Од какви програмери(back-end) имаат потреба нашите компании?

Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.306
Поени од реакции
12.427
Не сум јас тој што го постави пршањето, само се надоврзав на одговорот :D .
Иначе node работи со single thread, но можеш да кренеш node cluster што ќе ти овозможи стартување на повеќе паралелни процеси и соодветно паралелно процесирање.
Јас сум работел на medium sized node проект со MSSQL база. Користевме sequelize како ORM и не видов некои проблеми во однос на комуникацијата помеѓу апликацијата и базата.

Мене лично не ми се свиѓа асинхроната природа на nodejs. Навикнат сум работите по default да ми се синхрони, а тоа што треба да биде асинхроно да го дефинирам. Тоа што се можеш да го куцаш во plain javascript е уште еден голем минус од мене. Во однос на перформанси, за просечна апликација, имплементацијата и перформансите ќе бидат слични без разлика од технологијата во која се работи.
Иначе целосно се согласувам за последната реченица дека изборот на технологијата во 99% од случаите зависи од тоа што знаат луѓето што ќе го работат проектот :D
Сепак јас би ставил intermediate server (nginx) кој би хендлал и кеширал статична содржина, плус апликацијата би праќала реквести до повеќе сервери со помош на load balancing.

Во однос на датабазите не се разбравме, поентата ми беше дека ако на пример си работел со ORM ко Eloquent ќе ти биде крш у ноуд(имам колега што се жали :))

Епа терај друга технологија бекенд (ако и во моментов не работиш друга технологија).
 
Член од
17 август 2009
Мислења
2.323
Поени од реакции
2.433
Дечки а што мислите за блокчејн девелопер вреди ли да се нафајќа чоек, и општо има ли реална примена блокчејнов денес, нешто како иднина ќе биде ама слабо навлегува у општествово. Ми испаднаа некои курсеви на blockgeeks па се мислам
 

Amaterasu

123123113
Член од
17 април 2012
Мислења
1.093
Поени од реакции
985
Сепак јас би ставил intermediate server (nginx) кој би хендлал и кеширал статична содржина, плус апликацијата би праќала реквести до повеќе сервери со помош на load balancing.

Во однос на датабазите не се разбравме, поентата ми беше дека ако на пример си работел со ORM ко Eloquent ќе ти биде крш у ноуд(имам колега што се жали :))

Епа терај друга технологија бекенд (ако и во моментов не работиш друга технологија).
Добро, ова со nginx-от е веќе ствар на архитектура. Реално можеш да го конфигурираш nginx-от како load balancer. Но мислам дека нема потреба од стартување на повеќе инстанци за да овозможиш паралелност во node, можеш едноставно да креираш child процеси од една апликација. Ако се сеќавам добро и php работеше на сличен принцип (со child процеси) ама немам php работено 3-4 години така да можно е повеќе работи да се изменилe :D
 
Член од
26 јануари 2009
Мислења
9.306
Поени од реакции
12.427
Добро, ова со nginx-от е веќе ствар на архитектура. Реално можеш да го конфигурираш nginx-от како load balancer. Но мислам дека нема потреба од стартување на повеќе инстанци за да овозможиш паралелност во node, можеш едноставно да креираш child процеси од една апликација. Ако се сеќавам добро и php работеше на сличен принцип (со child процеси) ама немам php работено 3-4 години така да можно е повеќе работи да се изменилe :D
Па да, би ја поделил апликацијата на микросервиси и секој дел би праќал реквести на засебен сервер.

Да, со енџиникс така работи, имаш мастер процес(тоа ти е самиот сервер) и од него се форкаат воркери кои ги опслужуваат реквестите, финтата е што кај енџиникс на секој core на цпу се додаваат воркери. Можеш и да подесиш по колку сакаш да ставиш али е најдобро да го ставиш на ауто и самиот сервер креира подеднаков број на воркери за секој core на cpu. Можеш и да провериш колку фајла можат наеднаш да бидат отворени за секој core, да речеме 1024 по core, 1024 * 1 worker * 4 cores = 4096 files/ concurent requests во еден момент. Со апаче имаш лимитиран број на реквести кој ако го надминеш едноставно вишокот на реквести ќе биде отфрлен, а во тие реквести ти се се на купче и динамичка и статичка содржина.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom