Помош, проблеми, прашања, совети...

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.669
Поени од реакции
7.246
Zdravo decki, mu kupiv na sin PC so solidna konfigiuracija, nesto sto ke mu sluzi nekolku godini. Build bese napraven vo Neksio.
Ne ja pratam scena veke 20 god pa taka potpolno sledev sto priporacija vo prodavnica.
Sin mi se zali deka ne mu raboti dobro (Fortnite lag, nizok FPS ki taka...) pa napraviv benchmark online.

Eve konfa:
Прегледај го приврзокот 369701

Eve benchmark:
Код:
UserBenchmarks: Game 53%, Desk 56%, Work 59%
CPU: AMD Ryzen 5 3600 - 47.8%
GPU: AMD RX 6650-XT - 108.7%
SSD: Kxg60znv256g NVMe KIOXIA 256GB - 158.5%
HDD: Toshiba P300 1TB - 106.1%
RAM: G.SKILL F4 DDR4 3200 C16 2x8GB - 67%
MBD: Asrock B450 Steel Legend
Procesor i RAM ispadna loso, mnogu ispod average.

Znaci nesto ne e OK so PC? Sto mozem da napravam?
Просечна конфигурација ти склопиле нека намали сетинзи ќе игра подобро ваљда, со тие делови неможе да вади многу добри перформанци, процесорот е 2019 година, исто и графичката.
Да направиш ништо неможеш освен побрз рам да ставиш али тоа нема да помогне многу.
 
Последно уредено:
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
Просечна конфигурација ти склопиле нека намали сетинзи ќе игра подобро ваљда со тие делови неможе да вади многу добри перформанци, процесорот е 2019 година, исто и графичката.
Да направиш ништо неможеш освен побрз рам да ставиш али тоа нема да помогне многу.
Не е само РАМ меморијата која може да ја појача, може и понов процесор и понова графичка картица да стави.

Убавините на стационарниот компјутер, речиси секоја компонента може да биде заменета со понова. :cool:
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.669
Поени од реакции
7.246
Не е само РАМ меморијата која може да ја појача, може и понов процесор и понова графичка картица да стави.

Убавините на стационарниот компјутер, речиси секоја компонента може да биде заменета со понова. :cool:
За графичка да а процесор шо фајде ја имам исти сеуште го користам, и ме служи добро со б450 нема многу место за маневри ќе треба да стави 3та ген рејзен а да фрли пари за 7 или 9ка за тие пари има подобри опции од 5 ген. Јеби га го зезнале човекот најверојатно се излажал заради цената.
Појачување ќе му е само смена на графичката со 3060ка би требало да вади некои пеформанци ма да и то прашање е колку вреди да се инвестира.
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
За графичка да а процесор шо фајде ја имам исти сеуште го користам, и ме служи добро со б450 нема многу место за маневри ќе треба да стави 3та ген рејзен а да фрли пари за 7 или 9ка за тие пари има подобри опции од 5 ген. Јеби га го зезнале човекот најверојатно се излажал заради цената.
Појачување ќе му е само смена на графичката со 3060ка би требало да вади некои пеформанци ма да и то прашање е колку вреди да се инвестира.
Парите се друга приказна, мојот коментар повеќе се однесуваше на техничката можност за појачување на компјутерот.

Матичната плоча е нова, чипсетот е одличен, поддржува понови процесори и од 2022 година, а тоа е најважно.

Финансискиот дел е друга приказна, секако важен дел, но под претпоставка дека парите не се проблем, компјутерот исполнува услови за било какво можно појачување.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.669
Поени од реакции
7.246
Матичната плоча е нова, чипсетот е одличен, поддржува понови процесори и од 2022 година, а тоа е најважно.
У право си дека може да подржива понови процесори али 450ките се ген 3 PCIE и нема да може да го користи користи максимум од плочата туку че биде ограничена, јас размисливав за апгрејд пред некое врема ама после доста гуглање се премислив за тие причини подобро че почекам уште 2 до 4 години (ако ми издржи) па че праам нова конфигурација. :D
 
Член од
24 април 2008
Мислења
10.503
Поени од реакции
11.570
У право си дека може да подржива понови процесори али 450ките се ген 3 PCIE и нема да може да го користи користи максимум од плочата туку че биде ограничена, јас размисливав за апгрејд пред некое врема ама после доста гуглање се премислив за тие причини подобро че почекам уште 2 до 4 години (ако ми издржи) па че праам нова конфигурација. :D
Веројатно си навлечен на видео игри со навика да го добиеш максимумот од сликата, звукот, и се разбира брзината, тоа ти го оправдува планот за нова конфигурација.

Но тоа не значи дека ако некој прашува какви се условите за појачување на компјутер по автоматизам треба да се заборави на таквата идеја доколку појачувањето не донесе буквално нов компјутер.

Кога на мене ми рикна графичка картица пред 10 години на стар компјутер со DDR2 РАМ меморија, не жалев кога фрлив 8.000 денари на нова графичка картица, иако знаев дека PCI Express лежиштето на матичната плоча нема да го извлече максимумот од графичката картица. Доволно ми беше тоа што го подновив компјутерот со нова графичка картица и добив поголема брзина за графички детали, иако не го извлекуваше максимумот. Не мора да биде Ферари или Ламборџини, и Бентли е убав избор. :D
 
Последно уредено:

Que

Член од
10 април 2013
Мислења
79
Поени од реакции
56
Fala za feedback @dantemkd i @Dexter26 no novi komponenti ne mislam da kupuvam posto ovo e zemeno sega, pred 1 mesec.

Prasanje mi bese zosto odredeni komponenti tolku slabo ispadnaa na benchmark?
Za Ryzen 5 average performance e 73%, a great e 92%. Zosto e moj na 49%?
Dali e toj benchmark test voopsto relevanten, i ako da, sto togas to znaci za moj procesor ili konfa?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.669
Поени од реакции
7.246
Fala za feedback @dantemkd i @Dexter26 no novi komponenti ne mislam da kupuvam posto ovo e zemeno sega, pred 1 mesec.

Prasanje mi bese zosto odredeni komponenti tolku slabo ispadnaa na benchmark?
Za Ryzen 5 average performance e 73%, a great e 92%. Zosto e moj na 49%?
Dali e toj benchmark test voopsto relevanten, i ako da, sto togas to znaci za moj procesor ili konfa?
Ако ти се чачка влези у биос провери "oc tweaker" треба на ауто да се.
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: Que

Anon

/b/ House /b/
Член од
13 декември 2007
Мислења
16.699
Поени од реакции
27.626
Dali e toj benchmark test voopsto relevanten
Не е.

Дали и single player игрите кочат?
Дали се чачкани сетинзи?
Дали се игрите на ССД-то?
Какво е тоа кочење... одвреме-навреме, постојано...?
Дали се најновите драјвери ставени?
Да не закачил штетни програми?
Температури на компонентите?

Ова е солидна конфа и треба да ги тера тие игри на мид-хај сетинзи и 1080п резолуција, солидно.
 
Член од
9 март 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Здраво, имам еден проблем со хардвер на лаптоп. Лаптопот ми е купен пред точно 2 години (Acer aspire i5) и тоа го платив едно добри 600 евра. Пред неколку месеци почна сам да ми се гаси после некое време откако е вклучен, со тоа што некогаш се случува само екранот да се исклучи, па после 2 минути да се исклучи скроз целиот лаптоп. Кај екранот, доле во десниот агол малку ми е отворен лаптопот (пластиката). Едно што знам е дека нема никаков проблем со батеријата, затоа што додека не се исклучи лаптопот, го користам и без полнач и нормално се троши батеријата итн итн. Го носев во Скопје на поправка, меѓутоа беа толку неодговорни со тоа што цел месец ми стоеше кај нив без да го погледнат, а откако притиснав излезе дека бил само "конекторот" проблем и го смениле па ми земаа 20 евра. Го земав лаптопот и истиот проблем како порано, дури и полошо.. се исклучува уште почесто, а некогаш не сака ни да се вклучи. Дали некој имал некакво искуство со тоа, дали знае до што може да биде проблемот и дали знае дали постои решение и кое е решението?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
8.669
Поени од реакции
7.246
Здраво, имам еден проблем со хардвер на лаптоп. Лаптопот ми е купен пред точно 2 години (Acer aspire i5) и тоа го платив едно добри 600 евра. Пред неколку месеци почна сам да ми се гаси после некое време откако е вклучен, со тоа што некогаш се случува само екранот да се исклучи, па после 2 минути да се исклучи скроз целиот лаптоп. Кај екранот, доле во десниот агол малку ми е отворен лаптопот (пластиката). Едно што знам е дека нема никаков проблем со батеријата, затоа што додека не се исклучи лаптопот, го користам и без полнач и нормално се троши батеријата итн итн. Го носев во Скопје на поправка, меѓутоа беа толку неодговорни со тоа што цел месец ми стоеше кај нив без да го погледнат, а откако притиснав излезе дека бил само "конекторот" проблем и го смениле па ми земаа 20 евра. Го земав лаптопот и истиот проблем како порано, дури и полошо.. се исклучува уште почесто, а некогаш не сака ни да се вклучи. Дали некој имал некакво искуство со тоа, дали знае до што може да биде проблемот и дали знае дали постои решение и кое е решението?
Подетално нешто, за кој модел се работи, графичка има или интергрирана е.
Исто инсталирај програми за температура и види дали крева температура.
 
Член од
9 март 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Подетално нешто, за кој модел се работи, графичка има или интергрирана е.
Исто инсталирај програми за температура и види дали крева температура.
https://setec.mk/index.php?route=product/product&product_id=49803
За овој лаптоп се работи, за графичка појма немам не се разбирам баш, како знам?
 

saskon

Член од
22 август 2008
Мислења
2.225
Поени од реакции
5.452
Здраво, имам еден проблем со хардвер на лаптоп. Лаптопот ми е купен пред точно 2 години (Acer aspire i5) и тоа го платив едно добри 600 евра. Пред неколку месеци почна сам да ми се гаси после некое време откако е вклучен, со тоа што некогаш се случува само екранот да се исклучи, па после 2 минути да се исклучи скроз целиот лаптоп. Кај екранот, доле во десниот агол малку ми е отворен лаптопот (пластиката). Едно што знам е дека нема никаков проблем со батеријата, затоа што додека не се исклучи лаптопот, го користам и без полнач и нормално се троши батеријата итн итн. Го носев во Скопје на поправка, меѓутоа беа толку неодговорни со тоа што цел месец ми стоеше кај нив без да го погледнат, а откако притиснав излезе дека бил само "конекторот" проблем и го смениле па ми земаа 20 евра. Го земав лаптопот и истиот проблем како порано, дури и полошо.. се исклучува уште почесто, а некогаш не сака ни да се вклучи. Дали некој имал некакво искуство со тоа, дали знае до што може да биде проблемот и дали знае дали постои решение и кое е решението?
Не знам дали имаш 2x4Gb рам или е една од 8 гига. Вакви симптоми дава кога е една од двете рам мемориски при крај.
 
Член од
9 март 2023
Мислења
3
Поени од реакции
0
Не знам дали имаш 2x4Gb рам или е една од 8 гига. Вакви симптоми дава кога е една од двете рам мемориски при крај.
Како да знам да ти кажам дали имам 2х4 или 1х8?

Го носев, ама не знаеја да го направат. Предлог добар сервисер?
Автоматски споено мислење:

Не знам дали имаш 2x4Gb рам или е една од 8 гига. Вакви симптоми дава кога е една од двете рам мемориски при крај.
viber_image_2023-03-09_19-58-10-667.jpg

Еве слика од внатре
Автоматски споено мислење:

Подетално нешто, за кој модел се работи, графичка има или интергрирана е.
Исто инсталирај програми за температура и види дали крева температура.
Untitled.png

Еве ако е тоа тоа за температура, мислам дека е во ред?
 
Последно уредено:

Kajgana Shop

На врв Bottom