Опатија

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.622
Поени од реакции
38.500
Еден од бисерите на Хрватското приморје, родното место на туризмот во Хрватска изградено во Австро-Унгарски стил ќе ве воодушеви на прв поглед. Место на кое со сигурност повторно ќе се вратите.
Приказната започнува со Опатијка - кип на девојка со галеб


која ве пречекува во централниот дел на Опатија.

12км долгото шеталиште на Опатиската ривиера ќе ви ги покаже убавините на кои нема да останете рамнодушни. Прекрасни градби со Австро-Унгарски белег го красат целото шеталиште
Во централниот дел каде се наоѓа најстарата градба вила Ангиолина, се наоѓа централниот парк на Опатија во кој има преку 150 билни видови од сите делови на Светот. Во тој дел се наоѓа и отворениот театар на Опатија каде секоја вечер се одвиваат културни настани. Џезот во Опатија е на прво место, како и сите настани поврзани со класична музика. Монденско место кое вреди за секој потрошен денар.
DSCN0649.JPG
 

Fringe

Скитник низ паралелни светови
Член од
24 септември 2011
Мислења
7.898
Поени од реакции
3.003
Што се однесува до Опатија Хрватска не сум бил,а сум слушал разговори дека било убаво
 

Македонец

мразам патетика во натпис
Член од
12 февруари 2007
Мислења
3.928
Поени од реакции
3.803
Грев е да се прави споредба на крајбрежните места на јадранот....секое си има специфична убавина и мир.
За Опатија незнам колку е препорачливо за тинејџери...но за повозрасни е измислено.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.622
Поени од реакции
38.500
Грев е да се прави споредба на крајбрежните места на јадранот....секое си има специфична убавина и мир.
За Опатија незнам колку е препорачливо за тинејџери...но за повозрасни е измислено.
Јас последниве години многу сакам мирни места, да се одморам и просто да уживам. Местово дефинитивно не е за тинејџери, него за повозрасни, парови или луѓе кои сакаат да се одморат. Во право си, грев е да се споредуваат бисерите на Јадранот.
 
На врв Bottom