Подметнување на пожари!

Член од
20 април 2012
Мислења
2.555
Поени од реакции
5.920
Значи кој психопат треба да си за да подметниш пожар во време на трпски горештини? Уништени човечки животи,животни живи изгорени уништени огромни шуми!Значи последниве пожари во Австралија се дефинитивно подметнати,исто како и тие во Амазон и пожарите кои се дешаваа кај нас во текот на Март.Ајнштајн згрешил,не е човечката глупост најголема,туку човечката злоба и поквареност зеде веќе загрижувачки размери.Темава ја отворив чисто ради револт кон ова шо се дешава во последниве години.И дефинитивно ни нема спас како човештво,премногу сме бедни во душите за да опстаниме на прекраснава планета!:(И стварно веќе државите треба да се замислат и да донесат ригорозни закони,да се стави крај на ова лудило!
 

Govinda

Божански Магарац
Член од
20 април 2014
Мислења
3.421
Поени од реакции
3.650
А кој ги подметнува земјотресите, ураганите? Од ХААРП-овето се, а?
До пред 100 години одвај имало 2 миљарди луѓе на планетата. А сега? Нели мислеш дека на мајката земја и сме претешки веќе па сама покушава да се растерете? Ху ноуз!
 
Последно уредено:
Член од
27 септември 2010
Мислења
4.121
Поени од реакции
5.589
Кај нас од две причини: сиромаштија (бесплатен огрев), а втората партиска (ситење на неспособноста на државата за политички поени)

Да имам моќ би донел закон за да може да се запали потпалувачот. После нека им текне да подметнуваат.
 
Член од
17 ноември 2014
Мислења
70
Поени од реакции
91
Се сложувам во тоа што подметнување пожари и јас го гледам како мање-више апсолутно зло.

Заклучок:

Стварно веќе државите треба да се замислат и да донесат ригорозни закони,да се стави крај на ова лудило!

Како замислуваш закони кои би ставиле крај на подметнување пожари?

Закони да има камери насекаде и све се мониторира во подрачјата каде може да се шират пожари ... како што се шуми? И високи треви, и грмушки?

човечката злоба и поквареност зеде веќе загрижувачки размери.

Пожари од големи размери можат да предизвикаат и малкумина.

Тие малкумина може да се мотивирани и од загриженост од ширење на човековата злоба и поквареност кое е евидентно. Затоа би им се јавила желба да на јавноста се подигне свеста за ранливоста на природната средина. Со цел да се донесат закони
кои би поставиле строга еколошка диктатура.

Како што кај нас редовно се донесуваат забрани за посета на природа, за да се намали веројатноста од подметнување пожари.

И како резултат на такви закони, а изгледа тие се единствените применливи и продуктивни против проблемот на пожари, секој човек ќе си чами меѓу четири ѕида или се шета по некои сиви улици.

И со тоа ќе се зголеми злобата.

Злобата во човек, суштество чии гени се едни исти, може да се зголемува само заради условите. т.е. околностите наши.
Тие се најмногу одредени од организациите човекови. Оние од кои очекуваме да најдат чаре. Не знам кое е тука решението, ама треба да вклучи тоа да се разгледаат нашите односи и ставови во детаљи, како што во физика се разгледуваат односи меѓу нуклеарни честички.

И сега морам да си признаам дека и самиот погоре згрешив, у ствари нон-стоп грешам, и тоа во некои од моите најсилни чувства. На пример, јас мразам пожари од дно на душа, а научниците пожари редовни дури и нивно намерно поттикнување, препорачуваат, за да се избегнело натрупување на органска маса >> суперпожари.
 

Gag

Член од
14 ноември 2013
Мислења
1.675
Поени од реакции
2.906
1% од пожарите во Австралија оваа година се предизвикани од пиромани. Инаку во Австралија секоја година има bushfire сезона, оваа година поради некои фактори, меѓу кои не спаѓаат пиромани, пожарите се надвор од контрола.

Во Бразил пожарите се поради краткогледна економска заработка и политика на владата и фармерите.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
9.609
Поени од реакции
3.179
Значи кој психопат треба да си за да подметниш пожар во време на трпски горештини? Уништени човечки животи,животни живи изгорени уништени огромни шуми!Значи последниве пожари во Австралија се дефинитивно подметнати,исто како и тие во Амазон и пожарите кои се дешаваа кај нас во текот на Март.Ајнштајн згрешил,не е човечката глупост најголема,туку човечката злоба и поквареност зеде веќе загрижувачки размери.Темава ја отворив чисто ради револт кон ова шо се дешава во последниве години.И дефинитивно ни нема спас како човештво,премногу сме бедни во душите за да опстаниме на прекраснава планета!:(И стварно веќе државите треба да се замислат и да донесат ригорозни закони,да се стави крај на ова лудило!
99% од пожарите во светот се подметнати.
 
Член од
13 септември 2008
Мислења
507
Поени од реакции
238
Гледам тука некои се прават многу умни, а не се компетентни. Да ви кажам што вика науката и статистиката, пожарите 95% се од човек фактор, само мал дел се од удар од гром и толку, шансите да се запали пожар од стакло се сведени на 0,001%. Точно е палењето на пожар е дури и еден вид војна спрема таа држава или револт на не едуцирано население и слично. Самозапалување на трева шума нема, значи нема теорија.
важно човекот е фактор друго нека не ви кажуваат, ве лажат.
 

Ryan Giggs

tearing you apart since 1991
Член од
27 мај 2009
Мислења
9.745
Поени од реакции
14.220
Едно од многуте емотивни видеа од Aвстралија, Kоала беспомошно гази по оган и плаче ли плаче : :place::place::place::place::place::place:
 

Наќо Скопски

Lancia Delta HF integrale
Член од
3 април 2017
Мислења
5.910
Поени од реакции
14.592
Едно од многуте емотивни видеа од Aвстралија, Kоала беспомошно гази по оган и плаче ли плаче : :place::place::place::place::place::place:
Ја спасија ама после една недела умре.Не ми се јасни Австрилиските власти,премиерот на одмор на Хаваите,тенисот не сакаат да го одложат,помош не бараат од други држави а од друга страна пискаат невидена катастрофа.Што пара се потроши по светот за безпотребни бомбардирање,за војни а никој не сака вистински да помогне во ваква ситуација.Знам дека луѓе од цела Европа,па и од една Германија мигрираат за подобар живот во Аустрилија,силна држава а друга страна некако неажурни околу пожариве.А тие што потпалуваат,јас би издал наредба да се прашувам преки суд,кај го видиш пали метак у чело па бил здрав или болен кој го јебе
Автоматски споено мислење:

Летоска у Хрватска баш ме фати пожарот кај Шибеник,жална слика на најголем душман да не му посакаш.Жена со психички проблеми по втор пат подметнала пожар,претходно била притворена.Звучи може сурово али да ја решеле првиот пат не би дошло повторно до таква катастрофа
Автоматски споено мислење:

 
Последно уредено:

Pance24

Мариовец
Член од
26 август 2012
Мислења
262
Поени од реакции
94
Кај нас пожарите се намерно подметнати.
Зашто ?
На пример некој сака да земе тендер со дабова , букова шума за огрев ама е здрава и не му ја даваат за сеча и се решаваат на горенаведениот начин со цел да се одобре сеча на болна шума.
Потоа имаме пожари и случајно настанати и од гром , стакло од скршено шише и т.н
Пожарите во Австралија не се намерно настанати.
 

пунтер

betfair trader
Член од
21 март 2011
Мислења
2.875
Поени од реакции
2.687
Кај нас пожарите се намерно подметнати.
Зашто ?
На пример некој сака да земе тендер со дабова , букова шума за огрев ама е здрава и не му ја даваат за сеча и се решаваат на горенаведениот начин со цел да се одобре сеча на болна шума.
Потоа имаме пожари и случајно настанати и од гром , стакло од скршено шише и т.н
Пожарите во Австралија не се намерно настанати.
не сите ама некој намерно се палени, имаше приведени за тоа, и млади деца и постари лица.
 
Член од
20 април 2012
Мислења
2.555
Поени од реакции
5.920
1% од пожарите во Австралија оваа година се предизвикани од пиромани. Инаку во Австралија секоја година има bushfire сезона, оваа година поради некои фактори, меѓу кои не спаѓаат пиромани, пожарите се надвор од контрола.

Во Бразил пожарите се поради краткогледна економска заработка и политика на владата и фармерите.
Дфинитивно се подметнати.Веќе се фатени 24 ца од психопативе,а се претпоставува дека се многу повеќе.Иначе стварно би требало да се донесе закон подметнувањето на пожар да се третира како тероризам!
 
Член од
12 март 2009
Мислења
14.240
Поени од реакции
8.784
...Летоска у Хрватска баш ме фати пожарот кај Шибеник,жална слика на најголем душман да не му посакаш.Жена со психички проблеми по втор пат подметнала пожар,претходно била притворена.Звучи може сурово али да ја решеле првиот пат не би дошло повторно до таква катастрофа..
Симптоматично е, ама кај нас и политичарите ама и народот брзо забораваат .. ете 2012 имавме подметнат пожар во Струмица, загинаа 4 пожарникари при гасење на оганот, а плус повредени биле десетина лица од кои седум биле деца... Тогашниот Јавен обвинител НАЈАВИ максимална казна од 5 години затвор за подметнувачот.... откриен е виновникот , си пишува и на Википедија зашто настанал пожарот ама АБЕР нема никаде дали е казнет виновникот...!!! важно споменик се подигна
а има и други жртви, 2018 настрада пожарникар во Штип, пожар во оџак... па и тоа подлегнува на одговорност, НЕЧИСТЕЊЕ на оџак, одговара сопственикот или ако имал ангажираамо стручно лице тогаш тој што го чисти оџакот...
а имаме и НАПАД на пожарникар, 2019

Да спомнам и за загинување на граѓани во пожар, ете во Гостивар загинаа пред некоја година доста луѓе од електричен пожар, Таравари прогласи и ДЕН НА ЖАЛОСТ ама никаква ОДГОВВОРНОСТ за ВИНОВНИКОТ ( сопственикот на небезбедни уреди и инсталации)
 
Член од
25 март 2012
Мислења
6.350
Поени од реакции
2.547
Деца бе, играат, не знаат што е пожар...

Не знам какво ниво глупоќа треба да си да направиш вакво нешто, да го постираш јавно, и да уживаш у публицитетот.
За него казна да живее до смрт како амиш.
 
На врв Bottom