Од Солун до Скопје со воз

macedon89

Провокатор по вокација
Член од
22 јули 2008
Мислења
780
Поени од реакции
568
Дали знае некој колку пари е карта со воз од Солун до Скопје и од Солун до Гевгелија (во евра) и како е да се патува со воз на таа релација.
 
Член од
21 април 2006
Мислења
612
Поени од реакции
10
Дали знае некој колку пари е карта со воз од Солун до Скопје и од Солун до Гевгелија (во евра) и како е да се патува со воз на таа релација.
Не постои патнички воз кој се обраќа на тие релации ! :nesum:
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.775
Поени од реакции
7.564
Не постои патнички воз кој се обраќа на тие релации ! :nesum:
Постои експресен патнички воз Скопје-Солун и обратно, трга од Скопје секој ден во 07:40 и 17:30.
Еве од сајтот на македонска железница www.mz.com.mk :
НАПОМЕНА:


Информации за цената на железничките карти може да се добие на адреса:


Електронска пошта: mztransportad@mt.net.mk

Телефон: 2449-212


А еве им го и возниот ред http://mz.com.mk/uploads/vozenred2010.pdf
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.624
Поени од реакции
38.510
1500 денари повратна карта.Секој ден по два воза.Чувството е добро ако имаш добро друштво во случај да заглави возот.
 

КиреМали 1911

Модератор Неимар
Член од
23 јуни 2007
Мислења
1.313
Поени од реакции
222
Двајсет евра беше, последно ко ми притреба информацијава. Ако е ко шо викат Љандра, ваљда се поскапени. Макар шо и ова не е голема цена.
 
Член од
21 септември 2008
Мислења
4.020
Поени од реакции
2.513
а со буФче колку е ?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.624
Поени од реакции
38.510
Тука негде е повратната.Само лошо е што е еден и само наутро.Ако сакаш на една вечер нема да ти се исплати.
Иначе со воз во еден правец е 750 ден.
 

Batistuta

..пак од скриен број...
Член од
16 февруари 2005
Мислења
1.945
Поени од реакции
50
1500 денари повратна карта
Не е скапо, ама неразумно е поскапено. Последен пат патував со воз на релација Скопје-Солун во 2005та и повратна карта кошташе 950 денари. Во истиот период повратна Скопје-Гевгелија, што претставува повеќе од 2/3 од вкупната должина на патот, беше 300-350 денари исто како и денес. За еднодневен шопинг најдобар избор се комбињата преку туристичките агенции кои наплаќаат околу 900-1000 денари.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.624
Поени од реакции
38.510
Не е скапо, ама неразумно е поскапено. Последен пат патував со воз на релација Скопје-Солун во 2005та и повратна карта кошташе 950 денари. Во истиот период повратна Скопје-Гевгелија, што претставува повеќе од 2/3 од вкупната должина на патот, беше 300-350 денари исто како и денес. За еднодневен шопинг најдобар избор се комбињата преку туристичките агенции кои наплаќаат околу 900-1000 денари.
Исплатливо е за еден ден со комбе,ем поефтино,ем побрзо.Возот знае да касни 2 саата мин.
Возот е исплатлив на една ноќ во Солун.Бидејќи комбето ја рачуна повратна само во ист ден,додека ако планираш да останеш ќе си платиш и за враќање.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.624
Поени од реакции
38.510
буфче = автобус

а со буфче колку е ?
Автобус со редовна линија секој ден мислам дека е 1500.
Автобус кој оди само за шопинг во викенд е 1000.
Таксист кој оди само во викенд 1000ден.
Буфче кое оди само во викенд е 800 ден.
Сите се разликуваат според број на патници :)
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.048
94-та тргнав до Битола со воз, со такси до граница, со буфче до костур, после со буфче до Атина, со пошеки до Пиреа, со брот до Иос, и журкааааа! Али скупо, така, натака.
А после шверц на брот до Пиреа за 10 марки и за 35 марки со буфче до Скопје се вратив. И тоа од Атина. Мислам дека нема уште воз од Солун или јанлаш сум?
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.624
Поени од реакции
38.510
Од каде нема воз?(Не те разбирам.)
Скопје -Солун има секој ден.
 

Divider

Seraphim
Член од
24 февруари 2005
Мислења
27.340
Поени од реакции
3.048
Има секој ден воз за Солун од Скопје?? И обратно?

Не сум знаел!

Вииш, чојко се уче секи ден!

П.С. Ја ко идаф, тија годиње немаше. А можи и дека во блокади бефне.
 

leandra

Модератор
Член од
25 јануари 2007
Мислења
23.624
Поени од реакции
38.510
94 та па ти си бил среде ембарго :)
Има после 95та по два на ден одат во два правца на таа релација.
 
На врв Bottom