ПВО системи

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
^
^
Патриот е трета линија на одбрана, за табелата погоре. Ги напаѓа проектилите по влез во атмосверата. На видеото е објаснето како им се базира ПВО, за да не се споредуваат баби и жаби.
Инаку се планира и четврта која би делувала после патриотот.Ќе објаснам попширно за THAAD.

Во меѓувреме еве тема за размислување, кога веќе се прават вакви споредби - Spartan, вака на хартија делува импресивно а сепак го пензионирале.

Operational range 460 mi (740 km)
Flight altitude350 mi (560 km)
Speed>Mach 4

http://en.wikipedia.org/wiki/LIM-49_Spartan
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Ushte naj novata generacija na Ruskite Jars i Bulava da idea po pravoliniska pateka!
aka da ova jas go dozhivuvam kako lupanje vo resheto da se uplashi mechkata.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Никој не иде праволиниски па и имаат повеќе боеви глави и затоа вечно ќе се надмудруваат.
Целата игра е да ги постават блиску до Руските граници за што поефикасно да ги покријат сите фази од лансирање, е сега колку би биле ефикасни никогаш нема да дознаеме но се фрлаат милијарди и се крена голема врева, значи не им е сеедно. Немаат Русите многу избор за да парираат им останува да продолжат да развиваат далекуметни проектили кои можат да ги лансираат длабоко од Руска територија или новата Булава која исто е со голем домет и не треба да идат далеку од Руски води за да ја лансираат. Во тешка дефанзива се и од тука произлегуваат различните стратегии и оружја кои ги развиваат.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Мислам дека не е објавен процентото на успешни пресретнувања од Таад ама бил очаен !
Употребува кинетичка енергија значи директен погогок.
А ИЦБМ освен БГ носи и мамци.
Поентат со Подморниците од клас аЈури Долгоруки е не да е во територијални води туку далеку од нив. пр брегот на Америка !
Проекто КАЛ преставен на слика им пропаднат :
Така да едина главоболка за сега е Ејџис.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Ајде да беше нешто друго, но ако се земат само морнариците Русите или било кој друг се во во тотално подредена улога и можат со US NAVY да водат само асиметрична војна.
Не е проблем да да стигнат било каде, никој на никого не му брани да плови во меѓународни води, но во војна важат други правила.

Точно KEI е откажана, но затоа се тука другите. И каде го виде KEI на сликата? THAAD имаше доста неуспеси во тестовите во 90-тите, во новите тестови е успешен и е веќе распореден, т.е. во употреба.
Инаку да нема забуна, технологијата е таква да соборувањето на балестичките ракети е скапо и тешко но и во овој домен има постојан прогрес.
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Imash na slikata ABL , Zatoa i go spomnav.
Imash sistem od protiv merki PED i i generori na EI impuls.
.
Fakt e deka z avoena mornarica USA e primadona absoluta. no Bivshiot SSSR i Rusija imaat najmoknata flota podmornici i potrolni bombarderi od tip Il-38 do Tu-22M3( M4, M5) koi lansiraat slava raketi kon nosachite na avioni , vo vremeto na ladnata vojna za sekoj nosach na avioni bile nameneti po 20 bombaderi za sekoj .
so slava od 6 raketi mozesh da mislish shto ke s esluchi.
Inaku za volja na vistinata : Igrata na gluvcheto i macheto nikogash ne zapira!
--- надополнето: 16 декември 2013 во 21:29 ---
Eve go palavkoto Tu-22M

--- надополнето: 16 декември 2013 во 21:29 ---

--- надополнето: 16 декември 2013 во 21:30 ---

--- надополнето: 16 декември 2013 во 21:32 ---
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.739
Ајде да беше нешто друго, но ако се земат само морнариците Русите или било кој друг се во во тотално подредена улога и можат со US NAVY да водат само асиметрична војна.

Грешка. Отсуството од носачи кај Руската армија не значи дека не може да се спротистави на Американската морнарица.
Американците можеби владеат со носачите, но Русите владеат со подморниците.
Мала забелешка, Курск постојано се врткаше околу бродовите во Јадранот меѓу кои имаше и носач за време на бомбардирањето на Србија, но остана таму незабележана.

И друг факт, Русија постојано ја знае точната локација на сите Американски носачи.
Изедначени се и на море.
 

Let 3

The Nipple Erector
Член од
13 јули 2008
Мислења
30.896
Поени од реакции
31.275
Русите не се ниту некогаш биле морска сила, немаат ни искуства ни квалитетни бродови а посебно за отворени мориња и океани. Не можат да се мерат со Америчката морнарица која веќе 7-8 децении е присутна во сите океани и мориња со свои бродови од кои континуирано врши борбени задачи. Супериорни се и во искуство и во традиција и во техника. Русите немаат толку сати вежби со морнарица колку америка има борбени акции
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Imash na slikata ABL , Zatoa i go spomnav.
Imash sistem od protiv merki PED i i generori na EI impuls.
.
Fakt e deka z avoena mornarica USA e primadona absoluta. no Bivshiot SSSR i Rusija imaat najmoknata flota podmornici i potrolni bombarderi od tip Il-38 do Tu-22M3( M4, M5) koi lansiraat slava raketi kon nosachite na avioni , vo vremeto na ladnata vojna za sekoj nosach na avioni bile nameneti po 20 bombaderi za sekoj .
so slava od 6 raketi mozesh da mislish shto ke s esluchi.
Inaku za volja na vistinata : Igrata na gluvcheto i macheto nikogash ne zapira!
--- надополнето: 16 декември 2013 во 21:29 ---
Eve go palavkoto Tu-22M
Не си прецизен. Што ти беше тоа КАЛ?
Си мислел на системот со ласерот. Да точно ти е тоа, прекинат е тој проект.


Тоа со голем број на бомбардери кои ќе нападнат борбена група со носач e изнудено решение, колку би била ефикасна е друго прашање.
Да им се приближат доволно блиску за да можат да лансираат противбротски ракети пред да бидат пресретнати од ловците. Овие ракети ги правеле баш огромни со голем домет баш со таа цел.
Па овие како контра мерка мерка на носачите ставија тешки ловци ф14 (пензиониран е од скоро) , го направија и Aegis.
Борбената група во својот состав обавезно вклучува и подморници, воопшто не е едноставно, ако е нешто добро бранeто тоа се тие борбени групи, имај во предвид дека се прати секое движење, е сега некои да затаи и да го донесе носачот во опасни води блиску до некој брег од каде би бил загрозен, или некоја подморница која лежи притаена и носачот баш од тука да помине.
Значи можно е но по некоја игра на случај, да ги изненадат, овие да затаат сериозно и да го донесат носачот во опасни води.
А тие носачи воопшто не мора премногу да се приближуваат, доволен им е борбениот радиус на авионите.
--- надополнето: 17 декември 2013 во 11:18 ---
Грешка. Отсуството од носачи кај Руската армија не значи дека не може да се спротистави на Американската морнарица.
Американците можеби владеат со носачите, но Русите владеат со подморниците.
Мала забелешка, Курск постојано се врткаше околу бродовите во Јадранот меѓу кои имаше и носач за време на бомбардирањето на Србија, но остана таму незабележана.

И друг факт, Русија постојано ја знае точната локација на сите Американски носачи.
Изедначени се и на море.
Кога и да излезат на отворено море стануваат изолирани без поддршка од останатите родови.


За бројноста на подморниците, за време на СССР имаа повеќе од САД, сега имаат помалку.
Тоа што бил Курск во Јадранот не значи и дека бил незабележан, меѓународни води може да плови било кој, па дури и да влезат во нечии територијални води што и редовно се случува и со авиони и подморници не значи одма отварање оган и војна, него ги контактираат и што знам какви им се протоколите во такви случаи.

Во Јадранот немаше носач на авиони, немаше ни потреба поради близината на НАТО базите, сите борбени летови се изведени од Авиано во Италија. Во Заливот кога беше војната со Ирак имаше носачи а имаше и руски бродови, вообичаено е а не сензација некаква. .
 

Zoran MKD

Мијак на квадрат.
Член од
11 септември 2010
Мислења
2.021
Поени од реакции
1.018
Русите не се ниту некогаш биле морска сила, немаат ни искуства ни квалитетни бродови а посебно за отворени мориња и океани. Не можат да се мерат со Америчката морнарица која веќе 7-8 децении е присутна во сите океани и мориња со свои бродови од кои континуирано врши борбени задачи. Супериорни се и во искуство и во традиција и во техника. Русите немаат толку сати вежби со морнарица колку америка има борбени акции[/quote ]
Кога ми спомна а си ги видел Крстариците од типот Кирв И Слава .
И разузнувачите Варјаг.
И Москава и Новоросиск.
Имаат ракети брод брод со домет од 800 км не наивно , дури и Американците ги пофалија тиее концепти.
не тврдам дека е подобраморнарицата.
Што имав да кажам за Американската каѓав неколку поста погоре.
 

Human

Explorer
Член од
10 октомври 2009
Мислења
12.088
Поени од реакции
4.739
Кога и да излезат на отворено море стануваат изолирани без поддршка од останатите родови.


За бројноста на подморниците, за време на СССР имаа повеќе од САД, сега имаат помалку.
Тоа што бил Курск во Јадранот не значи и дека бил незабележан, меѓународни води може да плови било кој, па дури и да влезат во нечии територијални води што и редовно се случува и со авиони и подморници не значи одма отварање оган и војна, него ги контактираат и што знам какви им се протоколите во такви случаи.

Во Јадранот немаше носач на авиони, немаше ни потреба поради близината на НАТО базите, сите борбени летови се изведени од Авиано во Италија. Во Заливот кога беше војната со Ирак имаше носачи а имаше и руски бродови, вообичаено е а не сензација некаква. .
Во јадранот се наоѓаше УСС Теодор Рузвелт, од кој полетаа најголемиот број мисии. Покрај Рузвелт, имаше уште 3 носачи на авиони (на Франција, Британија и Италија. Летаа и авиони од Авиано.
Покрај гореспомнатите, Југославија се бомбардираше и од подморници и останати воени бродови, во најголем дел стационирани во Јадранското море.

Друго, подморниците делуваат најчесто изолирано од останатите бродови, освен ако се работи за дефанзива.
Бројноста во војна не игра ама баш никаква улога.
И да, Курск беше незабележан за време на неговиот престој околу НАТО флотата во Јадранот. Таму Курск успешно си ја заврши разузнавачката мисија на која беше пратен.

Сето погоре напишано се лесно проверливи факти.

И уште само нешто, единствено што УСС Рузвелт го делеше од потопување во 1999 година од Курск, беше наредбата на капетанот на Курск. Ова само да ја доловам моќта на една подморница од типот на Курск, а со тоа и моќта на Руските поморски сили.
 

^X^

Член од
22 декември 2007
Мислења
1.457
Поени од реакции
376
Јак факт ако била присутна, не беа со Русија во војна за да ја потопат.

Од друа страна кога потона Курск била опкружена со западни подморници кои одблиску ја следеле, а била на вежби и требало да лансира торпедо, па дури и Рускиот воен врв излегуваше со изјави дека се сигурни дека е потопена при судир, пред да биде спроведена детална истрага (нели од што не можеле да ја лоцираат).

prvi pomenuo li�no glavnokomanduju�i ratne mornarice admiral Vladimir Kutrojedov, Ministar odbrane mar�al Igor Sergejev je u utorak nastavio da insistira na verziji o sudaru, tvrde�i da se ona pokazuje kao �sve verovatnija�.
http://www.nin.co.rs/2000-08/24/14140.html
 
Член од
8 јануари 2012
Мислења
10.049
Поени од реакции
14.936
So temava me "vrativte" 23godini nanazad koga bev vo edinica na ARJ PVO togašnata tehnologija beše smešna vo sporedba so denešnata. Jas bev crtač na tragovi na plankšeta,toa ti e pleksiglas na koj ima nacrtano karta i jas gi pišuvam oznakite obratno za tie odnapred-komandantot da čita normalno. Sega ima monitori so kompjuterski sistemi. Radarai koristevme ruski,montirani na kamioni ZIL so benziski motori. Protokot na informacii-analogen,normalno
 
  • Ми се допаѓа
Reactions: ^X^

Kajgana Shop

На врв Bottom