Потребна ви е помош околу мобилни? Пишете тука!

Член од
11 април 2012
Мислења
3.272
Поени од реакции
3.183
Здраво дечки, ве молам предложете ми некој телефон, буџетот ми е 10000-15000. Акцент ставам на камера. Благодарам однапред
Разгледај го Шаоми Редми ноут 10 про.
Пред 4 дена го земав, цело време го замарам.
Камерата ти е топ за цената, 108 мегапиксели главна, добар квалитет на слика вади. Барем јас сум задоволен (не користам премногу камера). Види на јт има доста споредби и рецензии на камерата.

Батерија 5000мах. Сабајле во 8 беше на 100% сега е веќе на 27%, а цело скоро цело време го замарам. - презадоволен.

Екранот му е перверзија, амолед, може најдобар за цената. Боите исто ми се свиѓаат доста.

Генерално во рака телефончето е одлично, јас бев скептик и на темава пишав дали да го земам, искрено јас сум презадоволен од досегашното искуство. Со оглед на тоа дека бев скептик и ми е прв Шаоми телефон.


п.с доколку се одлучиш да го земеш гледај да е глобална верзија. Про Макс е за индиски пазар. Околу рекламите што ги зборат најверојатно се повеќето на тие за индиски пазар што се. Јас до сега немав проблем. Според мене си вреди за парите.


Исто види и Самсунг А серија мислам дека може да се најде за тие пари.
eve skrolnav malku na forumov mesto tebe celi 2 strani nazad bese odgovoreno tvoeto prasanje
 
Член од
7 март 2021
Мислења
6
Поени од реакции
0
Здраво!
Предложете телефон до 10 000 денари, може и на старо.
Се мислам помеѓу RN 10, Huawei P40 lite и Samsung A22. Xiaomi и Samsung se so 4GB RAM и 128GB меморија, а Huawei со 6GB RAM и 128 GB меморија.
 

Torte Mobile

Модератор
Член од
29 ноември 2007
Мислења
6.979
Поени од реакции
1.817
Здраво!
Предложете телефон до 10 000 денари, може и на старо.
Се мислам помеѓу RN 10, Huawei P40 lite и Samsung A22. Xiaomi и Samsung se so 4GB RAM и 128GB меморија, а Huawei со 6GB RAM и 128 GB меморија.
Rn10 појакиот со 128gb 20 дена со офицојална хи.мк гаранција фул пак за 10.000

Хуавеи немаат плеј стор инаку имам и поефтин P smart 2021 исто месец стар 7500 ден
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
225
Поени од реакции
97
Здраво дечки.
Веќе некое време барам начин да бришам андроид апликации кои не може стандардно да се тргнат од тел.(знам дека можат да се овозможат, но тоа не ми е целта) како што се Galaxy Store, Device Care, Reminder и сл. Видов дека за да се постигне такво нешто, нај разумно било да се рутира телефонот. Но затоа што мојов тел. е постар модел(еве го), процесот за рутирање не е до толку straight forward како на попознати тел. како кај поновите модели.
Симнав adb и овозможив Developer Mode, а и видов дека претежно го користат Magisk за да го инсталираат новиот patch boot image фајл. Но нит сум сигурен кој поточно фајл треба да се симне за мојов модел на тел. ни како понатаму.
Ме интересира дали некој знае кој конкретен фајл треба за мојов модел, или некој друг начин на рутирање на тел. ?
Model number: A20e SM-A202F/DS
 

Kanye.brt

Пропо
Член од
29 ноември 2019
Мислења
457
Поени од реакции
632
Здраво дечки.
Веќе некое време барам начин да бришам андроид апликации кои не може стандардно да се тргнат од тел.(знам дека можат да се овозможат, но тоа не ми е целта) како што се Galaxy Store, Device Care, Reminder и сл. Видов дека за да се постигне такво нешто, нај разумно било да се рутира телефонот. Но затоа што мојов тел. е постар модел(еве го), процесот за рутирање не е до толку straight forward како на попознати тел. како кај поновите модели.
Симнав adb и овозможив Developer Mode, а и видов дека претежно го користат Magisk за да го инсталираат новиот patch boot image фајл. Но нит сум сигурен кој поточно фајл треба да се симне за мојов модел на тел. ни како понатаму.
Ме интересира дали некој знае кој конкретен фајл треба за мојов модел, или некој друг начин на рутирање на тел. ?
Model number: A20e SM-A202F/DS
пробај вака без рут


кај самсунг е потешко треба еден по еден блоатвер да тргаш рачно да пишуваш команди, а самсунг и хуавеи имаат највише блоатвер
 
Член од
20 октомври 2020
Мислења
225
Поени од реакции
97
пробај вака без рут


кај самсунг е потешко треба еден по еден блоатвер да тргаш рачно да пишуваш команди, а самсунг и хуавеи имаат највише блоатвер
А баш пред видов дека може да се инсталираат pre-rooted custom ROM-ови на тел. Барав такви ромови, но не сум сигурен кој да го симнам за мојов модел на тел. SM-A202F/DS. Ако знаете некој таков ром(веќе pre-rooted) кажете ?
Автоматски споено мислење:

Ме интересира дали има врска за кој конкретно модел е, или доста е ROM-от да е базиран на истата верзија на андроид со кој што е мојот тел ? (мојот има Android P) Јас го мислев овој ROM, но сепак не бев 100% сигурен:
1632954149911.png
 
Последно уредено:
Член од
30 септември 2021
Мислења
1
Поени од реакции
0
Sakam da prasam imam nov telefon motorola g 30 pri skeniranje na QR kodot na komercijalna banka nesaka da go skenira dali ima nekoj slicen problem ako moze da mi pomogne.mi kazaa deka problemot e vo kamerata da se namesti na Hd ili Hd+ vo settings.drugi Qr kodovi bez problem gi skeniram.poz
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.377
Поени од реакции
17.907
Здраво дечки.
Веќе некое време барам начин да бришам андроид апликации кои не може стандардно да се тргнат од тел.(знам дека можат да се овозможат, но тоа не ми е целта) како што се Galaxy Store, Device Care, Reminder и сл. Видов дека за да се постигне такво нешто, нај разумно било да се рутира телефонот. Но затоа што мојов тел. е постар модел(еве го), процесот за рутирање не е до толку straight forward како на попознати тел. како кај поновите модели.
Симнав adb и овозможив Developer Mode, а и видов дека претежно го користат Magisk за да го инсталираат новиот patch boot image фајл. Но нит сум сигурен кој поточно фајл треба да се симне за мојов модел на тел. ни како понатаму.
Ме интересира дали некој знае кој конкретен фајл треба за мојов модел, или некој друг начин на рутирање на тел. ?
Model number: A20e SM-A202F/DS
Зошто бришеш апликации?
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
14.977
Поени од реакции
20.347
Зошто така сакам. Исто така помага за перформанс на тел. (особено послаби)
што си земал самсунг, требало шаоми да си купиш, ќе си зел бајаѓи посаглам телефон за парите и не би гледал сега да бришеш апликации да го убрзаш. Иначе без да го рутираш не можеш да бришеш, али со тоа губиш гаранција...
 
Член од
15 март 2010
Мислења
5.592
Поени од реакции
5.788
Проблем со слушалки , купив посаглам type C , а користам самсунг а22 кој има 3.5 џек за слушалки .. на амазон прочитав дека чим телефонот има тајп це за чарџ дека ќе работат слушалките.. е сега слушалките работат исправно кога слушам музика, или јутуб или нотификации се си оди звукот освен кога зборувам на месенџер или ватсап ... чудно некако.. ако се некомпатибилни мислам дека ништо нема да можам да користам а не само за јавување... треба нешто да подесам ? Благодарам.
 

MARCELLO

Модератор
Член од
15 јули 2007
Мислења
12.122
Поени од реакции
5.868
Имам Samsung Galaxy A21s и често ми се случува кога играм игри или било што да сум гледал апликација па потоа сум излегол од таа апликација и приметувам се гледа онака проѕирно (не знам дали е точен збор проѕирно ама ајде) слика, текст и друго од апликацијата што имало. Тоа си седи така долго време на било што друго и да отвориш па и на апликации да отвориш се приметува тоа.

Знае некој зошто се случува ова?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom