.... така да ако не извршиле во период од 15 години, не ме побарале, не ме известиле, не превзеле никаква активност... зарем не е тоа застарување?
 
G

Gjoksi

Гостин
jaс за сите тие години и бев вработен и имав имот, и сметки.... така да ако не извршиле во период од 15 години, не ме побарале, не ме известиле, не превзеле никаква активност... зарем не е тоа застарување?
Не знам што да ти кажам, вака може само да погодуваме што се случило со твојата пресуда, дали е дадена на извршување или не.
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
jaс за сите тие години и бев вработен и имав имот, и сметки.... така да ако не извршиле во период од 15 години, не ме побарале, не ме известиле, не превзеле никаква активност... зарем не е тоа застарување?
Ти си наполно во право. Но тоа е реалност
Државата е држава за сите и за доверителите и за должниците и треба да ги штити сите граѓани и едните и другите.
За жал кој нас државата не ги штити должниците
Какво оправдување има за долг од 500 денари да се наплати 20 илјади?
Јас се надевав дека со овој отпис на долгови ќе се отпишат и старите долгови но за жал тоа не се случи. А државата е виновна за ваква ситуација.
 

Red Man

we do what we want!
Член од
6 јуни 2007
Мислења
2.057
Поени од реакции
1.947
Имам едно прашање. Дали можам да ја тужам Македонска пошта, заради закаснета достава на препорачано и приоритетно писмо? Писмото било испратено од Љубљана на 28.07.2014г. и имаше рок да одговорам на него до 20.08.2014г. а мене ми го доставија на 26.08.2014г. и со тоа го пропуштив рокот. Бев во пошта и ми рекоа дека требало да доставам барање за да ми издадат потврда за тоа кога писмото стигнало во Македонија и кога го испорачале на моја адреса. Нивниот првичен изговор е дека поштарот во мојот реон бил на боловање. :tapp: Дали вреди да се превземе нешто? Благодарам однапред за одговорот.
 
Член од
16 април 2014
Мислења
7.072
Поени од реакции
11.056
Компјутерот е под гаранција и се расипува, се носи на поправка пред 2 месеци.Цело време си одолговлекуваат цели 2 месеци и сеа кажуваат дека матичната била прегорена.Во цела година од кога е купен се имаат случувано триста глупости со него и сеа ова беше врв.Може нешто да се превземе? Сепак си го ладат и цели два месеци стое така и сеа по два месеци им текна дека рикнала матичната.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Имам едно прашање. Дали можам да ја тужам Македонска пошта, заради закаснета достава на препорачано и приоритетно писмо? Писмото било испратено од Љубљана на 28.07.2014г. и имаше рок да одговорам на него до 20.08.2014г. а мене ми го доставија на 26.08.2014г. и со тоа го пропуштив рокот. Бев во пошта и ми рекоа дека требало да доставам барање за да ми издадат потврда за тоа кога писмото стигнало во Македонија и кога го испорачале на моја адреса. Нивниот првичен изговор е дека поштарот во мојот реон бил на боловање. :tapp: Дали вреди да се превземе нешто? Благодарам однапред за одговорот.
Ме потсети твојот случај со еден малце од поодамна шо се случи, имено на еден мој приател сестра му ја уди кола на пешачки со голема брзина, и да не должам шо и како, чупето беше долг период по болници и рехабилитации, али на суд покажа дека за недела дена од сообраќајката требаше да оди во Шведска (гарантно писмо за работа, виза извадена, не знам и карти дали имаше зеено...) така да зеде оштета и за изгубените приходи од работата во Шведска (покрај други оштети за повреди, болки, болнички лекувања)
Зборот ми е дека во тој случјај имаше основа да си бара оштета и за изгубени приходи поради туѓа грешка - прекршок
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Онака чисто информатино ме интересира дали постои посебен закон за паркинзите низ Битола.Дали тоа е регулирано со закон како да се наплаќа и колку?...
Имено денес ја паркирав колата и кога се вратив гелам на бришач оствено ливче со известување дека ми изминале слободните 15 мин....ок,..и прашвам еден од нив шо е ова?,ми вика треба да платиш казна 1000 ден:confused: наводно што не сум пратил порака за паркирање...
ми дава едно ливче напишано со регистарскот бр и марката на колата(некој неписмен го имаше пишано)Reно ..... со тоа ливчето исто така уплатница од 1000 ден...а на ливчето нема ни печат ништо,и ми вика тој неписменио демек ако не платам за 8 дена ќе ми пуштеле извршител...
Па дали за тоа има посебна процедура во судот или директно оди на изврител??..јас колку што знам за да оди на извршител мора да помини низ суд,мора да има судски печат....
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Онака чисто информатино ме интересира дали постои посебен закон за паркинзите низ Битола.Дали тоа е регулирано со закон како да се наплаќа и колку?...
Имено денес ја паркирав колата и кога се вратив гелам на бришач оствено ливче со известување дека ми изминале слободните 15 мин....ок,..и прашвам еден од нив шо е ова?,ми вика треба да платиш казна 1000 ден:confused: наводно што не сум пратил порака за паркирање...
ми дава едно ливче напишано со регистарскот бр и марката на колата(некој неписмен го имаше пишано)Reно ..... со тоа ливчето исто така уплатница од 1000 ден...а на ливчето нема ни печат ништо,и ми вика тој неписменио демек ако не платам за 8 дена ќе ми пуштеле извршител...
Па дали за тоа има посебна процедура во судот или директно оди на изврител??..јас колку што знам за да оди на извршител мора да помини низ суд,мора да има судски печат....
ко шо знам Битолскиот градоначалник е еден од сопствениците на тие собирачи на пари од градски паркинг Битола. Така да како да по природен и божји закон - тие си се во право
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
ко шо знам Битолскиот градоначалник е еден од сопствениците на тие собирачи на пари од градски паркинг Битола. Така да како да по природен и божји закон - тие си се во право
племе нивно крадање пари од народо....тој глаучо стентоно изледа има јако има финансирано за кампањата за таја гнидата владе
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Онака чисто информатино ме интересира дали постои посебен закон за паркинзите низ Битола.Дали тоа е регулирано со закон како да се наплаќа и колку?...
Имено денес ја паркирав колата и кога се вратив гелам на бришач оствено ливче со известување дека ми изминале слободните 15 мин....ок,..и прашвам еден од нив шо е ова?,ми вика треба да платиш казна 1000 ден:confused: наводно што не сум пратил порака за паркирање...
ми дава едно ливче напишано со регистарскот бр и марката на колата(некој неписмен го имаше пишано)Reно ..... со тоа ливчето исто така уплатница од 1000 ден...а на ливчето нема ни печат ништо,и ми вика тој неписменио демек ако не платам за 8 дена ќе ми пуштеле извршител...
Па дали за тоа има посебна процедура во судот или директно оди на изврител??..јас колку што знам за да оди на извршител мора да помини низ суд,мора да има судски печат....
Нема никаков закон - се е тоа надвор од законот
Во Скопје, а верувам дека е така и во Битола, советот на општината има донесено одлука и во таа одлука е предвидено, тоа и тоа демек ако не платиш, ќе ти стават лисици или со пајак ќе ти ја дигнат колата или и тн.
Тоа не е закон, судовите судат само врз основ на закон и устав.
Во Скопје ако не им платиш ќе ти праќаат фактура и опомени неколу пати и ќе се закануваат. Ако и тогаш не платиш даваат на нотар предлог да се донесе решение за присилна наплата. А нотарите донесуваат такви решенија
Обично луѓето тука губат живци и плаќаат инаку на решението од нотар може да се даде приговор до судот. А на суд не би требело да те осудат бидејќи не е по закон туку по одлука на советот. Судовите судат само според закон Што значи можеш да дадеш приговор за надлежност на судот.
Да не должам, јас такво ливче би ги фрлил во ѓубре,
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Нема никаков закон - се е тоа надвор законот
Во Скопје, а верувам дека е така и во Битола, советот на општината има донесено одлука и во таа одлука е предвидено, тоа и тоа демек ако не платиш, ќе ти стават лисици или со пајак ќе ти ја дигнат колата или и тн.
Тоа не е закон, судовите судат само врз основ на закон и устав.
Во Скопје ако не им платиш ќе ти праќаат фактура и опомени неколу пати и ќе се закануваат. Ако и тогаш не платиш даваат на нотар предлог да се донесе решение за присилна наплата.
Обично луѓето тука губат живци и плаќаат инаку на решението од нотар може да се даде приговор до судот. А на суд не би требело да те осудат бидејќи не е по закон туку по одлука на советот. Судовите судат само според закон Што значи можеш да дадеш приговор за надлежност на судот.
Да не должам, јас такво ливче би ги фрлил во ѓубре,
Да ти кажам искено додека го читав то од градски паркинзи на задната страна пишува налог за плаќанње на казнена дневна паркинг карта.еве ќе цитирам еден дел од истото

“СОГЛАСНО ПРАВИЛНИКОТ ЗА НАЧИНОТ И УСЛВИТЕ НА ПАРИРАЊЕ,ОРГАНИЗАЦИЈА И НАПЛАТА НА УСЛУГАТА НА ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ ОПРЕДЕЛЕНИ ЗА ЗОНСКО ПАРКИРАЊЕ И ЗАТВОРЕНИТЕ ПАРКИНЗИ СО КОИ СТОПАНИСУВА ДНП ГРАДСКИ ПАРКИНИЗИ ДООЕЛ С.ДОЛНО ОРИЗАРИ ,БИТОЛА,ОВЛАСТЕН ВРАБОТЕН ЗА ОРАНИЗАТОРОТ НА ПАРКИРАЊЕ ВИ ИЗДАДЕ КАЗНЕНА ДНЕВНА ПАРКИН КАРТА СО НАЛОГ КОЈ ВО РОК ОД 8 ДЕНА ОД ДЕНОТ НА ИЗДАВАЊЕ ИМАТЕ МОЖНОСТ ДА ГО ПЛАТИТЕ СО 50% ОД ИЗНОСТОТ(најверојатно се мисли пола од сумата)

“Доколку во утврдениот рок не ја платите ќе бидете изложени на дополнителни трошоци поврзани со присилна наплата и законска казнена камата.Казнената дневна паркин карта се издава и наплатува со цел овозможување на користење на јавните паркиралишта на сите кориснци под еднакви услови.“

а јас пак никаде не прочитав дека се споменува некој член од законот..

И на крај вика вака..
Ве молиме за разбирање
Со почит.

Абе курнази невидени....демек ве молиме на разбирање платетени за ништо:pos:
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.269
Да ти кажам искено додека го читав то од градски паркинзи на задната страна пишува налог за плаќанње на казнена дневна паркинг карта.еве ќе цитирам еден дел од истото

“СОГЛАСНО ПРАВИЛНИКОТ ЗА НАЧИНОТ И УСЛВИТЕ НА ПАРИРАЊЕ,ОРГАНИЗАЦИЈА И НАПЛАТА НА УСЛУГАТА НА ЈАВНИТЕ ПОВРШИНИ ОПРЕДЕЛЕНИ ЗА ЗОНСКО ПАРКИРАЊЕ И ЗАТВОРЕНИТЕ ПАРКИНЗИ СО КОИ СТОПАНИСУВА ДНП ГРАДСКИ ПАРКИНИЗИ ДООЕЛ С.ДОЛНО ОРИЗАРИ ,БИТОЛА,ОВЛАСТЕН ВРАБОТЕН ЗА ОРАНИЗАТОРОТ НА ПАРКИРАЊЕ ВИ ИЗДАДЕ КАЗНЕНА ДНЕВНА ПАРКИН КАРТА СО НАЛОГ КОЈ ВО РОК ОД 8 ДЕНА ОД ДЕНОТ НА ИЗДАВАЊЕ ИМАТЕ МОЖНОСТ ДА ГО ПЛАТИТЕ СО 50% ОД ИЗНОСТОТ(најверојатно се мисли пола од сумата)

“Доколку во утврдениот рок не ја платите ќе бидете изложени на дополнителни трошоци поврзани со присилна наплата и законска казнена камата.Казнената дневна паркин карта се издава и наплатува со цел овозможување на користење на јавните паркиралишта на сите кориснци под еднакви услови.“

а јас пак никаде не прочитав дека се споменува некој член од законот..

И на крај вика вака..
Ве молиме за разбирање
Со почит.

Абе курнази невидени....демек ве молиме на разбирање платетени за ништо:pos:
Значи можам и јас со уше 3-4 комшии да донесеме правилник дека секој обид за наплата на наши паркрани возила низ град - општина ќе го казнуваме со по 250.000 денари (упола ако плати во рок од 3 дена) и да му се заблагодариме на разбирањето.
 
Член од
26 декември 2011
Мислења
450
Поени од реакции
278
Значи можам и јас со уше 3-4 комшии да донесеме правилник дека секој обид за наплата на наши паркрани возила низ град - општина ќе го казнуваме со по 250.000 денари (упола ако плати во рок од 3 дена) и да му се заблагодариме на разбирањето.
само уште градскиот совет да ви го излгласа то...и после не ти требат ниту членој од закони...после слободо кради колку ќе можиш
 
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Да ти кажам искено
,БИТОЛА,ОВЛАСТЕН ВРАБОТЕН ЗА ОРАНИЗАТОРОТ НА ПАРКИРАЊЕ ВИ ИЗДАДЕ КАЗНЕНА ДНЕВНА ПАРКИН КАРТА СО НАЛОГ КОЈ ВО РОК ОД 8 ДЕНА ОД ДЕНОТ НА ИЗДАВАЊЕ ИМАТЕ МОЖНОСТ ДА ГО ПЛАТИТЕ СО 50% ОД ИЗНОСТОТ(најверојатно се мисли пола од сумата)
Ова што дават попуст од 50% е доказ дека знаат дека не можат да наплатат преку суд
Јас секој ден кинам по неколку вакви ливчиња, не од моја кола туку од други коли
На улица Народен фронт општинските зонаши ставаат такви ливчиња и јас во поминување ќе ги соберам сите и во канта.Зонашите знаат па ме следат, но штом можам зимам и во ѓубре
Градските зонаши се по итри и ставаат лисици, а општинските ливчиња и со нив е лесно
Значи немој да размислуваш. штом видиш вакво ливче - во канта
 
Член од
3 јули 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво на сите правници овде во темава, имено јас имам еден проблем да не речам можеби нерешлив и за којшто ми е непријатно да зборувам јавно, а пред се и имам страв да зборувам од аспект некој кој што е запознаен или директно/индиректно поврзан со мојата ситуација да не го прочита моево мислење, и работава да отиде предалеку. На кратко кажано, оштетен сум материјално, манипулиран, нанесуван ми е тежок психички стрес во период од скоро една година и примив закани од дотичната личност, којашто ми се закануваше дека ке интервенира со сите врски во полиција што ги има, и ете барем за тоа не ме лажеше, вчера не сакаа ни да ме примат во полициска станица, туку ме седнаа во дворот кобајаги на пријателски муабет со цел да ме одговорат од пријавување, и ме одговорија.. барем засега. Преку некои мои извори, дознав дека истиот тој полицаец, од претходно делумно информиран за мојов случај, е истиот тој што ме "прими" и ме одговараше од било какви понатамошни акти затоа што увидел ден претходно дека и тој не може да превземе ништо бидејќи утврдил дека ќе си има работа со луѓе на високи позиции, и му рекол на мојот извор да стојам понастрана. Проблемот е што јас не сакам да стојам понастрана, сакам да се дознае вистината, сакам да спијам мирно, сакам моето семејство да спие мирно, сакам да ми се врати се она што е мое и да си наплатам за тој психички тежок и долготраен стрес. Што би ме посоветувале да направам, пред се да се заштитам, каде да се обратам, веќе не можам никому да верувам, кога веќе стигна полиција да го заташкува ова? Финансиски сум дупка, буквално дупка, чувствувам дека сум во некоја безизлезна ситуација и не знам како да се справам со ова, како јас да си ги остварам моите граѓански права, ако воопшто постојат во оваа наша корумпирана држава. Доколку има некој што е искусен, се бави со вакви работи, го молам да ме посоветува овде, а ако е потребно да дознае конкретно за што се работи, нека ме контактира по приватна порака. Благодарам однапред.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom