Помош со touch buttons (Unity)

Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Правам андроид игра во unity се ми е напраено ми останаја само touch buttons
Барам туториали, пробувам сам да ги напрам да работа некако ама нема никако да ги средам.
Наместив копчина од CrossPlatformInput додадов Event Trigger:
Runtime only>Player(prefab)>CubeControl.Jump (jump function) и не работи
Има некој искуство со unity да ми помогни?
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Фала многу за копчинава :)
само не ми е јасно како се поврзува копчето со функцијата jump() (пишувана javascript)
javascript koristis? Zosto ne C#. Inace imas tutoriali super objasneti i manual simnan so se assetot ili pogledni na linkot.

Uglavno stavas canvas na scenata izbiras kopce, joystick sto sakas od assetite i toa e . Predhodno treba da imas skripta za movement napisana i dodadena na objektot.
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
javascript koristis? Zosto ne C#. Inace imas tutoriali super objasneti i manual simnan so se assetot ili pogledni na linkot.

Uglavno stavas canvas na scenata izbiras kopce, joystick sto sakas od assetite i toa e . Predhodno treba da imas skripta za movement napisana i dodadena na objektot.
Имам скрипта напишано за Jump и Crouch
пр за Jump
if (Input.GetButtonDown("Jump") && IsGrounded())
.....
Jump во Edit>ProjectSettings>Input ми е напраен на W a crouch на S
е проблемо ми е овде незнам како да ги поврзам со копчето
Иначе грешка ми е што ја почнав во JS.
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Имам скрипта напишано за Jump и Crouch
пр за Jump
if (Input.GetButtonDown("Jump") && IsGrounded())
.....
Jump во Edit>ProjectSettings>Input ми е напраен на W a crouch на S
е проблемо ми е овде незнам како да ги поврзам со копчето
Иначе грешка ми е што ја почнав во JS.
Golema. Gledaj sega vaka:

Znaci imas skripta i se toa. Stava canvas na scenata, go stavas kopceto VO kanvasot, pustas igrata i toa e se. Probav 3 pati i 3 pati mi uspea. Sve ti pisuva vo manualot te molam procitaj go i ke svatis.
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Golema. Gledaj sega vaka:

Znaci imas skripta i se toa. Stava canvas na scenata, go stavas kopceto VO kanvasot, pustas igrata i toa e se. Probav 3 pati i 3 pati mi uspea. Sve ti pisuva vo manualot te molam procitaj go i ke svatis.
Прочитав Readme, и јасно ми е се досега што сум правел не сум правел на памет туку со разбирање. Иначе и јас така го наместив копчето и не работи :/ а искрено не гледам како е копчето поврзано со Jump скриптата која што е сместена во друг објект
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Прочитав Readme, и јасно ми е се досега што сум правел не сум правел на памет туку со разбирање. Иначе и јас така го наместив копчето и не работи :/ а искрено не гледам како е копчето поврзано со Jump скриптата која што е сместена во друг објект
E aj smesti ja vo canvasot de
 
Член од
27 јуни 2015
Мислења
124
Поени од реакции
97
Ne znam togas moze ne raboti so js a? So znam... Kaj mene e se okay probaj malku nesto izmeni isporbaj ke ja bide.

edit: Cekaj malku nemase drug canvas so ne pisuva GUI?
 
Член од
24 мај 2012
Мислења
294
Поени од реакции
114
Истио е само е сменето името истите функции се, иначе и јас мислам дека не работи со JS, имав идеја да ја повикам функцијата аман незнам како се повикува JS функција во c# многу е заебано... иначе во unity5 многу му се искомплицирани некој работи
 

Kajgana Shop

На врв Bottom