ПВЦ прозори и врати

Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Ролопласт имаат фабрика во Бугарија таму се кројат прозорите и вратите, а тоа во Неготино е нивно претставништо како и во повеќе градови низ дражавава и екипа која ги монтира.
Не е точно, јас сум вработен во ролопласт и знам што зборам од прва рака, првично од наши материјали и лиценцирани калапи за ПВЦ профили и ролетни произведуваше во Бугарија поради ефтина работна рака ,а сега сме изедначени и сега ние произведуваме во Неготино па од таму Охрид,Гевгелија свои експозитури (продавници) ,а монтери само од Скопје и Неготино и понекои Охрид (од наемни приватници). А преставништво надвор од Македонија ги имаме во Бугарија ,Косово и Милано тоа во Милано е потешко поради тамошните силни конкуренции .
А што се однесува до ПВЦ прозори со австриска лиценца и сме најдобри квалитети со стрес тест за четврта категорија во институт за проверка на квалитет и еколошки.
А окови,шарки,рачки и се друго се од Србија



Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
 
Член од
14 август 2018
Мислења
4.528
Поени од реакции
10.019
Ја менував летово.ПВЦ врати и прозори на цела куќа.
Појма немам што е добро,а што не... меѓутоа монтерите и фирмата ги најдов по топла препорака од роднини кои веќе имаа ставено и само пофални зборови слушнав.
Ramplast е профилот 6 коморен,двојни со термопан стакло,а механизми,оков појма немам (n) Едино на вратата можам да видам знакче TGP ако на некој му значи нешто.
Еден прозор 180цм ме кошташе 200€ со монтажа,балконска врата со прозор ~320€.
Препораките беа ептен добри,а попрофесионален мајстор сум немал во куќа до сега!
Да презимам со нив,па ќе пишам инфо што и како.
Едит:заборавив,куќата е без изолација,и не сум од СК. Позз
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Не е точно, јас сум вработен во ролопласт и знам што зборам од прва рака, првично од наши материјали и лиценцирани калапи за ПВЦ профили и ролетни произведуваше во Бугарија поради ефтина работна рака ,а сега сме изедначени и сега ние произведуваме во Неготино па од таму Охрид,Гевгелија свои експозитури (продавници) ,а монтери само од Скопје и Неготино и понекои Охрид (од наемни приватници). А преставништво надвор од Македонија ги имаме во Бугарија ,Косово и Милано тоа во Милано е потешко поради тамошните силни конкуренции .
А што се однесува до ПВЦ прозори со австриска лиценца и сме најдобри квалитети со стрес тест за четврта категорија во институт за проверка на квалитет и еколошки.
А окови,шарки,рачки и се друго се од Србија
Sent from my iPhone 8 Plus using Tapatalk
Убо вака шо се разбираш во прозори, ама не ти го разбирам ова стрес тест и кој е тој институт што дават некакви тестирања или категории, и најчудно ми е ова австриска лиценца ко ќе го слушнам кај бугарскиве, турскиве и македонскиве профили...шо сакаат да кажат мајсторите со лиценциве и уствари што е лиценца на чив патент?

Србија во рачки можит да се кажит дека стублина се добри до некаде ама само до некаде но не доволно добри, се останато е шајзе што би рекле германците.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Убо вака шо се разбираш во прозори, ама не ти го разбирам ова стрес тест и кој е тој институт што дават некакви тестирања или категории, и најчудно ми е ова австриска лиценца ко ќе го слушнам кај бугарскиве, турскиве и македонскиве профили...шо сакаат да кажат мајсторите со лиценциве и уствари што е лиценца на чив патент?

Србија во рачки можит да се кажит дека стублина се добри до некаде ама само до некаде но не доволно добри, се останато е шајзе што би рекле германците.
Не сум прочитал твојот пост,но јас работам за прозори и врати иако не е мое задолжение и знам што зборувам и од прва рака (ми шепна директорот)

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 
Член од
28 октомври 2020
Мислења
4
Поени од реакции
3
Здраво,

имам проблем со прозорците, дуваат од страните. Неколку пати викав мајстори и малку ги средија ама не комплетно.

Слушнав имало некакви гуми што можело да се стават дополнително?

Ги вртев тие трите на крилата што се демек за затегање ама не помогна.

Некој совет?
 
D

Deleted member 12196

Гостин
Здраво,

имам проблем со прозорците, дуваат од страните. Неколку пати викав мајстори и малку ги средија ама не комплетно.

Слушнав имало некакви гуми што можело да се стават дополнително?

Ги вртев тие трите на крилата што се демек за затегање ама не помогна.

Некој совет?
Имаш гуми, имаш и сунѓери. Самолепиви се.
Гумата е 30 денари од метар (двојна), сунѓерот 30 денари 5 метри. Колку, толку ќе ја подобрат ситуацијата.
Автоматски споено мислење:

20201028_112940[1].jpg
 
Член од
6 декември 2011
Мислења
2.027
Поени од реакции
3.357
Не сум прочитал твојот пост,но јас работам за прозори и врати иако не е мое задолжение и знам што зборувам и од прва рака (ми шепна директорот)

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
Па убаво рече ти шепнал некој...си слушнал а недослушнал.
Прочитај јас имам напишано за коефициентите на звучна и топлотна изолација и какви екипи ги контролираат во Германија и Швајцарија, јас работев таму во фирма за да видам што е тоа и како се работи за нивни станандард и далеку сме од нив.
Патем фирмата моја е стара 30 години, сеуште работиме со прозори и врати, се исконтрав со тебе за да не споредуваш ролопласт со рехау или века. То е како да споредвиме 100еден со мерцедес.
 
Член од
12 мај 2009
Мислења
5.821
Поени од реакции
2.911
Па убаво рече ти шепнал некој...си слушнал а недослушнал.
Прочитај јас имам напишано за коефициентите на звучна и топлотна изолација и какви екипи ги контролираат во Германија и Швајцарија, јас работев таму во фирма за да видам што е тоа и како се работи за нивни станандард и далеку сме од нив.
Патем фирмата моја е стара 30 години, сеуште работиме со прозори и врати, се исконтрав со тебе за да не споредуваш ролопласт со рехау или века. То е како да споредвиме 100еден со мерцедес.
Кој спомна рехау , Ролопласт контактира преку австриска фирма и преку нив тестира

Sent from my Samsung Note 10+ 5G using Tapatalk
 

brnjomkd

cobragt
Член од
23 ноември 2017
Мислења
222
Поени од реакции
93
во батинци има јаки мајстори за прозори и врати
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Министерството за економија доделува субвенции до одредена сума. Дали некој има инфо како иде оваа процедура? Дали одобрувањето е според месечни приходи или важи за сите?
 
Член од
15 јануари 2008
Мислења
5.041
Поени од реакции
12.031
Министерството за економија доделува субвенции до одредена сума. Дали некој има инфо како иде оваа процедура? Дали одобрувањето е според месечни приходи или важи за сите?
Знам дека важи за сите ама треба да побрзаш пошто принципот е пријавување додека има пари или прв пријавен-прв услужен.

-надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата до 50%, но не повеќе од 20.000 денари по домаќинство за 2021 година, во вкупен износ од 19.000.000 денари;

-надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата до 70%, но не повеќе од 25.000 денари по домаќинство за 2021 година, во вкупен износ од 3.000.000 денари за категоријата на лица со ниски примања;

Се разликува висината на субвенциите.
 

Almeida

поет, мрачна сила, гад
Член од
15 февруари 2015
Мислења
7.563
Поени од реакции
19.992
Знам дека важи за сите ама треба да побрзаш пошто принципот е пријавување додека има пари или прв пријавен-прв услужен.

-надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата до 50%, но не повеќе од 20.000 денари по домаќинство за 2021 година, во вкупен износ од 19.000.000 денари;

-надоместување на дел од трошоците за купени и вградени ПВЦ или алуминиумски прозорци во домаќинствата до 70%, но не повеќе од 25.000 денари по домаќинство за 2021 година, во вкупен износ од 3.000.000 денари за категоријата на лица со ниски примања;

Се разликува висината на субвенциите.
Не можам на сајтот да се снајдам. Треба директно да се отиде во министерството и да се пополни некој формулар? Онлајн нешто?
 

Kajgana Shop

На врв Bottom