Платите и професиите во Македонија

Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.131
Поени од реакции
14.219
Го отворив линковите и видов дека 2015та влегоа и тогаш почнаа значително да растат платите и да стане уште повеќе посакувана професија во РМ, а веќе и најплатена и добар дел од програмерите да се уфилмаат дека се којзнае што.
Мусала ќе инвестирала 20 милиони, Алокејт 7.5, 6 ПИ ЕМ или како и да се сега викаат 5 милиони ....
Овие Софика груп кој се всушност ?

Просечната плата кај нас е ко примерот со мусака. Имаш мнозинство што јадат само компири и мал број што јадат месо. Просекот е мусака.
Да, отприлика почна да живнува овој сектор накај 2014та, па после интензивно се дигнаа платите.
Софика груп ако не се лажам се Tele Tech, кај пензиски фонд мислам дека беа со канцеларии.
 
Член од
19 ноември 2020
Мислења
576
Поени од реакции
1.799
Да, отприлика почна да живнува овој сектор накај 2014та, па после интензивно се дигнаа платите.
Софика груп ако не се лажам се Tele Tech, кај пензиски фонд мислам дека беа со канцеларии.
Првпат слушам за овие, софтверска фирма се или од оние центри за повици ?

Назад на темата тие странски инвестиции доста допринесоа за подигање на стандардот и вработување, од друга страна пак доста привилегии имаат со тоа што се ослободени од одредени даноци, сепак тоа се покрива од наши пари(даноците што ги плаќаме).
Домашните фирми требаше да добиваат подршка од фондот за иновации ама да не бидеме наивни знаеме за што служи тој фонд.
Глигор Дачевски(DoXTeam) кој се труди да извади свои продукти на ИТ пазарот доби подршка слична ко фејк проектот на Орданоски и разни такви "иновации".
 
Член од
14 јануари 2015
Мислења
8.131
Поени од реакции
14.219
Првпат слушам за овие, софтверска фирма се или од оние центри за повици ?

Назад на темата тие странски инвестиции доста допринесоа за подигање на стандардот и вработување, од друга страна пак доста привилегии имаат со тоа што се ослободени од одредени даноци, сепак тоа се покрива од наши пари(даноците што ги плаќаме).
Домашните фирми требаше да добиваат подршка од фондот за иновации ама да не бидеме наивни знаеме за што служи тој фонд.
Глигор Дачевски(DoXTeam) кој се труди да извади свои продукти на ИТ пазарот доби подршка слична ко фејк проектот на Орданоски и разни такви "иновации".
Не знам никој што работи кај овие, од тоа што сум гледал по огласи ќе да се за повици/техничка поддршка.

Јас не оспорувам и немам ништо против давање на подобри услови за примамување на странски инвестиции, не гледам инаку како оваа вукојебина може да примами инвеститор од надвор (лесно може да се дестабилизира, нефункционални институции, врв во мито и корупција и тн).

Минатата година се загреав за отворање на стартап, почнав и со припрема на документација и се откажав, ако некој го претрчал тој пат може да даде свое видување дали воопшто се исплати да се бара помош од фонд за иновации и сл. Иако од тоа што гледам по медиуми тие пари се веќе договорени за кого ќе ги дадат, т.е за нив.
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
4.002
Поени од реакции
8.145
Минатата година се загреав за отворање на стартап, почнав и со припрема на документација и се откажав, ако некој го претрчал тој пат може да даде свое видување дали воопшто се исплати да се бара помош од фонд за иновации и сл. Иако од тоа што гледам по медиуми тие пари се веќе договорени за кого ќе ги дадат, т.е за нив.
Ништо не губиш да пробаш. Евидентно е дека имаат недостаток на добри проекти и програми. Со други зборови, и да имаат договорен голем дел од парите мора да имаат и издржани проекти за да се исперат.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.817
Поени од реакции
2.779
Кога се правело ова, во Југославија? Факт е дека пред странскиве инвестиции инженери работеа како таксисти и келнери, а тие што имаа малце повеќе среќа поправаа лифтови. Што производство очекуваш да отвориш или каква странска инвестиција ќе ти дојде со тој кадар? PLC инеженери што никогаш немат видено PLC, или одржувачи на техника од пред 40 години која веќе нигде не се користи. Кој будала би отворил тука фабрика со таков кадар освен ако не го молиш?
Странските инвестиции ти се исплатат и ако рачунаш како проста математика, парите што се дадени и повратот во данок. Само данокот од Џонсон мети ќе ги исплати сите пари дадени до сеа. И ова е само директниот ќар, да не збориме за индиректен како кревање на стандардите за работнички права, Хтз опрема беше непостоечка кај нас а умирање на работници во погон прифатлив ризик. Обука на кадар за идни вакви инвестиции, потоа наши фирми што соработуваат со странските и тн.

Али ќе видиме како ќе биде со брат Љубе како советник за странски инвестиции. Што мислиш зашто го направија ова, дека не се исплатеше? Не другар, го направија зашто фаци ко Кочо Анѓушев останаа без работници во неговите фирми кој ги плаќаше по 200 евра. Одлучи дека е подобро место да ги крене условите соодветно на растот на стандардот, да го спушти стандардот на неговите услови.
Да, во Југославија. Замисли технологија за тенк од трета генерација.
Дај опиши ја таа висока технологија која влегла во РСМ откако пастирот почна да ги части странциве? Јас знам за една каде се произведуваат каиши за автомобили, технологија од пред 50 години. Друга се тапацираат седишта за коли, технологија од пред 100 години.
Дај да видиме некој млазњак, гасна турбина, микропроцесори чуда...или ипак е мотање кабли?

Не знаеш колку пари се дадени и дали е во позитива пошто договорите се ДРЖАВНА ТАЈНА дали разбираш колку ненормално и забегано е тоа?
Со тие пари што ги дадоа барем да платеа луѓе да чистат имаше да ја светнат Македонија, имаше да сјаје, сите оние ѓубришта по реки, покрај патишта, по ендеци имаше да се зачистат, да се отнат одводни канали шо ти ја знам.


50% од работници земале под 16К, 70%+ испод 22К а само 1% над 40К. И како сега просек е 27,500? Никако. Ефтини лаги, каде и да е догодина ќе излезе моронот муртински и ќе сере дека конечно исполнил изборно обеќање за 500 евра просек (Сега е као 450, уште 50 му фалат). Малку да се наштелува методологија и ќе бидне.
Настрана што има лица кои со месеци не земале плата а тие не ги сметаат, или лица кои враќаат на рака дел од плата на газдите.
 
Член од
6 септември 2007
Мислења
6.734
Поени од реакции
5.299
23.657 е мојата плата вработен во ГАК како референт.
 
Член од
28 декември 2015
Мислења
1.817
Поени од реакции
2.779
Плата од 450 евра не е висока плата, па да треба да ја фалсификуваат... Настрана што ако е фалсификувана, тоа многу лесно ќе се докаже преку приходните ставки на буџетот. Ова се работи за лесно се стига до егзактни математички докази. Кога се спори просечна плата (што и не е некој репер, медијаната е многу подобар) спорењето треба да биде со бројки, а не базирано на верба.
Вербата е на страна на оние кои веруваат во цифрата. Методологија може да се смени, ете ќе видиш догодина како муртински ќе кмечи дека достигнале 500 евра просек, ветено сторено. А две третини вработени испод 300 евра.
Егзактно, за да има просек од 450 евра би требало плати од 700-800 евра да се присутни кај добри 20-25% население, значи секој 4-5 човек да има таква плата. Денес еден од 50 има таква плата.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.551
Поени од реакции
8.353
Да, во Југославија. Замисли технологија за тенк од трета генерација.
Дај опиши ја таа висока технологија која влегла во РСМ откако пастирот почна да ги части странциве? Јас знам за една каде се произведуваат каиши за автомобили, технологија од пред 50 години. Друга се тапацираат седишта за коли, технологија од пред 100 години.
Дај да видиме некој млазњак, гасна турбина, микропроцесори чуда...или ипак е мотање кабли?

Не знаеш колку пари се дадени и дали е во позитива пошто договорите се ДРЖАВНА ТАЈНА дали разбираш колку ненормално и забегано е тоа?
Со тие пари што ги дадоа барем да платеа луѓе да чистат имаше да ја светнат Македонија, имаше да сјаје, сите оние ѓубришта по реки, покрај патишта, по ендеци имаше да се зачистат, да се отнат одводни канали шо ти ја знам.


50% од работници земале под 16К, 70%+ испод 22К а само 1% над 40К. И како сега просек е 27,500? Никако. Ефтини лаги, каде и да е догодина ќе излезе моронот муртински и ќе сере дека конечно исполнил изборно обеќање за 500 евра просек (Сега е као 450, уште 50 му фалат). Малку да се наштелува методологија и ќе бидне.
Настрана што има лица кои со месеци не земале плата а тие не ги сметаат, или лица кои враќаат на рака дел од плата на газдите.
Епа одамна не сме Југославија, тие тенкови се далечно минато. Не е работата самиот продукт, погонот е со најмодерна технологија за производство и е автоматизирано како во најразвиените индустриски земји. Самите машини за производство и нивното одржавање се нови за нас, не дека продуктот е нов.
Не знам како да ти го објаснам подобро од пример, во раде кончар ги винклуваат моторите рачно. И за електричен мотор производство технологијата е 100 години стара, работата е што процесот ти е застарен и си 10 пати понепродуктивен од германска фабрика од ист тип. Види на youtube како изглеа производство на мотор во странство, и иди во раде кончар да видиш како изгледа кај нас.

И не знам што е комплицирано со просекот, се знае како се пресметува. Како би го пресметувал ти? Башка што си стаил вест и податоци од 2017 каде просечнаа плата е 370 евра, а не 27500 денари.
 
Член од
24 март 2010
Мислења
12.773
Поени од реакции
18.476
Егзактно, за да има просек од 450 евра би требало плати од 700-800 евра да се присутни кај добри 20-25% население, значи секој 4-5 човек да има таква плата. Денес еден од 50 има таква плата.
Затоа ли воведувањето на 18% данок на платите над 1500 евра беше фијаско што мора да се укине? Затоа што 1 на 10.000 имаат плата над 1500 евра ли? :D
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.202
Поени од реакции
2.088
Ништо не губиш да пробаш. Евидентно е дека имаат недостаток на добри проекти и програми. Со други зборови, и да имаат договорен голем дел од парите мора да имаат и издржани проекти за да се исперат.
off topic sme so ova, ama cisto da spodelam iskustvo.
od toa malku so prisustvuvav na nastani pitching a u, i kontakti sto imam, apla e
kolku da se dadat parite i pak koj kogo znae princip za sredstva.
deka ne se gubi nisto direktno finansiski e tocno, ama se gubi vreme energija zivci, i vo najlos slucaj kradenje na ideja/proekt. imam koleska od fax, 3 godini unazad probuva da isturka mal proekt za igra simulacija za energetika, osmislen pri istrazuvacki prestoj vo germanija, denar nema videno.
skoro smenija direktor, go stavija kosta petrov, se nadevam kje mrdne malku barem
 
Член од
17 јануари 2011
Мислења
567
Поени од реакции
380
Многу убаво кажано и јас не го сакав многу Грујо во последните неколку години од неговото време ама ова е најдобрата работа што ја направи за Македонија, за разлика од неговиве наследници што немат ништо направено на ова поле.

Јас работам во таква странска инвестиција, платен 152 денари бруто од саат + еден куп бонуси заедно со 13 плата доаѓам до некоја просечна плата околу 30000 денари за месец ако соберам се на крај, работата е тешка и напорна ама највеќе си платен за разлика од нашиве крвопијци кој тешко даваа некоја пристојна плата и мораа индиректно да ги покачат поради конкуренција.
152 денари БРУТО на саат.
Не е до фирмите проблемот, до нас е работниците. Толку сме бедни (како Нација) што мислиме дека ова е нормално па дури и одлично.

Во странските инвестиции вреди само картата за излез што ја добиваш, односно стекнатото искуство. Тој притисок и напор што го има и да не го уновчиш на директен начин, секако ќе ти помогне за личен напредок. Доколку имаш амбиции со тек на време или ќе напредуваш или ќе го искористиш знаењето во друг сектор со што ќе остваруваш поголем приход.
(важи само за стручните позиции)

*>95% од вработените во странски инвестиции (производствени погони) се обични работници најчесто без високо образование кои можат да бидат заменети со неколку неделна обука на нов работник.
 
Член од
17 август 2011
Мислења
5.551
Поени од реакции
8.353
152 денари БРУТО на саат.
Не е до фирмите проблемот, до нас е работниците. Толку сме бедни (како Нација) што мислиме дека ова е нормално па дури и одлично.

Во странските инвестиции вреди само картата за излез што ја добиваш, односно стекнатото искуство. Тој притисок и напор што го има и да не го уновчиш на директен начин, секако ќе ти помогне за личен напредок. Доколку имаш амбиции со тек на време или ќе напредуваш или ќе го искористиш знаењето во друг сектор со што ќе остваруваш поголем приход.
(важи само за стручните позиции)

*>95% од вработените во странски инвестиции (производствени погони) се обични работници најчесто без високо образование кои можат да бидат заменети со неколку неделна обука на нов работник.
Све ти е релативно, на запад е смешна таа сума, во бангладеш е богатство. Кај нас тој е стандардот. Без образование, некоја струка занает, општ работник сонува за 30 000 плата месечно кај нас.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom