Платите и професиите во Македонија

Член од
12 април 2020
Мислења
152
Поени од реакции
318
Инспириран од еден муабет во една друга тема отварам тема да се расчисти вечното прашање. Колкави се платите во Македонија.
Во различни професии. Во различни градови, гранки, индустрии, странски фирми, домашни фирми...
Еве слободно напишете од личен пример, од примери на познаници, роднини, комшии, колеги, пријатели?
Направете не да ви завидуваме. Да се споредуваме, да си ги мериме...
Колку е реално според вас просечна, минимална?
Која професија е најпотценета, која е најпреценета? Која е најлесна, најтешка?
 

Beric Dondarrion

Lord of Blackhaven
Член од
14 август 2006
Мислења
33.757
Поени од реакции
51.287
Јас сум успешен малостопанственик, добротвор и активист за боди позитивити, рејшл енд секшуал дајверзити. Имам плата од 1350 евра. Ви пожелувам на сите да сте ко мене.
Имам средно завршено.
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.656
Поени од реакции
15.538
Нема преценета професија, све е до искуството и до понудата на пазарот. Ако сум неврохирург со 5 години искуство логично е да земам јака плата пошто сме 5 души у цела држава, ако сум обичен работник како илјадници други логично е никој да не ме цени и да земам минималец.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.303
Поени од реакции
2.222
Нема преценета професија, све е до искуството и до понудата на пазарот. Ако сум неврохирург со 5 години искуство логично е да земам јака плата пошто сме 5 души у цела држава, ако сум обичен работник како илјадници други логично е никој да не ме цени и да земам минималец.
Прогамер за најпреценета.
Најпотценета? Мора да биде електромонтери на висок напон
 
Член од
29 јуни 2014
Мислења
12.656
Поени од реакции
15.538
Прогамер за најпреценета.
Најпотценета? Мора да биде електромонтери на висок напон
преценета програмер, а колку програмери имаш што стварно ги бива? Тука влијаат и приходите во индустријата кои се огромни па затоа можат да си дозволат да ги плаќаат вработените повеќе.

Реално у државава има многу клошараана, шлепачи ги викам. Затоа и сме гомнарска нација, да бевме вредни ќе бевме Германија, али тука и да си вреден и да работиш ти ќе бидеш магаре. Од таму и тој гној менталитет.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.303
Поени од реакции
2.222
преценета програмер, а колку програмери имаш што стварно ги бива? Тука влијаат и приходите во индустријата кои се огромни па затоа можат да си дозволат да ги плаќаат вработените повеќе.
Не знам колку е за бивањето, ама знам дека барем дел имат работено за чичо гугл. Дел гарант имаат и удел и оние напасни адвертајзери. Пари и што не да, ама у разговор џоа буда , џоа софистицирани се. Затоа сметам дека се преценети.
 

Anco

За солун ДА, ЗА срем НЕ
Член од
1 ноември 2011
Мислења
7.432
Поени од реакции
14.857
kajmene na rabota (imase toa vreme i poveke vraboteni od potrebno) razlika vo plati bese minimalna od eden do drug,t.s.nikakva isto zemavme i toj sto raboti i sto go biva vo sekoja situacija i toj sto ne raboti i ne go biva za nisto ama bideiki mu e zet na sefot taka i ke si prozivee i ke dojde do penzija lezejki.
A za sev ne moze da bide sekoj, za sev MORA DA SI SELJAK...pu,pu selanec,potocno da imas kokosarnik i kocina a najvazno domasna-komijnak.
 

Стев

Word Bearer of the New World Chaos
Член од
19 декември 2019
Мислења
2.303
Поени од реакции
2.222
kajmene na rabota (imase toa vreme i poveke vraboteni od potrebno) razlika vo plati bese minimalna od eden do drug,t.s.nikakva isto zemavme i toj sto raboti i sto go biva vo sekoja situacija i toj sto ne raboti i ne go biva za nisto ama bideiki mu e zet na sefot taka i ke si prozivee i ke dojde do penzija lezejki.
A za sev ne moze da bide sekoj, za sev MORA DA SI SELJAK...pu,pu selanec,potocno da imas kokosarnik i kocina a najvazno domasna-komijnak.
Па барем на добар пат сум тргнал....:D
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.196
Поени од реакции
2.097
zavrsiv masinski fakultet, rabotev 2-3 pozicii pred da zaminam od mkd.
platata bese od 18 do 25000, za pozicii kade vo oglasot se baralo masinski inzener,
mada rabotnata pozicija ne bese bas inzenerska.

od kolegi, znam deka inzeneri imaat raboteno i za 12000, so beshe minimalec toj period.
za gorna granica, znam za iskusni inzeneri sto zemale 50-60000 plata, ama so povekje od 10 godini
iskustvo i koi bile na nekoi rakovodni pozicii vo industriski firmi.

bi rekol deka profesijata e standardno platena kako za mkd uslovi.
sekako mali se platite ama toa vazi skoro za site profesii.
sigurno ne e preceneta, a ako e podceneta toa e na nivo na
ostanatite profesii.
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.442
Поени од реакции
5.852
zavrsiv masinski fakultet, rabotev 2-3 pozicii pred da zaminam od mkd.
platata bese od 18 do 25000, za pozicii kade vo oglasot se baralo masinski inzener,
mada rabotnata pozicija ne bese bas inzenerska.

od kolegi, znam deka inzeneri imaat raboteno i za 12000, so beshe minimalec toj period.
za gorna granica, znam za iskusni inzeneri sto zemale 50-60000 plata, ama so povekje od 10 godini
iskustvo i koi bile na nekoi rakovodni pozicii vo industriski firmi.

bi rekol deka profesijata e standardno platena kako za mkd uslovi.
sekako mali se platite ama toa vazi skoro za site profesii.
sigurno ne e preceneta, a ako e podceneta toa e na nivo na
ostanatite profesii.
Сега стартна за машински инжинери е толку околу 25к, со неколку години искуство во странскиве инвестиции без проблем зимаат 35-40к
 

Milanisimus

Gladiator
Член од
12 јули 2009
Мислења
1.196
Поени од реакции
2.097
Сега стартна за машински инжинери е толку околу 25к, со неколку години искуство во странскиве инвестиции без проблем зимаат 35-40к
realno da. nemam brojki kako variraat tie sto se vo skopje sprema drugite niz mkd,
ama so nivnoto doagjanje se otvorija mnogu pozicii za masinski inzeneri, a so toa se pokacija i platite
 
Член од
4 октомври 2018
Мислења
2.442
Поени од реакции
5.852
realno da. nemam brojki kako variraat tie sto se vo skopje sprema drugite niz mkd,
ama so nivnoto doagjanje se otvorija mnogu pozicii za masinski inzeneri, a so toa se pokacija i platite
Овие плати што јас ги пишав се од внатрешноста, во Скопје веројатно може да се извади и нешто плус

Инаку многу пати имам речено, странскиве инвестиции се нешто најдобро што и се има случено на држававата и покрај тоа што беа оспорувани од страна на опозицијата во тоа време. Да беше паметен Грујо и компанија парите од Скопје 2014 да ги потрошеа на донесување инвестиции ќе владееа уште долго време
 

Vori

Шејтан на Махалата
Член од
23 март 2009
Мислења
6.414
Поени од реакции
5.671
Кладилници ....

Млад оператор .... 14.500
Постар оператор .... 19.000
Во канцеларија(дирекција) .... 25.500 основна
 

Kajgana Shop

На врв Bottom