Помош: SQL и останати бази на податоци

Член од
15 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0


--- надополнето ---

До една база пристапувам преку SQL команди, после преки LINQ ги читам. Се додека не ја рестартирам програмата измените направени преку SQL неможам да ги видам кога читам од базата со LINQ.
Код:
public static DataClasses01DataContext linq = new DataClasses01DataContext(@"Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=C:\Software\Baza01.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True");

public static SqlConnection c = new SqlConnection(@"Data Source=.\SQLEXPRESS;AttachDbFilename=C:\Software\Baza01.mdf;Integrated Security=True;User Instance=True");
Истиот стринг е....
Баце после секое пратено квери до сервер и завршена некоја промена во база. Затвори ја конекцијата за да се зачува промената што ја имаш направено. Пробај така и кажи ми што ке добиеш.
Поздрав
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Јас сум почетник во овие работи и ...
Ме интересира како да ја користам MS-SQL и Мy-SQL базите на податоци што ги имам креирано на мојата веб страна. Фирмата што ми ја хостира страната ми овозможи да користам 3 MS-SQL и 1 Мy-SQL бази на податоци. Поточно имам направено наједноставна веб страна во MS Front Page (знам дека звучи доста примитивно но така ми е направена и функционира), па сакам да вметнам форум. Што треба да направам дали некој е расположен да ме советува, (следува парична надокнада).
-Кои програми треба да ги имам инсталирано?
ПС. Однапред благодарам!
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Јас сум почетник во овие работи и ...
Ме интересира како да ја користам MS-SQL и Мy-SQL базите на податоци што ги имам креирано на мојата веб страна. Фирмата што ми ја хостира страната ми овозможи да користам 3 MS-SQL и 1 Мy-SQL бази на податоци. Поточно имам направено наједноставна веб страна во MS Front Page (знам дека звучи доста примитивно но така ми е направена и функционира), па сакам да вметнам форум. Што треба да направам дали некој е расположен да ме советува, (следува парична надокнада).
-Кои програми треба да ги имам инсталирано?
ПС. Однапред благодарам!
Не треба да имаш ништо инсталирано ... треба да решиш кој форум сакаш да го користиш или да се советуваш со некој кои ги познава разните бесплатни форуми и истиот да го поставиш на сајтот. Не верувам дека би можел некој да ти објасни како тоа да го направиш затоа што секој форум е различен, а со тоа и нивната инсталација и прилагодување ... сепак за парична надокнада ќе има многу „доброволци“. Јас стојам на располагање за помош како за парична надокнада така и за совети тука, но само за поконкретни проблеми.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Е. па вака. На мојот веб сакам само да може да се зачленуваат посетителите и да има што е можно поедноставен форум, односно да можат да отваараат теми и да даваат свои мислења. Не сум доволно писмен за да се изразам стручно, :toe: .
Колку би ме коштало тоа да го среди некој програмер?
 
Член од
5 август 2009
Мислења
1.295
Поени од реакции
484
Е. па вака. На мојот веб сакам само да може да се зачленуваат посетителите и да има што е можно поедноставен форум, односно да можат да отваараат теми и да даваат свои мислења. Не сум доволно писмен за да се изразам стручно, :toe: .
Колку би ме коштало тоа да го среди некој програмер?
Ова ако може да го префрлат во соодветна тема би имал веројатно повеќе одговори. Незнам цена ... многу работи треба да се дефинираат за цена, барем јас не би ти дал никогаш цена само врз основа на она што го имаш кажано. Има многу отворени прашања ... еве само неколку: дали под зачленување на сајтот подразбираш зачленување на форум или буквално на сајтот, односно дали членовите ќе имаат и одредени права и привилегии на самиот сајт и кои; дали форумот после инсталацијата ќе го прилагодуваш самиот како од аспект на дизајн така и од технички (модули, разни опции,...), дали самиот ќе следиш и инсталираш сигурносни надградби, ако има интеграција со сајтот кој ќе ја прави и на кое ниво, кој ќе го менува сајтот со цел да се интегрира форумот (или обратно), како ќе плаќаш (фирма/физичко лице, пред/после работа, евра/денари), дали е сајтот комерцијален или не, планови за развој во иднина и можна натамошна соработка, изработка или преработка на CSS и графички елементи (кој и колку), .....
Претпоставувам дека ако седнеш со озбилен програмер ќе ги исчешла сите овие прашања и други кои ќе се отворат по одговорањето на овие ... тоа ќе ти обезбеди реална цена а не цена од тип „еееее јас тоа ќе ти го направам за 100 евра“ зошто со таква паушална цена или ти ќе бидеш оштетен и ќе платиш многу или пак ако така лупнатата паушална цена испадне мала за работата која ја бараш нема да добиеш она што го бараш или ќе се тегнат роковите и сл.
Али еве да не биде дека не сум ти дал цена ... 800 евра од мене :) :) :)
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Ова ако може да го префрлат во соодветна тема би имал веројатно повеќе одговори. Незнам цена ... многу работи треба да се дефинираат за цена, барем јас не би ти дал никогаш цена само врз основа на она што го имаш кажано. Има многу отворени прашања ... еве само неколку: дали под зачленување на сајтот подразбираш зачленување на форум или буквално на сајтот, односно дали членовите ќе имаат и одредени права и привилегии на самиот сајт и кои; дали форумот после инсталацијата ќе го прилагодуваш самиот како од аспект на дизајн така и од технички (модули, разни опции,...), дали самиот ќе следиш и инсталираш сигурносни надградби, ако има интеграција со сајтот кој ќе ја прави и на кое ниво, кој ќе го менува сајтот со цел да се интегрира форумот (или обратно), како ќе плаќаш (фирма/физичко лице, пред/после работа, евра/денари), дали е сајтот комерцијален или не, планови за развој во иднина и можна натамошна соработка, изработка или преработка на CSS и графички елементи (кој и колку), .....
Претпоставувам дека ако седнеш со озбилен програмер ќе ги исчешла сите овие прашања и други кои ќе се отворат по одговорањето на овие ... тоа ќе ти обезбеди реална цена а не цена од тип „еееее јас тоа ќе ти го направам за 100 евра“ зошто со таква паушална цена или ти ќе бидеш оштетен и ќе платиш многу или пак ако така лупнатата паушална цена испадне мала за работата која ја бараш нема да добиеш она што го бараш или ќе се тегнат роковите и сл.
Али еве да не биде дека не сум ти дал цена ... 800 евра од мене :) :) :)
Ок ти е се. Благодарам за советите. Се работи за едноставна веб страна која не е комерцијална, зачленувањето би било на сајтот доколку можи да даваат коментари за самиот сајт и за настаните, сликите, видео записите итн. кои ќе бидат ставени на сајтот. Не барам баш некакви сложени функции. Графички елементи НЕ. Членовите да можат да отвараат теми и да дискутираат (доколку е ова можно само на сајтот без форум). НАЈЕДНОСТАВНО ШТО МОЖИ. Се работи за физичко лице. плајќање во готово или по договор. Тоа е најмал проблем.
Поконкретно, јас вејќе го имам ставено сајтот на нет. Сам го направив, како што реков, премногу е скромен во Фронт пејѓ е работен.
И би сакал да ги активирам тие My-SQL i MS-SQL бази (кои претпоставувам дека се потребни за да можат посетителите да се логираат и да дискутираат на сајтот.) Исто имам ставено и една анкета, па да може податоците да се собираат и обработуваат.
Поздрав.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.641
Поени од реакции
26.164
Јас сум почетник во овие работи и ...
Ме интересира како да ја користам MS-SQL и Мy-SQL базите на податоци што ги имам креирано на мојата веб страна. Фирмата што ми ја хостира страната ми овозможи да користам 3 MS-SQL и 1 Мy-SQL бази на податоци. Поточно имам направено наједноставна веб страна во MS Front Page (знам дека звучи доста примитивно но така ми е направена и функционира), па сакам да вметнам форум. Што треба да направам дали некој е расположен да ме советува, (следува парична надокнада).
-Кои програми треба да ги имам инсталирано?
ПС. Однапред благодарам!
Имаш готови форуми PHP-MySQL можеш едноставно да ги симнеш. Ама зависи каков ти е хостингот. Претпоставувам дека e Windows 2003(пошто имаш и MSSQL) со интегриран Apache, па можеш и .NET и PHP.
 

fenomen

Сезнајко
Член од
17 јули 2008
Мислења
387
Поени од реакции
51
Имаш готови форуми PHP-MySQL можеш едноставно да ги симнеш. Ама зависи каков ти е хостингот. Претпоставувам дека e Windows 2003(пошто имаш и MSSQL) со интегриран Apache, па можеш и .NET и PHP.
Благодарам јамајка. Хостингот ми го прави бурчесофт, ако тоа ти е познато. линкот е www.whost.mk
 
Член од
17 април 2009
Мислења
6
Поени од реакции
0
потребна ми е семинарска на било која тема по бази на податоци ако некој има ве молам пратете pls pls :|
 

sanos_a

www.autobusi.net/
Член од
12 декември 2008
Мислења
554
Поени од реакции
83
mala pomos
pravam edna programa za vraboteni vo firma. vrabotenite se prikazuvaa vo vid na lista i pred sekoj red so vraboteni ima kopce za detalni informacii na vraboteniot. znaci mi treba pomos za formata za informacii na vrabotenite. koga ke se otvori taa forma mi izleguvaat podatocite sega sakam da gi menuvam tie podatoci ama ne mozam i sto da napravam za da mozam da pravam promeni?
inaku se ova e vo access 2003
 
Член од
15 август 2010
Мислења
5
Поени од реакции
0
mala pomos
pravam edna programa za vraboteni vo firma. vrabotenite se prikazuvaa vo vid na lista i pred sekoj red so vraboteni ima kopce za detalni informacii na vraboteniot. znaci mi treba pomos za formata za informacii na vrabotenite. koga ke se otvori taa forma mi izleguvaat podatocite sega sakam da gi menuvam tie podatoci ama ne mozam i sto da napravam za da mozam da pravam promeni?
inaku se ova e vo access 2003
Vo sto ti e kucana programata? Ako e vo .NET mozes da rabotis so Binding navigator, malku slozena rabota na pocetok ama koga ke go naucis e odlicno.
 
Член од
12 декември 2007
Мислења
4.741
Поени од реакции
9.845
Код:
[B]Warning[/B]:  mysql_select_db() [[URL="http://localhost/The%20Shamrock/function.mysql-select-db"]function.mysql-select-db[/URL]]: Access denied for user 'SYSTEM'@'localhost' (using password: NO) in [B]C:\wamp\www\The Shamrock\register.php[/B] on line [B]67[/B]

[B]Warning[/B]:  mysql_select_db() [[URL="http://localhost/The%20Shamrock/function.mysql-select-db"]function.mysql-select-db[/URL]]: A link to the server could not be established in [B]C:\wamp\www\The Shamrock\register.php[/B] on line [B]67[/B]
Access denied for user 'SYSTEM'@'localhost' (using password: NO)
Постојано ми ја дава оваа грешка, веќе не знам што може да биде проблемот. Еве го и кодот во PHP

Код:
mysql_connect($host, $user, $pass) or die(mysql_error());

mysql_select_db($db) or die(mysql_error());
Anyone?


Аххх...секогаш кога барам помош на Кајгана за што и да е, за 5 минути веќе нема проблем. Можеби ми носи среќа кога прашувам на Кајгана. So, problem solved :)
 
Член од
3 февруари 2007
Мислења
293
Поени од реакции
30
Е вака, јас искодирав web-страничка да речеме, бидејќи не е страна нешто вау, php-mysql. Се' функционираше како што треба, се' додека не земав да ја средувам со мк подршка. Значи ставив utf-8 во meta тагот <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">, табелите во базата ми се utf-8 и пак ми дава прашалници ко ќе отворам било кој php file. И друг проблем поврзан со мк подршката, имам на страната index, ко содржина, букви ко линкови и нели ко си кликнете ви ги дава содржините од базите што почнуваат на таа буква. Со латиница е супер, нема проблем. И сеа мислам дека ќе биде проблем со мк, бидејќи ко ќе се прави таму order by во упитот, дали бинарно овие ш,ч,џ... која пред која буква е, има ли некоја финта, нешто у врска со ова? Фала однапред.
 

SkyDriver

Would like my bananna ?
Член од
31 јули 2008
Мислења
2.140
Поени од реакции
221
Е вака, јас искодирав web-страничка да речеме, бидејќи не е страна нешто вау, php-mysql. Се' функционираше како што треба, се' додека не земав да ја средувам со мк подршка. Значи ставив utf-8 во meta тагот <meta http-equiv="Content-Type" content="text/html; charset=utf-8">, табелите во базата ми се utf-8 и пак ми дава прашалници ко ќе отворам било кој php file. И друг проблем поврзан со мк подршката, имам на страната index, ко содржина, букви ко линкови и нели ко си кликнете ви ги дава содржините од базите што почнуваат на таа буква. Со латиница е супер, нема проблем. И сеа мислам дека ќе биде проблем со мк, бидејќи ко ќе се прави таму order by во упитот, дали бинарно овие ш,ч,џ... која пред која буква е, има ли некоја финта, нешто у врска со ова? Фала однапред.
Внимавај и Collation на базата да ти биде utf-8 и пробај вака:

PHP:
<?php
$conn = mysql_connect( ... );
mysql_select_db( ... );
mysql_query( "SET NAMES utf8", $conn );
$n = mysql_query("select * from tablename");
// печати ги резултатите...
?>
Едит: Или пак види го ова: mysql_set_charset(...)

PHP:
<?php
mysql_set_charset("utf8", $db_connection);
?>
Едит 2: А за ова второво не те разбрав баш... имаш линк пример www.sajt.com?zbor=бла и кога ќе кликнеш на него треба со GET метод да го вчиташ тоа и да ги прочиташ резултатите од база или... ?
Ако е така, ондак тоа нема врска, ако пример GET['zbor'] = 'бла' тогаш ќе пребарува низ база соодветно на SQL командата, само и во базата треба да ти биде запишано како „бла“, не како „bla“.
П.С. Исто така и со „order by“ не те разбрав баш, таа команда е базирана на имињата на колоните, такада тоа не би требало да прави никаков проблем. :/
 

Kajgana Shop

На врв Bottom