Парите како долг

bucio

Урбан индијанец.
Член од
8 јули 2008
Мислења
16.327
Поени од реакции
7.789
Без тапија само ти ќе си веруваш во тоа.:cool:
Јас без тапија си ја бркам работата, а тие со тапија чекаат да бидат вработени или волонтираат за 4000 денари во некоја економска институција.
 
Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
--- надополнето: Jun 8, 2011 4:58 PM ---
Economy for dummies би го нарекол клипов, каде што на комичен начин е претставено како функционира економијата на С.А.Д. па и пример можеби за пошироко.
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Јас без тапија си ја бркам работата, а тие со тапија чекаат да бидат вработени или волонтираат за 4000 денари во некоја економска институција.
а информацииве ти се од завод за статистика или од некое биртииче? ....и после сам се чуди зошто не ни ја бивало националната економија.

за некое мало маркетче маалско да имаш и да го работиш може да бидеш и молер, ама за некој супер маркет од типот на веро, СП, тинекс и те како треба да си добро поткован економист (исто ти е скоро со секој друг бизнис)
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
а информацииве ти се од завод за статистика или од некое биртииче? ....и после сам се чуди зошто не ни ја бивало националната економија.

за некое мало маркетче маалско да имаш и да го работиш може да бидеш и молер, ама за некој супер маркет од типот на веро, СП, тинекс и те како треба да си добро поткован економист (исто ти е скоро со секој друг бизнис)
Колку што познавам луѓево, најуспешните бизнисмени и не се баш економисти или некоја сродна наука. Најголемиот дел се инжењери.
 
Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
Најголемиот дел се инжењери.
Денес и инжењерите при студирањето имаат предмет менаџмент и сл. Не велам дека тоа е пресудно, но сепак претпоставувам добри се со бројки и логика.
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Колку што познавам луѓево, најуспешните бизнисмени и не се баш економисти или некоја сродна наука. Најголемиот дел се инжењери.
може да ми наброиш 5 гиганти во земјава кои се раководени исклучиво од инжењери?
 
Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
може да ми наброиш 5 гиганти во земјава кои се раководени исклучиво од инжењери?
Т-Мобиле, Фени индрустри, Сивус, Нико компјутери, ЕВН. Не се исклучиво не сепак има добар дел од бирократијата инжињери.
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Т-Мобиле, Фени индрустри, Сивус, Нико компјутери, ЕВН. Не се исклучиво не сепак има добар дел од бирократијата инжињери.
значи? ке беа ли подеднакво успешни ако во сите овие фирми немаше економисти кој ќе работат во сектор за сметководство, сектор на набавка, сектор на дистрибуција, сектор на продажба, сектор на маркетинг сектор на ....? ....прашање е дури и дали воопшто денес ќе постоеле дел од нив
 
Член од
2 август 2010
Мислења
100
Поени од реакции
38
начи? ке беа ли подеднакво успешни ако во сите овие фирми немаше економисти кој ќе работат во сектор за сметководство, сектор на набавка, сектор на дистрибуција, сектор на продажба, сектор на маркетинг сектор на ....? ....прашање е дури и дали воопшто денес ќе постоеле дел од нив
Се согласувам нормално со тебе, само наброив неколку компании каде што во врвните кадри има и инжењери. Се почесто и тие земаат посдипломски студии нешто од економија.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.231
Поени од реакции
4.103
Денес и инжењерите при студирањето имаат предмет менаџмент и сл. Не велам дека тоа е пресудно, но сепак претпоставувам добри се со бројки и логика.
Токму и затоа. Познавам доволен број луѓе инжењери на високи раководни функции во јаки фирми. Токму поради тоа што одлично работат со бројки, тимови, логика и знаат како да прават бизнис. Јесда има и бубатори меѓу нив колку да сакаш, таквите обично си остануваат асистенти на факултет :)
 

lo6ko piratot

безобразно реален
Член од
2 април 2009
Мислења
441
Поени од реакции
56
Се согласувам нормално со тебе, само наброив неколку компании каде што во врвните кадри има и инжењери. Се почесто и тие земаат посдипломски студии нешто од економија.
и така станува дипл инжењер и магистер по економски науки :)
нема бизнис (успешен) без економија. Идејата за бизнис може да дојде од секој ама без помош од економист ке остане само идеја
 

Kajgana Shop

На врв Bottom