Паралија или Олимпик бич?

Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Zdravo,
( prvo da se izvinam sto pisuvam so latinicno pismo, no poinaku ne e izvodlivo)

Bi sakal da Ve zaprasam za Vaseto iskustvo za letovanje vo ovie dve mesta poveke me interesira vo odnos na cenite za sekojdnevie dali e skapo ili poeftinko vo marketi, diskoteki i sl. ????
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Zdravo,
( prvo da se izvinam sto pisuvam so latinicno pismo, no poinaku ne e izvodlivo)

Bi sakal da Ve zaprasam za Vaseto iskustvo za letovanje vo ovie dve mesta poveke me interesira vo odnos na cenite za sekojdnevie dali e skapo ili poeftinko vo marketi, diskoteki i sl. ????
друже јас бев сега во Olympic Beach се вратив на 12ти. Значи вака: Оlympic beach е место повеќе за стари.Нема дискотеки таму,кафулиња има доста и плажата е убава.вака за по продавници не е баш евтино ние леб купувавме 2.40 евра.Цигарите и алкохолот исто така се изгор.Кутија West со 25 цигари ти е 3.30 евра. Да искочиш да јадеш гиро пита ти е отприлика 2.0-2.30 евра зависи каде,а порција ти е од 5.50 евра нагоре.Има интересно место на плажа нарачуваш кафе 3-3.50 евра и со тоа ти следува сладолед,пуканки,крекери,сендвичи,лежалка што доста се исплати. Пак ќе ти кажам местото е топ,али доста стари на плажа.Ако си за одмор со девојка или слично тогаш местото ти е идеално.
Од друга страна,Paralia е некаде 30-35 минути пешки од Olympic Beach.Имаш автобуси што идат до Paralia карта ти е 1.10 евра со едната линија,а со другата 1.5 евра.Такси зима од 4 евра па нагоре зависи како ќе начекаш ретко кој иде по таксиметар.Во Paralia е топ,плажите се одлични,водата исто,млади доста,музика..едноставно топ.цените по продавници се горе-доле исти само што имаш поголем избор за сувенири,облека и такви работи. Во Paralia имаш Lidl и те советувам таму да купуваш се зашто истиот леб од 2.40 во Lidl е 99 центи.Пива такви глупости имаш од 49 центи па нагоре лименки од пола литро.Ноќен живот имаш топ и да знаеш 99% се Срби таму. Од дискотеки ние највеќе идевме во Omilos.5 евра ти е влез со конзумација од 5 евра. Музика има се живо и диво и само таму пуштаат српско.За девојчиња секој ден скоро до 1 саат ти е бесплатен влез и плус добиваат пијачка. Друга добра дискотека ти е Gold кај што ти е 10 евра влез,многу добра услуга,многу убаво место и цело време е странска музика,а лошото е што се пушта доста грчка музика таму.Villa White е друга дискотека што бев еднаш и искрено не ми се свиѓа.Некад е 5 евра влез некад гага. Habana викаат добро е,5 евра влез,али не успеав таму да отидам.
Се на се,убави места се и двете.ја бев сместен во Olympic Beach,а секој ден скоро идев во Paralia. Не е евтино,али за разлика од други места во Грција е доста поевтино и многу убаво ќе си поминеш.Незнам друго не ми текнува што да ти кажам,ако имаш некое прашање повели ќе ти кажам.
Поздрав
 
A

Auditore

Гостин
Олимпик ти е преубаво место, повеќе е фамилијарно, но доколку си тип кој ќе иде со девојка и кои сакаат да се одморат од се на раат, тогаш тоа е вистинското место за тебе.
Иако од Паралија е одалечено само 3 километри, смештајот е поевтин за цели 100 евра, цените во продавнитие горе-доле се тука со нашите, скапи се единствено млечните производи, зеленчукот и овошјето, и да лебот е изгор, 300 грама = 80 денари.

Доколку си тип кој сака да иде на журки и тако те ствари, ондак барај смештај во Паралија, има и да прошеташ салам, да се изнагледаш добри цицки и слично, мада цените на пијалоците се доста високи, единствено коктелите им се со пристојна цена.
 
Член од
18 март 2011
Мислења
60
Поени од реакции
12
Ej falavi i na dvajcata stvarno iscrpni odgovori :))))))) sepak mislam deka ke odam paralia so devojka pa vajda ke bide ok :)
tnx once again
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
300
Олимпик Бич не ми се допаѓа воопшто
Кај и да одам секоја година поминувам 5-10 дена во Паралија
Имаш дискотеки, кафулиња, ресторани...плажата е ОК имаш супермаркети, најголем е Лидл а богами и најефтин.
Јадењето е некаде 20% поскапо од кај нас.
Ама кога ќе споредам дека едно гиро во Гирадико е 140 денари ... а нема ни Г од гиро:icon_lol: ... нормални им се цените.

Сместувањето е поскапо во Паралија. Дури мислам дека е едно од поскапите места за сместување од сите селца што ги нудат по агенцииве, па затоа и нема многу аранжмани за таму. Зборам за континентална Грција, не за островите.
 

radica

never mind
Член од
21 октомври 2007
Мислења
599
Поени од реакции
36
Пред една недела си дојдов од Паралија и искрено сум задоволна од целокупниот одмор. Има премногу приватни сместувања, не мора ништо да резервираш преку агенција. Се наоѓа дури за 10 евра од вечер по човек во последните редови иако се ти е на 5мин од плажа. Цените се ок, спрема други туристички села кај јужниот сосед е малку поефтино. Цигарите се скапи доста. За ноќен живот е добро, но ако сакаш да се напиеш спреми си барем 50 евра. Вотка џус во диско ти е 7 евра, пиво 5,6 евра. Имаш маркети скоро на секој чекор и во нив не е скапо. Лидл се разбира е најефтино. Има доста млади луѓе, пред се срби, полјаци, украинци, руси, по некој македонец.
Една вечев бев Олимпик Бич, воопшто не ми се допадна, жив човек немаше по улици. Доста помало место од Паралија, цените за јадење и пиење се исти, но се затвараше во 12 часот. Плажата многу помала од таа во Паралија.Се на се не ми се допадна и не би пошла таму на одмор.
Кај и да одите имајте убав помин во добро друштво се разбира! :)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Фантастично место цени изгор ама парите и така се за трошење .

А кој бил во Гирадико го сменил со ГИРОМАНИА и БЕКО подобро гиро и поефтино Грчка Паралија - Македонска направија русфајт фамилија.

Ќе одам јас на Олимпик бич у секој случај.

друже јас бев сега во Olympic Beach се вратив на 12ти. Значи вака: Оlympic beach е место повеќе за стари.Нема дискотеки таму,кафулиња има доста и плажата е убава.вака за по продавници не е баш евтино ние леб купувавме 2.40 евра.Цигарите и алкохолот исто така се изгор.Кутија West со 25 цигари ти е 3.30 евра. Да искочиш да јадеш гиро пита ти е отприлика 2.0-2.30 евра зависи каде,а порција ти е од 5.50 евра нагоре.Има интересно место на плажа нарачуваш кафе 3-3.50 евра и со тоа ти следува сладолед,пуканки,крекери,сендвичи,лежалка што доста се исплати. Пак ќе ти кажам местото е топ,али доста стари на плажа.Ако си за одмор со девојка или слично тогаш местото ти е идеално.
Од друга страна,Paralia е некаде 30-35 минути пешки од Olympic Beach.Имаш автобуси што идат до Paralia карта ти е 1.10 евра со едната линија,а со другата 1.5 евра.Такси зима од 4 евра па нагоре зависи како ќе начекаш ретко кој иде по таксиметар.Во Paralia е топ,плажите се одлични,водата исто,млади доста,музика..едноставно топ.цените по продавници се горе-доле исти само што имаш поголем избор за сувенири,облека и такви работи. Во Paralia имаш Lidl и те советувам таму да купуваш се зашто истиот леб од 2.40 во Lidl е 99 центи.Пива такви глупости имаш од 49 центи па нагоре лименки од пола литро.Ноќен живот имаш топ и да знаеш 99% се Срби таму. Од дискотеки ние највеќе идевме во Omilos.5 евра ти е влез со конзумација од 5 евра. Музика има се живо и диво и само таму пуштаат српско.За девојчиња секој ден скоро до 1 саат ти е бесплатен влез и плус добиваат пијачка. Друга добра дискотека ти е Gold кај што ти е 10 евра влез,многу добра услуга,многу убаво место и цело време е странска музика,а лошото е што се пушта доста грчка музика таму.Villa White е друга дискотека што бев еднаш и искрено не ми се свиѓа.Некад е 5 евра влез некад гага. Habana викаат добро е,5 евра влез,али не успеав таму да отидам.
Се на се,убави места се и двете.ја бев сместен во Olympic Beach,а секој ден скоро идев во Paralia. Не е евтино,али за разлика од други места во Грција е доста поевтино и многу убаво ќе си поминеш.Незнам друго не ми текнува што да ти кажам,ако имаш некое прашање повели ќе ти кажам.
Поздрав
Како бе не отворив бизнис таму пари ќе направев.
 
Член од
2 октомври 2009
Мислења
958
Поени од реакции
238
друже јас бев сега во Olympic Beach се вратив на 12ти. Значи вака: Оlympic beach е место повеќе за стари.Нема дискотеки таму,кафулиња има доста и плажата е убава.вака за по продавници не е баш евтино ние леб купувавме 2.40 евра.Цигарите и алкохолот исто така се изгор.Кутија West со 25 цигари ти е 3.30 евра. Да искочиш да јадеш гиро пита ти е отприлика 2.0-2.30 евра зависи каде,а порција ти е од 5.50 евра нагоре.Има интересно место на плажа нарачуваш кафе 3-3.50 евра и со тоа ти следува сладолед,пуканки,крекери,сендвичи,лежалка што доста се исплати. Пак ќе ти кажам местото е топ,али доста стари на плажа.Ако си за одмор со девојка или слично тогаш местото ти е идеално.
Од друга страна,Paralia е некаде 30-35 минути пешки од Olympic Beach.Имаш автобуси што идат до Paralia карта ти е 1.10 евра со едната линија,а со другата 1.5 евра.Такси зима од 4 евра па нагоре зависи како ќе начекаш ретко кој иде по таксиметар.Во Paralia е топ,плажите се одлични,водата исто,млади доста,музика..едноставно топ.цените по продавници се горе-доле исти само што имаш поголем избор за сувенири,облека и такви работи. Во Paralia имаш Lidl и те советувам таму да купуваш се зашто истиот леб од 2.40 во Lidl е 99 центи.Пива такви глупости имаш од 49 центи па нагоре лименки од пола литро.Ноќен живот имаш топ и да знаеш 99% се Срби таму. Од дискотеки ние највеќе идевме во Omilos.5 евра ти е влез со конзумација од 5 евра. Музика има се живо и диво и само таму пуштаат српско.За девојчиња секој ден скоро до 1 саат ти е бесплатен влез и плус добиваат пијачка. Друга добра дискотека ти е Gold кај што ти е 10 евра влез,многу добра услуга,многу убаво место и цело време е странска музика,а лошото е што се пушта доста грчка музика таму.Villa White е друга дискотека што бев еднаш и искрено не ми се свиѓа.Некад е 5 евра влез некад гага. Habana викаат добро е,5 евра влез,али не успеав таму да отидам.
Се на се,убави места се и двете.ја бев сместен во Olympic Beach,а секој ден скоро идев во Paralia. Не е евтино,али за разлика од други места во Грција е доста поевтино и многу убаво ќе си поминеш.Незнам друго не ми текнува што да ти кажам,ако имаш некое прашање повели ќе ти кажам.
Поздрав
Kade be covek lebot 2.40,, ja bev vo Olympic Beach lebot e 0.70, cigarite se 5 evra giroto e 1.90-2.20, pivoto e 1.90 a vo paralija ima premnogu prodavnici koi mozes da najdes obleka za mnogu eftini pari ,, vodata e 1.60 paket od 6 sisinja, a i bas ovaa godina nemase komarci inace ova mi e 7 pat kako idam u Olympic Beach.
 
Член од
8 октомври 2009
Мислења
821
Поени од реакции
300
Kade be covek lebot 2.40,, ja bev vo Olympic Beach lebot e 0.70, cigarite se 5 evra giroto e 1.90-2.20, pivoto e 1.90 a vo paralija ima premnogu prodavnici koi mozes da najdes obleka za mnogu eftini pari ,, vodata e 1.60 paket od 6 sisinja, a i bas ovaa godina nemase komarci inace ova mi e 7 pat kako idam u Olympic Beach.
јас пак ..преку 10 пати имам отидено во паралија и ретко кога комарци ме нападнале.
имаше еден супер сок од портокал во лидл за 60 центи .. кока колата за 2 евра мислам .. гирото околу 2 евра зависи каде...

и точно е дека лебот им е поскап
од фурната што ми беше во близина го купувавме по 0.8 малиот и 1.6 евра големиот леб. ама малото ни беше доволно за еден ден. а 2.4 евра има леб...ако го купиш во супермаркет оној сецканиот и слични на него :)
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Kade be covek lebot 2.40,, ja bev vo Olympic Beach lebot e 0.70, cigarite se 5 evra giroto e 1.90-2.20, pivoto e 1.90 a vo paralija ima premnogu prodavnici koi mozes da najdes obleka za mnogu eftini pari ,, vodata e 1.60 paket od 6 sisinja, a i bas ovaa godina nemase komarci inace ova mi e 7 pat kako idam u Olympic Beach.
е така брат 2.40.Точно како што кажа Delinda има и по 1.6,ама кај што бевме ние во таа вила продавниците околу нас 2.40 беше лебот.имаше поевтини кои беа 3 пати помали од овој па како и да свртиш мораше тој од 2.4 да го купуваме,јес да истиот во Lidl беше 99 центи.али до Lidl такси ќе ми земе минимум 4-5 евра така да ни тоа не се исплати :)
--- надополнето: Aug 8, 2011 7:06 PM ---
Kade be covek lebot 2.40,, ja bev vo Olympic Beach lebot e 0.70, cigarite se 5 evra giroto e 1.90-2.20, pivoto e 1.90 a vo paralija ima premnogu prodavnici koi mozes da najdes obleka za mnogu eftini pari ,, vodata e 1.60 paket od 6 sisinja, a i bas ovaa godina nemase komarci inace ova mi e 7 pat kako idam u Olympic Beach.
е така брат 2.40.Точно како што кажа Delinda има и по 1.6,ама кај што бевме ние во таа вила продавниците околу нас 2.40 беше лебот.имаше поевтини кои беа 3 пати помали од овој па како и да свртиш мораше тој од 2.4 да го купуваме,јес да истиот во Lidl беше 99 центи.али до Lidl такси ќе ми земе минимум 4-5 евра така да ни тоа не се исплати :)
--- надополнето: Aug 8, 2011 7:07 PM ---
Kade be covek lebot 2.40,, ja bev vo Olympic Beach lebot e 0.70, cigarite se 5 evra giroto e 1.90-2.20, pivoto e 1.90 a vo paralija ima premnogu prodavnici koi mozes da najdes obleka za mnogu eftini pari ,, vodata e 1.60 paket od 6 sisinja, a i bas ovaa godina nemase komarci inace ova mi e 7 pat kako idam u Olympic Beach.
е така брат 2.40.Точно како што кажа Delinda има и по 1.6,ама кај што бевме ние во таа вила продавниците околу нас 2.40 беше лебот.имаше поевтини кои беа 3 пати помали од овој па како и да свртиш мораше тој од 2.4 да го купуваме,јес да истиот во Lidl беше 99 центи.али до Lidl такси ќе ми земе минимум 4-5 евра така да ни тоа не се исплати :)
 

Ljupco Meljata

AJFON ILI ANDROID you choose
Член од
11 ноември 2007
Мислења
1.726
Поени од реакции
474
Што е бе па не јадете леб ќе смалите некое кило :pos:
 
Член од
5 февруари 2010
Мислења
290
Поени од реакции
58
Годинава бев во Олимпик Бич и си поминав преубаво. Ми се допадна местово. Песочна, прилично голема плажа. Точно дека нема многу дискотеки, кафулиња и некој којзнае колку голем центар, но се' на се' интимно местенце каде што можеш максимално да се одмориш, без да имаш потреба од сите тие луди, летни забави до раните утрински часови. Доволно е само да уживаш во глетката на залезот покрај морето, да си играш тенис на плажа во добро друштво и да јадеш гиро (мммм). :)
 
Член од
23 јули 2010
Мислења
163
Поени од реакции
85
Во план сум да одам во Паралиа ова лето, па би сакал некој да сподели некоја информација ако може, какви се плажите и водата, каков е ноќниот живот, дали има дискотеки итн. Благодарам однапред :).
 
Член од
18 јули 2012
Мислења
1
Поени од реакции
0
Здраво :)
Има ли некој телефонски број (или е-маил ) од некој приватен смештај во Паралија или Олимпик бич кај што престојувал ??
 

Kajgana Shop

На врв Bottom