Нема повеќе слободна професија, само регистрирана професија

Член од
3 септември 2010
Мислења
6.025
Поени од реакции
8.587
Кај нас да се донесе ваков закон ќе треба на 90% од богаташите, 99% од политичарите и 100% на криминалците да има се одземе целиот имотот, а тоа ти е 1% од населението или над 70% од целокупното богаство во Македонија, што значи никогаш нема да се случи тоа.
Точно. Затоа нека не јадат трици дека препишувале европски закони.
 

Рудници и

ООЗТ Рудници и железарница - Скопје
Член од
9 декември 2009
Мислења
12.145
Поени од реакции
18.172
Јас малку на мајтап, малку на вистина ќе прашам

Уличниве музичари - дали и за нив ќе треба лиценца?
А просјаци - дали и за нив?
Мала ни стана разликата од мајтап до вистина.Ние се мајтапиме со нивните ‘закони‘, тие вистински ги донесоа.
Испадна да внимаваме како да напишиме нешто, да не им светниме некаква идеја па да е пак од мајтап вистина :unsure:
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Во право си. Но во државата ги има многу како @onak и @мкд владе, на кои Владата може да им продаде м00да за бубрези и уште да ги убеди дека тоа е за нивно добро.
мене државата не ми шитна муда за бубрези... јас повеке од 1 деценија чекам ваков закон (уште сдсм беше на власт), и конечно на некого му текна да го направи...
 
Член од
11 мај 2010
Мислења
2.952
Поени од реакции
718
Tи едноставно не разбираш некои работи или не живееш во Македонија. Со тој закон што ќе го донесат, услугата на лиценцираните мајстори ќе порасне дупло, а квалитетот на услугата ќе остане ист. И што рече некој овде на форумов, ако некој има телевизор што вреди 2000 денари, нема да викне мајстор што ќе му земе 2000 денари за поправка. Ќе викне некој приучен што ќе му земе 200 денари или ќе му го поправи за една чашка ракија и мезе. Оној што има телевизор што вреди 50000 илјади и сега нема да викне некој приучен, туку ќе викне регистриран сервис без разлика дали законот ќе биде усвоен или не. Зашто во првиот случај, приучениот може да донесе мала штета а голема корист, а во вториот може да донесе мала корист, а голема штета. Ја капираш ли поентата сега и каде е проблемот?

Кога ќе почнат кодошењата, Македонците ќе немаат пари за поправка и ќе почнат да ги фрлаат старите телевизори, машини за перење, фрижидери итн. А ќе немаат пари да купат нови. Од друга страна, тие фрлените апарати, рамковните браќа ќе ги земаат од буниште, ќе ги поправат и ќе си ги присвојат. Плус, со овој закон само од нивните ќе смеат да работат, затоа што се сложни, а нашиве кодошејќи се ќе осиромашат, нема да семеат ништо да работат и ќе зависат од социјална помош. Рамковните дури и ако некој ги пријави, целата маала, село или општина ќе се дигне на протест и ќе издејствуваат амнестија, а може и вработување во администрација на товар на буџетот кој ти ќе го полниш. Така што нашиот народ или ќе изумре или ќе се отсели, а нивниот ќе опстои на овие простори. Природна селекција потпомогната од вакви антимакедонски политичари и продавачи на демагогија.

И после не ја врти на политика кога Македонците ќе се раселат низ целиот свет како што е случај со Евреите, Ерменците и Ромите. Живеј си и понатаму во своите илузии.

Лично сметам дека лиценца треба да постои за електроинсталатери, водоинсталатери и инсталатери на системи што се под притисок (парни и гасни инсталации и сл.).
Но зошто би ѝ требала лиценца на чистачката што ти чисти по дома или на Ромот што ти цепи дрва или на аргатот што ти ја копа нивата или ти бере грозје и јаболка?

И уште нешто. Ако е казната 1000 евра, нека биде и минималната плата 1000 евра. Знаеш кога би викнал мајстор без лиценца? Никогаш. Ниту би викнал мајстор со лиценца. Туку, веднаш го фрлам расипаниот апарат во контејнер, одам во продавница и си купувам друг. А мајсторите сервисери со лиценца може само да дремат во нивните сервиси.
немам сили више да се објаснувам... што сте се фатиле за тој телевизор бе? јас зборам цело време за нови работи, нови монтажи, нови проекти, а они телевизор па телевизор... и плус друже, математиката очигледно добро ти оди... како може дупло од 200 да биде 2.000?

парно, струја, водовод, плочки, паркет, малтерај, зидање, гипскартон, кров, прозорци, столбови, стопи, браварија, заварување, тишлерај, столарија, дограма.. има уште, ме мрзи да пишувам... СЕТО ОВА ШТО ГО НАБРОЈАВ е нешто за што постојат фирми, даноци, магацини.. сето ова е ФИЗИЧКА РАБОТА во која се употребува мисловен и физички труд, а не е потребно да вршиш набавки на материјали, туку само алат... Е ЗА ОВОЈ ТИП НА СТРУКИ зборував.. технички струки. работа со фирма или торба мајстор.[DOUBLEPOST=1414864993][/DOUBLEPOST]
Значи 10 години го чекаше овој закон, и на крајот го дочека. Сега животот нагло ќе ти тргне на подобро.

Добро, не ти се гади од самиот себе си додека пишуваш вакви постови? Не ти срам малку од малку?

Толку куропушачки менталитет како твојот ретко се сретнува.
ало бе... прибери се со навредиве....

и зашто да ми се гади од самиот себе? затоа што барам соодветна правда и логика во законот? или можда вмроовец ме направи, близок до власта? ако бев близок до власта, сега ке нишав негде врата и ке зимав плата...


стварно се уморив од објаснување... сега више баш ме заболе што мислите... скоро и да нема луѓе за дискусија, туку само тупатори и мрчатори... да не се знаело да се врзе една обична ЦИВИЛИЗИРАНА дискусија.. во недостиг на аргументи, одма со навреди и плукања... втор пат за 3 дена тешка навреда прочитав на форумов... благодарам, но тука ставам точка... терајте си со животот и сопствените убедувања за заеб на народот... гајте си илузии за големи завери против МК народот и намерното удирање по сиромаштијата...
 
П

Пепси_

Гостин
onak во право си АМА кога нашата влада ќе ги спроведува реално законите како и у германија и у белгија и секаде.

АКО пропорционално растат платите со потрошувачката,а не со секој нареден закон го дотепува обичниот а ништо не му дава освен закон - казна


ти најмногу ќе изгубиш сега или ќе останиш на исто оти реално сме македонија не германија
 
Член од
3 септември 2010
Мислења
6.025
Поени од реакции
8.587
и плус друже, математиката очигледно добро ти оди... како може дупло од 200 да биде 2.000?
Aко си го прочитал и РАЗБРАЛ мојот пост, ќе видеше дека јас зборувам дека TВОЈАТА цена на услугата ќе порасне дупло (пример: aко си наплаќал 1000 денари, сега бидејќи ќе имаш нови издатоци со лиценците ќе наплаќаш 2000 денари), а не на ОНОЈ кој наплаќал 200 денари. Затоа не ме ни чуди зашто го подржуваш законот.

И ако државата ти мисли добро, зошто не го донесе финскиот модел на закони и истиот да го спроведува? Што мислиш?
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.168
Поени од реакции
21.834
Во право си. Но во државата ги има многу како @onak и @мкд владе, на кои Владата може да им продаде м00да за бубрези и уште да ги убеди дека тоа е за нивно добро.

Препишувале европски закони? Нека го препишат законот од Финска ако се мажи или нека не јадат гурабии. Нас само финскиот закон може да нѐ спаси.

Во Финска казните за сообраќајни прекршоци се правопропорционални спрема приходите на прекршителот. Така што казната може да иде и преку 100000 евра (сто илјади, не е грешка), како што плати Хакинен.

Таму ако те видат во нов џип од 30000 евра не ти веруваат на жими мајка и дека работиш за плата од 300-500 евра, туку ќе ти претресат сѐ живо и диво да видат на кој начин ја оштетуваш државата.
Финското УЈП или која и да е нивна агенција што се занимава со потеклото на имотот, во своите компјутери има податоци за приходот на секој член од домаќинството. Ти ги знаат расходите за сметките и кредитите и тогаш ти кажуваат:
"Господине, вие со тие примања не можете да возите Мерцедес од 30000 евра/ да купите вила од 200000 евра/да имате Miele, Loewe и Krell куќна техника и сл., бидејќи за нив ќе ви требаат толку и толку години. Имате 30 дена да го докажете потеклото на имотот (лотарија, наследство и сл.) Ако не докажете, ќе ви го одземеме имотот, а воедно ќе добиете и тужба за работа на црно, шверц или криминал."
Прво Финска не е цела европска унија, кај ја најде баш неа.
Од таму колку се држави членки околу 20 ти баш ја најде една држава од каде господ корнер шутка.
Оти не ја зеде Грција на пример. И таа е во еу или не е ? Оти не ја зеде бугарија?
Така како поблиску до нас, ти се спири за Финска.[DOUBLEPOST=1414874237][/DOUBLEPOST]
Цивилизирана дискусија се води пред се со некој кој што е писмен, кој речениците ги почнува со голема буква, кој знае дека гајте е глупав србизам, такви работи.

И кој плус тоа не е куропушач. Ти не исполнуваш ниту еден од погорните услови.
И така како по обичај чим снема аргументи или толку ти фаќа ментето како и секој рандом лузер тука на форумот се фаќаш за правопис како последна шанса да испадниш паметен.
Ало батееееее форум е ова , а не час по граматика. Кој сака како сака ке пиши.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
ако бев близок до власта, сега ке нишав негде врата и ке зимав плата...
..
Види, на сите нас ни е апсолутно јасно дека и на вас штабските компјутерски штакори, исто ви е јасно, само си праите тоа за што сте задолжени. Пошто не може никој да биде до толку малоумен сите овие давачки, казни, даноци, измислени услуги кои се задолжителни и сиот овој законо-правен механизам кој е во функција на СЕЛЕКТИВНО цедење пари од народот македонски, значи сите тие небулози, да ги брани при здрав разум - не е возможно.
Значи знам дека и на вас ви е јасно, али јеби га работа си е работа, разбирам тоа. Затоа и испаѓате патетично смешни на ваквиве теми.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.168
Поени од реакции
21.834
Aко си го прочитал и РАЗБРАЛ мојот пост, ќе видеше дека јас зборувам дека TВОЈАТА цена на услугата ќе порасне дупло (пример: aко си наплаќал 1000 денари, сега бидејќи ќе имаш нови издатоци со лиценците ќе наплаќаш 2000 денари), а не на ОНОЈ кој наплаќал 200 денари. Затоа не ме ни чуди зашто го подржуваш законот.

И ако државата ти мисли добро, зошто не го донесе финскиот модел на закони и истиот да го спроведува? Што мислиш?
Благе везе ти нема муабетот. Ама благе везе. Тој што има фирма , што плаќа придонеси и уште еден куп давачки према државата, што патем речено е сосем нормална работа и така треба да биди , вадењето на лиценца ќе му биди најмал проблем или трошок. На торбарите секако.
И цената на легалните мајстори нема да се крени пошто тие и сега одат со цена со која можат да ги покриваат трошоците. Или тоа или ке ја затворат фирмата. Може да се зголеми обемот на работа што би резултирало со зголемување на бројот на вработени за кои исто би се плаќало придонеси.
Торбарите ни лук јале ни лук мирисале. Ни има фирма , ни плаќа придонеси, троши државни пари за здравство и уште којзнае што, можи се води и социјален случај и зема пари до државата башка и му одбиваат долгови.
Па тој можи да падни цена колку да сака, нема трошок освен времето и евентуално горивото. Толку. Ништо повеќе.
Но тебе те боли што наместо досега си плаќал 200 ке платиш 2000 пример, а не дека цената од 200 ке скокни на 2000.
Ама не рачунаш дека тој со ништо не придонесува кон буџетот на државата по основа на даноци и придонеси, а утре и ке се лечи на твоја сметка и ке земи пензија на твоја сметка( или ти нема да земиш, во секој случај исто ти се фаќа), ке му одбиваат долгови на твоја сметка итн .[DOUBLEPOST=1414875333][/DOUBLEPOST]
Види, на сите нас ни е апсолутно јасно дека и на вас штабските компјутерски штакори, исто ви е јасно, само си праите тоа за што сте задолжени. Пошто не може никој да биде до толку малоумен сите овие давачки, казни, даноци, измислени услуги кои се задолжителни и сиот овој законо-правен механизам кој е во функција на СЕЛЕКТИВНО цедење пари од народот македонски, значи сите тие небулози, да ги брани при здрав разум - не е возможно.
Значи знам дека и на вас ви е јасно, али јеби га работа си е работа, разбирам тоа. Затоа и испаѓате патетично смешни на ваквиве теми.
Тебе како по обичај ништо не ти е јасно, незнам само како научи да уклучиш интернет. Сигурно три дена дома славевте за постигнатиот подвиг, можеби и уште се кажува низ малата како ти си уклучил интернет . Нешто како настан на деценијата. Којзнае колку пати се имаш загинато кога одиш во трговскиот од што си збунет.
 
Последно уредено:
Член од
20 септември 2011
Мислења
8.146
Поени од реакции
8.544
Торбарите ни лук јале ни лук мирисале. Ни има фирма , ни плаќа придонеси, троши државни пари за здравство и уште којзнае што, можи се води и социјален случај и зема пари до државата башка и му одбиваат долгови.
И јас познавам вакви „ торбари “
Се работи за двајца, едниот е инженер, а другиот техничар и тие порано работеа во Алумина. Но како Алумина пропадна тие станаа „ торбари “ и сега работат како молери
Ќе договорат, за мали пари, варосување на некој стан и се така живуркаат кога ќе најдат некого да измамат дека се молери.
Јас порано имав сочуство за нив, мислев, да им е алал и во ваква несреќа успеваат да преживеат. Но сега од некои постови разбрав дека тие се всушност „ торбари “ и дека постоењето на такви е општествено штетно.
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.168
Поени од реакции
21.834
И јас познавам вакви „ торбари “
Се работи за двајца, едниот е инженер, а другиот техничар и тие порано работеа во Алумина. Но како Алумина пропадна тие станаа „ торбари “ и сега работат како молери
Ќе договорат, за мали пари, варосување на некој стан и се така живуркаат кога ќе најдат некого да измамат дека се молери.
Јас порано имав сочуство за нив, мислев, да им е алал и во ваква несреќа успеваат да преживеат. Но сега од некои постови разбрав дека тие се всушност „ торбари “ и дека постоењето на такви е општествено штетно.
Зависи како гледаш на таа работа. И што дека е инженер пошто го нагласи. Толку бил способен.
Ама ајде вака да ја свртиме работата. Некој има фирма за молерај. Значи има фирма, плаќа придонеси, плаќа придонеси и плати на неколку вработени и се така со ред. Има канцеларија за која плаќа кирија и уште еден куп давачки поврзани со бизнисот. Башка секогаш е достапен и за УЈП и разно разни инспектори пошто нели е легален.
Значи тој ради нелојална конкуренција од некој " неспособен инженер" би требало да ја затвори фирмата, да ги пушти дома вработените и да си тера онака на црно.
И наместо тој инженерот што останал без работа што работи на црно ке добиеме уште неколку души кои исто така како него останале без работа и работат на црно.
Ами ајде сите на црно да работиме чим била таква работата.
Ептен ви држи логика муабетот, ама ептен.
Оправдуваш ти на пример ете јас немам пари за дрва, да си одам во паркот и да си исечам неколку кубици, а ти пола плата си ја дал за струја?[DOUBLEPOST=1414877511][/DOUBLEPOST]
Тогаш, жално е што ми се посветува толку внимание, од величини како тебе.
Можеби е жално но ти во секој случај треба да бидиш среќен што некој и ти посветува внимание па макар на форум.
 

Björn

Does Your Mother Know?
Член од
14 август 2006
Мислења
44.108
Поени од реакции
81.096
Кога ти велам јас тебе ништо не ти е јасно, ти мислиш тоа комплимент е :(
Не можеш да кажеш за некој дека е неспособен, кога цела фирма отишла у курац.
Не го избркале само него, затоа што бил или не бил способен инжињер.
 
Член од
28 мај 2008
Мислења
3.966
Поени од реакции
4.073
Зависи како гледаш на таа работа. И што дека е инженер пошто го нагласи. Толку бил способен.
Ама ајде вака да ја свртиме работата. Некој има фирма за молерај. Значи има фирма, плаќа придонеси, плаќа придонеси и плати на неколку вработени и се така со ред. Има канцеларија за која плаќа кирија и уште еден куп давачки поврзани со бизнисот. Башка секогаш е достапен и за УЈП и разно разни инспектори пошто нели е легален.
Значи тој ради нелојална конкуренција од некој " неспособен инженер" би требало да ја затвори фирмата, да ги пушти дома вработените и да си тера онака на црно.
И наместо тој инженерот што останал без работа што работи на црно ке добиеме уште неколку души кои исто така како него останале без работа и работат на црно.
Ами ајде сите на црно да работиме чим била таква работата.
Зарем ти мислиш дека некој прави големи пари, од повици ?
Голем дел од тие што се на повик, работат и во обични фирми, ова му е колку да долеби до крај на месецот.
Исто така, зарем мислиш дека кога ќе повикаш некоја фирма и ќе и кажеш мене ми треба услугата од 18 часот бидејќи до тогаш сум на работа, ќе ти речат ние не работите после 15 часот, ќе се сожалат на тебе да ти завршат некоја смена на чешма во термин ти кога сакаш?
Кај македонските фирми нема купувачот секогаш е во право, ако тебе ти треба нешто во одреден период, ќе си земеш слободен ден за да го завршиш тоа срање, а не да им го пореметиш работното време на така наречените мајстори.
Најдобар пример ти се бутиците во и околку ГТЦ, работат секој ден освен недела. А најмногу муштерии имаат во сабота, бидејќи тогаш најголем дел од луѓето се слободни, до душа и во недела се, само никој не работи тогаш.
Такви се и мајсторските фирми, до душа скоро сите "услужни" фирми (услужни е во наводници затоа што глумат услуга)
 

мкд владе

arch-enemy
Член од
21 ноември 2009
Мислења
18.168
Поени од реакции
21.834
Не можеш да кажеш за некој дека е неспособен, кога цела фирма отишла у курац.
Не го избркале само него, затоа што бил или не бил способен инжињер.
Фирмата затворила и останал без работа. Тоа е завршена приказна. Но тоа не е оправдување после тоа да не најде работа легална ако е толку способен. Сега ако барал пак инженер да биди и ништо подолу пошто му е испод честа, тогаш испод чест треба да му биди и да фарба нели?
И ако е толку способен нека отвори фирма како и секој друг и нека си плаќа придонеси како и секој друг. Сепак инженер е мајката. Ваљда има некое знаење и способност. Што да речат обичните работници со ССС кога ке останат без работа? Да се обесат или ?
 
Член од
13 јули 2010
Мислења
2.793
Поени од реакции
6.207
Да ги тргнеме на страна луѓето што работат на црно. Што правиме со солидарната помош? Помошта без финансиска надокнада. Сите ние имаме роднини, пријатели, другари, колеги. Не е проблемот сузбивањето сузбивањето на сивата економија, проблемот е мешањето на државата во приватниот живот.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom