Помош и совети

Член од
22 мај 2008
Мислења
697
Поени од реакции
24
Гледам дека нема некоја тема за споредба на конзоли па затоа тука ке го поставам прашањето. Се мислам помеѓу PS4 и XBOX ONE S па би сакал ваше мислење и која конзола би ми ја препорачале?
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
Гледам дека нема некоја тема за споредба на конзоли па затоа тука ке го поставам прашањето. Се мислам помеѓу PS4 и XBOX ONE S па би сакал ваше мислење и која конзола би ми ја препорачале?
Кога би имал конзола моментално би зел PS4 Pro. Јас ти препорачувам да земиш PS4 (дури ако можиш PS4 Pro поубо за тебе) да си земиш него ли каков било Xbox One или пак Xbox One X. На PS4 имаш појче ексклузивни игри. PS4 е 100 пати подобар него Xbox. А претходно Xbox 360 беше супериорен спрема PS3. За жал Microsoft сами се ебаја, така да PS4 за мене останува да си земиш.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
Дали знаете каде можи да се најди i7-4790K процесор во СК за H170M-HD3 DDR3 матична плоча? Гледав на страната на Anhoch и на Setec ама го нема тој процесор. Сакам до крајов на годинава да го сменам процесорот бидејчи имам i5-6400 2.70 Ghz, се гејма ама мислам дека многу поарно че биди i7-4790K, бидејчи i5-6400 за гемјминг.

Capture.JPG

Планирам да додам RAM Kingston 8 GB DIMM 8GB DDR3 1866Mhz Kingston CL10 HyperX Fury Black. А напојчувачот искрено нз колку вати ми е. Најверојтано 500-600 претпоставувам. Да го надоградам и че биди таман за наш стандард таман. И не јас не го имам купено компјутеров, кога би купувал би знаел шо би земал, и би прашал на LinusTech и би дал негде 2000-3000€.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.520
Дали знаете каде можи да се најди i7-4790K процесор во СК за H170M-HD3 DDR3 матична плоча? Гледав на страната на Anhoch и на Setec ама го нема тој процесор. Сакам до крајов на годинава да го сменам процесорот бидејчи имам i5-6400 2.70 Ghz, се гејма ама мислам дека многу поарно че биди i7-4790K, бидејчи i5-6400 за гемјминг.

Прегледај го приврзокот 203825

Планирам да додам RAM Kingston 8 GB DIMM 8GB DDR3 1866Mhz Kingston CL10 HyperX Fury Black. А напојчувачот искрено нз колку вати ми е. Најверојтано 500-600 претпоставувам. Да го надоградам и че биди таман за наш стандард таман. И не јас не го имам купено компјутеров, кога би купувал би знаел шо би земал, и би прашал на LinusTech и би дал негде 2000-3000€.
чичко ти си ги помешал работите
i7-4790K е socket 1150, а i5-6400 и матичната ти е socket 1151.
i7-4790K не се произведува повеќе, а и да најдеш нема да пасува на матичната
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
чичко ти си ги помешал работите
i7-4790K е socket 1150, а i5-6400 и матичната ти е socket 1151.
i7-4790K не се произведува повеќе, а и да најдеш нема да пасува на матичната
Хммм, не забележав дека се сокетите различни. Јебига. Знам дека не се произведува, ама кога би имале Амазон за мк, тогаш би го порачал.
 

Marquess

Second to none
Член од
20 јули 2009
Мислења
3.738
Поени од реакции
5.750
Хммм, не забележав дека се сокетите различни. Јебига. Знам дека не се произведува, ама кога би имале Амазон за мк, тогаш би го порачал.
Абе неможе на таа плоча тој процесор.
Си бара матична со z97 chipset,зш е отклучен и се клока.
на h170 можеш да ставиш I7 6700 процесор.
Можеш и 6700к ама џабе ти е,треба Z170 чипсет за да го искористиш максимално неговиот потенцијал,односно да го оверклокуваш.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
Абе неможе на таа плоча тој процесор.
Си бара матична со z97 chipset,зш е отклучен и се клока.
на h170 можеш да ставиш I7 6700 процесор.
Можеш и 6700к ама џабе ти е,треба Z170 чипсет за да го искористиш максимално неговиот потенцијал,односно да го оверклокуваш.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Не ми треба оверклок, само сакам појак процесор од овај моментално шо го имам за гејминг. По твоја препорака шо процесор да земам?
 

Marquess

Second to none
Член од
20 јули 2009
Мислења
3.738
Поени од реакции
5.750
Не ми треба оверклок, само сакам појак процесор од овај моментално шо го имам за гејминг. По твоја препорака шо процесор да земам?
За таа плоча најјак процесор што можеш да земеш е И7 6700.
Е сеа и тој е 4ри јадрен и не е паметно вложување на пари.
Ја да сум на твое место би го продал како комбо процесорот/матичната и рамот и би си земал 2600х со Б450 матична и ддр4 рам.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
За таа плоча најјак процесор што можеш да земеш е И7 6700.
Е сеа и тој е 4ри јадрен и не е паметно вложување на пари.
Ја да сум на твое место би го продал како комбо процесорот/матичната и рамот и би си земал 2600х со Б450 матична и ддр4 рам.

Sent from my SM-G955F using Tapatalk
Фала за советот. Че видам шо че напрам до крајов на годинава, ако не во блиска иднина че си земам компјутер од соништата.
 
Член од
10 април 2018
Мислења
2.252
Поени од реакции
2.520
Не ми треба оверклок, само сакам појак процесор од овај моментално шо го имам за гејминг. По твоја препорака шо процесор да земам?
или сега премини на амд или почекај новата 3000 серија да излезе. доста беше интел молзење
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
или сега премини на амд или почекај новата 3000 серија да излезе. доста беше интел молзење
Тешка работа со капиталов моментално. Нека тера вака. Амд со процесориве моментално се мн. јаки додека intel со i9 ја посраја. Не знајме како че бида 3000 серииве, али ако интел тера да ја сери работава на амд че преминам за cpu. Знам најак интел процесор за гејминг е сеуште i5-8600K.
 
Член од
8 октомври 2018
Мислења
14
Поени од реакции
2
Да не знае некој торент за Far Cry 3 што работи.Имам пробувано на The Pirate Bay,ама неќе.
 

F.E.A.R.

The Harem King
Член од
11 јуни 2015
Мислења
253
Поени од реакции
327
Ако сака некој Silent Hill 1-4 да ги игра, нека ми пиши во порака че му пратам линк.
 
На врв Bottom