Политички случувања во Македонија - Генерална дискусија

ЗА КОЈ КАНДИДАТ ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ГЛАСАТЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ?

  • Билјана Ванковска (Левица)

    Гласови: 81 28,6%
  • Максим Димитриевски (ЗНАМ)

    Гласови: 18 6,4%
  • Стевчо Јакимовски (ГРОМ)

    Гласови: 14 4,9%
  • Вело Марковски (независен кандидат)

    Гласови: 8 2,8%
  • Бујар Османи (ДУИ)

    Гласови: 3 1,1%
  • Стево Пендаровски (СДСМ)

    Гласови: 9 3,2%
  • Гордана Силјановска - Давкова (ВМРО-ДПМНЕ)

    Гласови: 63 22,3%
  • Арбен Таравари (АА, поддржан од ЕСП)

    Гласови: 3 1,1%
  • неодлучен, зависи од нивните предизборни кампањи

    Гласови: 26 9,2%
  • нема да гласам / ќе го направам ливчето неважечко

    Гласови: 40 14,1%
  • Мерсиха Смаиловиќ (Бошњачки Демократски Сојуз)

    Гласови: 4 1,4%
  • Томе Николоски (независен кандидат)

    Гласови: 0 0,0%
  • Господин Поповски (независен кандидат)

    Гласови: 10 3,5%
  • Ѓорѓи Манасков (независен кандидат)

    Гласови: 2 0,7%
  • Зорица Цветковска (Десна)

    Гласови: 2 0,7%

  • Вкупно гласачи
    283
  • Гласањето е завршено на .

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.724

Ок, но Бугарија веќе не и верува на Македонија. Имавте 5 + 1 услови, чекаме уште 4 + 1
Време е политичките фактори во Скопје конечно да најдат граѓанска храброст и да сфатат дека бугарската припадност и самосвест не е кривично дело, туку основно човеково право, чие прогонство е злобна практика наследена од времето на Југославија
Ме заболе ѓонот ако Волгарија не и‘ верува на „севернава„.
Еве и јас не и‘ верувам на „република нашата земја„.
А бугарската припадност и самосвест чувај си ги за по дома...јас ги немам тие здравствени проблеми.
Автоматски споено мислење:

Вие си знаете, но ако не ги прифатите бугарските услови уште некое време, постои можност Европејците да им писне од вас и да ве стават во оваа нова Европа на Макрон.
Зарем сметаш дека Волгарија е дел од „прволигашката Европа„?...:pos:
 
Последно уредено:
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Оти си мислиш војводите биле сите чесни луѓе ,исти били психопати сите кај шо ќе поминеле пустош праеле и тито исто помини со партизаните по нив германците пали бомбардирај ,народот кутар дали со војводите партизаните да ги крие или од власта да се пази ,и од едните и и другите ќотек јадел плус плаќал на две страни ,ама романтизирано биле херои и храбри како Аркан сите .во заблуда сите сме за тоа.
Гревот си го плаќаме сега, што тие за алтан предавници не стигнаја да бидат заколени. Ти и твоите истомисленици сте оние кои ја влечат Македонија и Македонците во гроб. Ќесе клатиме на форум ќеси глабиме вмрсдмс но сепак вие сте таа дегенерирана маса која секогаш го убиваат Македонецот и неговата стремеж за СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.724
Сега дознавам дека Македонија имала Вицепремиер за "политики за добро владеење".

Све ми се чини дека ни фалиТ уште „министерство за вистина„ за да биде Владата комплетна...

А кој/а е ликов од фоткава?...Никад видио...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.272
Поени од реакции
779
Гревот си го плаќаме сега, што тие за алтан предавници не стигнаја да бидат заколени. Ти и твоите истомисленици сте оние кои ја влечат Македонија и Македонците во гроб. Ќесе клатиме на форум ќеси глабиме вмрсдмс но сепак вие сте таа дегенерирана маса која секогаш го убиваат Македонецот и неговата стремеж за СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА.
Неможи да се пола народ предавници ,мора да се престани со таков наратив на закрвување,Земи го за пример дечкот што се изјасни за бугарин што сите му се смеат . довчерашен патриота со сите тетоважи од војводи истетовиран гоце делчев кој не ,шо му текна да се пиши бугарин војводите да не му се јавија на сон шо ги има тетовирани и му рекоја еј види ние сме блгари ,плус има 5 деца и шо ќе бидат тие бугари или македонци ,исто и ѓорче петров прво заедно со комитити после го убија . ко ќе му помини мандато на лидеро предавник и така у круг сите предавници. само на тие шо загинале ќе му дигаме споменици
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Сега дознавам дека Македонија имала Вицепремиер за "политики за добро владеење".

E
Све ми се чини дека ни фалиТ уште „министерство за вистина„ за да биде Владата комплетна...

А кој/а е ликов од фоткава?...Никад видио...
Slavica Grkovska be, ne ja znaesh :)
 
Член од
9 април 2007
Мислења
1.267
Поени од реакции
969
Гревот си го плаќаме сега, што тие за алтан предавници не стигнаја да бидат заколени. Ти и твоите истомисленици сте оние кои ја влечат Македонија и Македонците во гроб. Ќесе клатиме на форум ќеси глабиме вмрсдмс но сепак вие сте таа дегенерирана маса која секогаш го убиваат Македонецот и неговата стремеж за СЛОБОДНА МАКЕДОНИЈА.
Брат ти користиш многу сумљиви алатки борејки се за слободата на Македонија. Пред само пола ден пиша дека си моментално Бугар. Знам административно и бла бла.. Македонија.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
43.222
Поени од реакции
78.794
jas nemam problem so toa. krajno vreme e sve sto e bugarsko za sekogas da se iskoreni. i grobovite na tatarskite okupatorski "vojnci" bi vi gi pratil nazad da vi ebam plemeto tatarsko.
не тропај и ти сеа
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.724
E

Slavica Grkovska be, ne ja znaesh :)
Вала, ја‘ не знаааам...

А у ствари, што работи дотичнава у својот живот, особено во јавниот? Дали е позната по некое свое дело кое допрело до јавноста или ја држи функцијата само „онака„, за да биде партиско-политички „ухлебена„?...
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Неможи да се пола народ предавници ,мора да се престани со таков наратив на закрвување,Земи го за пример дечкот што се изјасни за бугарин што сите му се смеат . довчерашен патриота со сите тетоважи од војводи истетовиран гоце делчев кој не ,шо му текна да се пиши бугарин војводите да не му се јавија на сон шо ги има тетовирани и му рекоја еј види ние сме блгари ,плус има 5 деца и шо ќе бидат тие бугари или македонци ,исто и ѓорче петров прво заедно со комитити после го убија . ко ќе му помини мандато на лидеро предавник и така у круг сите предавници. само на тие шо загинале ќе му дигаме споменици
Не сте вие пола народ бе зашто лажеш вака јавно? Вие сте лајнце на купче.

Вие сте багра анти-македонска која го тера бугарскиот наратив и треба да лежи по затвори. Ви простува државата оти не е македонска ама во прв момент ќе лежите долго и мачно и ќе се каете за злото што го нанесовте на Македонецот.
 
Член од
24 јануари 2021
Мислења
767
Поени од реакции
466
Вала, ја‘ не знаааам...

А у ствари, што работи дотичнава у својот живот, особено во јавниот? Дали е позната по некое свое дело кое допрело до јавноста или ја држи функцијата само „онака„, за да биде партиско-политички „ухлебена„?...
Se zaebavam, troshi nashi pari, nishaj vrata zemaj plata.
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Брат ти користиш многу сумљиви алатки борејки се за слободата на Македонија. Пред само пола ден пиша дека си моментално Бугар. Знам административно и бла бла.. Македонија.
Еј од утре сум Србин да знаеш. Доста беше Бугарин за денес.
 

PROROKOT

Ќе ме биде...
Член од
16 февруари 2022
Мислења
3.611
Поени од реакции
3.724
Se zaebavam, troshi nashi pari, nishaj vrata zemaj plata.
Е па...добро сум претпоставил и тоа „на ќоро„, без да знам дека дотичната воопшто постои во Вселенава...
Ако може Артан да биде министер „за нешто„, може и било кој друг за било што...
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.272
Поени од реакции
779
Не сте вие пола народ бе зашто лажеш вака јавно? Вие сте лајнце на купче.

Вие сте багра анти-македонска која го тера бугарскиот наратив и треба да лежи по затвори. Ви простува државата оти не е македонска ама во прв момент ќе лежите долго и мачно и ќе се каете за злото што го нанесовте на Македонецот.
Самите патриотите си измислувате непријатели за да го лажите народо дека ќе го браните од некој замислен непријател за да земите власт ,арно му рече ефтоф на ѓорчев во интервјуто аман не не бранете појќе шо појќе не браните толку појќе не толчат другите и македонија пропаѓа
како викат Аман бате не ме брани поќе оти ме отепаа!!!
 
Член од
30 април 2022
Мислења
248
Поени од реакции
347
Самите патриотите си измислувате непријатели за да го лажите народо дека ќе го браните од некој замислен непријател за да земите власт ,арно му рече ефтоф на ѓорчев во интервјуто аман не не бранете појќе шо појќе не браните толку македонија појќе пропаѓа
На кур и ефтоф и ѓорчеф и јас ко тебе да пишувам

Секогаш го плукавте тој што си ја сака земјата и народот, та небањат та оваков та онаков.

Абе немаше да постоите без тие патриоти и небањати, немаше да пишувате по форуми. Ќе бевте турци и ќе клањавте сега абдали изумрени.
 
Член од
13 јуни 2009
Мислења
1.272
Поени од реакции
779
На кур и ефтоф и ѓорчеф и јас ко тебе да пишувам

Секогаш го плукавте тој што си ја сака земјата и народот, та небањат та оваков та онаков.

Абе немаше да постоите без тие патриоти и небањати, немаше да пишувате по форуми. Ќе бевте турци и ќе клањавте сега абдали изумрени.
и сега имаш патриоти за борба за слобода како апасиев бачев и многу други ама тие немат никакво влијание ,и тито дури не доби подржка од големите сили тешко дека ќе дојдеше на власт ,големите војски на државите ги кројат судбините границите на државите ,револуционерите комитите партизаните се романтичарски декор на крај на војната

и миленко вика држава дадена на тацна без војна ќе ја изгубиме





Ама ако мислете си си дека е само ваша државата на вмро и чукајте се вгради ,ама во ваква држава никој веќе нејќе да живее
 

Kajgana Shop

На врв Bottom