Неплатените давачки

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Zabelezav vo nekoj vesnik , nekoe od ministerstvtvata , verojatno ona za Trud i Socijalna politika, PREKU SUDSKI TUZBI ke gi naplatuva dosega NENAPLATENITE DAVACKI ZA ZDRAVSTVENO OSIGURUVANJE.
Kako mi se gleda , nisto od MNOGU FALENATA GILJOTINA i drugite CEKORI.
Ocugledno nasata drzava , si presmetuva na nevideno kolku treba da zeme , pa si go trosi toa odnapred , bez da si gi pusta nozete t.e. BUDZETOT kolku i e REALNO DOLGA CERGATA........
Prvo e ocigledno deka od nekolku VLADI na red nikoj ne sakal da vnese red vo toj karmakaras , bidejki ne mi e jasno kako nekoj PLATIL PLATA , bez da PODMIRI DAVACKI ?????....... mene toa NIKOGAS ne mi uspealo......znaci ocigledno za SMRTNICI ne e mozno...........:)
Od druga strana toa sega e komplikuvana i skapa operacija i ako otide na sud uste pokomplikuvana i poskapa....ke napravi uste ponejasna i po zapletkana situacija...
Namesto da se regulira toa so eden potez ..na primer linearno poravnuvanje za zaostanatite dolgovi vo iznos na promer 10 evra po vraboten po mesec ( sto patem ne e mala para za BUDZETOT , a REALNO PLATLIVA) i pod uslov samo za ZIVITE FIRMI,onie koi SE USTE AKTIVNI i odkako se vovede MPPP posle sto ni teoretski ne mozele da davaat NEPOTPOLNO ISPLATENI PLATI (ili sepak sekogas imalo nekoi partiski sveti kravi???), se vleguva vo SKAPA PROCEDURA SO NEJASNI ISHODI.
Ocigledno pak se odi na slozeno resenie , a ne na RESAVANJE NA PROBLEMOT i realno prodolzuvanje ponataka , bez DUBIOZITE OD MINATOTO....
Se sekavam na KOLENJETO na nekolku bitni firmi zaradi slicni gluposti koi posle stecajot samo se obezvrednija za da se kupat za bezpari i da se zgolemi brojot na stecajcite.
 

SWEDEN

38ca ama nikoj ne verue
Член од
16 февруари 2007
Мислења
2.531
Поени од реакции
34
Abe druze drzavava ko nasa pickin dim 2 miljona se oprava za mesec dva dena ako se saka ama se nejke

i kaznite moze da se izramnat site zaostanati na po 10 -20 evra i site bi gi platile ama jok... teraat po svoe

i za davackite isti kurac da ne gi naplatat slucajno od obicnite ke ja zatvori firma ke otvori nova na kraj kraeva..

toa e da nemaat da platat nekoi firmi koi zivurkaat da dojdat nekoi da si gi lapnat u kriza koa ke bidat za mali pari i tolku efilmot
 

concrete

alte Esel
Член од
22 март 2005
Мислења
12.248
Поени од реакции
1.703
Po moi smetki cca 123 dena maksimalno.......i eventualno ke uspeeme da ja zakocime da ne ja presisa Norveska............nema smisla.....ke se frustriraat ova EU pedofilive...
Zatoa i mi se smesni site muabeti ovde..ama , jebi ga mora da se druzam so nasi....FYR-ovci....:)....da ne se ottugam potpolno.....:)
 

Kajgana Shop

На врв Bottom