Новите авионски бомби од Boeing

Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584


Бомбиве се 5 тона потешки од најтешкитe досега во аресеналот на САД.

Наречени се Massive Ordnance Penetrators, наменети за уништување на подземни инсталации.
Имаат барем 10 пати поголема експлозивна моќ од поранешните bunker-buster BLU-109.

http://www.latimes.com/business/la-fi-bunker-buster-bomb-20111117,0,3582708.story

.
 
Член од
23 јуни 2011
Мислења
10.341
Поени од реакции
3.846
Пак Американциве ги прават овие бомби?
 
Член од
17 март 2005
Мислења
11.493
Поени од реакции
1.584
Да, повторно тие, голема им е индустријата, а изгледа имаат потреба.

Еден по еден паѓаат Арапските режими се до Иран. Е сега дали ќе стигнат да војуваат со Иран - ќе видиме.

Но објавувањето на веста з абомбиве се поклопува со извештајот на IAЕA дека Иран има програма за производство за нукеалрно оружје.
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
A ova???.....:

BOEING LANDS BIGGEST DEAL, EVER
Lion Air, a private Jakarta-based airline, has signed a commitment to order 230 Boeing aircraft with a street value of $21.7 billion -- Boeing's latest clean-sheet design, the 787, is not represented in the order. The order consists of 201 737 MAX single-aisle airliners (aircraft that are expected to first enter service in 2017) and 29 extended range 737-900ER jets, plus options for 150 more aircraft. Even without the options, those figures make this the largest deal Boeing has ever negotiated with a carrier by number of aircraft and dollar amount. The deal coincides with a visit to Indonesia by President Obama ... and one potentially relevant lawsuit brought Wednesday by the Airline Transport Association.
 
B

Black Guard

ГостинНосач е ДухотСепак нема гаранција за тотално уништување на инсталациите но дека ќе има сериозно оштетување,прекин на работа тоа е речиси сигурно.
 
B

Black Guard

Гостин
Да, повторно тие, голема им е индустријата, а изгледа имаат потреба.

Еден по еден паѓаат Арапските режими се до Иран. Е сега дали ќе стигнат да војуваат со Иран - ќе видиме.

Но објавувањето на веста з абомбиве се поклопува со извештајот на IAЕA дека Иран има програма за производство за нукеалрно оружје.
Има и добра вест,побрз авион кој има 100 пати помал Radar cross section од Б-52 ќе може да ја носи истата бомба т.е Б-1,ова се долгоочекуваните модификации кои вклучуваат,хардвер,софтввер и дури 24 раккети Воздух земја-вака спремна варинта во Иран има партали да направи.
Официјално не е потврдено дека се спремаат и MOB да го средат и за Б-1 и не верувам да биде така но ова е најверојатно долгонајавуваната надградба која како што реков Б-1 ќе има можниост и да бомбардира,да ракетира цели на земја па дури и во воздух т.е како што реков Воздушен САМ.The Air Force's B-1B "Lancer" multi-mission bomber is getting some notable upgrades in the next year, David Cenciotti at The Aviationist reports.
Known as "Bone" in aviation circles, the B-1B is capable of accommodating the largest payloads in the U.S. Air Force inventory.
In June, Cenciotti reported that the B-1B will be "programmed for war" after receiving advanced hardware and software upgrades that will undergo operational testing in September 2013.
By then the B-1B will have the option of carrying up to 24 of the new AGM-158B Joint Air-Surface Stanfoff Extended Range (JASSM-ER)missiles – GPS-guided cruise missiles with 2,250-lbs warhead capable of reaching a target 600 miles away – that will be operational at the beginning of next year.
Cenciotti notes that the B-1 will be able to deploy these radar-evading, extremely jamming resistant missiles "against fortified, fixed and relocateable high-valuable targets, while remaining well clear of long-range surface-to-air missiles" that guard well-defended air spaces such as Syria and Iran.
.


 
B

Black Guard

Гостин
Кога сме кај МОП очигледно е дизајниранана да уништи постројки како натанз к(у)ам(свето место близу Ирак), значи постројкитев со центрифуги за збогатување на ураниум како и фабриките за тешка вода со Цел Иран да добива Ураниумски прачки или од русија а и Турција се понуди.

Но овде ќе се сконцентрираме на Носачот на оваа бомба т.е Ремек делото на Нортроп-Груман Б-д кој уште го нарекуваат Spirit-бидејќи не е детектиран досега(има тема за стелт технологија во подфорумотт Наука).

Повеќе податоци се класифицирани но беа фатени многу лица кои продаваа Инфо на Кина,Индија иран и Русија чист пример е индиецот кој работеше на погонот исто и во 1984 Томас Кавано од нортроп продаде инфо на СССР и спомнатиот Говадија.

Авионот е долг 21 метар а е висок 5.18 метри распонот на крилата е 478 метри квадратни но она што е интересно е неговата носивост или да бидам попрецизен Авионот празен тежи 71 700 килограми додека со боево полнење скоро двојнбо 152 200 Килограми а има досег од 11 000 метри стациониран во три бази низ глобусот ја има на домет секоја Држава-очигледно е стратегиски бомбардер кој бил развивам на средината на 70-сеттите до 1979 а целта била да САД и НАТО да имаат Стратегиски бомбардер кој може недетектиран да навлезе во непријателска територија и да нанесе огромна штета-без промашајА замислете да биде со нуклеарен арсенал, притоа да биде нечепнат значи има висок процент на преживување за што треба да биде Благодарен на низа професори од МИТ Институтот и низа фирми кои беа вклучени(баш овие продаваа информации ама си го добија-доживотен затвор но мислам дека се помилувани-не знам најискрено!!

Друг бомбардер кој ќе се користи подолго а се планира и нови мотори и редизајнирање т.е нови примероци од истиот а тоа е Рекордерот B-1 lanser кој држи 47 рекорди и во мисиите досега четвртина од бомбите посебно во Ирак ги достави токму В_1 а мора модел со брзина над 2 мах како и со РАМ материјали Б-1 има 100 пати помал Radar cross section од Б-52 кој се планира да се користи уште 12 години и некој месец што ќе го впише во историјата како бомбардер кој му пркоси на времето.

Но да се вратиме на Б-2

Слика со кериер груп колку да го споредите со ловците

Б-2 има многу предности но и недостатоци, имемо леталото е аеродинамично, предност му е огромната боева носивост и секако невидливоста т.е Стелт технологијата која работи на доста различен принцип од Ф-22, Ф-35 и ПАК-ФА кои се ловци а 35-ката ловец бомнбардер, имено покрај невидливоста и екипаж од двајца сепак ќе напоменам дека бомбардерот има однапред утврден Курс врз база на најрелевантни ИМИНТ анализи и ги избегнува т.е заобиколува САМ системите кога е сам а често има и случаи каде 2-3 авиони го кријат него а они се изложуваат но и САМ често се пробива покрај тешко бранети мети е сега и покрај екипажот компјутер е одговорен за летањето, слетувањето што и беше причина за несреќата при полетување а пилотот немаше време да реагира, планирани беа за производство дури 100 бомбардери(а замислете еден чини 2 милијарди долари аодржувањето е изгор или согласно принципите и формулите на браншата одбранбена економија проектот е економски неоправдан иако е ефикасен) но се распадна СССР и моментално активни се 19 додекка еден е во едвардс на тестирање,апгрејд и зголемување на смртноста евалуација на податоцим и сл, стациониран е во Гуам, вајтемн домашната база Мисури и во Диего гарсија-близу Индиски океан упс заборавив да напоменам дометот од 11 000 км е со дополнување гориво,а без дополнување 6000 мада тоа не е важно она што е важно е дека има илјадници летови и мисии и 75 000 часови летање без регистриран проблем.

Б-2 има интегриран ГПС како што видовте користи паметни оружја JDAM има и посебен радар APQ 181 кој помага да се поправи курсот или грешките во реал тајм, спомнав дека е невидлив и тоа му е есенцијална предност-слично како и подморниците чие оружје главно е...НЕВИДЛИВОСТА и факторот на изненадување.
Но од каде доаѓа невидливоста??

За разлика од Ф-117 кој беше детектиран и соборен во екс Југославија-тоа е ова летало кое не е стратегиски бомбардер туку Ловец-бомбардер со слаби маневарски способности наменет за ноќни мисии-сепак го соборија.И реално авионот беше стар уште од 1980-ста година со таа технологија и материјали-го немаше она што го има Б-2.

Додека Б-2 е поголем и пак до сега не е детектиран а ова се должи од низа комбинирани мерки односно не е само уфимчев со тезата за дизајнот, Американските научници како и инженерите од тимот на Нортроп се грижеле дури и за Акустичниот одраз се контролира со Beaver tail па иако има моќни мотори(150 тони во воздух и бара моќни мотори) сепак да бидат тивки, понатаму и инфрацрвениот топлотен одраз е значително редуциран, отворот за воздухот(еве со слика подобро мислам дека ќе објаснам т.е со шематски приказ кој ќе го аплоадирам) како што гледате е над крилата а не под нив и тоа го редуцира радарскиот одраз овде ќе ги додадам и композитните материјали и очигледната рамна(флат) површина на долниот дел од трупот кој задава потешкотии на Секое ПВО за детекција а покрај ова се користи и посебен апсорбционен материјал како и средство со кое се премачкува авионот за да биде уште по невидлив(најверојатно карбонил ферит но е шпекулација) кога сме кај премачкувањето тоа е и предност но и негативност-бомбардерот бара посебен хангар со посебна одржувана температура токму за слојот, имајќи предвидв дека покрај матичната база има уште две Диего гарсија(британска територија до индиски океан) и Гуам со само едно надополнување(гледате на скицата над пилотската кабина е доводот за гориво) оваа флота од 19 летала можат да зададат катастрофален удар на било кој непријател а да не зборам и ангажман на околу 60-сеттина Б-1 произведени од Роквел.

Очигледно гледате авионот е комплексен(ги приметрувате тие триаголничиња на крилата(внатрешно-епа и тие го дисперзираат радарскиот бран) но покрај дизајнот тука се двата мотори од Џенерал Електрик F-118 GE 100 кои имаат потисок од по 77 килоњутни, и моторите загреваат па затоа за да има што е можно помал термален одраз се користи посебен систем со хемикалии кои спречуваат траги од кондензација зад издувните отвори(назад) со надградбите сега има и сензор кој дава и сугестии за промена на надморска висина како би се намалил одразот.

Контрамерките се електронски а се користат радари и антени а и од роквел има систем ТЦХ-250 систем за тактичко-воена навигација и користење на предностите.

Видовте дека во еден прелет бомбардерот употреби дури 80 бомби од 230кг а има и бомби како МК-82 и 16 тонските Б-83 или пак нуклеарна Б-61 која и е опција против иран-но по се изгледа МОП ќе биде употребен. во 2008-ма беа апгрејдувани и тоа за секој по поламилијарда долари(460 поточно), е сега бомбардерите имаат бројки на крилата кои означуваат кој број е леталото по производство како ознака, понатаму има и број на крилата на пример 85-3044 првите две се годината кога е пуштен во употреба а другите се сериски

Сега е јасно зошто го нарекуваат спирит но бомбардерот се докажа во многу прилики ама по која цена??

Да биде јасно уште и расправите во осумдесеттите беа контроверзни поради скапиот проект на пример еве покрај предностите кои ги набројав има и негативност нели епа за да се одржува Б-1 рекордерот се потребни само 9 милиони долари,постариот Б-52 бара околу 5 милиони но Духот над 40 милиони долари, друга негативност-за еден час летање потребни се скоро 120 часа одржавање(а тоа е скапо,вработени, ангажман) додека Б-1 и не бара над 45-54 часа во зависност од тимот понатаму трошоците за климатизирани хангари се мерат во десетина милиони по хангар а за софтвер и резервни делови трошокот е скоро милијарда и 240 милиони додека ЦЕЛ ПРОЕКТ изнесува 44 милијарди долари т.е 21 авиони да се произведат по 2 милијарди и ете ја цифрата па затоа согласно Економија на одбрана е неприфатлив а ефикасноста не ја оспорувам дури 30% од однапред селектираните мети во југославија беа уништени токму од Б-2 а за тоа време летал од матичната база вајтман во Мисури па до Југославија, бомбардерот посебно се докажа и во авганистан, интересна е и забелешката дека носот на авионот е наелектризиран се со цел асимилација на радарскиот бран покрај ова има и низа шпекулации а што се однесува за триангл НЛО-епа тоа е Б-2 во осумдесеттите за време на развојот а светлата ги користел ноќе за да прикријат америте дека развиваат нешто мноогу напредно-сепак КГБ веќе знаеше а колку знае со продажбата на инфо па и размена меѓу агенти не се знае.

Сепак сигурен сум дека решението за иран е МОП и Б-2 кој после уништувањето на постројките за збогатување, фабриките за тешка вода па и Рудникот Иран ќе мора да се откаже од развојот на нуклеарно оружје за масовно уништување но реакторот ќе остане нечепнат па како многу држави кои увезуваат збогатен Ураниум и Иран ќе мора. Б-2 скица.jpg

Неопходни се Мерки-не смее да се случи нова С.Кореја која ќе се вика Иран водена од фанатици верски кои на парадите на ракетите имаат напишано ова за НАТО,ЗА САД, за Кралот на саудии Арабија и слично.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom