Потребна е парична помош за младиот Леонид

Член од
31 октомври 2023
Мислења
2
Поени од реакции
1
Нашиот другар Леонид 18 год. летово, поточно во јули 2023 дружејќи се со нас во Грција на одмор доживеа несреќен случај со тешка повреда на рбетниот столб. Како резултат на повредата не може да ги движи рацете и нозете. Во Грција на Лео му беше извршена комплицирана операција која беше успешна. По два месеци беше префрлен во Скопје каде е сеуште на лекување. Неговата состојба е сеуше критична бидејќи не дише самостојно и бара соодветен третман, нега и медицинска грижа. Специјалистите во клиниката се едногласни дека нега за пациент како Лео мора да се бара надвор од државата.Неговте родители подолго време бараат содветна клиника и досега само две во Европа, една од Швајцариа и друга од Австрија, дале повратен одговор дека можат да го лекуваат. Но лекувањето во овие клиники е многу скапо. Семејството ги нема потребните средства за негово лекување, кое секојдневно чини многу.Како другари на Лео секогаш бевме инспирирани од неговата позитивна и кротка природа, спортскиот дух и неговите достигнувања. Лео има посебна страст за информатика, компјутерот е негово секојдневие, заедно со неговиот тим изработија апликација што го анализира и проучува движењето на Меѓународната вселенска станица и со тоа го освоија првото место на меѓународниот натпревар „NASA Space Apps Challenge“.И покрај сериозните предизвици со кои неочекувано се соочи, истрајноста, одлучноста и позитивниот дух на Лео продолжуваат да зрачат.Со цел да му помогнеме на Лео во неговата борба да закрепне, и неговата фамилија да ги собере потребните средства отворивме хуманитарна телефонска линија и сметка за донации. Средствата кои ќе се соберат ќе бидат директно искористени за лекување, комплексни медицински третмани, рехабилитација и медицински помагала кои ургентно му требаат на Лео.Вашата хуманост и емпатија можат да бидат од клучно значење за животот на Лео. Секоја донација, без разлика во колкав износ е, ќе овозможи Лео да ја добие потребната медицинска нега и поддршка.Донации:Од Македонија:

Леонид Индов

210-7000006805-91 NLB BANKAПовик на мобилните оператори:

A1 mobile 143-500

T - mobile 143-118


Со секој повик донирате 100 македонски денариОд странство:

BRANKO INDOV

st.23 OKTOMVRI no.27/4-11 SKOPJE

IBAN: MK07210501567799991

SWIFT: TUTNMK22

NLB BANKA AD SKOPJE

Линк за GoFundMe страна:
https://gofund.me/f09285e8

Ви благодариме
 

Ingvar

MONAD
Член од
28 март 2020
Мислења
3.412
Поени од реакции
8.085
Зимаат данок директно на сметка ако се пуштат?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom