Парфеми

S

staycalm

Гостин
Не е ова некое правило стриктно, ама тие шо се праат дека знаат, обично така ги делат. Ова што си пишал „попладне“, веројатно мислиш за ноќно излегување....другите се за денска употреба (работа, факултет исл.) И по многу познати сајтови како fragrantica, категоризацијата е отприлика таква. Има некоја физика во ова, во смисол на интензитет на испарување, а со тоа и варијации на мирисот исл. Најизразено е на пример некој „зимски“ парфем да го стаиш на себе летно време кога е најтопло - мене лично ми е искуство како гушење и ми ствара непријатно чувство. Летните обично се поразредени. Од друга страна има парфеми што се карактеризираат и како универзални, а има и луѓе што и „летни“ ги користат преку цела година.
Не се праам дека знам, појма неам од парфеми. Да знаев немаше да прашувам на форумов :place:
До душа, за денска употреба ми е и мене. Како и да е, фала ти за предлогот, ќе го погледнам.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Не се праам дека знам, појма неам од парфеми. Да знаев немаше да прашувам на форумов :place:
До душа, за денска употреба ми е и мене. Како и да е, фала ти за предлогот, ќе го погледнам.
Не мислев на тебе дека се праиш, туку по сајтовиве каде што праат reviews или луѓе пишуваат мислења. Сум читал 300 чуда за некој мирис и кога ќе го помирисам у живо - не можам да го смислам. Многу е субјективно и стварно е прашање на вкус.
 

Natan 3.0

Bitch Божји
Член од
17 февруари 2019
Мислења
1.598
Поени од реакции
5.063
За жени топло би го препорачала - https://www.fragrantica.com/perfume/Nina-Ricci/Nina-Rouge-56162.html - од серијата "јаболчиња" на Нина Ричи. Има многу ведар "тон" и според мене може да се носи зиме-лете, мириса на јаболко, карамел и цитрус, трајноста му е средна, дизајнот на шишенцето е прекрасен. Цената кај нас му е се' уште доста скапа, но тоа се должи на фактот што е прилично нов. Супер подарок за 8. март.
 
Последно уредено:
Член од
1 јуни 2011
Мислења
25.909
Поени од реакции
41.872
Предложете ми некој женски елегантен, доминантен и уникатен парфем.
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Добра цена за Авентусот, 10% попуст на таа цена, и +35 евра dhl

Само да не те одерат нашиве :)




Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Член од
22 јануари 2012
Мислења
660
Поени од реакции
421
Добра цена за Авентусот, 10% попуст на таа цена, и +35 евра dhl

Само да не те одерат нашиве :)




Sent from my iPhone using Tapatalk
Bogami vredi za taa cena

Sent from my ONEPLUS A6003 using Tapatalk
 

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Инаку има една група на фб worldwide околу парфеми. Па и нема баш толку кревање прашина околу Авентусот. Многу повеќе негативни коментари од позитивни
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.717
Поени од реакции
18.448
Инаку има една група на фб worldwide околу парфеми. Па и нема баш толку кревање прашина околу Авентусот. Многу повеќе негативни коментари од позитивни
Вистински niche фанови никогаш не биле импресионирани од Aventus, а и јас полека полека станав помалце импресиониран, колку повеќе разни парфеми пробувам, толку повеќе ми се менува перспективата.

Нов all time favorite,


 
Последно уредено:

k3b

Член од
17 декември 2010
Мислења
2.808
Поени од реакции
4.280
Треба да се проба Parfum de Marly - Layton, и Amouage - Lyric
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.717
Поени од реакции
18.448
Layton ми е на ордер, Lyric е најдобрата репрезентација на роза, (супер свежа и далеку од класичната) супер прекрасен, ама сепак повеќе накај женствен, не е за ова подрачје, Reflection Man е далеку подобар.
 

Psyside

Nocturnal
Член од
30 јануари 2009
Мислења
18.717
Поени од реакции
18.448
Супер колекција, браво (y)
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: k3b

Kajgana Shop

На врв Bottom