Одземање коли

Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Пред некој ден добив информација дека ако качиш некого во кола, полиција може да ти ја одземе под изговор дека вршиш транспорт за пари. Дали има некој искуство со ова?
Искрено да проба да ми одземе кола под овој изговор, сигурно ќе добијам кривична за напад на службено лице.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Пред некој ден добив информација дека ако качиш некого во кола, полиција може да ти ја одземе под изговор дека вршиш транспорт за пари. Дали има некој искуство со ова?
Искрено да проба да ми одземе кола под овој изговор, сигурно ќе добијам кривична за напад на службено лице.
Глупости...
 
Член од
17 февруари 2011
Мислења
143
Поени од реакции
42
Пред некој ден добив информација дека ако качиш некого во кола, полиција може да ти ја одземе под изговор дека вршиш транспорт за пари. Дали има некој искуство со ова?
Искрено да проба да ми одземе кола под овој изговор, сигурно ќе добијам кривична за напад на службено лице.
Точна ти е информацијата,со новиот закон смееш да се возиш исклучиво сам во кола инаку отиде колата и нема враќање..И се регистрира колата за едно лице само..
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Точна ти е информацијата,со новиот закон смееш да се возиш исклучиво сам во кола инаку отиде колата и нема враќање..И се регистрира колата за едно лице само..
А кој е тој нов закон? М?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Незнам точно затоа поставив тема на форумот, знам дека во крива паланка имаат одземено неколку коли.
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.743
Поени од реакции
7.452
Незнам точно затоа поставив тема на форумот, знам дека во крива паланка имаат одземено неколку коли.
Колку што ми е познато тоа се однесува на лицата кои вршат такси превоз без лиценца. Е сега точно како е дефинирано не знам, @Струмикс знаеш ли ти нешто повеќе за тоа?
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Знам дека тие несмеат да возат без лиценца познато ми е за приватници многу добро, ама знам дека и на некој кој не вршел превоз качил пријател и му одзеле кола.
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Колку што ми е познато тоа се однесува на лицата кои вршат такси превоз без лиценца. Е сега точно како е дефинирано не знам, @Струмикс знаеш ли ти нешто повеќе за тоа?
Обично МВР со инспектори од Транспорт и врски вршат контроли по патиштата, МВР запира возила, инспекторите контролираат... И, доколку се врши нелегален такси превоз, согласно закон, се одзема возилото
 

AlternativeF

госпожата од втори
Член од
1 мај 2006
Мислења
4.743
Поени од реакции
7.452
Знам дека тие несмеат да возат без лиценца познато ми е за приватници многу добро, ама знам дека и на некој кој не вршел превоз качил пријател и му одзеле кола.
Ловачки причи...
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Знам дека тие несмеат да возат без лиценца познато ми е за приватници многу добро, ама знам дека и на некој кој не вршел превоз качил пријател и му одзеле кола.
Познаваш таков некој?
Тоа се ловечки приказни
 
Член од
16 септември 2013
Мислења
687
Поени од реакции
513
Како што кажав познато ми е закон за транспорт на роба и лица, имам искуство со тоа, ама ја добив оваа информација пред некој ден, затоа прашувам дали имал некој искуство со ова, а не прашувам каков е законот.
 

Xibalba

Corona Australis
Член од
24 јануари 2012
Мислења
5.809
Поени од реакции
10.520
Ловачки причи...
Тоа се ловечки приказни
Какви ловачки причи, какви бабини деветини, ова се случува година-две наназад. Прогуглајте, има повеќе написи по весници за ова.

http://evesti.mk/2012/08/09/odzemeni-vozila-koi-bez-licenci-prevezuvale-patnici/
http://lider.mk/2013/08/26/odzemeni-37-vozila-nelegalno-prevezuvale-stoka-i-patnici/
 

Струмикс

Еден...не го знаеш!
Член од
9 декември 2005
Мислења
13.792
Поени од реакции
3.326
Какви ловачки причи, какви бабини деветини, ова се случува година-две наназад. Прогуглајте, има повеќе написи по весници за ова.

http://evesti.mk/2012/08/09/odzemeni-vozila-koi-bez-licenci-prevezuvale-patnici/
http://lider.mk/2013/08/26/odzemeni-37-vozila-nelegalno-prevezuvale-stoka-i-patnici/
Тоа се случаи кога некој работел такси или превозник на црно, а не кога сум товарил другар ми у кола и сме тргнале за Скопје на пр.
 
На врв Bottom