Политички случувања во САД: Генерална дискусија

Дали санкциите на администрацијата на Џо Бајден, кон Русија, вродуваат со плод?


  • Вкупно гласачи
    48
  • Гласањето е завршено на .

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.118
Трамп ургирал за да поминат овие 90 милијарди долари во конгресот.

@Ron Burgundy викаш го трпат ?
Автоматски споено мислење:

Роберт Кенеди е неверојатен... :)

Кенеди е нацист, како дедо му, волк во овча кожа. И лесно му е да збори пошто знае дека нема да дојде на власт, како Апасиев што све ќе поништи. Горе доле служи за канализирање на незадоволството.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
@Ron Burgundy викаш го трпат ?
Автоматски споено мислење:


Кенеди е нацист, како дедо му, волк во овча кожа. И лесно му е да збори пошто знае дека нема да дојде на власт, како Апасиев што све ќе поништи. Горе доле служи за канализирање на незадоволството.
Meѓу првите линкови на пребарувањето со РК Џуниор, и Израел:







 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.118
Meѓу првите линкови на пребарувањето со РК Џуниор, и Израел:







Како ме негира ова?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Како ме негира ова?
Само се надоврзувам со неговите јавни политички ставови... Приватно можеби е нацист, од каде да знам.
Автоматски споено мислење:

Во меѓувреме, некој ден после американската одлука за запленување руски асети:






Just days after Washington voted to authorize the REPO Act - paving the way for the Biden administration confiscate billions in Russian sovereign assets which sit in US banks - it appears Moscow has a plan of its own (let's call it the REVERSE REPO Act) as a Russian court has ordered the seizure of $440 million from JPMorgan.

The seizure order follows from Kremlin-run lender VTB launching legal action against the largest US bank to recoup money stuck under Washington’s sanctions regime.

As The FT reports, the order, published in the Russian court register on Wednesday, targets funds in JPMorgan’s accounts and shares in its Russian subsidiaries, according to the ruling issued by the arbitration court in St Petersburg.

The assets had been frozen by authorities in the wake of the western sanctions, and highlights some of the fallout western companies are feeling from the punitive measures against Moscow.

Specifically, The FT notes that the dispute centers on $439mn in funds that VTB held in a JPMorgan account in the US.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.118
Само се надоврзувам со неговите јавни политички ставови... Приватно можеби е нацист, од каде да знам.
Зеленски е Евреин па подржува отворени нацисти. Сорос викаат дека бил Капо… Роберт глуми тоа што беше Сандерс претходните избори. Се накоти сиромаштија во САД, мораат да го канализират незадоволството. Чим тенеке се упеца на него, тоа е тоа.
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Интересно е што сега меинстрим мислење е против Израел, но буквално немаат политичар макар и од рангот на Сандарс/Џуниор, кои отворено 100% не го поддржуваат Израел... Само покажува колку вреди јавно мислење на гласачите - наспроти поддршка од AIPAC (ака хендлерите од еврејската елита).
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.118
Интересно е што сега меинстрим мислење е против Израел, но буквално немаат политичар макар и од рангот на Сандарс/Џуниор, кои отворено 100% не го поддржуваат Израел... Само покажува колку вреди јавно мислење на гласачите - наспроти поддршка од AIPAC (ака хендлерите од еврејската елита).
Берни Сандерс отворено и недвосмислено го нападна Израел како што видов последен пат. Така да, тука мислам дека си грешка. Како гргнало, лгбт ... следно да очекуваме Сорос да го нападне Израел.

Уствари веќе било..


A year after Hamas won an election to govern Gaza, Soros said it was wrong for the US to align itself with Israel in refuting the terrorist group’s authority and installing a blockade around the Palestinian territory.

“Israel, with strong US backing, refused to recognize the democratically elected Hamas government and withheld payment of the millions in taxes collected by the Israelis on its behalf,” Soros wrote, suggesting the move was a blunder that only caused Irsaeli-Palestinian relations to worsen.



George Soros, a Hungarian-American philanthropist, who slammed Prime Minister Narendra Modi early this year calling him "no democrat", had funneled more than $15 million for the past seven years to groups behind pro-Palestine protests.

Other Soros-backed, Palestinian advocacy groups whose members have been organizing rallies include Jewish Voice for Peace and If Not Now, which received $650,000 and $400,000, respectively, a New York Post report added.
 
Последно уредено:

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Стварно немам појма за политичката платформа на Сандерс, никогаш не ми бил интересен. За Џуниор знам дека е про-Израел (иако многумина мислат дека е обратно).
Што се тиче Сорош и подршката за Хамас, треба да се разбере дека американската елита/олигархија не е монолитна структира. Има струи, индивидувални интереси, итн.
Има разлики и мали разидувања но кога е нешто важно, сите се на иста страна. Тоа со подршка на демонстрации од копиљаците во САД, тоа е дел од долгогодишниот раздели и владеј план. Ионака нема никако да влијаат на надворешната политика.
 

jamajka

mode: Calm
Член од
28 април 2007
Мислења
18.609
Поени од реакции
26.118
Незнам, мене сорос ми е попут најчевска. Гледаш на чива страна е и знаеш дека другата страна е исправната.


Треба ли да се подсетиме за што и од кого беа финансирани шарените куртони?
 

Vanlok

deus ex machina
Член од
30 мај 2009
Мислења
22.346
Поени од реакции
29.811
Несомнено, ни од аспект на темава било што излезено како „избор“ од американскиот електорат автоматски знам дека работи за нивната (претежно еврејска) олигархија/елита. Или евентално не работи пошто системот му ги врзува рацете (Трамп). Тој им е системот, од газдите за газдите. За луѓето и не било толку лошо до недоамна, но отсега натаму само полошо ќе им биде... И пред да се залета некој - не, не ги споредувам со нас овде.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom