Правна помош и совети

Член од
22 мај 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Дали некој знае како можам да затворам "безболно" фирма (ТП) која е отворена веќе 7 години во склоп на проектот на владата за самовработување со 2000 евра неповратен кредит, фирмата нема приходи од денот на отварање, и немам доставувано завршни сметки...
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Почитувани, дали можеби некој знае кој може да направи увид во збирката на исправи во Катастар? Може ли секој да провери правен основ за сечиј имот?

Знам дека најубаво би било да прашам на лице место во Катастар, но утре не ќе можам, а ме копка па да не чекам до следната недела. Можеби некој од вас има искуство


Однапред благодарам за одговорот!
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
2
Почитувани, дали можеби некој знае кој може да направи увид во збирката на исправи во Катастар? Може ли секој да провери правен основ за сечиј имот?

Знам дека најубаво би било да прашам на лице место во Катастар, но утре не ќе можам, а ме копка па да не чекам до следната недела. Можеби некој од вас има искуство


Однапред благодарам за одговорот!
Катастарот е ЈАВНА КНИГА во која се запишува правото на сопственост, останатите стварни права, носителите на правата врз недвижностите и сл.
Тоа значи дека секој може да поднесе барање и да добие податоци за одреден имот.
Меѓу другите свои овластувања катастарот издава и ДВА ВИДА на уверенија - УВЕРЕНИЕ за движење на извршените запишувања на правата врз одредена недвижност и УВЕРЕНИЕ дека одредено лице НЕ Е носител на право на сопственост врз недвижности, односно дека нема во сопственост никаков недвижен имот.
Тебе ти треба првиот вид на уверение, тоа е јавна исправа во која детално се содржани СИТЕ извршени запишувања на правата врз една недвижност, која на кого продавал, кој од кого наследувал итн..итн...Се разбира тука се содржани и податоци врз кои правни основи се движел имотот од еден на друг........
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Почитувани, дали можеби некој знае кој може да направи увид во збирката на исправи во Катастар? Може ли секој да провери правен основ за сечиј имот?

Знам дека најубаво би било да прашам на лице место во Катастар, но утре не ќе можам, а ме копка па да не чекам до следната недела. Можеби некој од вас има искуство


Однапред благодарам за одговорот!
Може да извадиш без проблем, со барање, документ за промените на сопственоста на некој имот (движење), во барањето наведуваш твој ембг... во документот се наведени правните основи, а добро е да се извади овој документ ако купуваш од некого недвижен имот каде продавачот не е прв сопственик...
Може и со барање од твој адвокат, да добиеш од катастар и копија од правниот основ, н.пр. солемнизиран нотарски договор, а кој нотарите обично не го даваат, т.е. го даваар само ако суд го побара, т.е. ако веќе е утужен...(овие работи мислам се прават во катастар во карпош..)
ова е потребно ако се тужи тој договор, н.пр. случајот од Охрид каде сопругата го тужела и прогласила за ништавен купопродажниот договор со кој супругот го продал станот на кој таа имала прво на 1/2... имаше на ТВ, тој успеал на некој начин да ја тргне времената забрана... купувачите се жалеа по телевизии, но совесен купувач ќе ги преиспита сите работи, не само хипотеки туку и правниот основ....мислам дека и совесен нотар пред склопување на купопродажен договор ќе побара оид продавачот венчаница и согласност од брачниот другар, без обзир дали недвижнината гласи само на негово име..
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.680
Дали некој знае како можам да затворам "безболно" фирма (ТП) која е отворена веќе 7 години во склоп на проектот на владата за самовработување со 2000 евра неповратен кредит, фирмата нема приходи од денот на отварање, и немам доставувано завршни сметки...
Начинот е еден, ке си поднесеш барање за стечај или ликвидација и ке си завршиш работа. Ке те чини едно 50.000 денари. А со завршните сметки не си играј, не се заебанција. Иако немаш наикаков промет сепак треба да поднесеш завршна сметка, иако ке биде нула сепак треба да ја поднесеш оти ризикуваш да ти поднесат прекршочна пријава и да ја казнат фирмата и тебе како одговорно лице во фирмата. Казните се изгор високи а твојата казна како на одговорно лице ке ти остани и одкако ке ја затвориш фирмата т.е. од фирмата тешко дека ке ја наплатат казната ама од тебе најверојатно. Поднеси си завршна сметка, не ризикувај. Поточно кај тебе е и уште полошо оти си ТП па за обврските на фирмата одговараш со целиот свој имот...
 
Член од
22 мај 2014
Мислења
3
Поени од реакции
0
Знам дека тоа не е заебанција, но се надевам на тој новиот закон за ликвидација на неактивните фирми кои немаат приходи и немаат поднесено завршни сметки во последните 3 години, http://www.dnevnik.mk/DEFAULT.ASP?ItemID=1FB194D8FBAD40489CD4407E154CBD47, какво мислење имате вие, има ли надеш за тоа. Фала на одговорот... !
 
Член од
7 ноември 2011
Мислења
2.966
Поени од реакции
3.680
Знам дека тоа не е заебанција, но се надевам на тој новиот закон за ликвидација на неактивните фирми кои немаат приходи и немаат поднесено завршни сметки во последните 3 години, http://www.dnevnik.mk/DEFAULT.ASP?ItemID=1FB194D8FBAD40489CD4407E154CBD47, какво мислење имате вие, има ли надеш за тоа. Фала на одговорот... !
Најсигурно ти е да отидеш до централниот регистар и да си прашаш до каде е таа работа и дали ке те опфатат и тебе со бришењето, ке знаеш на што си и што да правиш, сепак тие знаат најубаво каква е таа процедура на бришење оти реалноста не е секогаш иста со тоа што се пишува по весниците. Обично секогаш ке се појави некој услов во законот кој не го исполнуваат повекето заинтересирани и кој ке ја заебе работата и не излегува она што го напишал новинарот кој најчесто не е правник и на него не му е баш јасна работата. Инаку супер би било ако те избришат, ке куртулиш од трошоците, па ако од регистарот ти советуваат да почекаш почекај.
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
Може да извадиш без проблем, со барање, документ за промените на сопственоста на некој имот (движење), во барањето наведуваш твој ембг... во документот се наведени правните основи, а добро е да се извади овој документ ако купуваш од некого недвижен имот каде продавачот не е прв сопственик...
Може и со барање од твој адвокат, да добиеш од катастар и копија од правниот основ, н.пр. солемнизиран нотарски договор, а кој нотарите обично не го даваат, т.е. го даваар само ако суд го побара, т.е. ако веќе е утужен...(овие работи мислам се прават во катастар во карпош..)
ова е потребно ако се тужи тој договор, н.пр. случајот од Охрид каде сопругата го тужела и прогласила за ништавен купопродажниот договор со кој супругот го продал станот на кој таа имала прво на 1/2... имаше на ТВ, тој успеал на некој начин да ја тргне времената забрана... купувачите се жалеа по телевизии, но совесен купувач ќе ги преиспита сите работи, не само хипотеки туку и правниот основ....мислам дека и совесен нотар пред склопување на купопродажен договор ќе побара оид продавачот венчаница и согласност од брачниот другар, без обзир дали недвижнината гласи само на негово име..

Благодарам. Во случајов не станува збор за купување на недвижност. Ме интересира кој и под кои услови може да прегледа наши документи. Се работи за недвижност во која повеќе 30 години никој не живее, но постои имотен лист добиен врз основа на дозвола за градба со потписи од сите станари во 70тите, тогаш заверена од градот. Е сега дел од наследниците на потпишаните, кои секако не учествувале и не стојат на дозволата за градење, се закануваат дека ќе бараат увид во предметот во Катастар и ќе тужат. Па ме интересира врз основа на што може да тужат, ако не владеат со недвижноста, а таа е веќе евидентирана? Има некои сознанија дека пробале да ја окупираат, но биле избркани уште од покојниот носител на правото на градба (пред 30 години) и од тогаш не се обиделе повторно се до пред некој ден.
Затоа ме интересираше дали како физичко лице (не адвокат) можат да бараат увид во правниот основ и како можат да бараат бришење со кое се закануваат?


Фала уште еднаш :)
 
Член од
31 декември 2012
Мислења
4
Поени од реакции
0
Здраво
Ме интересира кои права ги има сопственикот на една фирма во ситуација кога управителот е друго лице. Зборувам за ДООЕЛ со еден сопственик. И тоа што најмногу ме интересира е дали сопственикот може да го промени управителот без негово присуство (во мојот случај лицето-управител ке биде отсутно од државата неколку месеци) или да ополномошти сопственикот нов потписник наместо управителот?
Поздрав
 
Член од
5 февруари 2014
Мислења
6
Поени од реакции
2
Здраво
Ме интересира кои права ги има сопственикот на една фирма во ситуација кога управителот е друго лице. Зборувам за ДООЕЛ со еден сопственик. И тоа што најмногу ме интересира е дали сопственикот може да го промени управителот без негово присуство (во мојот случај лицето-управител ке биде отсутно од државата неколку месеци) или да ополномошти сопственикот нов потписник наместо управителот?
Поздрав
Сопственикот може во секое време да донесе одлука за разрешување на стариот, и одлука за назначување нов управител, која промена се доставува и запишува во Централниот регистар.
 
2

~2A

Гостин
Може мала помош или совет? :)

-Имав наследено пари од странство, датумот на исплата, крајниот рок беше до 25ти мај (односно некни), помина. Денеска бев во банка сеуште не се стигнати парите, како е можно тоа?

Кои чекори треба да ги превземам јас сега моментално? :confused:
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.812
Поени од реакции
15.735
Благодарам. Во случајов не станува збор за купување на недвижност. Ме интересира кој и под кои услови може да прегледа наши документи. Се работи за недвижност во која повеќе 30 години никој не живее, но постои имотен лист добиен врз основа на дозвола за градба со потписи од сите станари во 70тите, тогаш заверена од градот. Е сега дел од наследниците на потпишаните, кои секако не учествувале и не стојат на дозволата за градење, се закануваат дека ќе бараат увид во предметот во Катастар и ќе тужат. Па ме интересира врз основа на што може да тужат, ако не владеат со недвижноста, а таа е веќе евидентирана? Има некои сознанија дека пробале да ја окупираат, но биле избркани уште од покојниот носител на правото на градба (пред 30 години) и од тогаш не се обиделе повторно се до пред некој ден.
Затоа ме интересираше дали како физичко лице (не адвокат) можат да бараат увид во правниот основ и како можат да бараат бришење со кое се закануваат?
Фала уште еднаш :)
Физичко лице може да побара Движење на имот за било која катастарски заведен имот, а од таму ќе најде кој е правниот основ (врста , број и датум и меѓу кој лица е склопен). Може да се жалат и во катастар, ако е евидентирана недвижноста без валиден правен основ, внатрешна контрола во катастарот може и да го поништи уписот; а може да тужат и на суд со доказ Движење на имот, а адвокатот ќе го побара правниот основ. Битна е валидноста на правниот основ, не кој ја владеел недвижоста. Мислам дека имаше нешто за либерализација на узурпиран државен имот, а како е за приватен не знам. Но како и да е, мислам дека ако имаат реални наследни права, тогаш едино останува дали ќе бараат обештетување или бришење на уписот...
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
Благодарам. Во случајов не станува збор за купување на недвижност. Ме интересира кој и под кои услови може да прегледа наши документи. Се работи за недвижност во која повеќе 30 години никој не живее, но постои имотен лист добиен врз основа на дозвола за градба со потписи од сите станари во 70тите, тогаш заверена од градот. Е сега дел од наследниците на потпишаните, кои секако не учествувале и не стојат на дозволата за градење, се закануваат дека ќе бараат увид во предметот во Катастар и ќе тужат. Па ме интересира врз основа на што може да тужат, ако не владеат со недвижноста, а таа е веќе евидентирана? Има некои сознанија дека пробале да ја окупираат, но биле избркани уште од покојниот носител на правото на градба (пред 30 години) и од тогаш не се обиделе повторно се до пред некој ден.
Затоа ме интересираше дали како физичко лице (не адвокат) можат да бараат увид во правниот основ и како можат да бараат бришење со кое се закануваат?


Фала уште еднаш :)
ako go vladees sovesno poveje od 20 godibi, duri i da imas tuzba na sud mozes da steknrs pravo na sopstvenost po osnov na odrzuvacka. sea moli boga nekoj od potpisnicite da e ziv .. ili pa sv dr svedoci
 
Член од
23 април 2014
Мислења
18
Поени од реакции
0
ako go vladees sovesno poveje od 20 godibi, duri i da imas tuzba na sud mozes da steknrs pravo na sopstvenost po osnov na odrzuvacka. sea moli boga nekoj od potpisnicite da e ziv .. ili pa sv dr svedoci

Kako se dokazuva vladenie? Vo nasiov slucaj tie nikogas ne go vladeele fakticki. Toa e prostor vo koj nikoj ne zivee.
 

Inception

Професор Д-р
Член од
3 април 2012
Мислења
115
Поени од реакции
55
A vie ste go vladeele taka ? nekakvi aktivnosti tamu ? nemora da bilo ziveenje. Neli ste dobile soglasnost za gradba, shto bidna so toa ?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom