Помош, проблеми, прашања, совети...

Член од
21 мај 2009
Мислења
76
Поени од реакции
90
да прашаш сепак дали има слободен слот за рам, иако мислам дека се 2х8, ако се двата слотови фатени не го земај.

Или втора опција да го земеш овој, па да ги замолиш да ти сменат веднаш 2х16 (околу 8-9к ќе платиш за нив, 8цата што е на него веднаш пушти ја на продажба, и ќе си спасиш 1000-1500 денари), до 56-57к ќе го средиш со 32гб рам, ќе ти брка работа:

На крај од денот оди во салон и гњави ги да ти проверат кои лаптопи во тој ценовен ранг немаат залемена меморија, кој нуди најдобар процесор земај го и веднаш барај им да ти стават 32гб рам.

Ovaj izgleda so najjak procesor, i mislam deka kje moze da se stavi 32ka ram.Isto i ovaj:
Mislenje?
 

Lester Freamon

A man of focus, commitment, sheer will...
Член од
14 јануари 2015
Мислења
11.308
Поени од реакции
23.399

Ovaj izgleda so najjak procesor, i mislam deka kje moze da se stavi 32ka ram.Isto i ovaj:
Mislenje?
Да, види го првиот, ако не е залемена меморијата би требало да може да му ставиш 32гб рам.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Zdravo,
Skoro godina ipol imam laptop Asus Zenbook ux425j.Sega pred nova godina bev na odmor okolu 25 dena i vo toj period ne go koristev kompjuterot.Koga probav da go uklucam bez polnacot da bide povrzan na nego ne skase da se ukluci.Koga go staviv polnacot kompjuterot se ukluci i pokazuvase deka batrijata e polna 89%',pisuva 'plugged in' no ne se polni..Megjutoa samo so ke go isklucam polnacot od laptopot toj vednas se izgasuva.Napraviv dijagnostika so MYasus i pokazuva deka baterijata e dobra no ima nekoj problem so polnacot.Dali znae nekoj vo sto moze da bide problemot?
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.510
Поени од реакции
4.388
Zdravo,
Skoro godina ipol imam laptop Asus Zenbook ux425j.Sega pred nova godina bev na odmor okolu 25 dena i vo toj period ne go koristev kompjuterot.Koga probav da go uklucam bez polnacot da bide povrzan na nego ne skase da se ukluci.Koga go staviv polnacot kompjuterot se ukluci i pokazuvase deka batrijata e polna 89%',pisuva 'plugged in' no ne se polni..Megjutoa samo so ke go isklucam polnacot od laptopot toj vednas se izgasuva.Napraviv dijagnostika so MYasus i pokazuva deka baterijata e dobra no ima nekoj problem so polnacot.Dali znae nekoj vo sto moze da bide problemot?
Не е до полњачот до батеријата е чим не се пали на батерија рикната е 90 % носи го на сервис исто ќе ти кажат.
 
Член од
21 ноември 2011
Мислења
533
Поени од реакции
169
Zdravo,
Skoro godina ipol imam laptop Asus Zenbook ux425j.Sega pred nova godina bev na odmor okolu 25 dena i vo toj period ne go koristev kompjuterot.Koga probav da go uklucam bez polnacot da bide povrzan na nego ne skase da se ukluci.Koga go staviv polnacot kompjuterot se ukluci i pokazuvase deka batrijata e polna 89%',pisuva 'plugged in' no ne se polni..Megjutoa samo so ke go isklucam polnacot od laptopot toj vednas se izgasuva.Napraviv dijagnostika so MYasus i pokazuva deka baterijata e dobra no ima nekoj problem so polnacot.Dali znae nekoj vo sto moze da bide problemot?
100% ти е батеријата и мене така со делл лаптоп ми се деси, батеријата ојде јабана. На крај ја извадив скроз од лаптопот пошо не ми се исплаќаше нова
 
Член од
27 декември 2011
Мислења
582
Поени од реакции
483
Zdravo,
Skoro godina ipol imam laptop Asus Zenbook ux425j.Sega pred nova godina bev na odmor okolu 25 dena i vo toj period ne go koristev kompjuterot.Koga probav da go uklucam bez polnacot da bide povrzan na nego ne skase da se ukluci.Koga go staviv polnacot kompjuterot se ukluci i pokazuvase deka batrijata e polna 89%',pisuva 'plugged in' no ne se polni..Megjutoa samo so ke go isklucam polnacot od laptopot toj vednas se izgasuva.Napraviv dijagnostika so MYasus i pokazuva deka baterijata e dobra no ima nekoj problem so polnacot.Dali znae nekoj vo sto moze da bide problemot?
Видов што напишаа и другите, но можеби само конекторот на батеријата е делумно откачен. Се случува кај Асус.

Sent from my ...
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Видов што напишаа и другите, но можеби само конекторот на батеријата е делумно откачен. Се случува кај Асус.

Sent from my ...
Може да е и тоа,само пред 15-тина дена покажуваше дека батеријата е полна 89%,па после секој 3-4 дена се намалува за 1%.Сега е падната на околу 83%?!?При дијагностика покажува дека батеријата е ок,проблеми има со полначот!
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.510
Поени од реакции
4.388
Може да е и тоа,само пред 15-тина дена покажуваше дека батеријата е полна 89%,па после секој 3-4 дена се намалува за 1%.Сега е падната на околу 83%?!?При дијагностика покажува дека батеријата е ок,проблеми има со полначот!
Плначот е добар ако не е добар нема да можеш да го полниш.
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Некој да ми каже препорака за upgrade на ssd меморија на Asus Rog G513q која би била најсоодветна глеам дека користи M.2 NVMe ама некако не ги разбирам другиве ознаки PCle 3.0 / PCle 4.0 итн
Се мислам измеѓу самсунг ево 1тб или самсунг про 500гб или 1тб.( ако пасува )
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.510
Поени од реакции
4.388
Некој да ми каже препорака за upgrade на ssd меморија на Asus Rog G513q која би била најсоодветна глеам дека користи M.2 NVMe ама некако не ги разбирам другиве ознаки PCle 3.0 / PCle 4.0 итн
Се мислам измеѓу самсунг ево 1тб или самсунг про 500гб или 1тб.( ако пасува )
Самсунг ево плус 970 земи си твое е дали од 500 гб или од 1 тb, два слота има лаптоп така да тоа ти е најдобра опција или crucial p5 ама тешко да најдеш во земјава.
 
Член од
4 септември 2018
Мислења
30
Поени од реакции
8
Самсунг ево плус 970 земи си твое е дали од 500 гб или од 1 тb, два слота има лаптоп така да тоа ти е најдобра опција или crucial p5 ама тешко да најдеш во земјава.
Не сум во Мк не е проблем со набавка , него не сум запознаен со другиве брендови како што го спомна crucial p5 или WD_black ми излегува како опција, затоа прашав стриктно за самсунг пошо од другиве не ни знаев дека постојат.
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.510
Поени од реакции
4.388
Со ВД имам лично лошо искусрво и ги избегнувам Самсунг е број 1 за м.2 ссд после се другите.
 
Член од
28 ноември 2014
Мислења
47
Поени од реакции
2
Плначот е добар ако не е добар нема да можеш да го полниш.
Заборавив да напишам и дека кога го вклучувам компјутерот секогаш ми покажува датум и време од последниот пат кога лаптопот работел.После некое време ќе се врати и ќе пишува точен датум и време.Исто така кога го вклучувам имам ставено лозинка,но ми пишува да пробам на друг начин да се најавам.Исто така пред некое време виндоусот го апдејтирав од Windows 10 во Windows 11.Затоа мислев да не е некој софтверски проблем!
 

dantemkd

demon hunter
Член од
5 јануари 2013
Мислења
5.510
Поени од реакции
4.388
Тоа што не ти го памети времето е до CR батеријата ти е рикната носи на сервис и тоа ќе треба да ти менуваат или користи си ги така не му смета ништо.
 
Член од
13 август 2008
Мислења
827
Поени од реакции
101
Kompjuterot nesaka da mi se pusti, kako da proveram dali e maticnata crknata ili napojuvanjeto
 

Kajgana Shop

На врв Bottom