Помош за Извршител.

Член од
18 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Ај вака едно прашање, во 2011 ми имаа пишано казна потоа ја уплатив казната после 1ипол год или нешто така ми дојде да уплатам некој трошоци од 1000 денари отидов и тие ги уплатив па по потреба отидов и во Пролече да приложам и тоа за секој случај, сега ми доаѓа од извршител после 3-4 години ми доаѓа денеска да сум приложел уплатница кога сум уплатил 1000 денари или во рок од 3 дена да му уплатам 4800 денари за трошоци ? Па дали се здрави? Како прво се имам преселено не ни знам каде е таа уплатница се утепав што се вика од барање не ја ни најдов уплатницата, и сега овие изгледа се прават мутави? Неможат да проверат во своите документи дека една уплатница иде кај нив една кај мене или неможат во пошта да проверат во таа година кога сум уплатил и за што е уплатено дека на самата уплатница си пишуваше за што уплаќам и секако мое име презиме и ембг што значи ако со таа глава малце размислуваат може да седнат и да проверат или ги мачи и сакаат само пари да зимаат? Сега не ми јасно што да правам секако утре ќе отидам во апелационен суд затоа што они самите не водат евиденција за ништо да видам што е работава и што друго да правам? Како прво ова е застарено дело иако јас имам уплатено казна и тоа од 1000 денари зарем неможеле во 2012 или 2011 да ми дојде тој извршител после 4 месеци ако немав платено тоа најчесто се случува кај повеке случаи што имам сретнато од пријатели, а ова после 3-4 години ми доага и на самото пишува која година е и за што а донесено денеска значи од 07.2011 кога е казната и од 04.2012 до 03.2015 па тоа се 3 години ако рачунаме за тие 1000 денари ако е за казната тоа се 4 год дали е ова нормално и сега што можам да направам?
 
Член од
13 декември 2011
Мислења
218
Поени од реакции
43
Срамота што да се каже друго.... Мора да се смени законот како во европските земји ако има нешто за наплата до 2 години, да реечеме и за струја,вода,парно било што после 2 години немаат право ни да ти бараат сметки ни ништо . А не кај нас бараат од 1997 година сметка
 

GoD.HateUSaLL

Фар акрос д диштанс
Член од
30 март 2008
Мислења
8.339
Поени од реакции
8.238
Застарено е срањево, али провери си у секој случај.
 
Член од
18 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Денеска бев во пошта да се распрашам за извештај да ми дадат што сум уплатил секако тоа е невозможно но тој шефот на поштата ми рече ај да пробам да најдам зема бара а од кај да знам датум точно пишува 1 месец цел кога пишува дека ми е дојдена и кога сум уплатил вика има 4000 ми треба 4-5 дена да седам и да барам и ми вика тоа тешко секако кој би ти завршил работа да губи време ради тебе а и секако поштата има старомодерен систем на кој неможеш да внесеш податоци и да пребаруваш туку само да гледаш што е уплатено малце без везе.. Тоа доколку јас бев админ на тој систем секако и да немаше тоа првото нешто ќе беше датабазата ќе ја отворев и ќе барав низ нејзе по ембг но тоа нема никој да ти го направи и да ти помогне. За друго ми останува решение да одам во Апелационен Суд тоа ќе го сторам утре и ќе поднесам жалба и ќе образложам ама позади на листот пишува Поука демек 8 дена да поднесам жалба а напред пишува 3 дена имам рок кај извршителот епа сега што да му правам? Моментално немам ни имот на мое име ни пари ни сум вработен односно бев вработен напуштив 2 месеца плата не ми дадоа... Ја барав уплатница кога ти треба ја нема ;/ А не ми јасно како неможе сега ако жалбава ја поднесам неможе ли судот да си ја провери сметката од буџетот и да провери на мое име дека имам уплатено? Или работава е ги мрзи само да крадат знаат за друго не слушнале што се однесува ако они неможат тогаш кога некој ќе прави криминал со уплаќање и такви ствари полицијава наша неможе да дознае преку уплати имиња кој бил абе ајде тие финти на друг може ќе ги кажат, сепак јас жалбата ќе ја поднесам а од кај да и ги најдам на оваа 100 евра ми пишала за нешто што сум уплатил 1000 денари пишала што го испринтала листот вредел 1230 денари лол, за достава 1800, па добро бе ова цениве како ги бира ? Фактички да сум извршител за достава може и 10,000 да пишам не е битно само пари да земам.. Дали некој знае што ми може доколку еве жалбава ништо не биде ? Ќе чека да се вработам па ќе ми ги одземе?
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
другар и покрај тоа што си прав изгледа дека си крив... еве вака ти стојат работите - јас имав сличен проблем ко тебе па си платив на крај....



и мене така ми шлапнаа казна и си ја платив и на суд бев и сите останати заебанции - кај мене ОД ПОШТА ( се даим е*ам најмило од прво до последно ) не ми ја пратиле уплатницата за судски трошоци од 1000 денари па ради нив платив 5500 вкупно ( на извршител 4500 + 1000ка судските )
види во листот од извршител ти пишува по кој основ ти бараат пари колку им се нив материјални трошоци колку им е премија НАГРАДА и ред други работи.. срашна работа !!!

е сега - можеш да го решиш проблемот САМО ако ја најдеш уплатницата или ако имаш некој во пошта што би ти завршил работа - затоа им постојат и тие архиви на нив.. ма да наместо во компјутер да ги внесуваат и да ги пребаруваат за 1 мин тој убаво ти кажал цел меец дека треба да бара...

значи ситуацијата си ја решаваш САМО ако го знаеш датумот кога си уплатил ( барем од прилика ако ништо више ) и да ти дадат копија дека е уплатено - во спротивно џабе ти е се

а тоа што викаш немаш имот или не примаш плата.... они ке ти товарат камата па камата на камата се додека ти официјално не се вработиш некаде и тек тогаш ке почнат да ти одбиваат од сметка и тоа највеќе по 30% од од платата која ја добиваш.... ке побарам да видам кај ми е мене од извшрител решението што ми стигна па и ке го објавам тука да видат и останатите форумџии какви рекетари се


edit:

го најдов предметот еве ви го во прилог и плус додатно откако исплатив се побарав од нив писмена потврда со потпис и лечат да ми дадат дека сум исплатил се за утре да не им текне да ми бараат пак пари за истава работа


 
Последно уредено:

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.267
Срамота што да се каже друго.... Мора да се смени законот како во европските земји ако има нешто за наплата до 2 години, да реечеме и за струја,вода,парно било што после 2 години немаат право ни да ти бараат сметки ни ништо . А не кај нас бараат од 1997 година сметка
Oвде по закон сметки (за кои не си тужен) од струја телефон ТВ ѓубре вода...... застаруват по 12 месеци
Е сега то шо луѓето не го знат законот па плаќаат и то шо не треба, ИЛИ ќе ти покренат тужба на време, тебе нема да те известатат дека си тужен, после 3-4 години ќе ти стигне за наплата со се трошоци за извршување
 
Член од
4 август 2010
Мислења
318
Поени од реакции
188
Да, за сметки има рок ДА ТЕ ТУЖИ 1 година, но исто така има рок да ја ДОСТАВИ тужбата 10 години откако ќе тужи. Откако ќе биде доставена и стигне до извршител, не застарува.
За да се спасиш треба да најдеш уплатниците како што и ти кажаа, но во твојот случај ќе треба да бараш 2та датума а кога веќе ги немаш нив барем пробај да се сетиш по пријавата (или да ја најдеш) и барањето за наплата на 1000 денара трошоци.
Кога веќе е стигнато на извршител, не се надевај воопшто дека ќе ги заборават. Ако не ги најдеш уплатниците, најдобра опција ти е трошоците да побараш да ги плаќаш на рати, па доколку извршителот е во добро расположение ќе ти одобри да плаќаш 500 денари месечно. Ако не, само ќе ти расте камата (ти пишува во решението колку како што...)
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Да, за сметки има рок ДА ТЕ ТУЖИ 1 година, но исто така има рок да ја ДОСТАВИ тужбата 10 години откако ќе тужи. Откако ќе биде доставена и стигне до извршител, не застарува.
За да се спасиш треба да најдеш уплатниците како што и ти кажаа, но во твојот случај ќе треба да бараш 2та датума а кога веќе ги немаш нив барем пробај да се сетиш по пријавата (или да ја најдеш) и барањето за наплата на 1000 денара трошоци.
Кога веќе е стигнато на извршител, не се надевај воопшто дека ќе ги заборават. Ако не ги најдеш уплатниците, најдобра опција ти е трошоците да побараш да ги плаќаш на рати, па доколку извршителот е во добро расположение ќе ти одобри да плаќаш 500 денари месечно. Ако не, само ќе ти расте камата (ти пишува во решението колку како што...)
јас направив така на рати... прво окога стана цела збрка отидов кај извршителот и културно му објаснив што е работата и ми рече ке го стопирам предметот види што е со пошта и со суд пошто немам ништо стигнато од нив.. ден денес немам ни пресуда - па откако видов колку е саат му кажав слушај вака и вака дај на рати да направиме пошто немам средства и не сум ни вработен и ми одобри на 3 рати по илјада и нешто денара
 
Член од
18 март 2015
Мислења
5
Поени од реакции
3
Александар сигурен си за ова на рати? Дека ми бара 4680 денари да им платам плус пак да платам 1000 денари тоа се 5680 денари што не се малце пари а и не сум вработен така да ако може на рати би средил некако од еднаш кај да и ги најдам парите... Малце глупости е ова.
 

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.322
Поени од реакции
7.781
Да, за сметки има рок ДА ТЕ ТУЖИ 1 година, но исто така има рок да ја ДОСТАВИ тужбата 10 години откако ќе тужи. Откако ќе биде доставена и стигне до извршител, не застарува.
За да се спасиш треба да најдеш уплатниците како што и ти кажаа, но во твојот случај ќе треба да бараш 2та датума а кога веќе ги немаш нив барем пробај да се сетиш по пријавата (или да ја најдеш) и барањето за наплата на 1000 денара трошоци.
Кога веќе е стигнато на извршител, не се надевај воопшто дека ќе ги заборават. Ако не ги најдеш уплатниците, најдобра опција ти е трошоците да побараш да ги плаќаш на рати, па доколку извршителот е во добро расположение ќе ти одобри да плаќаш 500 денари месечно. Ако не, само ќе ти расте камата (ти пишува во решението колку како што...)

Или можи да заигра палката, молотовиот коктел, нож под грло, па да заборави и на камати и на долг извршителот :icon_lol:.
 

аллександар

Вечно ненаспан
Член од
5 мај 2006
Мислења
7.380
Поени од реакции
2.522
Александар сигурен си за ова на рати? Дека ми бара 4680 денари да им платам плус пак да платам 1000 денари тоа се 5680 денари што не се малце пари а и не сум вработен така да ако може на рати би средил некако од еднаш кај да и ги најдам парите... Малце глупости е ова.
сигурен сум друже јас лично плаќав на рати - барав на 4 рати ми дозволија на 3... друго чаре и немаш баш ОСЕН ако не ја најдеш уплатницата - ја да сум на твое место и да знам дека имам уплатено ке одам у пошта и ке ги молам тие цел ден да им скапам у архива ако треба се додека не ја најдам уплатницата - да си плател во банка многу по друго е... на компјутер ке те проверат одма ( ма да и во пошта треба вака да е али ај.. )


најпрво барај човек у пошта да видиш што ке напраиш ако не напраиш ништо онда одми барај на рати да плаќаш
 

bokser_mk

Баксуз
Член од
29 јануари 2012
Мислења
1.360
Поени од реакции
1.802
i jas go izedov vaka nisto cico ili ke platis ili ke ti povlece od smetka bolje plata si na nego da ne ti blokira smetka zosto ako ti blokira ke ti lapne i bankata 1200 za odblokiranje
i jas plativ vakvo sranje
 
Член од
25 март 2015
Мислења
1
Поени од реакции
1
Пред некој ден отидов да ја подигнам платата од банкомат кога на мое изненадување видов дека недостасуваат отприлика 10000 денари од вкупно 18000 денари колку што ми е вкупно платата подоцна вработениот во банката ми казува дека сум бил блокиран од страна на некој извршител му се јавувам на извршителот и ми казува дека се работи за некој си судски паушал од 1000 ден утре ќе одам кај него да видам како мозе толку пари да дадам за 1000ден и јас колку што знам он требал да бара од мојот работодавач да му пушти 1/3 од мојата плата барем тоа ми го потврди и мојот адвокат...во моментот сум толку изреволтиран сто ми доаѓа да им е... мајката и да писувам секакви работи за овие како да ги наречам модерни рекетари но поради почита спрема форумот и неговите членови овој пат ќе се воздршувам. Поздрав до сите што земаат учество во оваа тема и за крај само да ви казам дека ќе им дојде крајот на ови олоши.
 

Keljav

baram zena - test kujna
Член од
8 март 2009
Мислења
1.372
Поени од реакции
309
Не плаќајте сметки а после кукате
 
Член од
12 март 2009
Мислења
19.794
Поени од реакции
15.697
Не плаќајте сметки а после кукате
ми дојде денес Данок за имот од 2014, од Охрида. Сметката ни ја праќаат тука во Скопје, обично до октомври тековната година. Лани не ни пратија како обично , дури денес добивме сметка со внесена камата, околу 10% од сметката, не знам точно бидејќи немам стара сметка. Не сум бил ово Охрид и не можев да се јавам телефонски за каснење на сметката бидејќи немам стара ( броевите), а и заборавив.
Ќе ја платам со се камата, но ме интересира дали вреди да се жалам и кому? Жалбата би била за неоправдано рекетирање (наплаќање камата).
 

Kajgana Shop

На врв Bottom