Невреме над Македонија (ваши слики)

Acid

Frontman
Член од
22 јануари 2005
Мислења
35.144
Поени од реакции
34.132
Јас немав статив во моментот, па морав да импровизирам со масичка, столче, саксија и кибриче...


Немам добра композиција ко Бебуш (добар момент е калето и македонското знаме) и сите силни молњи ми киднаа, ама ова успеав малку да го фатам :)
light2.jpg
 
Член од
27 јануари 2022
Мислења
44
Поени од реакции
13
Neznam dali e za tuka prasanjevo ama sepak..
Dali drvo orev ima nekava vrska so privlekuvanje na grom?
 
Член од
4 јануари 2008
Мислења
2.312
Поени од реакции
4.838
Neznam dali e za tuka prasanjevo ama sepak..
Dali drvo orev ima nekava vrska so privlekuvanje na grom?
Оревот е склон на привлекување громови од проста причина што се одликува со голема разгранетност на својот корен кој не ретко е еквивалентен со крошната. Длабокото вкоренување комбинирано со влажноста во кората која ја има придонесува за набивање позитивен електрицитет така што негативниот електрицитет акумулиран во облаците не ретко се празни во тие дрва така што се избегнува нивно садење во урбани средини/станбени објекти каде што живеат луѓе
 

Mundell

тој со бројките
Член од
24 септември 2014
Мислења
599
Поени од реакции
1.015
Lugje sto e so vremvo, preku 20 min svetka. Grom pozadi grom
 
Последно уредено:
Член од
7 септември 2016
Мислења
18.870
Поени од реакции
33.331
Lugje sto e so vremvo, preku 20 min svetka. Grom pozadi grom
...поради нестабилно време топло- ладно се создава пренаелектрезирана атмосфера поради мешање на бран од топол воздух со бран од студен воздух, што доведува до нарушувања во атмосферата која се поларизира и мора да дојде до празнење.
 

Kajgana Shop

На врв Bottom