Правна помош и совети

Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
A vie ste go vladeele taka ? nekakvi aktivnosti tamu ? nemora da bilo ziveenje. Neli ste dobile soglasnost za gradba, shto bidna so toa ?
Upagjaat profesore i se zakanuvaat so tepanje na skali :), iako si imame celosna dokumentacija. Nema sto da bidne, osven sud. Iako se cudam i ne mi e jasno so sto toa ke odat na sud??? So toa sto skrsile katanec i stavile nov ili... Div zapad rabotava.
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Upagjaat profesore i se zakanuvaat so tepanje na skali :), iako si imame celosna dokumentacija. Nema sto da bidne, osven sud. Iako se cudam i ne mi e jasno so sto toa ke odat na sud??? So toa sto skrsile katanec i stavile nov ili... Div zapad rabotava.
E pa ke si ojs na sud, dokumentacijata, i ubavezno nekoj svedok od postarite, nekoj sto ke potvrdi koj i kako go koristel prostorot. . A cim ti krsele katanci i si stavale nivni, mozes TI da gi tuzis za smekjavanje na vladenie :)
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.209
Поени од реакции
78.742
Пошто знаеме како идат работите со нашиве судови (да не наведувам примери), се прашувам дали учесникот во парница, доколку е незадоволен (поради корумпираноста на судот или што и да е), има право да побара Тrial by Combat?
 
Член од
7 јуни 2014
Мислења
1
Поени од реакции
0
Ве молам за помош и мислење. Дали можам да се консултирам со правно лице за совет во врска со долг стар скоро три години. Имав позајмено сума на пари, но немам никаков писмен доказ. Или воопшто да не се обидувам :( Однапред благодарам
 

@codeblock@

"Prediction is difficult, especially the future."
Член од
9 март 2014
Мислења
61
Поени од реакции
18
Незнам дали моето прашање е на правилна тема, но еве ќе ве прашам тука.
Дипломирав минатата година и се запишав на постдипломски студии, моментално сум постдипломец и досега се немам пријавено во завод за вработување. Имам работено но секаде каде што работев не бев пријавен туку парите ми стигаа преку агенција при што фирмата плаќаше само персонален данок. Во моментов ми излезе прилика да сум вработен + да сум пријавен како што си е по закон, јас студирам во Скопје, но не сум со постојано место на живеење таму (поточно личната карта не ми е на адреса во Скопје), а работното место ќе ми биде во Скопје за скопска фирма. Ме интересира каде треба да се пријавам (како за прв пат) и дали треба да се пријавам јас или фирмата ќе го заврши тој дел, дали во родниот град каде што ми е постојана адреса на живеење или во Скопје?
Ви благодарам однапред.
 
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Пошто не знаев каде, решив тука да прашам.
Ќе сака ли некој по ПП да ми објасни како се пишува управен акт? Фала многу одпозади и кој ќе ми помогне има пиво. :)
 
G

Gjoksi

Гостин
Пошто не знаев каде, решив тука да прашам.
Ќе сака ли некој по ПП да ми објасни како се пишува управен акт? Фала многу одпозади и кој ќе ми помогне има пиво. :)
Брат, ти да не си вработен во државна управа? Ако си, зошто тогаш бараш од нас да ти кажеме како се пишува управен акт? Или си студент на правен факултет, па сакаш да ти ја напишеме дипломската/семинарската/магистерската тема?:confused:
Инаку, околу писмената форма на управниот акт прочитај си ги членовите од 205 до 225 (Глава XII - РЕШЕНИЕ и Глава XIII - ЗАКЛУЧОК) од Законот за општата управна постапка („Сл. весник на Р.М.“ бр. 38/2005, 110/2008 и 51/2011).;)
Со едно пиво, толку можев да ти помогнам, а за едно пиво и скара од Кај Злате можеби ќе се сетам плус уште нешто околу формата на управниот акт!!!:D:D
https://ener.gov.mk/files/propisi_files/documents/372_1152044201Текст на прописот_Закон за општата управна постапк.pdf
 
Последно уредено:
Член од
14 април 2010
Мислења
4.677
Поени од реакции
5.925
Брат, ти да не си вработен во државна управа? Ако си, зошто тогаш бараш од нас да ти кажеме како се пишува управен акт? Или си студент на правен факултет, па сакаш да ти ја напишеме дипломската/семинарската/магистерската тема?:confused:
Инаку, околу писмената форма на управниот акт прочитај си ги членовите од 205 до 225 (Глава XII - РЕШЕНИЕ и Глава XIII - ЗАКЛУЧОК) од Законот за општата управна постапка („Сл. весник на Р.М.“ бр. 38/2005, 110/2008 и 51/2011).;)
Со едно пиво, толку можев да ти помогнам, а за едно пиво и скара од Кај Злате можеби ќе се сетам плус уште нешто околу формата на управниот акт!!!:D:D
https://ener.gov.mk/files/propisi_files/documents/372_1152044201Текст на прописот_Закон за општата управна постапк.pdf
Фала многу другар. (y):D
 
Член од
30 мај 2014
Мислења
66
Поени од реакции
30
Сакам да покренам тужба против мобилниот оператор Вип за нарушување на приватна сопственост.Имам нива од 1 декар и минатата пролет ми беше навлезено во нивата 4 метра во ширина и по целата должина на нивата .Го проширија патот за да може механизацијата да помине.Целата земја е нафрлана барем не се погрижиле да ја соберат. Имам потврда за сопственост над тоа место што значи дека без моја дозвола истото е искористено за целите на вип.Веднаш над мојата нива поставија предавател.Дали имам шанси да го добијам спорот доколку ангажирам успешен адвокат ? И од прилика колку би можел да добијам оштета ?
 
Член од
5 април 2011
Мислења
75
Поени од реакции
17
Сакам да покренам тужба против мобилниот оператор Вип за нарушување на приватна сопственост.Имам нива од 1 декар и минатата пролет ми беше навлезено во нивата 4 метра во ширина и по целата должина на нивата .Го проширија патот за да може механизацијата да помине.Целата земја е нафрлана барем не се погрижиле да ја соберат. Имам потврда за сопственост над тоа место што значи дека без моја дозвола истото е искористено за целите на вип.Веднаш над мојата нива поставија предавател.Дали имам шанси да го добијам спорот доколку ангажирам успешен адвокат ? И од прилика колку би можел да добијам оштета ?
IMASCH SCHASA ! Uslov dobar advokat i nekorumpiran sudija . Neznam schto ti znacit potvrda za sopstvenost, trebid da imasch imten list, skica, kupoprodazen dogovor. Pred da podnesisch tuzba vikni veschto lice,
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Zdravo, prasanje do site, kade mozam da poglednam vo zakonskite propisi za ukinuvanje na pravosilnost i izvrsnost, potocno kako odi postapkata okolu seto toa rokovi i sl. pozdrav I cekam ITNO ODGOVOR.
 
G

Gjoksi

Гостин
Zdravo, prasanje do site, kade mozam da poglednam vo zakonskite propisi za ukinuvanje na pravosilnost i izvrsnost, potocno kako odi postapkata okolu seto toa rokovi i sl. pozdrav I cekam ITNO ODGOVOR.
Член 12 од Законот за извршување:
„(2) Потврда за извршност дава судот, односно органот кој одлучувал за побарувањето во прв степен.
(3) Неоснованата потврда за извршноста со решение ќе ја укине истиот суд, односно орган по предлог или по службена должност.“
Значи, до судот кој ја донел одлуката (пресуда или решение) треба да поднесеш предлог за укинување на потврдата за правосилност и извршност на пресудата или решението и во тој предлог ќе треба да ги образложиш причините зошто бараш укинување на потврдите за правосилност и извршност (на пр. дека против одлуката е изјавена навремена жалба, па затоа одлуката не може да биде правосилна и извршна и сл.). Потоа, по поднесениот предлог судот треба да донесе решение за укинување на потврдите за правосилност и извршност!
 
Член од
28 февруари 2014
Мислења
87
Поени од реакции
1
Член 12 од Законот за извршување:
„(2) Потврда за извршност дава судот, односно органот кој одлучувал за побарувањето во прв степен.
(3) Неоснованата потврда за извршноста со решение ќе ја укине истиот суд, односно орган по предлог или по службена должност.“
Значи, до судот кој ја донел одлуката (пресуда или решение) треба да поднесеш предлог за укинување на потврдата за правосилност и извршност на пресудата или решението и во тој предлог ќе треба да ги образложиш причините зошто бараш укинување на потврдите за правосилност и извршност (на пр. дека против одлуката е изјавена навремена жалба, па затоа одлуката не може да биде правосилна и извршна и сл.). Потоа, по поднесениот предлог судот треба да донесе решение за укинување на потврдите за правосилност и извршност!
Fala mnogu za odgovorot samo sto Jas sum od drugatastrana, slucaj sto mi dade pravosilnost I izvrsnost na notar a posle mi se izvrsi na izvrsitel I sega tipot bars do notarot ukinuvanje na pravosilnost I izvrsnost.dali ima nekoj rok toa da go bara.pozz
 
G

Gjoksi

Гостин
Fala mnogu za odgovorot samo sto Jas sum od drugatastrana, slucaj sto mi dade pravosilnost I izvrsnost na notar a posle mi se izvrsi na izvrsitel I sega tipot bars do notarot ukinuvanje na pravosilnost I izvrsnost.dali ima nekoj rok toa da go bara.pozz
Не, нема рок, во законот нема предвидено во кој рок може да го побара тоа, иако не ми е јасно зошто (од кои причини) тој бара укинување на потврдата за правосилност и извршност, кога предметот веќе е даден кај извршител!
 

Kajgana Shop

На врв Bottom