Невестата нема поштовање према свекорот/свекрвата

Член од
3 мај 2019
Мислења
5.599
Поени од реакции
3.483
... а колку години има невестата?
колкава е разликата во години меѓу тебе/невеста?
колку години сте во брак? дали имате деца?
дали твоите се сложиле за вашиот брак?
дали невестата била невина кога влегла во брак?
дали невестата била веќе трудна на свадбата?
дали воопшто сте направиле свадба?
... различни пристапи за различни ситуации! :toe:
Заборави МА да го искараш оти му е погрешно напишан насловот на темата...ПОШТОВАЊЕ ;)
 

mr wednesday

сТреда дан за метак.
Член од
24 јуни 2017
Мислења
658
Поени од реакции
1.563
Зашо мислам дека е фејковача акаунтов од страна на @pozdrav eden topol, Just sayin.

Иначе иам една бајата фора - непоштовање има пошто е свекрИва ти текнуе ?? а ? а? не .. ок
 
Член од
17 ноември 2019
Мислења
59
Поени од реакции
37
Ako gi navreduva tvoe e da reces,ok eve da prifatam deka e taka.....ama tie mene mi se majka i tatko koi jas gi sakam,roditeli mi se,nepobiten fakt,ne mozam da gi promenam kakvi i da se,ne ti smetaat,ne zivees so niv,ispostuvaj gi koga ke se vidite i vo idnina eve ti kazuvsm ke ignoriram sekoj los zbor za niv.
 
Член од
16 јануари 2020
Мислења
5
Поени од реакции
5
Па вреѓај ги и ти нејзините,чисто да осети како е.Верувај дека ем ќе се почуствуваш среќен ем ќе си ја вратиш самопочита,плус имаш бонус- нејзините гарант ќе те замразат!
Како прво не сум таков по природа. Друго, нејзините се стално фини, префини со мене. И како трето, не сум бил никогаш така воспитан.
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.440
Поени од реакции
6.502
Како прво не сум таков по природа. Друго, нејзините се стално фини, префини со мене. И како трето, не сум бил никогаш така воспитан.
Извини ова што ќе ти го речам, ама ако свекорот и свекрвата се фини луѓе, и плус ти си добро воспитан и културен, тогаш невестата е сељак невиден, ама пак од друга страна ние само твојата страна ја слушаме.

И не ми се верува дека е се така едноставно.
 

redfogv

Царица
Член од
10 мај 2017
Мислења
1.843
Поени од реакции
1.472
Како да се има мир и човек да се чувствува среќен кога невестата често ѓи навредува и понижува свекорот и свекрвата без никакви причини? Скоро секоја средба, невестата користи фрази и зборови да ѓи понижи родителите на мажот. Како и што треба мажот да направи да има добра хармонија во фамилијата? Невестата е многу љубиморна на свекрвата.
Таква што вреѓа без причина,не ти треба.Отров е.
Разговарај со неа,кажи ѝ да ти објасни зошто прави така и да престане со тоа.
Ако нема валидна причина и ако не престане,разлаз.
 

EmilijaS

Cat lady
Член од
21 јануари 2016
Мислења
298
Поени од реакции
1.012
@Анонимен1512 здраво Анонимен, па ти на мака си бил. :LOL: Овој проблем едино можиш да го решиш со разговор. И тоа со сопругата. Ќе ја прашаш зошто се однесува како шо се однесува. Дали нешто ѝ велат/ прават кога ти не гледаш. Прашај ја која е потребата. Кога ќе ги увидиш причините, и ако нема основа зошто сопругата вака да се однесува, кажи ѝ дека нема да трпиш нешто вакво. Ама ако има основа и ако ова е нејзин одбранбен механизам, тогаш на другата страна треба да кажиш дека нема да толерираш тоа шо се случва зад грб.

Крај краева ретко се гледате. Сите можите да се истрпите за ден- два.

И не, читав, можеби иронично беше пишано не памтам, да си почнел ти да не почитуваш нејзините. Немој. Сакам да вервам дека си подобар од тоа. Кога решаваш оган со оган проблем можиш само моментално да смириш ситуација. Не трајно.
 
Член од
19 февруари 2016
Мислења
360
Поени од реакции
68
Да не ми замерат другите и ти ама има грешка и во тебе, седни да разговараш со невестата,
ако не може да се реши проблемот сам иди си кај твоите,:(
има многу такви примери
 
Член од
13 јули 2006
Мислења
7.440
Поени од реакции
6.502
ако не може да се реши проблемот сам иди си кај твоите,:(
има многу такви примери
Абе не е тоа решение, во крајна линија има такви што се лоши, ама добри ;)

Треба да ја здобриш уште малце повеќе :D
 
Член од
20 јули 2016
Мислења
4.115
Поени од реакции
2.131
Во принцип снаата е крива. Какви и да се не се нејзини родители. Нема што да се замара со тоа. Јас сум сретнал родители кои биле заникаде ама никогаш не сум и го кажал тоа па дури ни замарал со тоа. Малку ми сељачки ова...
 

HellRaiser

Реметам кајганџии
Член од
1 јануари 2014
Мислења
777
Поени од реакции
846
Единствена мисла што ми поминува низ главата зошто невестата би била љубоморна на свекрвата е ако свекрвата се ебе со синот друга причина не гледам не ми текнува:toe:
 
Член од
3 мај 2019
Мислења
5.599
Поени од реакции
3.483
Единствена мисла што ми поминува низ главата зошто невестата би била љубоморна на свекрвата е ако свекрвата се ебе со синот друга причина не гледам не ми текнува:toe:
Бриши го ова жити бога..кај ти дојде ваква грозна мисла:facepalm::boksix::tapp:
 
На врв Bottom